Σαλονάτα, και όμορφα.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.958
Reaction score
28.433
Η ιδέα ξεκίνησε επειδή δεν έβρισκα που να βάλω το παρακάτω video.

Ας κρατήσουμε σε αυτό το θέμα λύσεις που απευθύνονται μόνο σε σαλόνια, και δεν ενοχλούν την καθημερινή χρήση του χώρου. Τόσο εργονομικά όσο και αισθητικά.
Δηλαδή μεγάλες τηλεοράσεις που δεν ενοχλούν οπτικά, ηχεία που γίνονται ένα με το χώρο αισθητική ή ακόμα καλύτερα δεν φαίνονται καθόλου. Κάθε είδους soundbars, τρικάναλα, πολυκάναλα ή immersive. Παρακαλώ να μην βάζουμε τίποτα που έχει σχέση ή παραπέμπει σε studios και dedicated χώρους, αν αυτό καταστρέφει το χώρο που ζούμε.

Με άλλα λόγια, εντάσσουμε το ηχοσύστημα στην ζωή μας, όχι την ζωή μας στο ηχοσύστημα.

 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.958
Reaction score
28.433
Με το κόστος που έχει αυτή η εγκατάσταση, μάλλον συμφέρει να χτιστεί ένα χωριστό home cinema εξ' αρχής!
Αν το θέλεις ναι. Αν δεν το θέλεις, όχι.

Το θέμα αφορά σαλόνια.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.454
Reaction score
94.483
Η ιδέα ξεκίνησε επειδή δεν έβρισκα που να βάλω το παρακάτω video.

Ας κρατήσουμε σε αυτό το θέμα λύσεις που απευθύνονται μόνο σε σαλόνια, και δεν ενοχλούν την καθημερινή χρήση του χώρου. Τόσο εργονομικά όσο και αισθητικά.
Δηλαδή μεγάλες τηλεοράσεις που δεν ενοχλούν οπτικά, ηχεία που γίνονται ένα με το χώρο αισθητική ή ακόμα καλύτερα δεν φαίνονται καθόλου. Κάθε είδους soundbars, τρικάναλα, πολυκάναλα ή immersive. Παρακαλώ να μην βάζουμε τίποτα που έχει σχέση ή παραπέμπει σε studios και dedicated χώρους, αν αυτό καταστρέφει το χώρο που ζούμε.

Με άλλα λόγια, εντάσσουμε το ηχοσύστημα στην ζωή μας, όχι την ζωή μας στο ηχοσύστημα.

Καλά, εκεί που γυρίζει ολόκληρο το σαλόνι, μου έπεσε το σαγόνι...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.958
Reaction score
28.433
Το συγκεκριμένο είναι όλο DIY, αλλά γίνεται και από συνεργείο δεν είναι θέμα. Το ζευγάρι επέλεξε αυτό το αποτέλεσμα, αυτά όμως αλλάζουν και έρχονται εκεί που τα θέλουμε. Δεν είναι απαραίτητο να φτιάχνουμε ακριβώς ότι βλέπουμε. Οι αλλαγές που μπορεί να δεχθεί είναι πάρα πολλές, ώστε να έρθει στα μέτρα μας. Και αυτό συμβαίνει σε όλα όσα θα ανεβάζω ή βλέπουμε σε άλλα sites.

Στο συγκεκριμένο, μπορεί να μπει soundbar, μπορούν να μπουν εντοιχιζόμενα LCR, μπορεί να γίνει πρόβλεψη να χωράει την μεγαλύτερη TV που θα παίρναμε ποτέ, μια 98" ας πούμε, και τα εντοιχιζόμενα LCR να μπουν σαν να υπήρχε η 98" και είμαστε έτοιμοι και future proof. Αν θα βάζαμε προβολέα, και η οθόνη δεν ήταν με διάτρηση, μπορούμε να κάνουμε μικρότερα τα πλαϊνά ράφια και να βάλουμε τα LR όπου πρέπει να μπουν σύμφωνα με την οθόνη. Αν κάναμε Auro3D διάταξη, μπορούμε να φτιάξουμε ένα δοκάρι κατά πλάτος του δωματίου ακριβώς πάνω από την κατασκευή και εκεί να βάλουμε την οθόνη και τα εντοιχιζόμενα και με κλίση μπροστινά ηχεία ύψους. Σαν αυτά ας πούμε. Τα μηχανήματα μπορούν να μπουν από κάτω στα ντουλάπια. Μπορεί να μην έχει ντουλάπια αλλά ράφια. Μπορούν να είναι στις άκρες δεξιά αριστερά μέσα σε ντουλάπες. Μπορεί να γίνει ότι θέλουμε. Μην κολλάτε σε ότι βλέπετε. Αν δεν μπορείτε εσείς δώστε τη δουλειά στον κατάλληλο, μαραγκό ή σχεδιαστή. Ή στο κατάστημα που θα σας το παραδώσει έτοιμο.

Screenshot_20240318_185016_YouTube.jpg
Screenshot_20240318_185206_YouTube.jpg
Screenshot_20240318_185229_YouTube.jpg


Για τους DIYίδες και για οδηγίες εδώ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.958
Reaction score
28.433
Λύση τοποθέτησης ηχείων bookshelves της επιλογής μας για ηχεία ύψους.

Screenshot_20211206-214747_YouTube.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.721
Reaction score
126.925
Με το κόστος που έχει αυτή η εγκατάσταση, μάλλον συμφέρει να χτιστεί ένα χωριστό home cinema εξ' αρχής!
Ένα εξοχικό καλύτερα, σε νησί.

Μα να γυρνάει και το πάτωμα; Περάστε έξω κύριε.😜🤪🤣


ΥΓ. Αυτός που κάθεται εκεί στον καναπέ

1716194805453.png


Για να δει αυτά τα ηχεία, των οποίων τα "γουφερ" είναι μικρότερα από τα τουίτερ, θέλει κυάλια.
Βέβαια, κυάλια θέλει και για την τόσο μικρή τηλεόραση, αλλά αυτή ήθελε ο διακοσμητής, τι α κάεις..
Ταυτόχρονα, με άδειο ταβάνι, άδειο τοίχο αριστερά και τζαμαρία δεξιά, θα ακούει θεσπέσια, τι να σου πω... Γελάνε κι οι πέτρες.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.958
Reaction score
28.433
:rolleyes:

Φαντασία και think out of the box βαθμολογία μηδέν.

Επιπλέον, και το δικό σου σύστημα στις φωτογραφίες κάπως έτσι φαίνεται, μια σταλιά είναι η οθόνη για τον χώρο. Και κατάλαβε επιτέλους ότι δεν θέλουν όλοι αυτά που θες εσύ.

Στα π@π@.... τι λένε οι γραφές.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.958
Reaction score
28.433
Ότι να ναι. Δεν ανεβάζω σαλόνια που μου αρέσουν αλλά λύσεις και "τοίχους" με έτοιμα σχέδια για αντιγραφή ή τροποποιήσεις.

Δεν μας ενδιαφέρει εδώ το dedicated, και οι στάθμες συμφοράς δεν είναι προαπαιτούμενο.
Έλεος δηλαδή. 100 χρόνια τα ίδια.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.799
Reaction score
38.424
(Θα υπαρχουν χειροτερα.. και σε ακουστικη και σε αισθητικη.. 🐒 )
 

Μηνύματα
6.737
Reaction score
5.264
Άχρηστο φάτα μάτια ψάρια νήμα, από τη στιγμή που δεν είναι υλοποιήσεις μελών, που θα μπορούσαν να απαντούν και σε απορίες.
 

Μηνύματα
1.078
Reaction score
1.608
αν το θέμα είναι να μην φαίνονται τα ηχεία πάω πάσσο,
αλλά το τι είναι όμορφο και τι θεωρείται σαλόνι είναι εντελώς υποκειμενικό

για εμένα σαλόνι αισθητικά σημαίνει να υπάρχουν και ηχεία, έστω ξύλινα κουτιά βάσης, προσωπικά θα έβαζα ακόμη και αν δεν άκουγα μουσική σαν διακόσμηση, πως έχει στις εικόνες που βάζεις τα ράφια με τις κορνιζούλες ένα πράμα,

τώρα το ότι έχω τα genelec σε άλλο χώρο, απλά το επιβάλανε οι μετρήσεις και η ανάγκη για μικρή απόσταση ακρόασης,
άμα πάρω τα μεγαααάλα genelec κάποτε ή τα φακ εβριθινγκ,
θα αναβαθμιστεί και η εικόνα του σαλονιού μου, για τα δικά μου μάτια πάντα, σε άλλους δε θα αρέσει, αλλά εγώ θα τα βλέπω κάθε μέρα
 

Μηνύματα
49
Reaction score
39
Συγγνώμη αγαπητοί μας Πανέμορφα τα σαλόνια αλλα απο ηχητική άποψη νομιζω ότι θα είναι κατώτερα απο τον ήχο του vintage συστήματος στη κρεβατοκάμαρα ή την κουζίνα των περισσότερων απο εμάς !
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.721
Reaction score
126.925
Ωραίο, αν και ίσως λίγο ψηλά η τηλεόραση, λίγο ψηλά και το κεντρικό, αλλά όμορφα πάνω απ'όλα:

1000011476.jpg


Πολύ σωστά τα λέει ο Ματ ο Μοντγκόμερι:


Γενικώς δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το ύψος τοποθέτησης, σιγά, δεν είμαστε στούντιο, η τηλεόραση μπορεί να μπει πιο ψηλά από το ύψος σου όταν στέκεσαι όρθιος, και το κεντρικό μπορεί να πιάσει ταβάνι ή δεύτερο όροφο:

1000011477.png


1000011474.jpg


1000011473.jpg


1000011472.jpg




ΥΓ φουλ σαράουντ σάουντ, χάι φάι:

1000011475.jpg
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.958
Reaction score
28.433
Γιατί πας πάντα στο άλλο άκρο ποτέ δεν το κατάλαβα. Επίσης, άλλος εδώ μέσα είναι ο λάτρης της θέασης σα να κάνει προσευχή. Εγώ τη απορρίπτω, από τα αποδυτήρια ένα πράμα. Και με τοοοον Ματ τον Μοντγκόμερι εγώ διαφωνώ,
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.876
Μηνύματα
2.879.858
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top