Στήσιμο Οικιακού Home Cinema

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
Μόλις ολοκλήρωσα την παραγγελία των ηχείων, όπου έγινε μια τελευταία αλλαγή και προτιμήθηκαν τα Kef Q550 (μπροστά ) με δώρο τα Kef Q150 (πίσω) και το Kef Q650c για κεντρικό, όλα σε λευκό χρώμα.
Ευχαριστώ πολύ για τις αποψεις - προτάσεις σας, με βοήθησαν πάρα πολύ!
Μεγιες! Αφού έκανες του κεφλιου σού πως σε βοήθησαν:D:tongue:
Κάτοχος τζακιού και εγω δεν θα έβαζα πολλα λόγο βρωμιάς που βγάζει το τζάκι (εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει) συμφωνώ και εγω με μια ήχομπαρα jbl
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Για να μην ξεκινάω καινούργιο τοπικ βάζω εδώ τον προβληματισμό μου. Πριν λιγες μέρες παρέλαβα το pb-4000. Έχω και τα klipsch rp-160m για μπρος και πισω και το rp-450c για κεντρικό οδηγούμενα απο denon avr x4100w. Είναι εγκατεστημένα σε ενιαίο χώρο περίπου 50τμ εκ των οποίων τα μισα ειναι η κουζίνα και τα άλλα μισά σαλόνι. Σας παραθέτω ένα βίντεο του χώρου, τραβηγμένο απο την θέση ακρόασης/θέασης.
Τι μπορώ να βάλω στο χώρο (μπασοπαγίδες, ηχοαπορροφητικά πάνελ κοκ) και κυριως που, δεδομένου ότι είναι σαλόνι (άρα θα γίνουν παραχωρήσεις).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://www.dropbox.com/s/c0rjd8asmjtvmd0/VID_20181210_174952.mp4?dl=0
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.480
Για να μην ξεκινάω καινούργιο τοπικ βάζω εδώ τον προβληματισμό μου. Πριν λιγες μέρες παρέλαβα το pb-4000. Έχω και τα klipsch rp-160m για μπρος και πισω και το rp-450c για κεντρικό οδηγούμενα απο denon avr x4100w. Είναι εγκατεστημένα σε ενιαίο χώρο περίπου 50τμ εκ των οποίων τα μισα ειναι η κουζίνα και τα άλλα μισά σαλόνι. Σας παραθέτω ένα βίντεο του χώρου, τραβηγμένο απο την θέση ακρόασης/θέασης.
Τι μπορώ να βάλω στο χώρο (μπασοπαγίδες, ηχοαπορροφητικά πάνελ κοκ) και κυριως που, δεδομένου ότι είναι σαλόνι (άρα θα γίνουν παραχωρήσεις).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://www.dropbox.com/s/c0rjd8asmjtvmd0/VID_20181210_174952.mp4?dl=0
Αλλος ένας δύσκολος ηχητικά χώρος. Βαλε basstraps ίδιου χρώματος με τον τοιχο στις πάνω γωνίες (ταβάνι/τοίχοι), και αν γίνεται το ΔΕ ηχείο σε βάση στον τοίχο, να μην τραγουδάει το έπιπλο.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Ennoeis sto δοκαρι, σωστα; χρειάζεται ολόκληρο το δοκάρι επένδυση;

Σκεφτόμουν και την τοποθέτηση ρικοφον εντος της βιβλιοθηκης, στα ράφια, όπως και στα ράφια που ειναι πάνω απο το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Αξίζει ο κόπος;

Όπως και στο ταβάνι, κάποιο πάνελ κρεμαστό, πάνω απο τον καναπέ....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.480
Καλή η συζήτηση στα φόρουμ αλλά ακόμα καλύτερα να φέρεις κάποιον επαγγελματία, να αποφασίσει μετά απο μετρήσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Μένω στα Χανιά. Έχει κάποιος συμφορουμίτης υπόψιν κάποιον επαγγελματία στα Χανιά που να ασχολείται με το αντικείμενο;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.825
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top