Ροκάροντας τρίδρομα!

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για αρχή λίγη ιστορία της κατασκευής.
Ο φίλος μου ο Χρήστος, αν και δεν του φαίνεται, ανέκαθεν ήταν ροκάς στα ακούσματα.
Το σύστημα του αγοράστηκε τη δεκαετία του '80 και η συσκευές που το αποτελούν ήταν εξαιρετικές για την εποχή.
Ηχεία τρίδρομα της δικής μας και πολύ αξιόλογης Condore, ενισχυτή Cyrus και πικάπ Mitcell. Αργότερα πρόσθεσε και ένα Cd player της Marantz.
Τα τελευταία δέκα + χρόνια το παραπάνω σύστημα απλά βρισκόταν στο χώρο του σαλονιού του χωρίς να χρησιμοποιείται καθόλου.

Κάπου όμως η τελευταία έκθεση του Οκτωβρίου τον ταρακούνησε...
<<Θα φτιάξουμε ξανά τον ήχο>>, μου λέει <<και θα ξεκινήσουμε από τα ηχεία, που κάποια στιγμή, πολύ παλιά, μου είχε καεί κάτι. Τα πήγα σε έναν τεχνικό αλλά δεν θυμάμαι τι έκανε>>. Αυτά έγιναν μια εικοσαετία πριν γνωριστούμε.

Μια και δυο τα ηχεία βρίσκονται στο χώρο μου και ξεκινάω να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται οι μονάδες τους.
Αφαιρώ λοιπόν τη προστατευτική σήτα, σίγουρος πως θα αντικρίσω τις γνωστές και αγαπημένες μονάδες της Audax.
Και ωωωω τι έκπληξης! Το ηχείο φορούσε κάτι άσχετες μονάδες, ενώ υπήρχαν στη μπάφλα του δύο μεγάφωνα μεσαίων συχνοτήτων 4 ιντσών καθώς και δύο tweeters.
Σημειωτέων πως το ηχείο αυτό έφερε ένα 12αρι woofer, ένα μεσαίο θόλου καθώς και tweeter θόλου!

Μου κρέμασε το σαγόνι... ο δε τρόπος τοποθέτησης απλά ελεεινός. Είχαν ανοιχτεί καινούριες τρύπες που δεν ταίριαζαν στα μεγάφωνα και το σασί των μεγαφώνων παραμορφώθηκε ώστε να χωρέσουν.
Αμάν σκέφτηκα έπεσε σε μαστοράτζα και του κατέστρεψε το ηχείο!!!!
Βγάζω τη πλάτη και η εικόνα ίδια. Ο <<τεχνικός>> είχε κατασκευάσει ένα μικρό θάλαμο μέσα στο ηχείο, προκειμένου να τοποθετηθούν τα μεγάφωνα των μεσαίων!!
Κόλλες παντού χυμένες και τσαπατσοδουλειά ενώ βέβαια το κροσόβερ παρέμεινε το ίδιο!!!!

Χρήστο, του λέω, ο τύπος που το πήγες σου κατέστρεψε το ηχείο.
Λύσεις δύο... ή φτιάχνουμε καινούρια μπάφλα, που την κολλάμε σε αυτή με τις τρύπες και φτιάχνουμε το παλιό ηχείο, αφού βρούμε τα αρχικά μεγάφωνα, ή πάμε για καινούριο ηχείο.

Μετά δυο μέρες σκέψης χτυπάει το τηλέφωνο μου. <<Πάμε για καινούριο ηχείο>> μου λέει.
<<Τι μπορούμε να φτιάξουμε?>> Πρώτη πρόταση μου το ηχείο που έχω σε άλλο θέμα σαν V.F.M.
Δίδρομο με 6,5αρι midwoofer.
Έρχεται με τις ροκιές του και το ακούει. <<Εξαιρετικό>> μου λέει, <<αλλά δεν μου φτάνει το χαμηλό του>>.

Οπότε του λέω πάμε για άλλα. Λευκή κόλλα και έχουμε δύο προσιτές λύσεις, 8 ιντσών με 5αρι μεσαίο ή 10 ιντσών με 6,5αρι μεσαίο.
Λόγο μεγέθους του σαλονιού του και ακουσμάτων καταλήξαμε στο 10 ιντσών woofer και κάπως έτσι ξεκίνησε η παρακάτω κατασκευή...
 
Last edited:







PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να πω δυο λόγια και για τους περιορισμούς που ετέθησαν...
Πρώτον, και λογικό για την εποχή μας, να κρατηθεί το δυνατόν χαμηλά το κόστος.
Δεύτερον, να είναι εύκολο φορτίο και να έχει αρκετή ευαισθησία λόγο του ασθενικού ενισχυτή του.
Τρίτον να μην υπερβαίνει η καμπίνα σε ύψος το 1,02 μέτρα λόγο παντόφλας... εεε ήθελα να πω για να ανοίγει ένα παράθυρο που βρίσκεται εκεί που θα τοποθετηθεί το ένα ηχείο.
 
Last edited:




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πέτρο ,καλέ μου φίλε
ηχείο χωρίς κιτρινόμαυρο μεγάφωνο έχεις κάνει ποτέ σου ;:D
Έχω και τέτοια και αρκετά!
 
  • Like
Reactions: PPG

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Έτοιμα τα κυκλώματα διαχωρισμού (crossovers).
Δεύτερης τάξη σε όλους τους κλάδους και συναρμολόγηση από σημείο σε σημείο (hardwired).
Καλωδίωση, αποσβεστικά στο πίσω μέρος και τοποθέτηση στη πλάτη του ηχείου.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Πέτρο τι σημαίνει δεύτερης τάξης; Το συνάντησα τώρα τελευταία σε buffer και ακούω δεύτερης, τρίτης και τέταρτης τάξης και έμεινα.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το κύκλωμα διαχωρισμού θαμμένο πλέον πίσω από ηχοαπορροφητικό... ας αναπαυθεί εν ειρήνη!

 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
πετροβαμβακας ειναι το ηχοαπορροφητικό ?

"Ο πετροβάμβακας είναι υλικό το οποίο πρέπει να χειρίζεται με ιδιαίτερη προσοχή. Μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς στα μάτια στο δέρμα και στο αναπνευστικό σύστημα. Παρατεταμένη έκθεση μπορεί αν προκαλέσει μακροχρόνια προβλήματα υγείας και αξίζει να σημειωθεί ότι ο ορισμένα είδη πετροβαμβακα είναι καταχωρημένα σαν καρκινογόνες ουσίες προς τον άνθρωπο ."

http://el.wikipedia.org/wiki/Πετροβάμβακας
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.868.797
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top