ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΜΕ ΔΙΚΑΝΑΛΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μηνύματα
121
Reaction score
115
Εχω μία LG LED 43. Παρότι πίσω έχει έξοδο RCA με την ένδειξη audio, όταν συνδέω καλώδιο με τον δικάναλο ενισχυτή μου δεν βγαίνει ήχος. Στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης έχει επιλογή μόνο για wi-fi, ενσωματωμένο ηχείο και ηχόμπαρα (μέσω HDMI) Ούτε καν έξοδο για ακουστικά. Δυστυχώς ο ενισχυτής δεν έχει είσοδο HDMI. Υπάρχει άραγε καμμία λύση? Ισως με κάποιον αντάπτορα HDMI to RCA?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Μάλλον τα rca που βλέπετε πίσω είναι είσοδος component και όχι έξοδος. Ήχο μπορείτε να πάρετε από την οπτική έξοδο της τηλεόρασης και θα χρειαστείτε ένα digital-to-analog μετατροπέα ο οποίος θα στείλει πλέον αναλογικό σήμα από εξοδο rca σε κάποια είσοδο rca του ενισχυτή. Οι πιο οικονομικές λύσεις ειναι εδω:

 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Εχω μία LG LED 43. Παρότι πίσω έχει έξοδο RCA με την ένδειξη audio, όταν συνδέω καλώδιο με τον δικάναλο ενισχυτή μου δεν βγαίνει ήχος.
Θα έπρεπε να παίρνεις ήχο. Έχεις επιλέξει βέβαια την κατάλληλη είσοδο από τον ενισχυτή.

Μήπως πρέπει να σετάρεις ΚΑΙ από το μενού της τηλεόρασης ότι θέλεις να στέλνεις ήχο από την έξοδο RCA?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα marinico,
Μπορείς να μας στείλεις φώτο της LG από πίσω στην συνδέσεις και μια του ενισχυτή σου για να δούμε τι παίζει ?
 


Μηνύματα
121
Reaction score
115
Θα έπρεπε να παίρνεις ήχο. Έχεις επιλέξει βέβαια την κατάλληλη είσοδο από τον ενισχυτή.

Μήπως πρέπει να σετάρεις ΚΑΙ από το μενού της τηλεόρασης ότι θέλεις να στέλνεις ήχο από την έξοδο RCA?
Οσον αφορά τον ενισχυτή, δοκίμασα σε AUX 1 και AUX 2. Σελίγο θα ανεβάσω και μια φωτό από το πίσω μέρος της TV. Στο μενού της τηλεόρασης έχει τρεις επιλογές. Ενσωματωμένο ηχείο, ηχόμπαρα μέσω HDMI και Home cinema μέσω οπτικής ίνας ή HDMI. Δεν βρίσκω κάτι άλλο.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Μάλλον τα RCA είναι είσοδος ήχου, όπως λέει στο #2 ο tyler.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ετσι είναι,όπως στα είπε ο Tyler.
Μια φωτογραφία του ενισχυτή ή έστω το μοντέλο του μπορούμε να έχουμε?
 



Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ειναι εισοδος ,τρια rca για την εικονα δυο για τον ηχο,θελεις dac με οπτικη εισοδο ή αν εχει bluetooth η τηλεοραση,ενα bluetooth receiver (βρισκεις και με 20 ευρω αξιοπρεπεστατο).
 



ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Άρα δεν έχει ψηφιακές εισόδους, οπότε ή κάποιο dacάκι->RCA ή ΒΤ δέκτη->RCA.
Για τα τηλεοπτικά, δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις πολλά χρήματα στα ανωτέρω.
Προσοχή μόνο ότι πάρεις μπορεί να θέλεις επιπλέον και το τροφοδοτικό.

Έχω βάλει αυτό https://www.alifragis.com.gr/ell/product/Μετατροπέας-Ψηφιακού-Ήχου-Toslink-ή-Coaxial-σε-Stereo-RCA-ANGA-CVA-3004-QA-C102
σε αντίστοιχη περίπτωση, μια χαρά είναι για να ακούς την TV από το στέρεο, το μόνο που παρατήρησα είναι ότι ακούγεται πολύ πιο δυνατά από τις άλλες πηγές.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αξιοπρεπεαττος ο ραδιοενισχυτης,μικρη ισχυ αλλα ηταν απο καλουτσικη σειρα της εταιρειας.Εγω θα πηγαινα σε dac στην κατηγορια 150 ευρω,με δυνατοτητα και για usb dac,ετσι ωστε να βαλω στο παιχνιδι και υπολογιστη.Εννοειται και με οπτικη ψηφιακη εισοδο,το καινουργιο topping e30 ειναι μια καλη επιλογη στα χρηματα αυτα (μαζι με τα μεταφορικα).
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
80€ πωλείται στο ebay ο SR1070, άμα είναι να δώσεις πολλά για DAC, μήπως να σκεφτείς να τον αντικαταστήσεις με κανέναν πιο σύγχρονο?
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
To λινκ είναι για τον SR1020. Έχει ενσωματωμένο DAC o SR1070;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top