Πώς στο καλό λειτουργεί η δικαιοσύνη;




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.135
Reaction score
30.081
Η πλαστογραφία είναι πάντα πλαστογραφία.

Αλλά, εφόσον το οικονομικό όφελος δεν υπερβαίνει κάποιο ποσό, είναι πράξη πλημμεληματική.

Το τρελό της υπόθεσης είναι ότι οι παραπάνω αποφάσεις θεώρησαν κέρδος της παραπάνω καθαρίστριας όλους τους μισθούς που εισέπραξε όλα αυτά τα χρόνια. Πλην όμως, ούτε το Δημόσιο ζημιώθηκε, έστω και ένα ευρώ, καθώς στη θέση αυτή θα απασχολούσε και θα πλήρωνε πάλι κάποιο άλλο άτομο, ούτε όμως και όλοι οι μισθοί μπορούν να καταλογιστούν ως παράνομο κέρδος, καθώς για τους μισθούς αυτούς η καθαρίστρια παρείχε το αντίτιμο, προσέφερε δηλαδή την εργασία της. Δεν είναι το πράγμα σαν να πλαστογράφησε ένα πιστοποιητικό και καθόταν και ελάμβανε ένα επίδομα.

Τραγικά άδικες αποφάσεις IMHO. Και το κυριότερο, εκτός πραγματικότητας. Οι Δικαστές πρέπει να είναι μέσα στην κοινωνία, αλλιώς οι αποφάσεις τους κινδυνεύουν να είναι εκτός τόπου και χρόνου.
 

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Με αυτη τη νοοτροπια ο τοπος ετουτος ειναι ηδη δικασμενος & καταδικασμενος. Αν η "κυρια" ειχε παρει τη θεση της αδελφης σας ή της συζυγου σας που θα πηγαινανε με το νομο και "με το σταυρο στο χερι", θα λεγατε τα ιδια????????????
Επισης, η τωρινη της οικογενειακη κατασταση δεν αντικατοπριζει την χρονικη στιγμη που τελεστηκε το αδικημα.
Αηδιασα σημερα το πρωι, με ολα τα "μεσα" να προπαγανδηζουν υπερ της!!!!!! Ζητω η Ελλας!!!!!!!:(
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.135
Reaction score
30.081
Με αυτη τη νοοτροπια ο τοπος ετουτος ειναι ηδη δικασμενος & καταδικασμενος. Αν η "κυρια" ειχε παρει τη θεση της αδελφης σας ή της συζυγου σας που θα πηγαινανε με το νομο και "με το σταυρο στο χερι", θα λεγατε τα ιδια????????????
Επισης, η τωρινη της οικογενειακη κατασταση δεν αντικατοπριζει την χρονικη στιγμη που τελεστηκε το αδικημα.
Αηδιασα σημερα το πρωι, με ολα τα "μεσα" να προπαγανδηζουν υπερ της!!!!!! Ζητω η Ελλας!!!!!!!:(


Νομίζω ότι ήμουν σαφής ενώ εσύ τσουβαλιάζεις.

Έγραψα ότι ήταν πλημμέλημα. Δεν νομίζω κανείς από τους παραπάνω να το αρνήθηκε, ότι όντως υπήρξε πλαστογραφία. Κακουργηματική είναι μια πλαστογραφία όταν το συνολικό όφελος ή η συνολική ζημία υπερβαίνει τα 120.000 ευρώ. Που εν προκειμένω το δημόσιο δεν ζημιώθηκε ούτε ένα ευρώ, ενώ η καταδικασθείσα δεν καθόταν και εισέπραττε τα 120.000 ευρώ, αλλά τα δούλεψε. Ας της έριχναν 3 χρόνια, κατά τη γνώμη μου θα ήταν μια πολύ δίκαιη ποινή. Όλοι αυτοί που φωνάζουν το κάνουν λόγω του υπερβολικού χαρακτηρισμού της πράξης και της υπερβολικής ποινής που επιβλήθηκε. Δεν νομίζω να γράφει κανείς ότι ήταν εντελώς αθώα η γυναίκα.
 


A

AKARL

Guest


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Αυτή η ιστορία μου θυμίζει ένα περιστατικό με ένα Αμερικάνο δικαστή.

Ο δικαστής είχε κάνει μήνυση στο καθαριστήριο που προκάλεσε κάποια φθορά σε ένα κοστούμι του. Ζητούσε με διάφορες προφάσεις αποζημίωση δεκάδων χιλιάδων δολαρίων.
Μετά από λίγο καιρό του ήρθε η απόλυση με την αιτιολογία ότι αν ζητάει τέτοια παράλογα πράγματα δεν μπορεί να είναι δικαστής γιατί δεν έχει αίσθηση του μέτρου.

ΙΜΗΟ το ίδιο πρέπει να γίνει και εδώ. Αυτοί που επέβαλαν την ποινή πρέπει να πάνε σπίτια τους, δεν έχουν καμία αίσθηση του μέτρου.
 


Μηνύματα
400
Reaction score
370
Απορούμε με τις αποφάσεις ορισμένων δικαστών, απορούμε με τις αποφάσεις ορισμένων γιατρών, απορούμε με τις αποφάσεις ορισμένων μηχανικών, απορούμε γενικώς με τις αποφάσεις ορισμένων...ε λοιπόν ναι...πολύ απλά γιατί όλοι οι άνθρωποι δεν είναι σαν αλάνθαστα ρομπότ μιας τέλειας οικουμενικής κοινωνίας.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.135
Reaction score
30.081
Κανονικά θέλει μια απαξιωτική προεδρικη χαρη. Όχι θα περιμενουμε πότε να ενεργοποιηθεί ο Άρειος Πάγος, πότε θα πάει εκδίκαση... Δεν είμαστε καλά.

Οι παραπάνω αποφάσεις προσβάλλουν το κοινό περί δικαίου αίσθημα, άρα δημιουργούν κοινωνική αναταραχή.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.663
Απορούμε με τις αποφάσεις ορισμένων δικαστών, απορούμε με τις αποφάσεις ορισμένων γιατρών, απορούμε με τις αποφάσεις ορισμένων μηχανικών, απορούμε γενικώς με τις αποφάσεις ορισμένων...ε λοιπόν ναι...πολύ απλά γιατί όλοι οι άνθρωποι δεν είναι σαν αλάνθαστα ρομπότ μιας τέλειας οικουμενικής κοινωνίας.
Ναι αλλά κάποιοι πρέπει να προσέχουν πολύ και να μην κάνουν λάθη.
Δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν λάθος, έχοντας ευθύνη για την ζωή κάποιων ανθρώπων.
Όπως και οι γιατροί και οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας.


Υ.Γ.
Αυτό είναι το 25000 ποστ μου!
 

Μηνύματα
29.084
Reaction score
23.119
Αυτό είναι το 25000 ποστ μου!
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ 100,000ΣΤΗΣΕΙΣ ΜΙΧΑΛΗ....;)
[DOUBLEPOST=1542927009][/DOUBLEPOST]
Οι παραπάνω αποφάσεις προσβάλλουν το κοινό περί δικαίου αίσθημα, άρα δημιουργούν κοινωνική αναταραχή.
ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ 1994 ΣΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ ΧΑΝΙΩΝ.....

ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....

ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΑ Η ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ ΚΑΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΑΙ

ΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΜΕ ΑΝΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

ΜΕΣΩ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ!!!!!
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Νομίζω ότι ήμουν σαφής ενώ εσύ τσουβαλιάζεις.

Έγραψα ότι ήταν πλημμέλημα. Δεν νομίζω κανείς από τους παραπάνω να το αρνήθηκε, ότι όντως υπήρξε πλαστογραφία. Κακουργηματική είναι μια πλαστογραφία όταν το συνολικό όφελος ή η συνολική ζημία υπερβαίνει τα 120.000 ευρώ. Που εν προκειμένω το δημόσιο δεν ζημιώθηκε ούτε ένα ευρώ, ενώ η καταδικασθείσα δεν καθόταν και εισέπραττε τα 120.000 ευρώ, αλλά τα δούλεψε. Ας της έριχναν 3 χρόνια, κατά τη γνώμη μου θα ήταν μια πολύ δίκαιη ποινή. Όλοι αυτοί που φωνάζουν το κάνουν λόγω του υπερβολικού χαρακτηρισμού της πράξης και της υπερβολικής ποινής που επιβλήθηκε. Δεν νομίζω να γράφει κανείς ότι ήταν εντελώς αθώα η γυναίκα.
Μόνο που όπως καταλαβαίνεις το πλημμελημα έχει παράγραφει εδώ και πολύ καιρο. Θα μου πεις τώρα και πολύ σωστά ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα της καθαρίστριας αλλά του πλημμελή ελέγχου από το δημοσιο. Ας είχε φροντίσει έγκαιρα το δημοσιο να ανακαλύψει την πλαστογραφία. Αφού δε το έκανε η υποθεση έχει παράγραφει και τελος. Έλα μου όμως που στο μίζερο κράτος που ζούμε ο κοσμος δίψα για αίμα. Φαντάσου πως θα ακουγόταν ότι ένα δικαστήριο αθώωσε κάποιον που ζημιωσε το δημόσιο; Σκέψου ακόμα στα τόσα χρόνια ποτέ άκουσες ότι διώχθηκε κάποιος δικαστής γιατί ήταν αυστηρος. Αντιθέτως δες πόσες φορές κατηγορήθηκαν δικαστές γιατί άφησαν ατιμώρητο κάποιον. Ο Έλληνας δίψα για αίμα και για εκδίκηση και για αυτό το λόγο έχει αυτή τη δικαιοσύνη.
 

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Κανονικα θα επρεπε να διαμαρτυρομαστε γιατι και τα υπολοιπα 2.000 ιδια περιστατικα πλαστογραφιων δεν ειχαν την ιδια αντιμετωπιση απο τη δικαιοσυνη.
Φασκουμε και αντιφασκουμε ως λαος: Απο τη μια "τσιριζουμε" για την ατιμωρησια στην Ελλαδα (κυριως στο Δημοσιο), η οποια αναπαραγει νεα παραβατικοτητα, και απο την αλλη οταν η τιμωρια που προβλεπει η νομοθεσια επιβαλλεται, .......γινομαστε συνηγοροι του θυτη !!!!!!!!!!!! Ας αποφασισουμε επιτελους τι θελουμε. Εγω το εχω κανει ηδη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.625
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top