Στήσιμο ηχείων δαπέδου σε στενό σαλόνι είναι εφικτό?

3 μέτρα πλάτος 6 μήκος

  • Yes

    Votes: 17 81,0%
  • No

    Votes: 4 19,0%

  • Total voters
    21

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Παιδιά μια γνώμη θέλω και.εγω.Εχω αυτές τις διαστάσεις στο χώρο μου.3*7 μέτρα τα 3 μέτρα είναι καθαρά,τα ηχεία είναι βάσης τα usher b18 με bass reflex μπροστά.Λοιπον έχω τα ηχεία στα 61cm από τους πλαϊνούς τοίχους απόσταση μεταξύ τους 1.80m ,οι μετρήσεις πάντα από τον άξονα του μεγαφώνου,η πλάτη του ηχείου έχει απόσταση από πίσω περίπου 90cm,και η θέση ακρόασης είναι απόλυτα ελεγχόμενη από εμένα δηλαδή τη ρυθμίζω όπως εγώ θέλω,κανένας περιορισμός εκεί.Το πρόβλημα έιναι ότι ανάλογα τη ηχογράφηση έχω μπουμαρισμα,τι μου προτείνετε;;;Να απομακρυνω τα ηχεία από το πίσω τοίχο;;Να τα απομακρύνω και άλλο από τους πλαϊνούς μειώνοντας λίγο ακόμη την απόσταση μεταξύ τους;;Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ποια ηχεια εχεις? Εχεις και σαμπγουφερ το οποιο παιζει παραλληλα? Εσυ τωρα σε τι αποσταση απο τα ηχεια καθεσαι?
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Παιδιά μια γνώμη θέλω και.εγω.Εχω αυτές τις διαστάσεις στο χώρο μου.3*7 μέτρα τα 3 μέτρα είναι καθαρά,τα ηχεία είναι βάσης τα usher b18 με bass reflex μπροστά.Λοιπον έχω τα ηχεία στα 61cm από τους πλαϊνούς τοίχους απόσταση μεταξύ τους 1.80m ,οι μετρήσεις πάντα από τον άξονα του μεγαφώνου,η πλάτη του ηχείου έχει απόσταση από πίσω περίπου 90cm,και η θέση ακρόασης είναι απόλυτα ελεγχόμενη από εμένα δηλαδή τη ρυθμίζω όπως εγώ θέλω,κανένας περιορισμός εκεί.Το πρόβλημα έιναι ότι ανάλογα τη ηχογράφηση έχω μπουμαρισμα,τι μου προτείνετε;;;Να απομακρυνω τα ηχεία από το πίσω τοίχο;;Να τα απομακρύνω και άλλο από τους πλαϊνούς μειώνοντας λίγο ακόμη την απόσταση μεταξύ τους;;Ευχαριστώ.
Aμα ηταν απλα τα πραματα ... πρεπει να κανουμε τον σερλοκ λοιπον...
Εχεις το usher b718 https://www.stereophile.com/content/usher-audio-technology-be-718-loudspeaker-specifications
Χοντρικα 24-48 hz εχεις στασιμο μηκους και 57 και 62 περιπου τωρα δεν ξερω το υψος υποθετικα στα 2.80 εβαλα τα κοντινα modes των πλαινων /ταβανιου.
Oι θεσεις των ηχειων αθροιστικα με τα modes επιβαρυνουν το συνολικο αποτελεσμα ομως αυτες δε συμπιπτουν με αυτα αν και δεν εγραψες αποσταση απο τον μπροστινο σου τοιχο(αυτον που βλεπεις πισω απο τα ηχεια)
Οποτε τα σχεδιαγραμματα των εταιριων εχουν νοημα η δεν εχουν και ιδιαιτερο νοημα αφου ειναι ελλειπη στοιχεια ...
Το μπουμαρισμα πιθανον να ειναι αυτο των 48 hz και ως ποιο ενοχλητικο τις περισσοτερες φορες παρα του οτι των 57/62 πεφτουν κοντα και ειναι συνδιασμενα ταβανι ,πλαινοι τοιχοι...
Να μεινω στο 48 διοτι στα 40hz ειναι πιθανον συντονισμενο το ηχειο σου απο τις μετρησεις εμπεδησης /αποκρισης.
Τα ports ομως εχουν ενα ευρος που καλυπτει πανω και κατω απο την κεντρικη συχνοτητα αρα ειναι κοντα στο ισχυρο mode του μηκους του χωρου.
1608276625064.png


μονο οταν μετακινησεις τη θεση σου ~1.8μετρα απο τον πισω σου τοιχο δηλ πολυ μακρια απο τα ηχεια δε θα το εχεις αυτο που ακους ,αλλα χανεις πολλες αλλες συχνοτητες περαν της μεγαλης αποστασης με οτι κακο σημαινει ...
Οποια αλλη μετακινηση κανεις στο ηχειο δε θα βρεις λυση .
To να ταπωσεις το br δεν ειναι επισης λυση διοτι θα κοψεις πολυ απο το κατω ακρο του ηχειου θεωρω ...
Μπορει να δοκιμασεις φυσικα...
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδιά μια γνώμη θέλω και.εγω.Εχω αυτές τις διαστάσεις στο χώρο μου.3*7 μέτρα τα 3 μέτρα είναι καθαρά,τα ηχεία είναι βάσης τα usher b18 με bass reflex μπροστά.Λοιπον έχω τα ηχεία στα 61cm από τους πλαϊνούς τοίχους απόσταση μεταξύ τους 1.80m ,οι μετρήσεις πάντα από τον άξονα του μεγαφώνου,η πλάτη του ηχείου έχει απόσταση από πίσω περίπου 90cm,και η θέση ακρόασης είναι απόλυτα ελεγχόμενη από εμένα δηλαδή τη ρυθμίζω όπως εγώ θέλω,κανένας περιορισμός εκεί.Το πρόβλημα έιναι ότι ανάλογα τη ηχογράφηση έχω μπουμαρισμα,τι μου προτείνετε;;;Να απομακρυνω τα ηχεία από το πίσω τοίχο;;Να τα απομακρύνω και άλλο από τους πλαϊνούς μειώνοντας λίγο ακόμη την απόσταση μεταξύ τους;;Ευχαριστώ.
Δεν χρειαζονται πολυπλοκες εικασιες για να βελτιωσεις το συγκεκριμενο προβλημα...

Απομακρυνε το ηχειο οσο μπορεις απο τον πισω τοιχο,με το ιδανικο να ειναι το 1/4 της αποστασης του μηκους.Μολις κανεις αυτο το βημα,η επομενη κινηση ειναι να παιξεις με την θεση ακροασης,σε σημειο που να ενοχλει λιγοτερο αλλα προσεξε-μειωνοντας ενα στασιμο με αυτην την μεθοδο,αλλαζουν οι σταθμες καποιων αλλων!

Κανε την δοκιμη και ανεφερε εδω.Καλη επιτυχια!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Η απόσταση του πίσω τοίχου ως το μεγάφωνο είναι γύρω στο 1.20-1.30m
Είναι λάθος αυτή η απόσταση.

Θα πρέπει είτε να είναι κολλητά στον πίσω τοίχο (0-50cm), είτε να απέχουν άνω των 2,3μ από αυτόν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
To bass reflex του ηχείου σου είναι συντονισμένο στους 45 κύκλους περίπου, και κει ακριβώς έχεις το στάσιμο του μήκους.

Αν δε γίνεται να μπουν τα ηχεία στη μέση του μήκους, που δε γίνεται, κλείσε το μπας ριφλεξ.

Δε γίνεται να έχεις τόνωση μπάσων με οπή μπας ριφλεξ σε περιοχή προβλήματος, δε μαζεύεται ούτε κουκουλώνεται, είναι αδύνατον.

Για μπάσο χωρίς σοβαρά προβλήματα πουθενά, θα χρειαστεί να βάλεις 4 μικρά σαμπ στο χώρο, κλειστού τύπου, όχι μπας ριφλεξ, κι ας είναι 8", 7" ή και 6", πάντα με σφραγισμένο το μπας ριφλεξ στους δορυφόρους.

Με 2 τέτοια σαμπ, σε πολύ συγκεκριμένες θέσεις και για περιορισμένο εύρος θέσης ακρόασης, επίσης μπορεί να γίνει δουλειά.

Για σοβαρό μπάσο μέχρι τέλους της πρώτης οκταβας, χρειάζονται 4 τεμάχια 12".
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Δεν χρειαζονται πολυπλοκες εικασιες για να βελτιωσεις το συγκεκριμενο προβλημα...

Απομακρυνε το ηχειο οσο μπορεις απο τον πισω τοιχο,με το ιδανικο να ειναι το 1/4 της αποστασης του μηκους.Μολις κανεις αυτο το βημα,η επομενη κινηση ειναι να παιξεις με την θεση ακροασης,σε σημειο που να ενοχλει λιγοτερο αλλα προσεξε-μειωνοντας ενα στασιμο με αυτην την μεθοδο,αλλαζουν οι σταθμες καποιων αλλων!

Κανε την δοκιμη και ανεφερε εδω.Καλη επιτυχια!
Όπως είπε ο Κώστας στα 2.30m ,ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Άνω των 2,3μ θεωρείται φρίφιλντ.
Φριφιλντ;;Δηλαδή;;;;;Και αν πάω κοντά στο τοίχο όπως είπες ειναι καλυτερα,από τα 2.3 μέτρα;;;Γιατί με βολεύει καλύτερα κοντά στο τοιχο.επισης 50 cm φαντάζομαι η πλάτη του ηχείου από το τοίχο έτσι;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Αδιάβαστοι...

Φριφιλντ είναι ελεύθερου πεδίου τοποθέτηση, όπου παύουν να υπάρχουν προβλήματα από το οπίσθιο τοιχωματικό όριο, καθώς αυτά μετακινούνται κάτω των 30 κύκλων με σημαντική πτώση στάθμης λόγω της απόστασης που πρέπει να διανύσουν οι ανακλάσεις (>5μ).

Η απόσταση του ηχείου από τον πίσω τοίχο, μετριέται από το κέντρο του μεγαφώνου χαμηλών, δηλαδή χονδρικά από το νταστ καπ του γουφερ, και όχι από την πλάτη του ηχείου.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
Παιδιά μια γνώμη θέλω και.εγω.Εχω αυτές τις διαστάσεις στο χώρο μου.3*7 μέτρα τα 3 μέτρα είναι καθαρά,τα ηχεία είναι βάσης τα usher b18 με bass reflex μπροστά.Λοιπον έχω τα ηχεία στα 61cm από τους πλαϊνούς τοίχους απόσταση μεταξύ τους 1.80m ,οι μετρήσεις πάντα από τον άξονα του μεγαφώνου,η πλάτη του ηχείου έχει απόσταση από πίσω περίπου 90cm,και η θέση ακρόασης είναι απόλυτα ελεγχόμενη από εμένα δηλαδή τη ρυθμίζω όπως εγώ θέλω,κανένας περιορισμός εκεί.Το πρόβλημα έιναι ότι ανάλογα τη ηχογράφηση έχω μπουμαρισμα,τι μου προτείνετε;;;Να απομακρυνω τα ηχεία από το πίσω τοίχο;;Να τα απομακρύνω και άλλο από τους πλαϊνούς μειώνοντας λίγο ακόμη την απόσταση μεταξύ τους;;Ευχαριστώ.
ενδιαφέρον, εχουμε μετρησεις;
ηχητικη φροντιδα ;
τζαμαρία;
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αναφορικα με το κλείσιμο των μπας ρεφλεξ. Εαν εχουμε κρος στους 80 πχ, ειτε κλεισουν ειτε όχι, δεν θα επηρεάσει την αποδοση, σωστα;

Υπάρχει περιπτωση οι τρύπες των ηχείων να ακυρώνουν καποιες συχνότητες των σαμπ, στην συχνότητα συντονισμού λόγω φασης;

Εαν λεω χαζαμαρες δέχομαι μπουλινγκ χωρις παρεξηγηση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Αναφορικα με το κλείσιμο των μπας ρεφλεξ. Εαν εχουμε κρος στους 80 πχ, ειτε κλεισουν ειτε όχι, δεν θα επηρεάσει την αποδοση, σωστα
Λάθος.
Απλώς θα κάνει μικρότερο κακό.

Υπάρχει περιπτωση οι τρύπες των ηχείων να ακυρώνουν καποιες συχνότητες των σαμπ, στην συχνότητα συντονισμού λόγω φασης;
Ναι, φυσικά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Opote μετραμε, κλεινουμε ξαναμετράμε και αναλογα κλεινουμε μονιμα ή οχι, σωστα;
Άμα δε ξέρεις την απάντηση, φωνάζεις Ζαπαντη ή καστρουνή ή κάποιον να στα φτιάξει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.098
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top