Πώς διεκδικείς χρήματα από πωλητή στο ebay, όταν δεν έχεις παραλάβει το είδος;

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Εδώ και αρκετό καιρό είχα παραγγείλει σε έναν ebay seller, Κινέζος (από ότι έχω καταλάβει) με φυσική έδρα τον Καναδά, ένα remote control για PC. Πλήρωσα μέσω PayPal. Ενώ με ειδοποίησε με επίσημο μήνυμα μέσω ebay ότι το έστειλε, δεν το έλαβα ποτέ. Τον ειδοποίησα μετά από ένα μήνα με άλλο μήνυμα (πάντα μέσω του συστήματος μηνυμάτων του ebay) και μου απάντησε ότι λυπάται και μου το ξαναστέλνει. Αυτή η δεύτερη αποστολή - σύμφωνα με τα λεγόμενα στο μήνυμά του, έγινε στις 3 του Μάη.

Πάλι δεν έλαβα τίποτα. Προσπαθώ από προχθές να του στείλω επίσημο μήνυμα μέσω ebay, για να του πω ότι δεν το έχω πάρει, αλλά είναι αδύνατον, μάλλον έχει γεμίσει το mailbox του ή το mailbox που διατηρεί αυτός στο ebay και αδυνατώ να επικοινωνήσω. Να σημειώσω ότι το δικό μου σύστημα επικοινωνίας του ebay, δουλεύει κανονικά.

Κατάφερα να εντοπίσω το site του και να επικοινωνήσω τηλεφωνικά μαζί του (από κει κατάλαβα ότι είναι Κινέζος) και του υπενθύμισα ότι δεν έχω πάρει το είδος. Μου υποσχέθηκε να το ξαναστείλει, αλλά ενώ προσπαθούσα να τον πείσω να το στείλει συστημένο και να πληρώσω το έξτρα κόστος, μου έλεγε ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται.

Του έχω επίσης στείλει δυο μηνύματα μέσω της φόρμας επικοινωνίας του site, αλλά απάντηση δεν έχω πάρει.

Μπορώ να διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων, είτε μέσω ebay είτε μέσω PayPal? Υπ' όψη ότι η πληρωμή έγινε στις 14 του Μάρτη.

Ευχαριστώ.
-
 

Μηνύματα
14.617
Reaction score
1.525
Κι εγώ είμαι σε ανάλογη φάση. Υπάρχει το Resolution Center γι'αυτές τις περιπτώσεις.
 

Μηνύματα
14.617
Reaction score
1.525
Α, 14 Μάρτη,ε; μμμ...τότε πρέπει να τα βρεις με τον πωλητή. Αν θυμάμαι καλά το ebay δίνει 40 μέρες για να μεσολαβήσει αυτό.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Λήξη προθεσμίας. Ο πωλητής όμως μου επιστρέφει τα χρήματα. Πώς γίνεται;

Καλησπέρα, Γιώτα κι ευχαριστώ. Μάλλον εκεί την πάτησα, γιατί με την ανταλλαγή των μηνυμάτων, τη λήψη των υποσχέσεων ότι ξανάστειλε το αντικείμενο και τη νέα αναμονή μέχρι να έλθει (που ποτέ δεν ήλθε), πέρασε ο καιρός και δεν μπορώ τώρα να ανοίξω εκκρεμότητα υπόθεσης, ούτε στο ebay ούτε στο Paypal.

Το ευχάριστο είναι ότι τουλάχιστον εντόπισα το τηλέφωνό του και όταν του μίλησα πριν λίγο, μου υποσχέθηκε ότι θα επιστρέψει τα χρήματα στο λογαριασμό μου, στο Paypal.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος, είναι τί γίνεται με τα χρήματα που επιστρέφονται στο Paypal. Τα κρατάει σαν πίστωση στο λογαριασμό, ώστε να χρησιμοποιηθούν όποτε θέλει ο χρήστης; Ή τα επιστρέφει στην κάρτα, η οποία χρεώθηκε κατά τη συναλλαγή;

Ξέρει κανείς πώς γίνεται;
-
 

Μηνύματα
14.617
Reaction score
1.525
Έτυχε και το συζητούσα με έναν φίλο ο οποίος μου είπε πως πιστώνονται στο λογαριασμό (σου) του paypal τα χρήματα και από κει και πέρα ο χρήστης, αν θέλει, ενημερώνει το paypal να μπουν σε τραπεζικό του λογαριασμό. Επικοινώνησε μαζί τους να σου το επιβεβαιώσουν :107:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Απάντηση: Πώς διεκδικείς χρήματα από πωλητή στο ebay, όταν δεν έχεις παραλάβει το είδ

Πρώτα απ' όλα πρέπει να κάνεις report στο ebay. Δεύτερον, μπες στο λογαριασμό σου στο paypal, πήγαινε στο resolution center, και ανέφερε το γεγονός.

Θυμάμαι βέβαια πως παλιότερα υπήρχε κάποιος χρονικός περιορισμός για να κάνεις κάτι τέτοιο. Είναι όμως ο πιο ασφαλής τρόπος να διεκδικήσεις τα χρήματά σου. Σε αντίθεση με όλους τους άλλους τρόπους πληρωμής, το paypal είναι το ασφαλέστερο σε τέτοιες περιπτώσεις. Το γνωρίζω, γιατί πριν 4 χρόνια μου επιστράφηκαν τα χρήματα σε αντίστοιχη περίπτωση. Μόνο που το είχα αναφέρει ακριβώς σε ένα μήνα.
 

Μηνύματα
837
Reaction score
68
Απάντηση: Πώς διεκδικείς χρήματα από πωλητή στο ebay, όταν δεν έχεις παραλάβει το είδ

Θυμάμαι βέβαια πως παλιότερα υπήρχε κάποιος χρονικός περιορισμός για να κάνεις κάτι τέτοιο.
Υπάρχει και είναι 45 ημέρες από την ημερομηνία της συναλλαγής.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Απάντηση: Πώς διεκδικείς χρήματα από πωλητή στο ebay, όταν δεν έχεις παραλάβει το είδ

Υπάρχει και είναι 45 ημέρες από την ημερομηνία της συναλλαγής.
Ακόμα κι έτσι όμως, μην τον αφήσεις σε χλωρό κλαρί τον κερατά βρε Παναγιώτη!!
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Περιορισμοί διεκδίκησης....

Σας ευχαριστώ όλους σας.

Ευελπιστώ ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα, όπως υποσχέθηκε. Το ευτύχημα είναι ότι δεν είναι κρυφός, έχει site με ηλεκτρονικό μαγαζί ΚΑΙ με φυσικό (γεωγραφικό) τόπο λειτουργίας του.

Όσο για το Paypal (και το Ebay), όντως έχουν περιορισμό 45 ημερών, ώστε να κάνεις διεκδίκηση χρημάτων. Μετά από αυτό δεν ανακατεύονται. Φυσικά αυτός που έχει υποστεί βλάβη, μπορεί να καταγγείλει τον πωλητή, αλλά μέχρις εκεί. Θα περιμένω 5-6 μέρες (3-4 μου είπε αυτός), και μετά θα δω τί θα κάνω.

Καλό βράδυ.
-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Απάντηση: Πώς διεκδικείς χρήματα από πωλητή στο ebay, όταν δεν έχεις παραλάβει το είδ

μια προσπάθεια μέσω paypal δεν νομίζω πως είναι "άχρηστη".
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Απάντηση: Πώς διεκδικείς χρήματα από πωλητή στο ebay, όταν δεν έχεις παραλάβει το είδ

Παντως μει επιστροφη χρηματων μεσω paypal εμενα μου τα πιστωσαν στην καρτα μου.
 

Μηνύματα
417
Reaction score
253
Απάντηση: Πώς διεκδικείς χρήματα από πωλητή στο ebay, όταν δεν έχεις παραλάβει το είδ

Παντως μει επιστροφη χρηματων μεσω paypal εμενα μου τα πιστωσαν στην καρτα μου.
Το ίδιο έγινε και σε εμένα, τα πίστωσαν στην κάρτα απευθείας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Απάντηση: Πώς διεκδικείς χρήματα από πωλητή στο ebay, όταν δεν έχεις παραλάβει το είδ

και σε μένα. το paypal επιστρέφει τα χρήματα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top