Πώς βάζουμε preview ταινιας σε Dune?

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.008
Για να μην τρελαθώ στο ψάξιμο, μπορει κάποιο καλο παιδι να με βοηθησει στο πως μπορουμε να βαλουμε preview και εξωφυλλο ταινιας σε dune;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.970
Reaction score
41.298
YaDIS Γιάννη, συνεργάζεται τελεια με το dune και το χρησιμοποιώ για ταινίες και σειρές. Δεν έχει δημιουργήσει ποτέ καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και όταν καμιά φορά υπάρχει θέμα ο δημιουργός του βγάζει Update σχετικά γρήγορα (τις προάλλες κάτι άλλαξαν οι βάσεις που έχουν πληροφορίες για τις ταινίες και δεν μπορούσε να τις δει το Yadis και σε λιγότερο από βδομάδα είχε βγει update).
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
1.393
Για να είμαστε βέβαια αντικειμενικοί υπάρχουν κάποιοι τίτλοι οι οποίοι δεν αναγνωρίζονται απο τις βάσεις του Yadis που δυστυχώς δεν χρησιμοποιεί το imdb είναι ωστόσο λιγοστοί...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.970
Reaction score
41.298
Για να είμαστε βέβαια αντικειμενικοί υπάρχουν κάποιοι τίτλοι οι οποίοι δεν αναγνωρίζονται απο τις βάσεις του Yadis που δυστυχώς δεν χρησιμοποιεί το imdb είναι ωστόσο λιγοστοί...
Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα, κανά δυο φορές που μου έχει τύχει να μην αναγνωρίζει τον τίτλο στο αυτόματο process πηγαίνω χεράτα και διαλέγω το σωστό τίτλο της ταινίας, συνήθως υπάρχει κάποια διαφορά στον τρόπο που είναι γραμμένο. Να μην βρω τελείως τον τίτλο που ψάχνω δεν μου έχει τύχει ακόμη.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
1.393
Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα, κανά δυο φορές που μου έχει τύχει να μην αναγνωρίζει τον τίτλο στο αυτόματο process πηγαίνω χεράτα και διαλέγω το σωστό τίτλο της ταινίας, συνήθως υπάρχει κάποια διαφορά στον τρόπο που είναι γραμμένο. Να μην βρω τελείως τον τίτλο που ψάχνω δεν μου έχει τύχει ακόμη.
Χεράτα όταν λες πας και εισάγεις μόνος σου τα όλα τα στοιχεία της ταινίας σωστά ? Δεν έχεις επιλογή να διαλέξεις απο κάπου τον τίτλο ?
 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Χειροκινητα μονο τον τιτλο της ταινιας και τα υπολοιπα μονο του αφου επιλεξεις την ταινια που θελεις.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Κανεις δεξι κλικ στον τιτλο που εχεις προβλημα και επιλεγεις Change title βαζεις τον τιτλο και επιλεγεις την ταινια που θελεις.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.008
Βοήθεια....
Έχω 5 δικτυακούς στους οποίους έχω χωρίσει τις ταινίες αλφαβητικά. Πχ στον πρώτο έχει τις ταινίες A-F. Τι πρέπει να κάνω ώστε το yaDIS να μου παρουσιάζει στο Dune όλες τις ταινίες που βρίσκονται σε όλους τους δικτυακούς και όχι ξεχωριστά για κάθε δικτυακό?

Χθες ξεκίνησα πειραματικά λόγω έλλειψης χρόνου και πέρασα τις ταινίες του γράμματος Κ. Οι ταινίες είναι σε ξεχωριστούς φακέλους και περιλαμβάνουν το αρχείο της ταινίας και τους υπότιτλους. Στο Dune εμφανίστηκε στο Κ ένας νέος φάκελος yaDIS με όλες τις πληροφορίες των ταινιών, αλλά οι φάκελοι των ταινιών παρέμειναν ως έχουν. Υπάρχει τρόπος αντί των φακέλων να εμφανίζονται τα εξώφυλλα, και πατώντας play να ξεκινάει η αναπαραγωγή της ταινίας?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.970
Reaction score
41.298
Γιάννη αν τα θυμάμαι καλά θέλει προσοχή όταν έχεις πολλούς φακέλους.
Πρώτο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι να βρίσκεται το yadis interface στον ίδιο φάκελο που είναι και οι ταινίες σου, και αυτό γιατί αν είναι αλλού έχει πρόβλημα το dune με το ds (μιλάω πάντα για την περίπτωση όπου τραβάς τις ταινίες από NAS).
Δες για παράδειγμα τις εικόνες παρακάτω από το δικό μου setup.

το πράγμα μπερδεύει με τους διαφορετικούς δικτυακούς τόπους...αν μπορούσες να τα έχεις όλα κάτω από ένα folder ίσως δουλέψει. δηλαδή έχεις ένα folder movies, εκεί μέσα είναι το yadis interface, και άλλοι φάκελοι moviesA-F, movies G-M, tvshows, και πάει λέγοντας που τα δηλώνεις στην αντίστοιχη καρτέλα του setup. Ισως δουλέψει έτσι...ξαναλέω ότι πρόβλημα είναι με το dune που κάνει login σε ένα folder και βλέπει το interface και αν το εξώφυλλο που έχει φτιάξει εκεί το yadis του λέει να παέι σε άλλο path βρει την ταινία τρώει τα μούτρα του. Ισως αν είναι στο ίσιο folder πιο κάτω στην ιεραρχία να δουλέψει.


yadis setup screen.png


yadis setup screen 2.png
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.008
Ενημέρωση από τη χρήση του yaDIS, και τη -μικρή μου- εμπειρία από αυτό.

Όπως περιέγραψα και πιο πάνω, οι ταινίες μου είναι μοιρασμένες αλφαβητικά σε 5 NAS. Ο πρώτος για παράδειγμα έχει τις ταινίες 0-9, Α, Β, C, D, E, F σε χωριστούς φακέλους. Σε κάθε ένα από αυτούς δημιούργησα με τον τρόπο που μου περιγράψατε στο post #12ένα φάκελο yaDIS. Στο tab: General, ακολούθησα το path \\QNAP1\Public\Ταινίες 0-F\A (για τις ταινίες από Α), ενώ στο tab:Folders πρόσθεσα το ίδιο path. Αυτή η διαδικασία ακολουθήθηκε για όλες τις ταινίες.

Στην πράξη τώρα. Όταν από το Dune μπω στο φάκελο κάθε γράμματος (πχ Α), βρίσκω στο τέλος ένα φάκελο yaDIS. Aνοίγοντάς τον, και πατώντας ΟΚ στο movies, μου εμφανίζονται όλες οι επιλογές από κάτω: All movies, recently added, Genre, Director, Year κλπ.
Αν πατήσω ΟΚ στο All Movies, τότε θα δω τα preview του γράμματος που έχω επιλέξει. Αν όμως επιλέξω κάτι άλλο μετά (πχ Director), τότε μου εμφανίζεται η λίστα με όλους τους σκηνοθέτες, όλων των ταινιών που έχω περάσει, και όχι μόνο του Α. Έτσι, μπορώ να δω το preview ταινίας από οποιοδήποτε NAS. Βασική προϋπόθεση εδώ, είναι να έχετε "ξυπνήσει" όλους τους NAS.

Στο preview τώρα έχω αντιμετωπίσει 2 συμπεριφορές στα 2 Dune που έχω.
1. Στο πρώτο Dune, έχοντας επιλέξει να δω το preview μιας ταινίας, πατώντας OK ξεκινάει η αναπαραγωγή της ταινίας. Τέλεια!
2. Στο δεύτερο, πατώντας ΟΚ, ξαναφορτώνει την εικόνα του preview, σαν να αναπαράγει μια φωτογραφία. Η λύση για να δω την ταινία είναι να γυρίσω πίσω στην οθόνη που δείχνει τη λίστα με τα εξώφυλλα όλων των ταινιών, να πάω επάνω στην ταινία της επιλογής μου, και αντί να πατήσω ΟΚ για να δω το preview, πατάω play, οπότε παίζει η ταινία.

Καλή επιτυχία λοιπόν σε όσους το δοκιμάσουν..
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Κάπου στις ρυθμίσεις το dune έχει που του ορίζεις τι να κάνει το πάτημα του πλήκτρου play και τι να κάνει το enter. Για τσέκαρε και στα δύο μηχανήματα και δές τι είναι επιλεγμένο να κάνουν...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.008
Κάπου στις ρυθμίσεις το dune έχει που του ορίζεις τι να κάνει το πάτημα του πλήκτρου play και τι να κάνει το enter. Για τσέκαρε και στα δύο μηχανήματα και δές τι είναι επιλεγμένο να κάνουν...
Έχουν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ισχύουν για το Dune BD Prime 3, εάν ναι...

1. από που κατεβάζουμε το πρόγραμμα

2. Χρειαζόμαστε σκληρό στα έσωθεν?
 



Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ξέρει κάποιος ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί - φτιάχνει τα ίδια αρχεία στον φάκελο της ταινίας, με την παλιά βέρσιον του mediabrowser, δηλαδή αρχεία
mymovies.xml (metadata ταινίας)
folder (για εξώφυλλο) & backdrop (πόστερ)... καλά αυτά είναι εύκολο να μετονομαστούν!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.120
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top