Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Το ακουστικό κομμάτι βρίσκεται στη βιοχημεία του εγκεφάλου σου.
Σωστα:) το θεμα ειναι τι προσλαμβανουσες παραστασεις ακουστικες;) εχει η βιοχημεια του εγγεφαλου μας;)
 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
2 βινυλιο μεχρι 1990-95 Οσοι πηραμε πηραμε ΤΕΛΟΣ
Αυτοί που ξέρουν αγοράζουν μεταχειρσμένα, σε τέλεια κατάσταση, άπιαχτα (κλασική με 10 ευρώ κασετίνες των 5 δίσκων) και όχι μόνο.

Τα ρόκ κλπ τα ακούμε απο τα 1 bit dsd ή 4-5 bit delta-sigma που τα πιατίνια ακούγονται λες και είναι θρυμματισμένο γυαλί. :D ¨Ας είναι καλά το noise shaping, εξάλλου αυτό ουσιαστικά αγοράζεις. Εαν τα σκάσεις και πάρεις κανένα Chord (ΤΤ2 και πάνω) με καλό noise shaper και υψηλής τάξης feedback loops, κάτι της προκοπής καλό μπορεί να ακούσεις. :DΟι άλλοι μαύρο φίδι που τους έφαγε .:D
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Κ. Χρήστο μην κουράζεσαι. Έχω απαντήσεις για τις ερωτήσεις που τέθηκαν αλλά είναι μάταιο. Άσε που από την άλλη δεν θέλω να τους τα προσφέρω στο πιάτο. Εδώ επιστρατεύθηκαν και αρθρογράφοι περιοδικών.
Ότι ακούμε είναι placebo. Σημασία εχουν οι μετρήσεις της εκάστοτε συσκευής λες και παίζει μόνη της.
Το sacd. δεν το έβγαλαν για να προσεγγίσουν περισσότερο τον βινυλιακό ήχο. Όχι..
Το χαμηλής ποιότητας πικάπ γιατί άραγε να διαθέτει την μεγαλύτερης συχνοτικής έκτασης συσκευή; κεφαλή..
Κλπ
Καλό απόγευμα.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Κ. Χρήστο μην κουράζεσαι. Έχω απαντήσεις για τις ερωτήσεις που τέθηκαν αλλά είναι μάταιο. Άσε που από την άλλη δεν θέλω να τους τα προσφέρω στο πιάτο. Εδώ επιστρατεύθηκαν και αρθρογράφοι περιοδικών.
Ότι ακούμε είναι placebo. Σημασία εχουν οι μετρήσεις της εκάστοτε συσκευής λες και παίζει μόνη της.
Το sacd. δεν το έβγαλαν για να προσεγγίσουν περισσότερο τον βινυλιακό ήχο. Όχι..
Το χαμηλής ποιότητας πικάπ γιατί άραγε να διαθέτει την μεγαλύτερης συχνοτικής έκτασης συσκευή; κεφαλή..
Κλπ
Καλό απόγευμα.
Πες βρε κάτι παραπάνω και εσυ, να ξεκινήσει κανένας τζερτζελές να γελάσουμε λίγο. :D
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
100 ευρώ.
Τι; μόνο οι γιατροί θα τα παίρνουν;
Πέσε..
Cash
Αυτοί είναι εξαίρεση, έχουν πάρει ειδικότητα ηλεκτρολόγου μηχανικού. Πληρώνεις τόσα πολλά δηλαδή γιατί έχουν δυο πτυχία. Βάλε και την ψυχοακουστική και την λειτουργία του ὠτός. Λογικό. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Ρίξε μου 100 ευρώ και σου τον φυτιλιάζω σε χρόνο dt! :laugh:
Οι γέροι να ξέρεις είμαστε και λίγο στριμμένοι και με σπασμένα νεύρα με αυτά που έχουμε δεί. :D

Ο Κος Χρήστος @christos77 είναι εξαίρεση, σας (μας) έχει καλομάθει. χα χα. Αλλά είναι και ανώτερος άνθρωπος, για αυτό.

Εξάλλου οι άντρες τσακώνονται και σε 1 λεπτό είναι οι καλύτεροι φίλοι. Μόνο οι γυναίκες και τα θηλυκά μυαλά κρατάνε συνήθως κακία.
 
Last edited:



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Γκουργκουτσελού είναι .
Κε Χρήστο άλλαξα, έβαλα και εγω wow καθώς δεν ξέρω τι σημαίνει το Γκουρκουτσελού. χα χα
μου εβρισες τον θειο θα σε τακτοποιησω μαρη λουμπινα ρομπερτα λαουρα απ λεει και ο χαλκεντερος κορινθιος:gamer::fuckyou:
Ο Κος Μάρκου είναι σταλμένος απο τον διάβολο να σε δοκιμάζει. χα χα
 




Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Παίζω βινύλια σπίτι μου από 3 πικάπ. Είναι όλα συνδεμένα με τα Grimm.
Το καθένα παίζει με το δικό του phono stage.
Ακούω ένα φηφιακότατο -σχετικά νεοαποκτηθέν άλμπουμ- μέσω του καινούργιου φονο για το συγκεκριμένο πικάπ, ναι...ακούγεται υπέροχα αγαπητοί βινυλιολάτρες!!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Παίζω βινύλια σπίτι μου από 3 πικάπ. Είναι όλα συνδεμένα με τα Grimm.
Το καθένα παίζει με το δικό του phono stage.
Ακούω ένα φηφιακότατο -σχετικά νεοαποκτηθέν άλμπουμ- μέσω του καινούργιου φονο για το συγκεκριμένο πικάπ, ναι...ακούγεται υπέροχα αγαπητοί βινυλιολάτρες!!
Η ψηφιακή εγγραφή, που γίνεται αναλογική για να περάσει στο βινυλιο, που γίνεται ψηφιακή πάλι μέσα στο Grimm και…. από πίσω μπαίνουν τρένα.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Η ψηφιακή εγγραφή, που γίνεται αναλογική για να περάσει στο βινυλιο, που γίνεται ψηφιακή πάλι μέσα στο Grimm και…. από πίσω μπαίνουν τρένα.
Διακρίνω σεξιστικό υπόβαθρο στο σχόλιο??:fuckyou:
Tokyo day trip live. Pat Metheny et.al. Υπέροχο!!!
Mε 2 κλικ τόχω στο roon, μιά χαρά παίζει και κει.....χωρίς τραίνο!!:p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top