Ρυθμίστε σωστά το Technics Sl -1200Mk2

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Δεν κρατήθηκα.....
Πάει και το διάβασμα , ( μαθαίνω Γερμανικά... για ευνόητους λόγους ! ) !

Κατέβασα τον Arc προτράκτορ από το Vinyl engine , όχι ότι δεν τον είχα κατεβάσει αλλά μια ακόμα φορά δεν βγάπτεί !

Τον τυπώνω σε φωτογραφικό χαρτί , και πάμε με όλα τα τσιμπράγκαλα στο mk2....

H συμβία ( όχι δεν έφερε το μέλι ! ) αλλά μαγείρευε στην κουζίνα οπότε έβαλα και τα Sennheiser στα αυτιά ... !

* Αλφαδιάζω το πλατό καλά και προς τις δύο διευθύνσεις πλάτος - βάθος

* Βάζω την κεφαλή στο Shell σύμφωνα με την μαμά με το μαραφέτι της technics

* Με ζυγαριά βάζω 1.5 gr

* Με ένα παχύμετρο και μια πατέντα , ελένχω την VΤΑ. κάνω τον βραχίονα να είναι παράλληλος με ακρίβεια 0,05 cm !

* το αζιμούθειο δεν μπορώ να το αλλάξω εκτώς και κάνω πάλι πατέντα ( η έχω λάθος εδώ ?)

* Με τον προτράκτορα στο pickup βάζω blue tack στο πλατό να μην γυρνάει.

* Φέρνω την κεφαλή σε τέτοια θέση έτσι ώστε να περνάει η βελόνα από όλο το τόξο και στα σημεία που έχει να είναι παράλληλη !

* Οι ρυθμίσεις εγιναν με το μάτι αλλά με προσοχή !

* Επειδή κούνησα την κεφαλή ( ήρθε ποιό έξω ) ξανα την ζυγίζω και βάζω 1.5g

* Βάζω ένα άγραφο δίσκο που έχω ( Eric Serra-Atlantis )

* Προσπαθώ να φέρω το Antiscating .... Μπα , που να έρθει ! πάλι στο 3 πάει ...

* Πάμε στο test record τώρα ! Στην πρώτη πλευρά τα Band 6 , 7 ,8 , 9 είναι τόνοι στα 300Hz L+R αλλά στα +12 , +14 , +16, +18 αντίστοιχα ! Η βελόνα με Antiscating 2,5 μένει μέσα στο αυλάκι και υπάρχει η αίσθηση ότι ο ήχος έρχεται με την ίδια ένταση από τα ηχεία-ακουστικά !

* Στην άλλη πλευρά του δίσκου , στο Band 1, 4, 8( Δηλαδή αρχή , μέση και τέλος ) έχει Tracking ability test 3 ( 300hz L+R στα +15dB) και τα περνάει με Antiscating στο 2.5 και μια αίσθηση ότι ο τόνος έρχεται ίδιος από τα δύο ηχεία-ακουστικά !

Τι να πώ , έβαλα CD-Μκ2 σε A-B τον αγαπημένο δίσκο των Roxette ( έρχονται Ελλάδα λέμε ) και δεν είδα κάτι τρομερό , κάτι να βγάζει μάτι !

Τι λέτε να έχω κάνει λάθος ?????

Σημείωση ! ΕΒΓΑΛΑ το βαρίδι από το Headshell Καθώς η μάζα της κεφαλής μου είναι 7.2 γραμμάρια και σύμφωνα με την Technics ΔΕΝ χρειάζεται ... Μήπως ?? Λέω μήπως εκεί είναι το θέμα ????
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Re: Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Με την πάντα άριστη βοήθεια του GEOVAZ υπάρχει προτράκτορ για το sl μόνο που είναι pdf. Το pdf δεν ανεβαίνει δυστυχώς στο photobucket.
Οποιος θέλει μου λέει και του στέλνω pdf με mail.
Πάντως τα null points συμπίπτουν ακριβώς και με του baerwold , απλά αυτός εδω είναι κατα stevenson , και είναι ο original technics.
Παρακαλώ μπορώ να τον έχω ????


dimpas ( ΑΤ ) Hotmail ( ΔΟΤ ) com
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Αυτός ο προτράκτορ έγινε σύμφωνα με τα σημεία μηδενισμού του EPA 120 (58.8 in -113.5 out) σε pivot to spidle 215mm, O/S 22, Ο/Η 15mm.

Ο John τον δοκίμασε (έχει τέλεια ρυθμισμένο πικάπ) και είναι ΟΚ

σσ: Οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση θα σας βγάλει εκτός προδιαγραφών κατασκευαστού
http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=1206326&postcount=40
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Το pdf δεν ανεβαίνει δυστυχώς στο photobucket.
Πόσες σελίδες είναι Γιάννη;

Κάνε το φωτό άμα ξέρεις, αλλιώς στείλε το στο mail μου.
 

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Με την πάντα άριστη βοήθεια του GEOVAZ υπάρχει προτράκτορ για το sl μόνο που είναι pdf. Το pdf δεν ανεβαίνει δυστυχώς στο photobucket.
Οποιος θέλει μου λέει και του στέλνω pdf με mail.
Πάντως τα null points συμπίπτουν ακριβώς και με του baerwold , απλά αυτός εδω είναι κατα stevenson , και είναι ο original technics.
Γιάννη, με την ευκαιρία σου στείλε και σ' εμένα τον protractor για το sl στο e-mail : [email protected]
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Ολοι οι ενδιαφερόμενοι , δλδ οι δυο πιο πάνω έχουν mail.
@abcd , δεν ξέρω πως να το κάνω φωτο.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Αυτός ο προτράκτορ έγινε σύμφωνα με τα σημεία μηδενισμού του EPA 120 (58.8 in -113.5 out) σε pivot to spidle 215mm, O/S 22, Ο/Η 15mm.
Kαι μιας και είμαι πρόχειρος, λόγω του σχετικού αφιερώματος, ας δείξουμε ποιος είναι ο EPA 120 της TECHNICS. O βραχίονας που παρουσιάστηκε με το SL-1200 MK1, (ORIGINAL), του 1974:




:107:
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Απάντηση: Re: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Δεν κρατήθηκα.....
Πάει και το διάβασμα , ( μαθαίνω Γερμανικά... για ευνόητους λόγους ! ) !

Κατέβασα τον Arc προτράκτορ από το Vinyl engine , όχι ότι δεν τον είχα κατεβάσει αλλά μια ακόμα φορά δεν βγάπτεί !

Τον τυπώνω σε φωτογραφικό χαρτί , και πάμε με όλα τα τσιμπράγκαλα στο mk2....

H συμβία ( όχι δεν έφερε το μέλι ! ) αλλά μαγείρευε στην κουζίνα οπότε έβαλα και τα Sennheiser στα αυτιά ... !

* Αλφαδιάζω το πλατό καλά και προς τις δύο διευθύνσεις πλάτος - βάθος

* Βάζω την κεφαλή στο Shell σύμφωνα με την μαμά με το μαραφέτι της technics

* Με ζυγαριά βάζω 1.5 gr

* Με ένα παχύμετρο και μια πατέντα , ελένχω την VΤΑ. κάνω τον βραχίονα να είναι παράλληλος με ακρίβεια 0,05 cm !

* το αζιμούθειο δεν μπορώ να το αλλάξω εκτώς και κάνω πάλι πατέντα ( η έχω λάθος εδώ ?)

* Με τον προτράκτορα στο pickup βάζω blue tack στο πλατό να μην γυρνάει.

* Φέρνω την κεφαλή σε τέτοια θέση έτσι ώστε να περνάει η βελόνα από όλο το τόξο και στα σημεία που έχει να είναι παράλληλη !

* Οι ρυθμίσεις εγιναν με το μάτι αλλά με προσοχή !

* Επειδή κούνησα την κεφαλή ( ήρθε ποιό έξω ) ξανα την ζυγίζω και βάζω 1.5g

* Βάζω ένα άγραφο δίσκο που έχω ( Eric Serra-Atlantis )

* Προσπαθώ να φέρω το Antiscating .... Μπα , που να έρθει ! πάλι στο 3 πάει ...

* Πάμε στο test record τώρα ! Στην πρώτη πλευρά τα Band 6 , 7 ,8 , 9 είναι τόνοι στα 300Hz L+R αλλά στα +12 , +14 , +16, +18 αντίστοιχα ! Η βελόνα με Antiscating 2,5 μένει μέσα στο αυλάκι και υπάρχει η αίσθηση ότι ο ήχος έρχεται με την ίδια ένταση από τα ηχεία-ακουστικά !

* Στην άλλη πλευρά του δίσκου , στο Band 1, 4, 8( Δηλαδή αρχή , μέση και τέλος ) έχει Tracking ability test 3 ( 300hz L+R στα +15dB) και τα περνάει με Antiscating στο 2.5 και μια αίσθηση ότι ο τόνος έρχεται ίδιος από τα δύο ηχεία-ακουστικά !

Τι να πώ , έβαλα CD-Μκ2 σε A-B τον αγαπημένο δίσκο των Roxette ( έρχονται Ελλάδα λέμε ) και δεν είδα κάτι τρομερό , κάτι να βγάζει μάτι !

Τι λέτε να έχω κάνει λάθος ?????

Σημείωση ! ΕΒΓΑΛΑ το βαρίδι από το Headshell Καθώς η μάζα της κεφαλής μου είναι 7.2 γραμμάρια και σύμφωνα με την Technics ΔΕΝ χρειάζεται ... Μήπως ?? Λέω μήπως εκεί είναι το θέμα ????

Μην περιμένεις να ρυθμίσεις antiskating ,με άγραφο δίσκο , την πάτησες.
Το βαρίδι καλώς το έβγαλες , το πλακάκι εννοώ , αφού η κεφαλή σου είναι πάνω απο 6 gr.
Τώρα για το ύψος , της κεφαλής , υπολογίζεται απο την επάνω μεριά της μέχρι την ακίδα .Και δεν ξέρω πως μπόρεσες να το μετρήσεις αυτό.Γιαυτό σου είπα δες το μάνιουαλ της κεφαλής.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

John μάλλον έχει υπερκρεμάση 1-1.5mm παραπάνω και γι΄αυτό βάζει παραπάνω αντιολίσθηση. Κάτσε να ρυθμίσει με τον προτράκτρα και θα δούμε.
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Με αυτή την ευκαιρία και επειδή υπάρχει και test με ιμίτονο να σας πω το imbalance της ακίδας μας έχει άμεση σχέση με την γεωμετρία και το στήσιμο του βραχιονά μας.

Σε γενικές γραμμές όσο πιό μικρή υπερκρέμαση έχουμε τόσο πιό μικρή αντιολίσθιση εφαρμόζουμε και αυτό το βλέπουμε στο παρακάτω σχεδιάγραμμα.



Είναι μία βασική παράμετρος της εφαρμογής της αντιολίσθησης που όμως συχνά δεν λαμβάνεται ύπ΄οψην.
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Σας ευχαριστώ για τον προτράκτορα που μου στείλατε !

Από μια μικρή , απλή μέτρηση διαπίστωσα ότι όντως έχω περισσότερη υπερκρέμαση τώρα !

Τώρα είναι σεταρισμένο με τον Arc protracktor του vinyl engine me eff/lenght 232.82 και offset 23.66 !

Αυριο οπότε είναι καλή ευκαιρία , Να κάνω απεργια , και να ρυθμίσω το mk2 ! ! ! !

Θα πάρω και μια καλή λούπα για να έχω καλύτερη εικόνα !

Και πάλι ευχαριστώ !
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Αυτό σημαίνει ότι η διαβαθισμένη κλίμακα εφαρμογής της αντιολίσθησης τών βραχιόνων μας (όταν εφαρμόζεται με ελατήριο) είναι στο περίπου και αποκλίσεις υπάρχουν με βάση όχι μόνο το βάρος αλλά και την γεωμετρία που εφαρμόζουμε σε συνάρτηση με το είδος της ακίδας μας και την τριβή που ασκείται σε σχέση με την επιφάνεια επαφής της.

Ενας ακτινικός βραχίονας με μηχανική ή στατική εφαρμογή αντιολίσθησης είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να την εφαρμόσει ορθώς σε όλη την οφέλιμη ακτίνα ανάγνωσης, κάτι που για τους μαγνήτες (clearaudio) είναι εύκολο να το κάνουν, αλλά δύσκολο να τους ρυθμίσεις.

 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Σας ευχαριστώ για τον προτράκτορα που μου στείλατε !

Από μια μικρή , απλή μέτρηση διαπίστωσα ότι όντως έχω περισσότερη υπερκρέμαση τώρα !

Τώρα είναι σεταρισμένο με τον Arc protracktor του vinyl engine me eff/lenght 232.82 και offset 23.66 !

Αυριο οπότε είναι καλή ευκαιρία , Να κάνω απεργια , και να ρυθμίσω το mk2 ! ! ! !

Θα πάρω και μια καλή λούπα για να έχω καλύτερη εικόνα !

Και πάλι ευχαριστώ !
Παρακαλούμε :136:
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Άσχετο , το ελατήριο αυτό ( του Antiskating) , σε τι κατάσταση είναι μετά από τόσα χρόνια ?????

Μπορούμε άραγε να το αλλάξουμε εμείς εύκολα και οικονομικά ???
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Ρυθμίστε ΣΩΣΤΑ το Technics Sl-1200Mk2 !

Άσχετο , το ελατήριο αυτό ( του Antiskating) , σε τι κατάσταση είναι μετά από τόσα χρόνια ?????

Μπορούμε άραγε να το αλλάξουμε εμείς εύκολα και οικονομικά ???
Αddicted αλλαγή... Κοίτα από καιρό σε καιρό να ελέγχεις (Χειμώνα-Καλοκαίρι). Πιό βασικό είναι τα ρουλεμάν που ξεχνάμε παρά αυτό.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Θα πω απλά πως δεν υπάρχει περίπτωση ένα Technics ΜΚII, όσο σωστά και να είναι ρυθμισμένο, να περάσει το test αναγνωσιμότητας.
Αν πάει στο 70 μια χαρά είναι.
Για να μην παιδεύεστε τσάμπα το λέω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.571
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top