Πώς στο καλό λειτουργεί η δικαιοσύνη;

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Χτίστε φυλακές να χωρέσουν όλοι. :laugh:

Εδώ αποφυλακίζονται βιαστές, έμποροι ναρκωτικών και κατά συρροήν δολοφόνοι και θέλουμε κάθειρξη και παραδειγματική τιμωρία σε όσους έκαναν χρήση πλαστού εγγράφου. :headbang:

Αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι η ισονομία, μάλλον ουτοπική επιδίωξη...
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Δεν ειμαι συνομωσιολογα, απλως προσπαθω να προσαρμοστω στον (ελληνικο) κοσμο μου.
Σε ενα μηνα, σε 2 μηνες, σε 3 μηνες; Που θα παει, θα αφεθει ελευθερη η γυναικα, θα αποκατασταθει η ''δικαιοσυνη'' και ολοι θα περιμενουμε ενα καινουριο τερτιπι του μεγαλου κοινωνικου θιάσου μας για να λιθοβολησουμε. Ποιος ξερει ποσοι φευγουν κατω απ' το τραπεζι ή τι νομοσχέδια ψηφίζονται όσο εμεις ειμαστε απασχολημενοι με την αδικια της καθαριστριας. Πολιτικος αντιπερισπασμος. Σχεδιο δοκιμασμενο και αλανθαστο. Να μου το θυμηθειτε.:)
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Μόνο που όπως καταλαβαίνεις το πλημμελημα έχει παράγραφει εδώ και πολύ καιρο. Θα μου πεις τώρα και πολύ σωστά ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα της καθαρίστριας αλλά του πλημμελή ελέγχου από το δημοσιο. Ας είχε φροντίσει έγκαιρα το δημοσιο να ανακαλύψει την πλαστογραφία. Αφού δε το έκανε η υποθεση έχει παράγραφει και τελος.
.....
A, δηλαδή εσύ είσαι ΥΠΕΡ του θεσμού της "παράγραφης".

Μάλιστα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Δεν ειμαι συνομωσιολογα, απλως προσπαθω να προσαρμοστω στον (ελληνικο) κοσμο μου.
Σε ενα μηνα, σε 2 μηνες, σε 3 μηνες; Που θα παει, θα αφεθει ελευθερη η γυναικα, θα αποκατασταθει η ''δικαιοσυνη'' και ολοι θα περιμενουμε ενα καινουριο τερτιπι του μεγαλου κοινωνικου θιάσου μας για να λιθοβολησουμε. Ποιος ξερει ποσοι φευγουν κατω απ' το τραπεζι ή τι νομοσχέδια ψηφίζονται όσο εμεις ειμαστε απασχολημενοι με την αδικια της καθαριστριας. Πολιτικος αντιπερισπασμος. Σχεδιο δοκιμασμενο και αλανθαστο. Να μου το θυμηθειτε.:)
Οποιοδηποτε γεγονος απασχολει την επικαιροτητα δυναται να αξιοποιηθει ετσι. Αυτο τι θα πει;
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
...
Εδώ αποφυλακίζονται βιαστές, έμποροι ναρκωτικών και κατά συρροήν δολοφόνοι και θέλουμε κάθειρξη και παραδειγματική τιμωρία σε όσους έκαναν χρήση πλαστού εγγράφου...
Άραγε μπορεί να κάνει χρήση του νόμου Παρασκευόπουλου?
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Τελικά μάθαμε με το κορίτσι (21χρονων ενήλικας) που πέταξε το βρέφος στον ακάλυπτο τι έγινε?
Ο νόμος πως τις φέρθηκε τελικά?
Δεν είδα να δημοσιοποιητε το όνομα της το πρόσωπο της ,τίποτα.
Εξαφανίστηκε και ξεχάστηκε (θάφτηκε) και μιλάμε για ανθρωποκτονία.
Μου διαφεύγει κάτι???
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
A, δηλαδή εσύ είσαι ΥΠΕΡ του θεσμού της "παράγραφης".

Μάλιστα.
Διάβασες κάπου κάτι τέτοιο; Εγώ αυτό που έγραψα είναι ότι η καθαρίστια είτε θα καταδικαζόταν στη κακουργηματικη μορφή του αδικηματος είτε αν το δικαστήριο έκρινε ότι η πράξη είναι πλημμεληματικη θα έπρεπε να την κρίνει ατιμώρητη διότι το αδίκημα έχει παραγραφει με την παρέλευση της οκταετίας από την ημερομηνία τέλεσης της πράξης. Εδώ ας με διορθώσει ο @Abessalom αν κάνω λάθος, η παραγραφή ξεκινάει από τότε και όχι από την ημερομηνία που απολύθηκε αφού το αδίκημα της απάτης είναι στιγμιαιο και η παρανομη κατασταση διαρκει για οσο χρονο καταβαλεται η προσπάθεια να πεισθεί το θύμα από το δραστη. Δηλαδη ο χρόνος τέλεσης θα επρεπε να θεωρείται η ημερομηνία προσληψης ως καθαρίστρια. Αυτο εγραψα λοιπόν και δεν έχει σχέση με το τι πιστεύω εγώ. Εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να είχε γίνει ο ελεγχος κανονικά όταν επρεπε και να μην είχε προσληφθεί ποτέ. Μάλιστα για την πράξη της έπρεπε να έχει τιμωρηθεί από τότε για το αδίκημα της πλαστογραφίας στην πλημμεληματικη του μορφή. Επειδή ο ελεγχος έγινε καθυστερημένα αυξήθηκαν και τα έσοδα από τους μισθούς που εισέπραξε συνολικά με αποτελεσμα η πράξη να γίνει κακουργηματικη. Ουσιαστικά δηλαδή η αργοπορία του κράτους και η αδυναμία του να κάνει τον ελεγχο που οφειλε έκανε το πλημμελημα κακούργημα.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Τελικά μάθαμε με το κορίτσι (21χρονων ενήλικας) που πέταξε το βρέφος στον ακάλυπτο τι έγινε?
Ο νόμος πως τις φέρθηκε τελικά?
Δεν είδα να δημοσιοποιητε το όνομα της το πρόσωπο της ,τίποτα.
Εξαφανίστηκε και ξεχάστηκε (θάφτηκε) και μιλάμε για ανθρωποκτονία.
Μου διαφεύγει κάτι???
Παιδοκτονια.
Προβλεπεται ειδικη μεταχειριση για τις μητερες που μολις γεννησαν. Αρθρο 303 του ΠΚ.
[DOUBLEPOST=1542993454][/DOUBLEPOST]Δεν ξερω εαν η διωξη ηταν για απατη, η οποια δεν αρκειται στο παρανομο οφελος οπως η πλαστογραφια αλλα θελει και βλαβη τριτου. Αλλα η συζητηση γινεται τεχνικη.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Η πλαστογραφία είναι πάντα πλαστογραφία.
....
Το τρελό της υπόθεσης είναι ότι οι παραπάνω αποφάσεις θεώρησαν κέρδος της παραπάνω καθαρίστριας όλους τους μισθούς που εισέπραξε όλα αυτά τα χρόνια. Πλην όμως, ούτε το Δημόσιο ζημιώθηκε, έστω και ένα ευρώ, καθώς στη θέση αυτή θα απασχολούσε και θα πλήρωνε πάλι κάποιο άλλο άτομο, ούτε όμως και όλοι οι μισθοί μπορούν να καταλογιστούν ως παράνομο κέρδος, καθώς για τους μισθούς αυτούς η καθαρίστρια παρείχε το αντίτιμο, προσέφερε δηλαδή την εργασία της. Δεν είναι το πράγμα σαν να πλαστογράφησε ένα πιστοποιητικό και καθόταν και ελάμβανε ένα επίδομα.
....
https://www.in.gr/2018/11/24/greece...ok-gia-paranomous-diorismous-pou-exoun-ginei/

https://www.aftodioikisi.gr/dimosio...ia-tin-teleytaia-pentaetia-posoi-apolythikan/
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Και στην Ζακυνθο ειδαμε τι εγινε, σκοτωσανε εναν ανθρωπο και στα επομενα δυο τρια χρονια ολοι θα ειναι εξω.Και μην αρχισουμε αντιπολιτευτικες κορωνες γιατι ειναι απλα πραγματακια.Δημοσιοι υπαλληλοι ειναι και οι δικαστες ,αποτυχημενοι δικηγοροι κλπ.Διαφθορα παει συννεφο.Μπαρμαν στην Ζακυνθο με Κουγια δικηγορο.Σιγα μην πηγαινε χωρις τις καταλληλες προυποθεσεις ο Αλεξης....Πριν τρια τεσσερα χρονια στο ιδιο νησι (συμμπτωματικα) τυφλωθηκε μια τουριστρια απο μπομπες ποτα,εγινε κατι? Α και ο γιατρος που εβγαζε αβερτα τυφλους εκει δεν ηταν? Ο δικαστης Ντρεντ πρεπει να ηταν Ζακυνθινος.....
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Ελεύθερος ο Φλώρος της Energa.
Κατάχρηση εκατομμυρίων και είναι ελεύθερος.

Αν είναι καμιά γιαγιά που πλέκει και πουλάει κάλτσες, ή κανένας καστανάς, ή κανένας παππούς που πουλάει ξύλινα διακοσμητικά για να επιβιώσει, τρώει 10 χρόνια.

papous.jpg
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Ελεύθερος και ο βουλευτής της ΝΔ Ν. Γεωργιάδης.
Απαλλαγή λόγω παραγραφής.
Ε δεν έκανε και τίποτα κακό.
Κάτι ανήλικα αγοράκια πήδηξε. Σιγά το πράμα.
Μάλλον αυτά τον αποπλάνησαν.


 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Δλδ θα έκαναν ειδική εξαίρεση από τον θεσμό της παραγραφής για τον Γεωργιάδη;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δλδ θα έκαναν ειδική εξαίρεση από τον θεσμό της παραγραφής για τον Γεωργιάδη;
Ναι.
Να υπάρχει νομικό παραθυράκι , στο παραθυράκι .

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top