Ραδιοενισχυτής+Ηχεία budget 800€

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλησπέρα!

χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί δυστυχώς ξέρω ελάχιστα

ψάχνω για Ραδιοενισχυτή + CD/DVD Player + Ηχεία με budget 800€ (όχι αυστηρό αλλα μην ξεφύγουμε).

Σκοπός είναι το σύστημα να τοποθετηθεί στο καθιστικό και να συνδεθεί με τηλεόραση και υπολογιστή. Ο ενιαίος χώρος καθιστικό+κουζίνα έχει περίπου επιφάνεια 37τμ. Δεν με ενδιαφέρει η δυνατή ένταση αλλά κυρίως ο σωστός ήχος. Η μουσική που θα παίζει είναι κυρίως έντεχνο αλλά και pop / rock / μπαλάντες.

Επειδή υπάρχουν άπειρες συσκευές για να το κάνω πιο απλό κοιτάζω ενισχυτή Yamaha που α) να έχει ραδιόφωνο β) να έχει δυνατότητα σύνδεσης με οπτική ίνα με την τηλεοραση (το θεωρείτε σημαντικό;) Βρίσκω τα εξής φθηνά μοντέλα: R-N303D και R-N402D Ποια η γνώμη σας; Κάποια αντιπρόταση;

Προτάσεις για Ηχεία; Ανεβάζω μία φωτογραφία του χώρου, σκέφτομαι να βάλω ο ένα Ηχείο Αριστερά του επίπλου της τηλεόρασης, και το αλλο δεξιά (εκεί που είναι το φωτιστικό)
20200523_115159LR.jpg

Σκόρπιες απορίες:
Για τη σύνδεση με την απλή ταπεινή κάρτα ήχου του υπολογιστή πρέπει να προσέξω κάτι;
Το παλιό μου cd/dvd player έχει μόνο σύνδεση scart (η τηλεόραση δεν έχει), οπότε αναγκαστικά πρέπει να πάρω καινούριο
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Το παλιό μου cd/dvd player έχει μόνο σύνδεση scart (η τηλεόραση δεν έχει), οπότε αναγκαστικά πρέπει να πάρω καινούριο
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν καλώδια από SCART σε COMPONENT (που η τηλεόρασή σου μάλλον έχει).
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα και καλως ορισες ,
τα πραματα που θελεις να αγορασεις , τα θελεις να φαινονται ωραια ?
ο ενισχυτης σου, το σιντι σου, τα ηχεια σου ? σε μια σειρα ?
με την ιδια εμφανιση ισως ?
ενθεν κι ενθεν τσι τηλεορασης δε μπορεις να βαλεις τα ηχεια ?
θα παρεις αργοτερα πικαπ ισως ?

υ.γ.
το δωματιο με ταβανι τον ουρανο στο ηρακλειο ειναι αποψη και οποιος θελει το αγοραζει (ειπαμε και ξαναπαμε) , παλι με τοισας τσι μαλατσιες ασχολειται η τηλεοραση ?
:)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα!

χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί δυστυχώς ξέρω ελάχιστα

ψάχνω για Ραδιοενισχυτή + CD/DVD Player + Ηχεία με budget 800€ (όχι αυστηρό αλλα μην ξεφύγουμε).

Σκοπός είναι το σύστημα να τοποθετηθεί στο καθιστικό και να συνδεθεί με τηλεόραση και υπολογιστή. Ο ενιαίος χώρος καθιστικό+κουζίνα έχει περίπου επιφάνεια 37τμ. Δεν με ενδιαφέρει η δυνατή ένταση αλλά κυρίως ο σωστός ήχος. Η μουσική που θα παίζει είναι κυρίως έντεχνο αλλά και pop / rock / μπαλάντες.

Επειδή υπάρχουν άπειρες συσκευές για να το κάνω πιο απλό κοιτάζω ενισχυτή Yamaha που α) να έχει ραδιόφωνο β) να έχει δυνατότητα σύνδεσης με οπτική ίνα με την τηλεοραση (το θεωρείτε σημαντικό;) Βρίσκω τα εξής φθηνά μοντέλα: R-N303D και R-N402D Ποια η γνώμη σας; Κάποια αντιπρόταση;

Προτάσεις για Ηχεία; Ανεβάζω μία φωτογραφία του χώρου, σκέφτομαι να βάλω ο ένα Ηχείο Αριστερά του επίπλου της τηλεόρασης, και το αλλο δεξιά (εκεί που είναι το φωτιστικό)
View attachment 166865
Σκόρπιες απορίες:
Για τη σύνδεση με την απλή ταπεινή κάρτα ήχου του υπολογιστή πρέπει να προσέξω κάτι;
Το παλιό μου cd/dvd player έχει μόνο σύνδεση scart (η τηλεόραση δεν έχει), οπότε αναγκαστικά πρέπει να πάρω καινούριο
Προτιμότερο να βγάλεις το σκαμπό που είναι δεξιά της τηλεόρασης, ώστε να μετακινήσεις όλο το έπιπλο με την τηλεόραση λίγο προς τα δεξιά και να βάλεις τα ηχεία συμμετρικά, εκατέρωθεν της τηλεόρασης. Πόση θα είναι η απόσταση των ηχείων από την θέση ακρόασης;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
καλωσόρισες....

βλέπω υπάρχει υπολογιστής....

η ιδέα.....να πάρεις 2 ενεργά σε αυτό το ποσό και να ακούς τα πάντα από το pc θα σε ενδιέφερε?
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@gid θα το κοιτάξω. Αν θυμάμαι καλά πριν καιρό είχα βρει αλλά μου είχαν ζητήσει κανένα 15€ οπότε προτιμώ να δώσω 40-50€ και να πάρω καινούριο

@oldy καλο είναι να φαίνονται ωραία, δεν χρειάζονται να έχουν την ίδια ακριβώς εμφάνιση. Αλλά θα αποφύγω να έχω ασημί cd/dvd με μαύρο ραδιοενισχυτή. Βλέπω ότι οι Yamaha που ανέφερα παραπάνω βγαίνουν και σε μαύρο και σε ασημί. μόνο που θα πρέπει να χωράνε στο έπιπλο κάτω από την τηλεόραση (νομίζω δεν θα εχω θέμα).

Δεν θέλω να τα βάλω επάνω στο έπιπλο τα ηχεία να πω την αλήθεια. Αν πάλι αυτά που μου προτείνει κάποιος από εσάς είναι αρκετά μικρά θα το σκεφτώ. Πικάπ όχι δεν θα πάρω

@musicfanatic ναι θα μπορούσα να τα βάλω αριστερά και δεξιά, γίνεται και αυτό. Πιστεύεις είναι τόσο σημαντικό; Η απόσταση είναι ο καναπές (2μ) και το γραφείο που κάθομαι (3)

@daharis666 ναι υπάρχει ο υπολογιστής και σίγουρα θα τον συνδέσω με τον ενισχυτή. Όμως θέλω να μπορώ να ακούσω μουσική (CD, ραδιόφωνο) χωρίς να πρέπει να ασχολούμαι με τον υπολογιστή. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι καταλαβαίνω ότι πλέον συνηθίζεται πολύ αυτή η προσέγγιση πλέον και για τους πιτσιρικάδες ο υπολογιστής είναι πάντα ανοιχτός , αλλά εγώ και λόγω παιδικών αναμνήσεων θέλω μία πιο παραδοσιακή προσέγγιση χωρίς να εμποδίζεται η σύνδεση με τον υπολογιστή
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αυτό που σου λέει ο Χάρης παραπάνω για τα ενεργά είναι καλή λύση.Για να μη χάσεις όμως την ευκολία του τηλεκοντρόλ και των πολλαπλών πηγών θες και έναν προ να τα οδηγείς οπότε ανεβαίνει το budget αρκετά.
Η δική μου πρόταση.
Μεταχειρισμένος ενισχυτής για να είναι δυνατός και να μην ψάχνεσαι σε λίγο να τον αλλάξεις όπως αυτός.
Μια χαρά.Δυνατός,με έξοδο subwoofer και με όλα τα πρόσφατα τεχνολογικά καλούδια της yamaha.
Ηχεία τα magnat monitor Supreme 1002.Φτηνά,με 8άρια γουφερς και μπασάκι έχουν και δε δίνεις μια περιουσία.Όταν θα μπορέσεις τα αλλάζεις με καλύτερα.Δώσε και κανα 50άρικο 100€ για ένα player και θα 'σαι σπέσιαλ
Αργότερα εμπουτίζεις το σύστημα και με υπογούφερ(ς) για να γουστάρεις και να το κάνεις πιο σωστό
 
Last edited:

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Ο χώρος δύσκολος (μαζί με την επίπλωση εννοώ), θα έβαζα τα ηχεία στον τοίχο, ηχεία βάσης εννοείται. Οι ενισχυτές της yamaha που ανέφερες είναι καλές επιλογές με αρκετές δυνατότητες (ραδιόφωνο, dac, δικτυακές δυνατότητες με musicCast). Θα κοιτούσα και το μοντέλο wxa-50, δεν έχει ραδιόφωνο (μπορείς όμως να βρεις ένα μτχ δεκτή και να τον συνδέσεις στην αναλογική είσοδο του ενισχυτή), αλλά δεν ξέρω πόσο βασικό είναι για σένα αυτό, ενώ έχει μια οπτική ψηφιακή είσοδο, είναι όμως πολύ μικρότερος σε μέγεθος και θα βολευτεί καλύτερα στο έπιπλο σου (μπορεί να τοποθετηθεί και κάθετα). Για το dvd δεν έχω να προτείνω κάτι, για μένα είναι μια πεθαμένη συσκευή, καλύτερα ένα android tvbox. O υπολογιστής θα μπορεί να συνδεθεί με το yamaha μέσα από το δίκτυο και να στριμαρεις με foobar ότι υλικό έχεις στον υπολογιστή σου. Άλλη πρόταση, πολύ μικρά ηχεία βάσης στον τοίχο και ένα ενεργό υπογουφερ, με τον ίδιο ενισχυτή.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Δεύτερη πρόταση, ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία με το yamaha wxc-50, που είναι στην ουσία ο wxa-50 αλλά σε έκδοση προενισχυτη. Όλες οι προτάσεις είναι μέσα στο χρηματικό όριο που εχεις βάλει, με μόνο πρόσθετο κόστος τα 50-60 ευρώ ενός μτχ. δεκτή. Σε καμία περίπτωση ηχεία δαπέδου (ειδικά με το ρεφλέξ πίσω), το αποτέλεσμα ηχητικά και αισθητικά θα είναι πολύ κακό.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Δεύτερη πρόταση, ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία με το yamaha wxc-50, που είναι στην ουσία ο wxa-50 αλλά σε έκδοση προενισχυτη. Όλες οι προτάσεις είναι μέσα στο χρηματικό όριο που εχεις βάλει, με μόνο πρόσθετο κόστος τα 50-60 ευρώ ενός μτχ. δεκτή. Σε καμία περίπτωση ηχεία δαπέδου (ειδικά με το ρεφλέξ πίσω), το αποτέλεσμα ηχητικά και αισθητικά θα είναι πολύ κακό.
Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί καν δέκτης: το Yamaha έχει μια χαρά ιντερνετικό ραδιοφωνο. Προσωπικά, από τότε που το πήρα παρόπλισα το tuner μου.

Αν ο νηματοθετης δεν ενδιαφέρεται για ενεργά, θα πήγαινα σε μια λύση με τον wxa-50 και ένα ζευγάρι Dali βάσης, που λέγεται ότι παίζουν καλά κοντά σε τοίχους και κατεβαίνουν και σχετικά χαμηλά, και σε μεταγενέστερο στάδιο θα επένδυα σε sub.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
@gid θα το κοιτάξω. Αν θυμάμαι καλά πριν καιρό είχα βρει αλλά μου είχαν ζητήσει κανένα 15€ οπότε προτιμώ να δώσω 40-50€ και να πάρω καινούριο
Καινούριο CD/DVD player με 40-50€;;

Ηχεία τα magnat monitor Supreme 1002.Φτηνά,με 8άρια γουφερς και μπασάκι έχουν και δε δίνεις μια περιουσία.
Τα 1002 δεν έχουν 8άρια γοούφερς, έχουν 170χιλ. Τα 2002 έχουν 8άρια.

Ωστόσο το δωμάτιο δεν "χρειάζεται" ηχεία δαπέδου, ούτε υπάρχει και χώρος για να μπουν με τόσα έπιπλα. Θα αγόραζα ηχεία ραφιού σε βάσεις επιτοίχιες λίγο πάνω από την τηλεόραση, και φυσικά ένα σαμπ.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι

@Timaras
Σημειώνω τα ηχεία που αναφέρεις, αλλά και την αγγελία. Δεν είναι κακή τιμή τα 490€ αν και είναι στη λήξη της εγγύησης του (1,5 έτους) και η χαμηλότερη τιμή που έχει καταγράψει ο skroutz είναι 600€ πριν λίγους μήνες.

@tanto
"θα έβαζα τα ηχεία στον τοίχο, ηχεία βάσης εννοείται. "
τρύπες στον τοίχο ούτε που το συζητάμε 8-)

@diskohead
"το Yamaha έχει μια χαρά ιντερνετικό ραδιοφωνο "
στα χαρακτηριστικά αναφέρει "Streaming Airplay, Napster, Spotify", το ιντερενετικό ραδιόφωνο πώς ακριβώς λειτουργεί; σόρρυ αλλά είμαι άσχετος αυτό είναι κάτι καινούριο για εμένα (για να μη σε ταλαιπωρώ και γράφεις αν θες στείλε μου κάποιο link που να το εξηγεί).
"Προσωπικά, από τότε που το πήρα παρόπλισα το tuner μου. "
Δεν αποκλείω η ζωή να αποδείξει ότι έχεις δίκιο και τελικά και να συμβεί και με εμένα το ίδιο. Αλλά θα επιμείνω να έχει ραδιόφωνο, πες το απωθημένο χρόνων :)
Επίσης ισχύει θα επιμείνω όχι ενεργά ηχεία.

@gid
σημειώνω και κοιτάξω και τα 2002

"Καινούριο CD/DVD player με 40-50€;; "
έχεις δίκιο ένα καλό cd player έχει πολύ παραπάνω. Αλλά μετά δεν θα μπορώ να παίξω ένα dvd. Ούτε θέλω να πάω σε λύση homecinema. Είπα αυτή την τιμή γιατί και αυτό που έχω (που τέθηκε η ιδέα να πάρω καλώδιο από scart σε component) ίδιας αξίας είναι.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τα 1002 δεν έχουν 8άρια γοούφερς, έχουν 170χιλ. Τα 2002 έχουν 8άρια.
Ναι,έχεις δίκιο,μπερδέυτηκα!
Σημειώνω τα ηχεία που αναφέρεις, αλλά και την αγγελία. Δεν είναι κακή τιμή τα 490€ αν και είναι στη λήξη της εγγύησης του (1,5 έτους) και η χαμηλότερη τιμή που έχει καταγράψει ο skroutz είναι 600€ πριν λίγους μήνες.
Εντάξει,την τιμή μπορείς να τη συζητήσεις,αν σηκώνει συζήτηση.Δεν το ξέρω,δεν έχω σχέση με την αγγελία.Την ανέφερα γιατί σε αυτά τα χρήματα θα πάρεις έναν καινούριο και δεν θα έχει την ικανότητα οδήγησης που έχει ο μεταχειρισμένος.Ούτε την έξοδο υπογούφερ που πίστεψέ με,τη θες αλλά δεν το ξέρεις! :)
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
@diskohead
"το Yamaha έχει μια χαρά ιντερνετικό ραδιοφωνο "
στα χαρακτηριστικά αναφέρει "Streaming Airplay, Napster, Spotify", το ιντερενετικό ραδιόφωνο πώς ακριβώς λειτουργεί; σόρρυ αλλά είμαι άσχετος αυτό είναι κάτι καινούριο για εμένα (για να μη σε ταλαιπωρώ και γράφεις αν θες στείλε μου κάποιο link που να το εξηγεί).
"Προσωπικά, από τότε που το πήρα παρόπλισα το tuner μου. "
Δεν αποκλείω η ζωή να αποδείξει ότι έχεις δίκιο και τελικά και να συμβεί και με εμένα το ίδιο. Αλλά θα επιμείνω να έχει ραδιόφωνο, πες το απωθημένο χρόνων :)
Επίσης ισχύει θα επιμείνω όχι ενεργά ηχεία.
το Yamaha το χειρίζεσαι κατά κύριο λόγο από το smartphone/tablet σου, έχει πολύ βολικό app, απ’ όπου μπορεις να ελέγξεις από τα βασικά (ένταση/πηγή) μέχρι και τα κάπως πιο advanced (πχ ρυθμίσεις τονικοτητας). Έχει πάντως και δικό του remote. Το net radio σκέψου το σαν το συμβατικό ραδιοφωνο που θα συναντούσες σε έναν τυπικό ραδιοενισχυτή, μόνο που εδώ, αντί για εύρεση με τη συχνότητα εκπομπής, πληκτρολογείς στο ψαχτήρι του την ονομασία του σταθμού και στον βρίσκει. Πέρα από τους ελληνικούς σταθμούς (δεν έχει τύχει να μην μπορώ να βρω κάποιον από αυτούς που ακούω), σου δίνεται η δυνατότητα να ακούσεις σταθμούς από όλο τον κόσμο, κάτι που με ένα συμβατικό tuner δεν μπορεις να κανεις.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Καλημέρα και καλο μηνα ...
Τσεκαρε και αυτο!!!

Marantz NR1200

Απο ότι έχω δει έχει όλες τις συνδεσεις +HDMI
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Εγώ παντως σε αυτά τα χρήματα και αυτές τις ανάγκες θα πήγαινα σε WX-C50 + Tannoy Gold 8 η Adam T8V (Παρα το οτι ο νηματοθετης έχει αποκλείσει τα ενεργα)
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top