Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
ΜΚ2
Πούλα με ακόμα μια φορά, δεν με πειράζει.
Δεν με πειράζει που θα μείνω μοναχό.
Δεν με πειράζει που τα λεφτα σου στον τρινοφ τα θυσιάζεις.
Γιατι απόψε η ψυχη σου θα ναι αλλού.

Θα 'ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια.
Θα 'ναι στις νύχτες της δικαναλης σιωπής.
Θα 'ναι στα βινυλια της χαράς και της μιζέριας.
Θα 'ναι σε όλα που περάσαμε μαζί.

Πούλα με λοιπόν στο ξαναλέω.Πούλα με για κανα πεντακαναλο με 2 σαμπς
Πούλα με πολύ φτηνά δεν ξέρω, ίσως αύριο να 'ναι αργα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Βασικά κι ο φαλάκρας ήταν μια χαρά Χαϊεντάς κάποτε, αφού άκουσε και πσηφιακο ενισχυτή και δε του άρεσε, του ξυνισαν τα μεσαιοπρίμα. Εγώ τον χαλασα κι αυτόν, με την επιμονή μου, αλλά αυτός βγήκε διαβαστερος και ξεπέρασε κι εμένα. 👍

Οπότε εγώ φταίω, φάτε με. Και πριν από μένα ο κογιας, αυτός έσπειρε το σπόρο του δγιαβόλου, μαζί με τον μπλατσιο, τον Κουφό, κι άλλους παιδικούς μας ήρωες μέχρι τον Σπύρο τον κωστοπουλο.

Δηλαδή για όλα φταίει ο κογιας.
Κλασικά.

Κοιτάξτε παιδιά, τα γραπτά μένουν, είναι φυσικό και επόμενο, όσο επιμένετε κάποιοι κάποιοι, να συνεχίζετε να εκτίθεστε φορέβε εντ εβε, μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Για το καλό του κεφαλιού σας, αφήστε το φλαττερινγκ το Εκο και τις λοιπές δοξασίες του παρελθόντος, πιάστε στα χέρια το κατά μπούτιαν ευαγγέλιο, και ελάτε στον δρόμο του Θεού (τουλ).

254414_eb744c3893a750aace995d20dbd5b5ed.jpg



150715_Blog_Photo_Main~3.jpg



Και από τους άξιους συνεργάτες του

Screenshot_20200428_112210_com.google.android.apps.photos.jpg



Screenshot_20170511-164724.png


Screenshot_20220226_000702_com.google.android.apps.docs~2.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
889
Reaction score
201
το να ακουει καποιος συμβουλες απο ποιο εμπειρους που εχουν αποδεδειγμενα περασει απο πολλα μηχανηματα και συστηματα δεν ειναι απαραιτητα λαθος , το λαθος ειναι να κανουμε την αποψη τους δογμα. Ακομα και το καλυτερο μηχανημα η συστημα, αν υπαρχει, μπορεις να το προσπερασεις μεσα στην αγνοια σου. Αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι η εμπειρια δεν μεταδιδεται αλλα αποκταται επι του πεδιου ακουοντας οσο περισσοτερο διαφορετικα συστηματα η μηχανηματα μπορεις και αποκρυσταλλωνοντας την δικια σου αποψη
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
.........δεν είναι εντροπή να ακούει κάποιος την σήμερον ημέρα , από ενεργά ηχεία και ψηφιακή μουσική απο το πισι !
.......με δεδομένο οτι , ....ότι μουσική υπήρχε μέχρι το 2000 ηταν όλη αποτυπωμένη σε δίσκους βινυλίου και κασέτες και την μετέτρεψαν σε "φαρμακίλα" για να έχουν κάτι να ξεκινήσουν να ακούνε .....ε αυτο που με ξεπερνά είναι πώς έκαναν καλές αντιγραφές - κατα την γνώμη τους - και ακούν καλύτερα απο τον μπαμπά και την μαμά τους !
Το μόνο που κατάφεραν είναι να βάλουν ενα μηνιαίο γραμμάτιο - 10e κάπου τόσο είναι - για το υπόλοιπο της ζωής τους .
Δεν πέρασαν όμως 20 χρόνια και βλέπουμε , το πικάπ να εχει πάρει πάλι τ απάνω του , στο σκρούτζ αυτή την στιγμή να υπάρχουν - 875 προϊόντα πικάπ - και κάποιοι καλλιτέχνες να ηχογραφούν σε δίσκους .
Αυτοενισχυόμενα Ηχεία - 705 προϊόντα ....που θα ήθελα να δώ 5.000 !
Ηχεία Hi-Fi - 2606 προϊόντα ....που θα ήθελα να δώ ....705 !
.....αν αυτά τα στοιχεία απο το σκρούτζ λένε κάτι , εχει καλός .
προσωπικά ακούω και με ενεργά και ψηφιακά .
Όμως δεν θα γίνω Ταλιμπάν !
Εχω κάνει την επιλογή μου ....συμβιβάζομε με τους ενεργοψηφιακούς φίλους μου ....δεν τους σνομπάρω αλλά ούτε τους εκμηδενίζω !
Σημασία εχει να ακούμε μουσική ......και όχι πως και απο που την ακούμε .
οποίος κατάλαβε κατάλαβε .

-
 



sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Σας διαβάζω πολλά χρόνια και να τι έχω εμπεδώσει :

Αν δεν απατώμαι το forum ασχολείται κυρίως με την υψηλή πιστότητα της (όποιας) αναπαραγωγής.

Για την μουσική υπάρχουν άλλα καταλληλότερα.

Αναφορικά με τις εμπειρίες, είναι απόλυτα σεβαστές. Αφορούν όμως αυστηρά αυτόν που τις έχει, μιας και η χρησιμότητα τους για τους υπολοίπους δεν είναι δεδομένη.

Από την άλλη οι προδιαγραφές (οι μετρήσεις, τα pdf κ.λ.π.) έχουν καθολική ισχύ και μπορούν να διασφαλίσουν στον καθένα, ότι αγοράζει κάτι που θα καλύψει καταρχάς τις ανάγκες του.

Αλλιώς μπορεί να βρεθείς να αγοράζεις π.χ. ένα mini ψυγείο για τετραμελή οικογένεια.

Με δεδομένη την διασφάλιση της κάλυψης των αναγκών, μπορούμε στην συνέχεια να βάλουμε όση προσωπική προτίμηση (σχολών, δρόμων, ηχοχρωμάτων…) θέλουμε – εμείς θα ακούμε όχι κάποιος άλλος …

Και τέλος πάντων, το ζητούμενο ήταν είναι και θα είναι πάντα η προσωπική μας ευχαρίστηση.

Δεν είναι παράξενο και σίγουρα δεν είναι κατακριτέο, να μας αρέσει το σύστημα μας ακόμη και αν δεν είναι «HiFi».

Κατακριτέο είναι να το βαφτίζουμε «HiFi» βασιζόμενοι στους λάθος λόγους (στις εμπειρίες μας, στην τιμή του, στο όνομα του …) και μόνο.

Και για να μην παρεξηγηθώ, κατακριτέο εδώ – στο forum – που τα παραπάνω λέγονται, τεκμηριώνονται και ξαναλέγονται σχεδόν μια εικοσαετία (20!)

Άντε να απαντήσω και στο ερώτημα του τίτλου :

Θα μπορούσαμε μήπως, υποβαθμίζοντας τα ψηφιακά ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Άντε να απαντήσω και στο ερώτημα του τίτλου :

Θα μπορούσαμε μήπως, υποβαθμίζοντας τα ψηφιακά ?
Μα δε βλέπεις την τεκμηρίωση;

Κοίτα καλά:

Aγαπητε, καλη η (ανυπαρκτη) τεκμηριωση στην παραθεση των εντυπωσεων σου σαν πραγματικοτητα.... Η αληθεια ομως ειναι οτι το ιδιο ακριβως προγραγραμα αν αναπαραχθει σε πικαπ και ψηφιοποιηθει se CD (σε απλο CDR με καλο ADC μετατροπεα), μετα, το (ηχογραφημενο απο το πικαπ) CD ακουγεται ΣΑΦΩΣ καλυτερα απο το εργοστασιακο SACD της ιδιας ηχογραφησης!

Καλες οι ατεκμηριωτες "αρλουμπες" λοιπον, αλλα οταν εσυ "πηγαινες", εγω, ΔΕΝ ερχομουν... ξαναρχομουν!
Πιο τεκμηρίωση, ψόφος.
Τι έχεις να πεις για αυτά; here I want you.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Παλιό ανέκδοτο σε νέα βερσιόν, χωρίς το σπλάτερ...

Πχιάνω τον Τούλη και του λέω, Τούλη είσαι χοντρός. Χρειάζεσαι δίαιτα. Με κοιτάει με χαζό ύφος. Μόλις του πατήσω την ουρά, αγριεύει και πάει να μου κάνει τα πόδια ριγέ.

Τεκμηριωμένον συμπέραζμα: Όταν ο γάτος παχαίνει, κουφαίνεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Χθες προχθές θα έβαζα ένα δίσκο στο πικάπ.
Όλο το αναβάλλω, λέω φτάνει πχια φτάνει, θα βάλω.
Φέτος δεν έχει παίξει ακόμα, ούτε μια φορά, ντροπή λέω (μέσα μου), βάλε μια ξυνή, ένα νταϊαρ στρέιτς, ένα γιελοου ρε αδερφέ, βάλε κάτι να παίξει.

Να ξομολογηθώ πως ακόμα δεν έβαλα.
Δε βαριέμαι τόσο το να βάλω δίσκο, λίγο βαριέμαι να πατήσω το κουμπί να αρχίσει να γυρνάει το πικαπ, μετά βαριέμαι κάπως να σηκώσω το βραχίονα να το βάλω πάνω απ'το αυλάκι και μετά να τον κατεβάσω, αλλά πχιο πολύ απ' όλα βαριέμαι να πατήσω το κομβιο πόβερ στο φόνο στεϊτζ, και μετά να πρέπει να τα κλείσω όλα ξανά στο τέλος.
Όχι, δεν μπορώ τέτοια κακοποίηση.

Αρνούμαι.
Ας επεμβει εισαγγελεύς.


FB_IMG_1653605096558.jpg
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Όταν πάρεις ένα βινύλιο και το γράψεις σε CD, ακόμα και με το καλυτερότερο DAC στον κόσμο να το κάνεις, αυτό που θα πάρεις είναι ένα ψηφιακό αρχείο των προβλημάτων που διάβασε το πικάπ χρωματισμένων με την άποψη αυτού που έφτιαξε το DAC. Αν το DAC είναι εντελώς pass through χωρίς να δώσει το παραμικρό, θα έχεις ένα ψηφιακό αρχείο με τα προβλήματα και τίποτε παραπάνω. Όχι γιατί το λένε τα άστρα αλλά γιατί δεν γίνεται. 1+1 κάνουν 2 και δεν είναι θέμα συζήτησης.

Αν τώρα συγκρίνεις αυτό με το ψηφιακό master ενός original CD, και λες ότι το πρώτο είναι καλύτερο, μάλλον σου αρέσει αυτό που ακούς γιατί καλύτερο δεν είναι.

Οπότε μάλλον για κλάιν μιλάμε πάρα για κλάση ανωτερότητας.

Ακόμα περιμένω απάντηση για τα Sonus Aeterna Μπουκάλι. 🙂 Α ξέχασα, blocked.
 
Last edited:

Μηνύματα
889
Reaction score
201
υπαρχει η παραμορφωση στο αναλογικο πεδιο υπαρχει και η παραμορφωση στο ψηφιακο πεδιο (τις περισσοτερες φορες προστιθενται και οι δυο στο τελικο αποτελεσμα) ο καθενας διαλεγει αυτη που του αρεσει, αν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης ...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Ναι νταξ, αλλά άμα δε ξανάρχεσαι δε μετράει.

Άμα όταν ξαναπήγαινες, ξαναξανάρθει ο άλλος, δε ξέρω τι γίνεται.

Λογικά όποιος ξαναξανάρχεται, κερδάει.
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
Η αληθεια ομως ειναι οτι το ιδιο ακριβως προγραγραμα αν αναπαραχθει σε πικαπ και ψηφιοποιηθει se CD (σε απλο CDR με καλο ADC μετατροπεα), μετα, το (ηχογραφημενο απο το πικαπ) CD ακουγεται ΣΑΦΩΣ καλυτερα απο το εργοστασιακο SACD της ιδιας ηχογραφησης!
σοβαρά τώρα γράφτηκε τέτοια μλκ;;;;;;;;
τι ζούμε ρε πστμ....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top