Ροκάροντας τρίδρομα!

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
πετροβαμβακας ειναι το ηχοαπορροφητικό ?

"Ο πετροβάμβακας είναι υλικό το οποίο πρέπει να χειρίζεται με ιδιαίτερη προσοχή. Μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς στα μάτια στο δέρμα και στο αναπνευστικό σύστημα. Παρατεταμένη έκθεση μπορεί αν προκαλέσει μακροχρόνια προβλήματα υγείας και αξίζει να σημειωθεί ότι ο ορισμένα είδη πετροβαμβακα είναι καταχωρημένα σαν καρκινογόνες ουσίες προς τον άνθρωπο ."

http://el.wikipedia.org/wiki/Πετροβάμβακας
Θα σου πω ότι υπάρχει και ο λεγόμενος <<οικολογικός>> πετροβάμβακας που δεν έχει τη παραμικρή παρενέργεια.
Από εκεί και πέρα το θέμα είναι η τοποθέτηση του.
Με γάντια μιας χρήσης και μάσκα χειρούργου κανένα πρόβλημα! ;)
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Θα σου πω ότι υπάρχει και ο λεγόμενος <<οικολογικός>> πετροβάμβακας που δεν έχει τη παραμικρή παρενέργεια.
Από εκεί και πέρα το θέμα είναι η τοποθέτηση του.
Με γάντια μιας χρήσης και μάσκα χειρούργου κανένα πρόβλημα! ;)
good enough for me
μηπως ομως επειδη μιλαμε για ενα ινωδες υλικο, το οποιο καθε αλλο παρα σε ηρεμια θα βρισκεται μεσα στο ηχειο, να βαζατε ενα ηχοπερατο υφασμα στη πισω οψη του σωληνα του bass reflex ..."για τον φοβο των Ιουδαιων" ?

μπραβο για τη δουλεια σας και σορρυ για το off topic ...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
good enough for me
μηπως ομως επειδη μιλαμε για ενα ινωδες υλικο, το οποιο καθε αλλο παρα σε ηρεμια θα βρισκεται μεσα στο ηχειο, να βαζατε ενα ηχοπερατο υφασμα στη πισω οψη του σωληνα του bass reflex ..."για τον φοβο των Ιουδαιων" ?

μπραβο για τη δουλεια σας και σορρυ για το off topic ...
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Με το χώρο τοποθέτησης δεν μπορεί να υπάρξει θέμα καθότι ο αέρας στο εσωτερικό του σωλήνα μια δημιουργεί υπερπίεση και μία υποπίεση, ανάλογα της κίνησης του μεγαφώνου, και μάλιστα με υψηλή σχετικά συχνότητα.
 

Μηνύματα
13.677
Reaction score
6.654
ωραιο φαινεται......σιγουρα λογω ογκου καμπινας και διαμετρου γουφερ θα ροκαρει μια χαρα,αλλα για τι κοστος μιλαμε? μεγαφωνα, καμπινες, κρος?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
ωραιο φαινεται......σιγουρα λογω ογκου καμπινας και διαμετρου γουφερ θα ροκαρει μια χαρα,αλλα για τι κοστος μιλαμε? μεγαφωνα, καμπινες, κρος?
Κοστολογώντας μια συσκευή, τα υλικά που την αποτελούν είναι η μία παράμετρος.
Υπάρχουν, από εκεί και πέρα, οι εργατοώρες για τον σχεδιασμό της, την προμήθεια των υλικών και τη συναρμολόγηση της.
Περισσότερα χρονοβόρα είναι η σχεδίαση του κυκλώματος διαχωρισμού.
Το κόστος των υλικών μόνο, με πρόχειρους υπολογισμούς, είναι λίγο κάτω από 900 ευρώ.
 
Last edited:



nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Πέτρο με ποιο σκεπτικό το mid μπήκε πάνω και το twitter στη μέση; αυτό συνήθως γίνεται σε d'appolito υλοποιήσεις αλλά εδώ υπάρχει ένα mid και όχι δύο, το έχω δει και σε άλλα ηχεία αλλά σπάνια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Οι ακροάσεις λοιπόν τι λένε;
Οι εντυπώσεις διάφορων φίλων που τα άκουσαν είναι θετικές.
Άκουσα σχόλια για ισορροπημένο ήχο με ανάλυση αλλά... όλο και κάποιος που τα άκουσε θα γράψει κάτι (takis6c33, brego ακούνε?).
Και βέβαια άρεσαν στο Χρήστο που θα είναι και ο ιδιοκτήτης τους
Προσωπικά θεωρώ πως είναι ένα ρυθμικό ηχείο, που εκπληρώνει την ηχητική του αποστολή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Πέτρο με ποιο σκεπτικό το mid μπήκε πάνω και το twitter στη μέση; αυτό συνήθως γίνεται σε d'appolito υλοποιήσεις αλλά εδώ υπάρχει ένα mid και όχι δύο, το έχω δει και σε άλλα ηχεία αλλά σπάνια.
Το πρακτικό κομμάτι έχει να κάνει με τον περιορισμό ύψους που τέθηκε και την ανάγκη ύπαρξης της καμπίνας του midwoofer ψηλά ώστε το ηχείο να μην βγει κουμούτσα λόγο μεγάλου συνολικού όγκου.
Το τεχνικό κομμάτι λέγεται time alignment (το ποιο κοντινό θέμα που βρήκα) που γίνεται ευκολότερα με αυτή τη διάταξη έχοντας τα ακουστικά κέντρα των μονάδων μεσαίων και υψηλών να ισαπέχουν (το δυνατόν) από τον ακροατή.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Τα έχω ακούσει πολλές φορές και σε διαφορετικές φάσεις. Από το επίπεδο που γίνονταν τα τεστ με προσωρινά καλώδια και ενώσεις με κροκοδειλάκια :D........ και από την αρχή έδειχναν :mad:.

Όντως τα διακρίνει ομοιογένεια και το χαρακτηριστικό τους τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά είναι ότι είναι ένα ξεκούραστο ηχείο.

Για το μπάτζετ που κινήθηκε το ηχείο, οι επιδόσεις του είναι ΠΟΛΥ!!!! καλές!!!!

Το έχω ακούσει με τρία ή τέσσερα διαφορετικά ενισχυτικά.
Δεν κατάφερα να ακούσω πολύ τα ενισχυτικά του Τάκη(κρίμα), ένα μεροκάματο για να ζεσταθούν μόνο:D, αλλά άκουσα ένα σόλο και (μουσικώθηκα:smile:). Έπρεπε να φύγω πάνω που ζεστάθηκαν.

Νομίζω για τις μουσικές μου το καλύτερο ήταν αυτό με τον διακοπτικό (class-d) του Πέτρου.
Και είμαι σίγουρος ότι με περισσότερα άλογα το 10" θα μαγέψει.......:smile:

Μπράβο στον Πέτρο για την άριστη δουλειά και το μεράκι του.

Χρήστο να τα χαίρεσαι και καλές μουσικές ακροάσεις.
 


nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
:thumbsup: Άψογο, η ταμπελίτσα τι γράφει; κάτι σε ΡΜ βλέπω..
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Μία ωραία Κυριακή πρωί μαζευτήκαμε στο πατρικό μου σπίτι, όπου και φτιάχτηκαν τα ηχεία, μια παρέα τεσσάρων φίλων για να τα ακούσουμε.
Στη παρέα ήμουν εγώ, ο Τάκης 6c33, ο Παντελής brego και ο Χρήστος που είναι πλέον ο ιδιοκτήτης των ηχείων.
Το σύστημα είχε δύο εκδοχές και όλες οι συσκευές ήταν ιδιοκατασκευές, πλην του οδηγού δίσκου.

 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Γραφω λιγο καθυστεριμενα λογο υπερβολικης δουλειας [ βλεπετε προεκλογικη περιοδο] .

Πραγματι ανταποκριθηκα στο καλεσμα για ακροαση στο σπιτι του πολυ καλου φιλου ,και αξιολογου diyερ Πετρου .
Το ηχειο για το κοστος κατασκευης του ειναι παρα πολυ καλο και θα ελεγα οτι βαζει τα γυαλια σε πολυ ακριβοτερα επωνημα που κυκλοφορουν στην αγορα. Ειμαι σιγουρος οτι ο ιδιοκτητης του θα περασει παρα πολλες απολαυστικες ωρες απολαμβανοντας την αγαπημενη του μουσικη. Μπραβο Πετρο , θελω να πιστευω οτι με μεγαλυτερο μπατζετ θα μπορουσες να φτιαξεις κατι που θα ζηλευαν παρα πολλοι!!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Να πω δυο λόγια για τα μηχανήματα των ακροάσεων...
Το πρώτο σύστημα:
Oδηγός δίσκου: Meridian 200
DAC: ιδιοκατασκευή
προενισχυτής: ιδιοκατασκευή, λαμπάτος με λυχνία 12Β4.
τελικός: ιδιοκατασκευή ψηφιακός.
καλώδια: διασύνδεσης ιδιοκατασκευές, ηχείων VDH και ρεύματος τα πανάκριβα που φαίνονται.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.523
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top