Ρεύματα ενισχυτή;

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Καλημερα σε όλους. Έχω τα ηχεία Bose 601 series III στα 200watt rms (για τα οποία δε ζητάω σχόλια) και ψάχνω κατάλληλο ενισχυτή. Έψαξα σχετικά σε διάφορα forums και αυτό που γράφουν είναι ότι τέτοια ηχεία χρειάζονται ενισχυτές που να δίνουν καλά ρεύματα και όχι αναγκαστικά πολλά watt. Αυτό με τα ρεύματα πως μπορώ να το καταλάβω στα χαρακτηριστικά ενός ενισχυτή και τι ακριβώς σημαίνει; Μπορείτε να μου πείτε κάποιο παράδειγμα; Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν εχεις τριφασικο η μονοφασικο ενισχυμενο 63A κατι μπορει να γιινει :D
..το δευτερο ειναι πιο δυνατο ;)
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Κοντα 10 χρονια στο αβ-σαιτ και να μην εχετε μαθει τιποτε για ενισχυτες και ηχεια; Κακως, πολυ κακως.:D
Εγω αν ημουν 10 χρονια εδω, θα διδασκα αποκλειστικα τον Πητερμενη και τον Κογια. Καλά, για τον Κωσταυτιά και τον Ντιμιφουτ δεν το συζητώ, θα τους ειχα φαει για πλακα...:D:D

Μεγαλο ενισχυτη παρε...Αρκουντως μεγαλο. Εδω μας αρεσουν τα μεγαλα...βατ:p
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Δυστυχώς Rosinante το είχα εγκαταλείψει το sport λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Προσπαθώ δειλά δειλά να το ξαναπιάσω. Τι εννοείς μεγάλο; Είναι αποκλειστικά θέμα watt ή πρέπει να κοιτάω και κάποιο άλλο χαρακτηριστικό;
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Δυστυχώς Rosinante το είχα εγκαταλείψει το sport λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Προσπαθώ δειλά δειλά να το ξαναπιάσω. Τι εννοείς μεγάλο; Είναι αποκλειστικά θέμα watt ή πρέπει να κοιτάω και κάποιο άλλο χαρακτηριστικό;
.....θα σου πούνε οι ειδικοί αλλά ψάξε για μικρό μέγεθος και την ούγια !!!!!!!!! Αν γράφει Ψ...οκ

...πληρωμένη απαντηςη δηλ.
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
τα bose .....και αλλα τοσα να τους ρειξεις δεν θα πουν οχι.......
περα απο τα 200 βατ στο δρομο....
κοιτα τι τροφοδοτικο τα δινει
και τι μπανκ καπασιτι εχει στους πυκνωτες.......
αυτα τα δυο ως ενος σημειου ειναι πιο ζωτικα απο τα <βατ>......
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
τα bose .....και αλλα τοσα να τους ρειξεις δεν θα πουν οχι.......
περα απο τα 200 βατ στο δρομο....
κοιτα τι τροφοδοτικο τα δινει
και τι μπανκ καπασιτι εχει στους πυκνωτες.......
αυτα τα δυο ως ενος σημειου ειναι πιο ζωτικα απο τα <βατ>......
Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τι πρέπει να προσέξω στο τροφοδοτικό και πόσο πρεπει να είναι το bank capacity; Αυτά αναγράφονται συνήθως στα specs του ενισχυτή; Υπάρχει κάποιος ενισχυτής σαν παράδειγμα; Αυτά τα χαρακτηριστικά θα βοηθήσουν μόνο στην ένταση (που δεν είναι το ζητούμενο) ή και στην απόκριση;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δυστυχως οσο πιο μεγαλα τα # τοσο πιο καλος
αν βρεις κανα δευτερο χερι
ροτελ 1090......θα ακουσεις να κελαιδανε τα ηχεια σου.....
η και οτιδηποτε πανω απο 250 βατ στο ηχειο.......
 



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλημερα σε όλους. Έχω τα ηχεία Bose 601 series III στα 200watt rms (για τα οποία δε ζητάω σχόλια) και ψάχνω κατάλληλο ενισχυτή. Έψαξα σχετικά σε διάφορα forums και αυτό που γράφουν είναι ότι τέτοια ηχεία χρειάζονται ενισχυτές που να δίνουν καλά ρεύματα και όχι αναγκαστικά πολλά watt. Αυτό με τα ρεύματα πως μπορώ να το καταλάβω στα χαρακτηριστικά ενός ενισχυτή και τι ακριβώς σημαίνει; Μπορείτε να μου πείτε κάποιο παράδειγμα; Ευχαριστώ.
Ενισχυτής τάξης ΑΒ: πολλά watt, μεγάλο βάρος (που σημαίνει ισχυρό τροφοδοτικό) και κυρίως διπλασιασμός, ει δυνατόν, της ισχύος σε κάθε υποδιπλασιασμό της αντίστασης και να δίνει τιμές μέχρι τα 2Ω
αλλιώς παίρνεις ενισχυτή class D π.χ με ncore nc500 ή ICE power 1200 AS που οδηγούν τα πάντα και τελειώνεις από οδήγηση και από οσφυαλγίες!
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Εγω να κανω μια χαζη ερωτηση πρωτα και μετα να σου πω και την αποψη μου
Αληθεια τωρα τα ηχεια αυτα δουλευουν ????
Εχεις κανει μια οπτικη επιθεωρηση εαν οι αναρτησεις δουλευουν εκει ?Υπαρχουν ακομα ? Γιατι οι μοναδες αυτες εχουν ενα μαλλον βαρυ ιστορικο γυρω απο τις αναρτησεις....

Απο την αλλη αν εχεις αλλαξει αναρτησεις στην Ελλαδα σε Πανταζοπουλους κλπ το πιθανοτερο το μεγαφωνο να εχει σκληρυνει και να μην οδηγηθει το ιδιο ευκολα συγκριτικα με το μαμα και συνεπως θα εχει χασει μια ποσοτητα απο το γλυκο μπασσο που ειχε αρχικα ....οι ανaρτησεις που βαζανε ναι μεν δουλευουν αλλα δεν εχουν καμμια σχεση με της μαμας τους εκτος του οτι ειναι επεξεργασμενες με διαφορετικο τροπο και μαλλον θα ζησουν περισσοτερο απο τις αυθεντικες αν και αυτο γενικα ειναι αδιαφορο .

Σωστα μιλησαν οι απω πανω Ροτελ ειναι μια καλη και τιμια επιλογη o 1090 απο πλευρας ηχου ειναι σκληρος και πιθανον καλη επιλογη για γλυκουλια ηχεια οπως ειναι αυτα Ομως απο πλευρας ισχυος ειναι σιγουρα overkill για 100W ηχεια ...

Μπορεις να δεις μικροτερα μοντελα στην ιδια σειρα θα βρεθουν πιο φτηνα και ειναι μηχανηματα με μηδενικο ιστορικο προβληματων επισης τα μικροτερα ειναι λιγο πιο γλυκα ( ειναι σχεδιασμενα με διαφορετικο τροπο και για αλλες δουλειες απο τον 1090 που η δουλεια του ειναι το κεντρικο ηχειο σε huge HT )
ΠΑραμενουν παντα ισια εξαιρετικα τιμια και χωρις προβληματα

Αναζητας ενα μηχανημα 200 καθαρα βατ σε καθε καναλι για 8Ω μπορεις να πεσεις και μεχρι τα 150 πραγματικα Δλδ οτι πρεπει για ενα ηχειο 100W
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Εγω να κανω μια χαζη ερωτηση πρωτα και μετα να σου πω και την αποψη μου
Αληθεια τωρα τα ηχεια αυτα δουλευουν ????
Εχεις κανει μια οπτικη επιθεωρηση εαν οι αναρτησεις δουλευουν εκει ?Υπαρχουν ακομα ? Γιατι οι μοναδες αυτες εχουν ενα μαλλον βαρυ ιστορικο γυρω απο τις αναρτησεις....

Απο την αλλη αν εχεις αλλαξει αναρτησεις στην Ελλαδα σε Πανταζοπουλους κλπ το πιθανοτερο το μεγαφωνο να εχει σκληρυνει και να μην οδηγηθει το ιδιο ευκολα συγκριτικα με το μαμα και συνεπως θα εχει χασει μια ποσοτητα απο το γλυκο μπασσο που ειχε αρχικα ....οι ανaρτησεις που βαζανε ναι μεν δουλευουν αλλα δεν εχουν καμμια σχεση με της μαμας τους εκτος του οτι ειναι επεξεργασμενες με διαφορετικο τροπο και μαλλον θα ζησουν περισσοτερο απο τις αυθεντικες αν και αυτο γενικα ειναι αδιαφορο .

Σωστα μιλησαν οι απω πανω Ροτελ ειναι μια καλη και τιμια επιλογη o 1090 απο πλευρας ηχου ειναι σκληρος και πιθανον καλη επιλογη για γλυκουλια ηχεια οπως ειναι αυτα Ομως απο πλευρας ισχυος ειναι σιγουρα overkill για 100W ηχεια ...

Μπορεις να δεις μικροτερα μοντελα στην ιδια σειρα θα βρεθουν πιο φτηνα και ειναι μηχανηματα με μηδενικο ιστορικο προβληματων επισης τα μικροτερα ειναι λιγο πιο γλυκα ( ειναι σχεδιασμενα με διαφορετικο τροπο και για αλλες δουλειες απο τον 1090 που η δουλεια του ειναι το κεντρικο ηχειο σε huge HT )
ΠΑραμενουν παντα ισια εξαιρετικα τιμια και χωρις προβληματα

Αναζητας ενα μηχανημα 200 καθαρα βατ σε καθε καναλι για 8Ω μπορεις να πεσεις και μεχρι τα 150 πραγματικα Δλδ οτι πρεπει για ενα ηχειο 100W
Τα αγορασα πριν 10 χρονια απο αγγλια και δεν ελειπε τιποτα απο τις αναρτησεις. Ακομη δε λειπει τιποτα και μου φαινονται σχετικα ελαστικες. Δε νομιζω ο προηγούμενος ιδιοκτητης να τις ειχε αλλαξει. Μεχρι και τα κουτια τους ειχε κρατημενα.
Βλεπω στο internet οτι χρησιμοποιουν σαν ενισχυτες συνηθως κατι sansui και κατι pioneer της 10ετιας του 80. Σου θυμηζω οτι τα ηχεια ειναι max 200watt rms οποτε μαλλον χρειαζονται κατι παραπανω απο τα 100 που αναφερεις.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Τα ηχεια σου ειναι οριακα 100 πραγματικα βαττ τα max που λες ειναι λιγο υπερεκτιμημενο ....
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Τα ηχεια σου ειναι οριακα 100 πραγματικα βαττ τα max που λες ειναι λιγο υπερεκτιμημενο ....
να ρωτήσω και εγώ κάτι επι του ίδιου θέματος .... έχοντας τον Yamaha rxv 1600 και ηχεία τς paradigm premier 800 , και κατόπιν παρότρυνσης μελών από το σίτε , σε παράπονα μου σε σχέση με τα ηχεία μου , πήρα τον rotel 981 για ίσως καλύτερη οδήγηση των ηχείων . Εντυπώσεις !!! Μικρή έως καμία διαφορά στην ήχο , ίσως λίγο καλύτερο μπάσο σε δυνατή ένταση . Η ερώτηση είναι ... αξίζει ο ροτελ σαν δύναμη η χρειάζεστε πιο δυνατός ; 2 χ120 ..είναι . και από ότι διάβασα πιο πάνω , τα ηχεία μου αυτά δεν με ευχαρίστησαν ποτέ ... πριν είχα και έχω τα Dm 303 bw .. σαν να φταίει κάτι στις μεσαίο ψηλές συχνότητες ! και επίσης το κεντρικό δεν μου δίνει το ίδιο γέμισμα σκηνής που είχα πριν . Έχω ξαναγράψει για το παράπονο μου στο σάιτ . Και να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάποια σημαντική αλλαγή με τον rotel . Το λοιπόν ..... πως τα γιατρεύουμε ;;; Επίσης ... γιατί ο κύριος πιο πάνω με 100 watt ηχεία , θέλει 200 watt ενισχυτή ;;; Δλδ εάν πάρω 250 watt θα αλλάξει το ηχείο ;; Θα γλυκάνουν οι χροιές , ;;;
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Να διπλασιάζει την ισχύ στα μισά Ω φορτίου ο ενισχυτής, το ιδανικό.
Όσο πιο πολλά WATT RMS, τόσο πιο άνετα δουλεύει ο ενισχυτής.
Λίγο μεγαλύτερος σε ισχύ από τη μέγιστη που παίρνει το ηχείο.
Το ζόρισμα του ηχείου από τα πολλά watt θα ακουστεί στο woofer, το ζόρισμα του ενισχυτή από τα λίγα watt δεν θα ακουστεί και θα κάψει tweeter.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top