Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Καλώς ήρθες boukaloutsen.
Μιας που είσαι της επιστημονικής τεκμηρίωσης για δείξε την.
Μέχρι στιγμής όλο μπλα μπλα και μου συγχιζεσαι.. μην ανεβάσεις πίεση. Κανείς ορθογραφικά λαθάκια με ακατανόητες λέξεις ( και νοήματα) . Μήπως περνάς κάποια φαση; κλιμακτήριο; κάτι άλλο; σου εύχομαι περαστικά.
Παντως απο "ψηφιακο αυνανισμο" δεν πασχω αγαπητε μου, ουτε και μιλαω ποτε για πραγματα που δεν εχω ιδεα γι'αυτα οπως του λογου σας.... Ευχαριστω για την (τεκμηριωμενη) :dance2:"παρεμβαση"...
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Παντως απο "ψηφιακο αυνανισμο" δεν πασχω αγαπητε μου, ουτε και μιλαω ποτε για πραγματα που δεν εχω ιδεα γι'αυτα οπως του λογου σας.... Ευχαριστω για την (τεκμηριωμενη) :dance2:"παρεμβαση"...
Εγώ περιμένω τη δικιά σου τεκμηριωμένη άποψη. Όλο μπαρούφες είσαι. Περιμένω.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Εγώ περιμένω τη δικιά σου τεκμηριωμένη άποψη. Όλο μπαρούφες είσαι. Περιμένω.
Θα περιμενεις πολυ... δεν υπαρχει κατι που δεν εχω τεκμηριωσει ηδη σε προηγουμενο ποστ... Προφανως δεν εχεις την απαιτουμενη συγκροτηση για να το καταλαβεις...
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Θα περιμενεις πολυ... δεν υπαρχει κατι που δεν εχω τεκμηριωσει ηδη σε προηγουμενο ποστ... Προφανως δεν εχεις την απαιτουμενη συγκροτηση για να το καταλαβεις...
Μα όλο λόγια είσαι. Τεκμηρίωση δε βλέπω.
 


Μηνύματα
353
Reaction score
683
Θυμήθηκα μια φάση πριν από χρόνια.

Έχουμε πρόσκληση στα εγκαίνια του νέου χώρου καταστήματος υψηλής πιστότητας.

Βρισκόμαστε στον νέο χώρο που είχε στήσει ο οικοδεσπότης αρκετοί.

Χώρος προσεγμένος ηχητικά και το σύστημα προσεγμένο και υψηλού κόστους.

Καθόμαστε στις θέσεις ακρόασης. Το σύστημα παίζει μουσική από CD.

Ώσπου γνωστός χομπίστας ρίχνει παραγγελιά "Βάλε κανα βινύλιο να γουστάρουμε" και συνεχίζει την κουβέντα με τον διπλανό του.

Περνάει λίγη ώρα και ο ίδιος ρωτάει "τι θα γίνει με εκείνο το βινύλιο;"

"Μα ... βινύλιο παίζει τώρα" λέει ο οικοδεσπότης.

Μουγκ ατ δε στρουγκ...

Το πιο ωραίο βέβαια το είπε φίλος που συζητάγαμε μετά "ε, καλά... θα μπορούσε να το γυρίσει και να πει πως, με τέτοιο πικάπ που έπαιζε, δεν μπορούσε να καταλάβει τη διαφορά"

Πράγματι ... για όλα υπάρχει μια (αληθοφανής) απάντηση για να στηρίξεις μια άποψη.

Σημείωση: Το σύστημα βινυλίου ήταν κορυφαίας ποιότητας και τιμής (πενταψήφιου κόστους)
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Άντε ρε εξυπνάκηδες που διαβάζετε Toole και νομίζετε ότι κάτι ξέρετε.
Έχουμε και τους βλάκες που τρελαίνονται με τα Tesla.
Τι να κάνει ρε το σαραβαλάκι σας;
Το Lada Niva είναι πιο γρήγορο :D
Και πιο όμορφο. Και πιο αθόρυβο. Και πιο οικολογικό. Αυτό ξέρουμε αυτό εμπιστευόμαστε! :headbang:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
απο "βινυλιακό αυνανισμο" πασχω
Προφανώς.
Ανίατη νόσος.
Εξελίσσεται και οδηγεί στη μαλάκυνση.
Την βινυλιακή μαλάκυνση, είναι νόσος των ηλικιωμένων χαϊενταδων.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Επειδη η προσπαθεια για bulling εκ μερους φορεων του "forum" ειναι εμφανεστατη και προκλητικη σε υπερτατο βαθμο και τα παραδειγματα παμπολλα, καποιος πρεπει να παει στον εισαγγελεα την Δευτερα το πρωι...
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Για να δούμε λοιπόν...

Για πείτε...
Kaτ' αρχην, δεν χρειαζεται απολυτως τιποτε το πικαπ σου για να συντριψει ενα ψηφιακο αντιστοιχου (και παραπανω) κοστους.... Μετα, υπαρχουν πολλα που βελτιωνουν περαιτερω και δραματικα την ποιοτηα της αναπαραγωγης. απο βινυλιο...

Ομως οταν καποιος λεει "τι πρεπει να κανω για να ξεπερασω το ψηφιακο" αυτο απο μονο του σαν φραση, υποβιβαζει το ηδη καταξιωμενο παγκοσμια ασυγκριτο... Συνεπως ατοπο, η λαθος η εκφραση, η "φραστικο ατοπημα", η ηθελημενη διαστρευλωση.... Αλλη εξηγηση, δεν υπαρχει!
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
μαλλον θα πρεπει το νημα να αντιστραφει και να προτεινετε τροπους για το πως
τα ψηφιακα θα παιξουν λιγοτερο ψηφιακα και πως θα μπορεσουν να μιμηθουν
οσο μπορουν το βινυλιο, παντως ολα αυτα τα καραγκιοζιλικια τυπου ρουν, σπετσοφαι κλπ
για να ακους μουσικη τσαμπε δεν ειναι ασκημα, αν θες πραγματικα να απολαυσεις ενα συγκεκριμενο αλμπουμ, απλα αγοραζεις το βινυλιο.........
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Υπάρχει ένα δικάναλο σύστημα στην Αθήνα του ενός εκατομμυρίου. Το έχω ακούσει Χ φορές.
Το βινυλιακό σεταπ κοστίζει κοντά στα 300.000€, το ψηφιακό περίπου 60.000€ (μόνο CD, δεν θέλει να ακούει για αρχεία).

Το σύστημα παίζει θαυμάσια ότι και να βάλεις. Στον ίδιο δίσκο δεν ξέρεις αν παίζει CD ή βινύλιο. Το βινύλιο όμως κόστισε x5 του ψηφιακού. Και έχει και τις φθορές του. Άσε καλύτερα.

Βέβαια ο συγκεκριμένος δεν έχει ανάγκη, αλλά αυτοί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θυμήθηκα μια φάση πριν από χρόνια.
Θυμήθηκα κι εγω ένα ωραίο:
Βρέθηκα για άσχετο λόγο σε κατάστημα όπου είχε παρουσίαση μια απο τις μεγάλες εταιρίες προϊόντων σχετιζομένων με την βινυλιακή αναπαραγωγή.
Μου λένε με καμάρι “μπες να ακούσεις”.

Μπαίνω, κάθομαι σε πολυ κεντρική θέση.
Το σύστημα αποτελούνταν από συσκευές που ονειρεύεται ο κάθε χαϊεντάς. Πανάκριβα κομμάτια.
Γύρω μου εκστασιασμένοι μεσήλικες, με περισπούδαστο ύφος, απολάμβαναν.
Και εγω για κανένα τέταρτο προσπαθούσα να καταλάβω τι τους αρέσει απο τον τζούφιο, άμπασο, καρασυμπιεσμένο, τσίγκινο και πλήρως ανισόρροπο ήχο, τυπικό Hi End. :laugh:
Κοιτούσα φάτσες αριστερά δεξιά, και αναρωτιόμουν αν μου κάνουν πλάκα, αν είναι όλοι συνεννοημένοι μεταξύ τους. Απίστευτο να τους άρεσε αυτό που ακουγόταν.

Πιθανότατα, σαν τον Μπουκάλη και πολλούς άλλους :rolleyes: να μην είχαν ακούσει ποτέ πραγματικό σύστημα.

Ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει:p

Για να λέμε και του κουφού το δίκιο, έχω ακούσει συστήματα να αναπαράγουν βινύλιο και να παίζουν σχετικά αξιοπρεπώς.
 

P

PMC

Guest
Θυμήθηκα κι εγω ένα ωραίο:
Βρέθηκα για άσχετο λόγο σε κατάστημα όπου είχε παρουσίαση μια απο τις μεγάλες εταιρίες προϊόντων σχετιζομένων με την βινυλιακή αναπαραγωγή.
Μου λένε με καμάρι “μπες να ακούσεις”.

Μπαίνω, κάθομαι σε πολυ κεντρική θέση.
Το σύστημα αποτελούνταν από συσκευές που ονειρεύεται ο κάθε χαϊεντάς. Πανάκριβα κομμάτια.
Γύρω μου εκστασιασμένοι μεσήλικες, με περισπούδαστο ύφος, απολάμβαναν.
Και εγω για κανένα τέταρτο προσπαθούσα να καταλάβω τι τους αρέσει απο τον τζούφιο, άμπασο, καρασυμπιεσμένο, τσίγκινο και πλήρως ανισόρροπο ήχο, τυπικό Hi End. :laugh:
Κοιτούσα φάτσες αριστερά δεξιά, και αναρωτιόμουν αν μου κάνουν πλάκα, αν είναι όλοι συνεννοημένοι μεταξύ τους. Απίστευτο να τους άρεσε αυτό που ακουγόταν.

Πιθανότατα, σαν τον Μπουκάλη και πολλούς άλλους :rolleyes: να μην είχαν ακούσει ποτέ πραγματικό σύστημα.

Ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει:p

Για να λέμε και του κουφού το δίκιο, έχω ακούσει συστήματα να αναπαράγουν βινύλιο και να παίζουν σχετικά αξιοπρεπώς.

Αυτό το περιστατικό μου είχες αφηγηθεί κάποια στιγμή πριν από λιγα χρόνια όταν είχες έρθει στο σπίτι μου.

Αυτη η αφήγηση μου είχε προκαλέσει αποστροφή για το πικαπ και σαν αποτέλεσμα ήταν να τα πουλήσω όλα ( πικαπ και δίσκους)

Σήμερα λοιπόν , έρχομαι να σου πω ( ξέρω πως δεν θες να σου πω το οτιδήποτε ) πως κάτι πρέπει να ήταν πολύ λάθος στην ιστορία που αναφέρεις και που είχε σαν αποτέλεσμα να έχεις βγάλει αυτό το λάθος συμπέρασμα που με είχε επηρεάσει τότε τόσο πολύ.

Ειμαι σίγουρος πως αν άκουγες πικαπ τώρα σε εμένα δεν θα τολμούσες να λες τέτοιες ιστορίες. Πιστεύω την ιστορία σου αλλά πιστεύω επίσης ότι κάτι είχε πάει πολύ λάθος σε αυτήν.

Άνθρωποι που ο λόγος τους έχει κάποια βαρύτητα παραπάνω από κάποιους άλλους θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί σε αυτά που λένε γιατί επηρεάζουν τους άλλους σε μεγάλο βαθμό και δημιουργούν φανατισμό σε μια ομάδα άσχετων που δεν χάνει ευκαιρία να προσπαθεί να αποδεικνύει ότι το έχει μάθει το μάθημα του και το έχει μάθει καλά ….
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επειδή βλέπω πως κάποιοι δεν πιάνουν το νόημα της ιστορίας, θα το εξηγήσω πιο διεξοδικά:

Πρώτον, έγραψα πως:
Για να λέμε και του κουφού το δίκιο, έχω ακούσει συστήματα να αναπαράγουν βινύλιο και να παίζουν σχετικά αξιοπρεπώς.
Δεν αρκούσε για να δείξει το πρόβλημα, για να βγει το νόημα της ιστοριούλας;

Ας το εξηγήσω καλύτερα λοιπόν:
Το νόημα λοιπόν προφανώς δεν ήταν πως όλα τα βινυλιακά συστήματα παίζουν τόσο άθλια όσο εκείνο.
Ή τόσο άθλια οπως το 90% των μουράτων συστημάτων σε καταστήματα και εκθέσεις, του Μονάχου συμπεριλαμβανομένης.

Το νόημα ήταν πως μεγάλο ποσοστό των χαϊεντάδων παραμυθιάζονται πολύ εύκολα, επειδή δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει πραγματικά πιστή αναπαραγωγή (Hi Fidelity), και επειδή πέφτουν εύκολα στην παγίδα του placebo και του κάθε είδους bias.
Και τέλος, το σημαντικότερο, επειδή θέλουν απεγνωσμένα να ανήκουν σε μια μικρή, εκλεκτή, φωτισμένη ελίτ.

Στο ακροατήριο αναφερόμουν, όχι στο σύστημα. Το σύστημα ήταν το μέσο για να δείξω το πρόβλημα που έχουν κάποιοι.

Προσέχω πολύ καλά τι γράφω, ακόμα και όταν τρολάρω. Έχω πάντα στο μυαλό μου τον αναγνώστη που μπορεί εύκολα να πέσει θύμα του κάθε παπατζή που θα τον αρμέξει.

Αντιθέτως, κάποιοι άλλοι δεν προσέχουν τι γράφουν:
Αυτό το περιστατικό μου είχες αφηγηθεί κάποια στιγμή πριν από λιγα χρόνια όταν είχες έρθει στο σπίτι μου.

Αυτη η αφήγηση μου είχε προκαλέσει αποστροφή για το πικαπ και σαν αποτέλεσμα ήταν να τα πουλήσω όλα ( πικαπ και δίσκους)
Για να δούμε αν τα λες καλά...
Είχα έρθει σπίτι σου στις 2/10/2019.

Πότε έβαλες αγγελία το πικάπ;
B4AD6383-C81E-473C-853F-FC26CA3FF523.jpeg


20 μέρες πριν. Και αμέσως εγώ έβαλα emoticon “sad”, διαφωνώντας με την επιλογή σου να πουλήσεις.
Μην μου ρίχνεις λοιπον ευθύνες, είναι ντροπή μετά από τόσο κόπο που έχω κάνει προσπαθώντας να σε βοηθήσω να φτιάξεις αξιοπρεπή ήχο κάτω απο εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες χώρου και επιλογών.

Και μετά από όλα αυτά να γράφεις:
Άνθρωποι που ο λόγος τους έχει κάποια βαρύτητα παραπάνω από κάποιους άλλους θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί σε αυτά που λένε γιατί επηρεάζουν τους άλλους σε μεγάλο βαθμό
Αν είσαι κύριος, περιμένω να ανασκευάσεις. Το πικάπ το πούλησες με αποκλειστικά δική σου απόφαση, ενάντια στη συμβουλή μου, πολλές μερες πριν έρθω σπίτι σου, άρα δεν επηρεάστηκες απο αυτήν την ιστορία. Και μάλιστα μου έστειλες και 2-3 βινύλια αν θυμάμαι καλά.
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Επειδή βλέπω πως κάποιοι δεν πιάνουν το νόημα της ιστορίας, θα το εξηγήσω πιο διεξοδικά:

Πρώτον, έγραψα πως:

Δεν αρκούσε για να δείξει το πρόβλημα, για να βγει το νόημα της ιστοριούλας;

Ας το εξηγήσω καλύτερα λοιπόν:
Το νόημα λοιπόν προφανώς δεν ήταν πως όλα τα βινυλιακά συστήματα παίζουν τόσο άθλια όσο εκείνο.
Ή τόσο άθλια οπως το 90% των μουράτων συστημάτων σε καταστήματα και εκθέσεις, του Μονάχου συμπεριλαμβανομένης.

Το νόημα ήταν πως μεγάλο ποσοστό των χαϊεντάδων παραμυθιάζονται πολύ εύκολα, επειδή δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει πραγματικά πιστή αναπαραγωγή (Hi Fidelity), και επειδή πέφτουν εύκολα στην παγίδα του placebo και του κάθε είδους bias.
Και τέλος, το σημαντικότερο, επειδή θέλουν απεγνωσμένα να ανήκουν σε μια μικρή, εκλεκτή, φωτισμένη ελίτ.

Στο ακροατήριο αναφερόμουν, όχι στο σύστημα. Το σύστημα ήταν το μέσο για να δείξω το πρόβλημα που έχουν κάποιοι.

Προσέχω πολύ καλά τι γράφω, ακόμα και όταν τρολάρω. Έχω πάντα στο μυαλό μου τον αναγνώστη που μπορεί εύκολα να πέσει θύμα του κάθε παπατζή που θα τον αρμέξει.

Αντιθέτως, κάποιοι άλλοι δεν προσέχουν τι γράφουν:

Για να δούμε αν τα λες καλά...
Είχα έρθει σπίτι σου στις 2/10/2019.

Πότε έβαλες αγγελία το πικάπ;
View attachment 251987

20 μέρες πριν. Και αμέσως εγώ έβαλα emoticon “sad”, διαφωνώντας με την επιλογή σου να πουλήσεις.
Μην μου ρίχνεις λοιπον ευθύνες, είναι ντροπή μετά από τόσο κόπο που έχω κάνει προσπαθώντας να σε βοηθήσω να φτιάξεις αξιοπρεπή ήχο κάτω απο εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες χώρου και επιλογών.

Και μετά από όλα αυτά να γράφεις:


Αν είσαι κύριος, περιμένω να ανασκευάσεις. Το πικάπ το πούλησες με αποκλειστικά δική σου απόφαση, ενάντια στη συμβουλή μου, πολλές μερες πριν έρθω σπίτι σου. Και μάλιστα μου έστειλες και 2-3 βινύλια αν θυμάμαι καλά.
….η ίδια ιστορία επαναλαμβάνετε ξανά κ ξανά…
έχουμε καταλαβει τη φύση όλων αυτων

υπάρχει οργανωμένο μένος απο μια χούφτα εγκάθετους κατά συγκεκριμένων μελών του σαιτ κ του avsite γενικοτερα

δεν είναι τυχαία η επανεμφάνιση κάποιων κ κατευθείαν νήμα με εντάσεις
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Ορίστε τι μού κάνατε παληόπαιδα (δεν είναι ορθογραφικό λάθος, ψάξτε το :laugh:)
Νιώθω συντετριμμένος!!
Μπροστά στο μεγαλείο του δραματικά ασύγκριτου. :gotcha:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top