Featured Πώς στήνουμε σωστά ένα σύστημα;

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
Θα έχετε επανειλημμένως αντιληφθεί κι εσείς τη φράση "σωστά στημένο σύστημα". Εμένα πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση. Μάλιστα, τη συγκεκριμένη φράση χρησιμοποιούν άτομα αμφοτέρων των στρατοπέδων, και οι ρομαντικοί, και οι τεχνοκράτες.

Εμένα, πάλι, πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση - κυρίως η σπουδαιότητα που της προσδίδουν.

Τελικά, τί εννοούν οι μεν και τί οι δε; Έτι σημαντικώτερον, τί θα έπρεπε να εννοούν, ποιες οι εισροές που επηρεάζουν την ορθότητα αυτού του στήσιμου; Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται; Υπάρχει μέση οδός, ή αυτά τα δύο στρατόπεδα θα διαφωνούν στο διηνεκές;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.149
Reaction score
18.981
Θα έχετε επανειλημμένως αντιληφθεί κι εσείς τη φράση "σωστά στημένο σύστημα". Εμένα πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση. Μάλιστα, τη συγκεκριμένη φράση χρησιμοποιούν άτομα αμφοτέρων των στρατοπέδων, και οι ρομαντικοί, και οι τεχνοκράτες.

Εμένα, πάλι, πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση - κυρίως η σπουδαιότητα που της προσδίδουν.

Τελικά, τί εννοούν οι μεν και τί οι δε; Έτι σημαντικώτερον, τί θα έπρεπε να εννοούν, ποιες οι εισροές που επηρεάζουν την ορθότητα αυτού του στήσιμου; Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται; Υπάρχει μέση οδός, ή αυτά τα δύο στρατόπεδα θα διαφωνούν στο διηνεκές;
Καλή χρονιά.. :hi:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.149
Reaction score
18.981
Για εμένα είναι προφανές αρχικά πως συνήθως μιλάμε για άλλο πράγμα (ή για διαφορετικό επίπεδο του ''σωστού'' που αφορά το ίδιο πράγμα).
Εγώ π.χ. σαν αφελής, αμελής, ή σαν ''περαστικός'' και σε κάποια απόσταση απ' τα ''βαθειά'' του ήχου λέγοντας ''σωστό'' αναφέρομαι στα πρώτα βασικά (που δεν είναι πάντα ούτε εφικτά, ούτε ξεκάθαρα για όλους).
Απόσταση ακρόασης που είναι άμεσα συνδεδεμένη με τις δυνατότητες του συστήματος - χώρου, τοποθέτηση στις αναλογίες που πρέπει, σωστή ταξινόμηση στο χώρο, επιλογές vfm ανάλογα με τις δυνατότητες που έχει κάποιος να στήσει με κάποιες προδιαγραφές, αξιολόγηση της σπουδαιότητας των ρόλων του κάθε κρίκου της αλυσίδας ώστε να μην ξοδεύουμε στα λιγότερο σημαντικά πριν ''στρώσουμε'' άλλα που βγάζουν μάτι..
Π.χ. αν δεν υπάρχει δυνατότητα για συμμετρικό στήσιμο το να ξοδευτούν υπέρογκα ποσά για το σύστημα γενικώς ή για.. καλώδια, δεν θα έχει σπουδαίο ή το ανάλογο κέρδος..
Βέβαια αυτά είναι απλά μια ''βάση'' εκκίνησης (τετριμμένη, ίσως και για γέλια) για άλλους που ασχολούνται πολύ πιο σοβαρά με το αντικείμενο.

Το (πιο γενικό) ερώτημα και το αντικείμενο τριβής είναι το εξής..
Το ''σωστό'' είναι ένα - μονάδα (ή πρέπει να είναι ένα) για όλους?

(πως ξύπνησα νωρίς σήμερα και με όρεξη να γράψω έστω αυτό μετά απ' τα ξίδια ένας θεός.. :tongue:).
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.509
Μόνο μην αρχίσετε πάλι με τα ψυχολογικά σας, και τα περί διακοσμητικής. Και το τι επιτρέπει η σύζυγος.
Δεν μας νοιάζει η ψυχολογική και οικογενειακή κατάσταση του καθενός.

Πριν γράψετε οτιδήποτε διαβάστε ξανά τον τίτλο του νήματος. Και καλή χρονιά σε όλους.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Ένα σύστημα σωστά στημένο θα πρέπει να είναι ισορροπημενο δηλαδή να έχει την σωστή ποσότητα ενέργειας στις διάφορες συχνότητες, να έχει σωστή στερεοφωνική απεικόνιση, περίγραμμα ειδωλων, βάθος και φυσικά να προσθέτει όσο το δυνατόν λιγότερο, αναδεικνυοντας τις λεπτομέρειες της ηχογράφησης.
Για να επιτευχθουν αυτά πρέπει να τηρηθούν κάποιες προδιαγραφές στην τοποθέτηση και στην επιλογή των ηχειων κυρίως αλλά και να ληφθεί υπόψιν ο χώρος ακρόασης με στόχο την όσο το δυνατόν λιγότερη συμμετοχή του στο αποτέλεσμα.
Αυτό βέβαια που έχω παρατηρήσει είναι πως οι μεν προσπαθούν πολύ με διαφορά ματσαρισματα και οι δεν με χρήση αυτόματων συστημάτων διόρθωσης χώρου.
Πέτα τα όπως να είναι και ο τρινοφ ή το ντιρακ θα τα φτιάξει όλα με μαγικό τρόπο :biggrin:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.596
"σωστά στημένο σύστημα". Εμένα πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση
Απορία;
Γιατί; αυτά είναι γνωστά τοις πάσι.

Σωστά στημένος ενισχυτής ας πούμε, είναι σε ρακ στο κέντρο, με ακίδες να πατάει πάνω σε γρανίτη κατά προτίμηση.

"Στήθηκε σωστά" θα λες. Στέρεο(ς).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.596
Έτι σημαντικώτερον, τί θα έπρεπε να εννοούν, ποιες οι εισροές που επηρεάζουν την ορθότητα αυτού του στήσιμου; Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται;
Α, δε χρειάζεται ιδιαίτερο ψάξιμο.

Όλα, γραμμένα με το νι και με το σίγμα από τους "μεγάλους", εμπεριέχονται σε αυτό:

1000010012.png


Και όταν λέμε όλα, το εννοούμε, για κάθε επίπεδο συστήματος, για κάθε επίπεδο κόστους και απαιτήσεων, όλα είναι γραμμένα.

Να τα "επίπεδα" των συστημάτων:

1000008656.png


Και να μια από τις πολλές παραμέτρους, σελ.74:

1000008657.png

Να το λινκ για όποιον θέλει να τα μελετήσει.


Προσωπικά, δεν έχω κάτι να προσθέσω στο παραπάνω, και δε θα μπορούσα να έχω, ποιος είμαι γω δηλαδής 🤣😁🤪😜. Τα λένε όλα, εντελώς όλα.
Και τα λένε οι "μεγάλοι", αυτοί που όντως ξέρουν τι επακριβώς χρειάζεται, όχι ο Τάκης ο σουγιάς, ούτε ο Μητσάρας ο ταξιτζής.
Αναφέρονται από σελ 12. έως σελ. 15. 😎

Κι έτσι, δυστυχώς ή ευτυχώς, τελειώνει το τι χρειάζεται στο στήσιμο ενός σεταπ. :drinks:


ΥΓ. Τα ανωτέρω, όχι "κατά τη γνώμη μου" ή σύμφωνα με όσα λέει ο ear εδώ και χρόνια, ή οι "τεχνοφρίκουλες" και δεξερωγωτι. Τα ανωτέρω, απλώς ισχύουν. 😊
Οτιδήποτε πέραν αυτών, ανήκει στη σφαίρα της χαζομάρας του καθενός, κοινώς θεωρίες συνωμοσίας ή απλώς βλακείες.. 😎
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.679
Reaction score
28.020
Άλλο ένα θέμα που θα ξεπεράσει τις 500 σελίδες, με τις γνωστές "διαμάχες", καθώς η κάθε ομάδα έχει διαφορετική θεωρία για το τι είναι σωστό.

Καλή χρονιά είπαμε; 🙃🥰

Καλά να περάσουμε...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Α, δε χρειάζεται ιδιαίτερο ψάξιμο.

Όλα, γραμμένα με το νι και με το σίγμα από τους "μεγάλους", εμπεριέχονται σε αυτό:

View attachment 317306

Και όταν λέμε όλα, το εννοούμε, για κάθε επίπεδο συστήματος, για κάθε επίπεδο κόστους και απαιτήσεων, όλα είναι γραμμένα.

Να τα "επίπεδα" των συστημάτων:

View attachment 317308

Και να μια από τις πολλές παραμέτρους, σελ.74:


Να το λινκ για όποιον θέλει να τα μελετήσει.


Προσωπικά, δεν έχω κάτι να προσθέσω στο παραπάνω, και δε θα μπορούσα να έχω, ποιος είμαι γω δηλαδής 🤣😁🤪😜. Τα λένε όλα, εντελώς όλα.
Και τα λένε οι "μεγάλοι", αυτοί που όντως ξέρουν τι επακριβώς χρειάζεται, όχι ο Τάκης ο σουγιάς, ούτε ο Μητσάρας ο ταξιτζής.
Αναφέρονται από σελ 12. έως σελ. 15. 😎

Κι έτσι, δυστυχώς ή ευτυχώς, τελειώνει το τι χρειάζεται στο στήσιμο ενός σεταπ. :drinks:


ΥΓ. Τα ανωτέρω, όχι "κατά τη γνώμη μου" ή σύμφωνα με όσα λέει ο ear εδώ και χρόνια, ή οι "τεχνοφρίκουλες" και δεξερωγωτι. Τα ανωτέρω, απλώς ισχύουν. 😊
Οτιδήποτε πέραν αυτών, ανήκει στη σφαίρα της χαζομάρας του καθενός, κοινώς θεωρίες συνωμοσίας ή απλώς βλακείες.. 😎
αφού όλα είναι γραμμένα κ τέλος.... κλειδώστε το να μη χαλάμε κ τις καρδιές μας :p :p

καλή χρονιά!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.596
αμφοτέρων των στρατοπέδων, και οι ρομαντικοί, και οι τεχνοκράτες.
Υπάρχει μέση οδός, ή αυτά τα δύο στρατόπεδα θα διαφωνούν στο διηνεκές;
Στρατόπεδα ρομαντικών και στρατόπεδα από τεχνοκράτες.

Μάλιστα.

Τι άλλο θα ακούσουμε... 🤣😁🤪😜

Δερ ιζ Νόου σπούν. 😎

Δεν υπάρχει τέτοιο πράμα, δεν υπάρχουν "στρατόπεδα".

η κάθε ομάδα
Δεν υπάρχουν "ομάδες"..

Δεν υπάρχει ομάδα του "Αλέξη" και ομάδα του "ear"... Μονάδες είμαστε, όχι ομάδες..😎

Ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του ανάγκες και απαιτήσεις, άλλο αυτό. Αλλού φτάνει η τσέπη του καθενός, άλλο μέγεθος παντόφλας φοράει η σύζυγος του καθενός, και άλλες δυνατότητες έχει ο καθένας στο χώρο του. Οκ. Γνωστά αυτά. Αυτά όμως, δεν δημιουργούν "ομάδες" με "προτεινόμενα" στησίματα σεταπ και ανάλογα "επίπεδα" αναπαραγωγής..

Το κάθε σύστημα, ανεξαιρέτως, κατηγοριοποιείται πανεύκολα και αντικειμενικά στο ανάλογο "επίπεδο", όπως αυτά αναλύονται (πλήρως) στο ανωτέρω paper.

Απλώς, όσο απομακρύνεται στο στήσιμο του σετάπ ο οποιοσδήποτε (ρομαντικός ή μη) από τα αναφερόμενα προαπαιτούμενα σε κάθε "επίπεδο" του ανωτέρω paper, ρίχνει το σεταπ του σε χαμηλότερο "επίπεδο", σιγά τη ζημιά που πάθαμε.. Τίποτε άλλο δε συμβαίνει.

Οποιοδήποτε σεταπ θα παίζει με τον ένα ή άλλο τρόπο, αναλόγως του "επιπέδου" του, και ο ιδιοκτήτης του, μπορεί να είναι ικανοποιημένος από οτιδήποτε. Η ικανοποίηση του ιδιοκτήτη, δεν αντανακλά το επίπεδο του σεταπ του ή την ακρίβεια του στησίματος, και δεν σχετίζεται η απόλαυση της μουσικής ή του κινηματογράφου με τα ανωτέρω "επίπεδα". Όπως έχουμε ξαναπεί, η ΜΟΥΣΙΚΗ ακούγεται με ευχαρίστηση κι από φορητό ραδιοφωνάκι, κινητό, οτιδήποτε, αναλόγως της ψυχικής κατάστασης και της διάθεσης του καθενός. 😎
 

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Καλά που ήρθε και η Cedia το 2023 να μας πει πως θα στήσουμε σωστά το σύστημα γιατί τόσα χρόνια στα τυφλά πηγαίναμε.
Ο τρόπος και η διαδικασία είναι γνωστές εδώ και χρόνια για ένα σωστό στήσιμο.
Αυτά είναι για να παραμυθιαζεται ο κάθε αφελής πιστεύοντας ότι πετυχαινοντας περισσότερα SPL άλλαξε και επίπεδο :biggrin:
Ελα, καλή χρονιά:biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.149
Reaction score
18.981
αφού όλα είναι γραμμένα κ τέλος.... κλειδώστε το να μη χαλάμε κ τις καρδιές μας :p :p

καλή χρονιά!
Συμφωνώ..
Αν απαγορεύεται να μιλάμε για γούστα, ψυχολογικά, παντόφλες, περιορισμούς σε χρήμα - χώρο, προσωπικές προτιμήσεις - ανάγκες ή περιορισμούς σε στάθμες, γενικώς αν δεν μιλάμε για εμάς αλλά από απόσταση σαν να παρατηρούμε απ' τον Άρη, η βιβλιογραφία είν' αρκετή και επαρκής..
Τα θέματα που ανοίγουν επίσης δεν θα είναι υπερβολή αν πω πως μάλλον θα τελειώνουν σε 2-3 σελίδες απλά βάζοντας κάποια Link..
Ίσως να μην χρειάζεται ν΄ανοίγουν κιόλας.. (υπάρχει ήδη υλικό για διάβασμα μηνών) :whistling:

Πάμε στα πολιτικά.. :tongue:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.509
Αν απαγορεύεται να μιλάμε για γούστα, ψυχολογικά, παντόφλες, περιορισμούς σε χρήμα - χώρο, προσωπικές προτιμήσεις - ανάγκες ή περιορισμούς σε στάθμες, γενικώς αν δεν μιλάμε για εμάς
Κάποτε πρέπει να καταλάβουμε όλοι πως οι προσωπικές μας προτιμήσεις και συνθήκες δεν ενδιαφέρουν κανέναν άλλο, παρά μόνο αυτόν που τα γράφει.
Οπότε γράφουμε ποιο είναι το σωστό, και ο καθένας ας κάνει τις προσαρμογές του. Σιωπηλά.
Αλλά δεν μας ενδιαφέρουν οι συνθήκες που τον οδηγούν σε συμβιβασμούς. Δεν είμαστε εδώ ομαδική ψυχοθεραπεία. Ούτε έχει ενδιαφέρον να παρηγορούμε ο ένας τον άλλον για την καταπίεση που τρώει από την σύζυγο, ούτε ενδιαφέρει κανέναν τι του αρέσει του καθενός διακοσμητικά.
Όπως έχω γράψει πολλές φορές, όποιος ενδιαφέρεται για νήμα ομαδικής ψυχοθεραπείας (ή διακοσμητικής) ας το ανοίξει, δεν απαγορεύεται.
Και για να μην νομίζει κανείς πως υποτιμώ τους συνομιλητές, έχω κάνει αρκετούς συμβιβασμούς για διάφορους λόγους στο σύστημα μου, τους έχω γράψει στο δικό μου νήμα, και τέρμα.
Δεν πρόκειται να μπω σε νήμα τεχνικό/θεωρητικό να κλαφτώ για να δικαιολογήσω τους συμβιβασμούς μου.
 
Last edited:




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θα έχετε επανειλημμένως αντιληφθεί κι εσείς τη φράση "σωστά στημένο σύστημα". Εμένα πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση. Μάλιστα, τη συγκεκριμένη φράση χρησιμοποιούν άτομα αμφοτέρων των στρατοπέδων, και οι ρομαντικοί, και οι τεχνοκράτες.

Εμένα, πάλι, πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση - κυρίως η σπουδαιότητα που της προσδίδουν.

Τελικά, τί εννοούν οι μεν και τί οι δε; Έτι σημαντικώτερον, τί θα έπρεπε να εννοούν, ποιες οι εισροές που επηρεάζουν την ορθότητα αυτού του στήσιμου; Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται; Υπάρχει μέση οδός, ή αυτά τα δύο στρατόπεδα θα διαφωνούν στο διηνεκές;
Η οριοθέτηση θα μπορούσε να γίνει με χρονικά κριτήρια... Μέχρι την προηγούμενη δεκαετία ως θεμελιώδεις παράγοντες για ΄΄σωστό΄΄ στήσιμο λογαριάζονταν η εμπειρία από συναυλίες, εμπειρία από κατοχή ακριβών συσκευών, δικαναλικά setup, στερεοφωνικά τρίγωνα μεγάλων διαστάσεων - ώστε να διευρύνεται η ηχητική σκηνή - και συχνά ισοσκελή, rack βαρέως τύπου, βινυλιοσύστημα , εξεζητημένα παρελκόμενα, λυχνιακοί ενισχυτές και τα συναφή.

Τα τελευταία χρόνια χάρη στην τεχνολογική εξέλιξη αλλά και τη διάδοση αντικειμενικών δεδομένων μέσα από το διαδίκτυο θεμελιώδεις όροι έγιναν το διάβασμα, πολυκαναλικά setup , sub , στερεοφωνικό τρίγωνο ισόπλευρο με διάσταση ανάλογη προς την αρχιτεκτονική των ηχείων , ακουστική φροντίδα χώρου και μελετημένη χωροταξία , μικρόφωνο & REW.

Μέση οδός υπάρχει κι επαφίεται στον εκάστοτε χρήστη να την ακολουθήσει , ας μην παραβλέπουμε όμως ότι ορθό στήσιμο χωρίς τους παράγοντες της πρώτης παραγράφου είναι εφικτό, χωρίς όμως εκείνους από τη δεύτερη δεν νοείται...
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Καλη Χρονια!
Βλεπω το σωστο στησιμο ανεξαρτητως μεθοδου,
ως το αποτελεσμα μιας συνολικης και επιπονης προσπαθειας.
Αρα δεν ειναι κατι απλο για ολους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.177
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top