Στήσιμο ηχείων δαπέδου σε στενό σαλόνι είναι εφικτό?

3 μέτρα πλάτος 6 μήκος

  • Yes

    Votes: 17 81,0%
  • No

    Votes: 4 19,0%

  • Total voters
    21
Μηνύματα
942
Reaction score
265
Λοιπόν ξεκίνησα τις δοκιμές που προαναφέραμε και έχουμε τα εξής δεδομένα,κράτησα τις αποστάσεις των ηχείων σταθερές,1.80m 61cm από πλαϊνούς και κατάφερα να φέρω το κέντρο του μεγαφώνου από τον πίσω τοίχο στο 1 .90m η βελτίωση είναι σημαντική,δεν κατάφερα να φέρω ακόμη πιο κοντά διότι η δεξιά πλευρά του δωματίου έχει θέμα είναι διάδρομος,η πόρτα κλείνει βέβαια οπότε θέλω,η θέση ακρόασης όπως τη θέλω ισοσκελές τρίγωνο.Αριστερα είναι το δέντρο 🌲 αλλά οκ προσωρινό λόγο γιορτών,το δεν έπιπλο θα έρθει πιο κοντά από πίσω λέω να βάλω 2 μικροέπιπλο για cd .Παραθέτω τις φωτό και ακούω γνώμες και αν είναι οκ να κάνω και τα υπόλοιπα που αναφερα,στα 2.30 είναι αδύνατον να το φτάσω άντε άλλους δέκα πόντους να έρθω στα 2 μέτρα ακριβώς από πίσω.
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
κατάφερα να φέρω το κέντρο του μεγαφώνου από τον πίσω τοίχο στο 1 .90m η βελτίωση είναι σημαντική,
Οκ.
50€.

η θέση ακρόασης όπως τη θέλω ισοσκελές τρίγωνο.
Νοτ οκ. Ισόπλευρο.

Και δε βλέπω επαρκή κλίση των ηχείων.
Δώσε κλίση, μπόλικη, να τέμνονται οι ευθείες των ηχείων πιο μπροστά από σένα, να βλέπεις καθήμενος στη θέση ακρόασης τις εξωτερικές ακμές της καμπίνας των ηχείων.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Ναι μπερδεύτηκα ,ισόπλευρο ήθελα να πω και.εγω,θα το κάνω και αυτό με τις κλισεις και θα επανέλθω!
Οκ.
50€.


Νοτ οκ. Ισόπλευρο.

Και δε βλέπω επαρκή κλίση των ηχείων.
Δώσε κλίση, μπόλικη, να τέμνονται οι ευθείες των ηχείων πιο μπροστά από σένα, να βλέπεις καθήμενος στη θέση ακρόασης τις εξωτερικές ακμές της καμπίνας των ηχείων.
Αν το κάνω αυτό που λες τα ηχεία δεν θα κοιτάνε εμένα αλλά μπροστά μου,και.εκτος .αυτου,ακτινοβολούν από πίσω στους πλαϊνούς τοίχους.μηπως είναι καλύτερα να πέφτουν ακριβώς πάνω μου;;
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Άντε, με γεια το σύστημα.

Κάτι πλουμιστά καβλώδια βλέπω και με πιάνει άγχος, άμα βάλεις μαύρα λεπτά μπελντενακια, θα πάψουν να με απασχολούν κι αυτά.
Τες πα.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Άντε, με γεια το σύστημα.

Κάτι πλουμιστά καβλώδια βλέπω και με πιάνει άγχος, άμα βάλεις μαύρα λεπτά μπελντενακια, θα πάψουν να με απασχολούν κι αυτά.
Τες πα.
Ευχαριστώ πολύ, να σου δείξω πως φαίνεται οριακά η εξωτερική πλευρά από τη θέση ακρόασης το ηχειο,και μια ακόμη εικόνα για το πως φαίνεται συνολικά,πες αν έκανα καλά και έβαλα τα πράγματα πίσω από το ρακ,
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Θα τα'στριβα κι άλλο προς τα έσω.
Να εστιάζουν 50cm πιο μπροστά από τη θέση ακρόασης.

Νομίζω πως έχουν λίγα πρίμα παραπανήσια έτσι, άμα τα στρίψεις κι άλλο, δε θα έχουν.
Αλλά με αυτά τα γ@μοκαβλώδια, δε ξέρεις τι να περιμένεις, άλλα "σκοτεινά", άλλα "φωτεινά", είναι όλα χάος.
Με ένα ουδέτερο μπελντενάκι καλώδιο ηχείων και με ουδέτερα ιντερκονεκτ, μια χαρά έρχονται όλα με βασικές αρχές. Τώρα στρίψτα μέχρι να σου λείψουν πρίμα. Κι ας λείψουν λίγα, καλό είναι.
Άμα είχες ντιρακ αυτά δε θα ήταν τόσο σπουδαία, μόνο για τις άμεσες ανακλάσεις στους πλαϊνούς τοίχους θα ήθελαν στροφή.
Τες πα.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Και το δέντρο εκεί που ειναι μπερδεύει τα πράγματα.
Μας φάγατε τις κρυσταλλιερες, μας φάγατε τα τραπεζάκια, μας φάγατε τα χαλιά, θα μας φάτε και τα Χριστουγεννιατικα δέντρα τώρα?
Πίσω ρε!
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Θα τα'στριβα κι άλλο προς τα έσω.
Να εστιάζουν 50cm πιο μπροστά από τη θέση ακρόασης.

Νομίζω πως έχουν λίγα πρίμα παραπανήσια έτσι, άμα τα στρίψεις κι άλλο, δε θα έχουν.
Αλλά με αυτά τα γ@μοκαβλώδια, δε ξέρεις τι να περιμένεις, άλλα "σκοτεινά", άλλα "φωτεινά", είναι όλα χάος.
Με ένα ουδέτερο μπελντενάκι καλώδιο ηχείων και με ουδέτερα ιντερκονεκτ, μια χαρά έρχονται όλα με βασικές αρχές. Τώρα στρίψτα μέχρι να σου λείψουν πρίμα. Κι ας λείψουν λίγα, καλό είναι.
Άμα είχες ντιρακ αυτά δε θα ήταν τόσο σπουδαία, μόνο για τις άμεσες ανακλάσεις στους πλαϊνούς τοίχους θα ήθελαν στροφή.
Τες πα.
Τα πρίμα είναι πολύ καλά δεν ενοχλούν καθόλου,θα έλεγα είναι τέλειο!!!Όπως είπες αυτό είναι σχετικό από το όλο setup,οσό για το δέντρο 🌲🌲🌲🌲🌲 που ανέφερε ο φίλος μας,εντάξει γιορτές είναι κάνουμε θυσίες χιχιχι.Παντως όταν το βγάλω δεν αποκλείεται να έχω πιο έντονα τα πρίμα,οπότε ευτυχώς που που είπες αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια.Απο όλα αυτά που έκανα μέσα σε μισή ώρα δεν είχα ιδέα,ευχαριστώ πολύ το φόρουμ,όλα τα παιδιά που είπαν μια γνώμη και.κυριως εσένα Κώστα που με βοήθησες αφάνταστα,Καλές γιορτές να έχετε όλοι σας!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Opote μετραμε, κλεινουμε ξαναμετράμε και αναλογα κλεινουμε μονιμα ή οχι, σωστα;
Βούλωσέ τες,αλλά όχι με υλικά που θα τις σφράγιζαν ερμητικά...
Άντε, με γεια το σύστημα.

Κάτι πλουμιστά καβλώδια βλέπω και με πιάνει άγχος, άμα βάλεις μαύρα λεπτά μπελντενακια, θα πάψουν να με απασχολούν κι αυτά.
Τες πα.
Κάτω τα χέρια από τα...Nordost Heimdall. :biggrin:
Λοιπόν ξεκίνησα τις δοκιμές που προαναφέραμε και έχουμε τα εξής δεδομένα,κράτησα τις αποστάσεις των ηχείων σταθερές,1.80m 61cm από πλαϊνούς και κατάφερα να φέρω το κέντρο του μεγαφώνου από τον πίσω τοίχο στο 1 .90m η βελτίωση είναι σημαντική,δεν κατάφερα να φέρω ακόμη πιο κοντά διότι η δεξιά πλευρά του δωματίου έχει θέμα είναι διάδρομος,η πόρτα κλείνει βέβαια οπότε θέλω,η θέση ακρόασης όπως τη θέλω ισοσκελές τρίγωνο.Αριστερα είναι το δέντρο 🌲 αλλά οκ προσωρινό λόγο γιορτών,το δεν έπιπλο θα έρθει πιο κοντά από πίσω λέω να βάλω 2 μικροέπιπλο για cd .Παραθέτω τις φωτό και ακούω γνώμες και αν είναι οκ να κάνω και τα υπόλοιπα που αναφερα,στα 2.30 είναι αδύνατον να το φτάσω άντε άλλους δέκα πόντους να έρθω στα 2 μέτρα ακριβώς από πίσω.
Κρίνοντας από τον Unison,συμπεραίνω ότι είσαι της αισθησιακής σχολής χωρίς όμως πολλές δεσμεύσεις που θα συνεπάγονταν οι λυχνιακοί...Εύχομαι να τα χαίρεσαι...Στο θέμα της ηχητικής διασποράς,οι πρώτες οκτάβες χάρη στην ευρεία γωνία διάδοσής τους θα εκπέμπονται ούτως ή άλλως προς όλα τα τοιχωματικά όρια ανεξαρτητα από την κλίση που θα δώσεις στα ηχεία-δορυφόρους...Θα μπορούσες όμως να παρέμβεις σε αυτήν την παράμετρο εισάγοντας στο παιγνίδι ανεξάρτητες μονάδες sub με το σχετικό κροσάρισμα και κατάλληλους όρους τοποθέτησης...Αλλά τότε θα χρειαζόταν κεντρικός επεξεργαστής,για εύκολες και παστρικές διευθετήσεις...
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Βούλωσέ τες,αλλά όχι με υλικά που θα τις σφράγιζαν ερμητικά...

Κάτω τα χέρια από τα...Nordost Heimdall. :biggrin:

Κρίνοντας από τον Unison,συμπεραίνω ότι είσαι της αισθησιακής σχολής χωρίς όμως πολλές δεσμεύσεις που θα συνεπάγονταν οι λυχνιακοί...Εύχομαι να τα χαίρεσαι...Στο θέμα της ηχητικής διασποράς,οι πρώτες οκτάβες χάρη στην ευρεία γωνία διάδοσής τους θα εκπέμπονται ούτως ή άλλως προς όλα τα τοιχωματικά όρια ανεξαρτητα από την κλίση που θα δώσεις στα ηχεία-δορυφόρους...Θα μπορούσες όμως να παρέμβεις σε αυτήν την παράμετρο εισάγοντας στο παιγνίδι ανεξάρτητες μονάδες sub με το σχετικό κροσάρισμα και κατάλληλους όρους τοποθέτησης...Αλλά τότε θα χρειαζόταν κεντρικός επεξεργαστής,για εύκολες και παστρικές διευθετήσεις...
"6moons audio reviews: Unison Research Unico SE modified to Level 2 by Underwood HiFi & The PartsconneXion" https://6moons.com/audioreviews/unison3/se.html Έχω αυτόν συγκεκριμένα και έχω κάνει σε ένα σημαντικό βαθμό 50-60% την αναβάθμιση που γράφει το λινκ παραπάνω.Περα ότι ήταν ο καλύτερος από τους υnico της σειράς αυτήςκαι.με τα περισσότερα ρεύματα,με την αναβάθμιση πήγε σε άλλο επίπεδο.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Να πω κι εγώ κάτι που παρατήρησα στις πρώτες φωτογραφίες και δε μου κάθεται καλά.
Δε μου αρέσει που τα καλώδια του ρεύματος είναι έτσι όρθια και περνάνε πολύ κοντά από τα καλώδια ηχείων. Δε λέω ότι κάνουν κάτι, αλλά προσωπικά, στο μάτι, δε μου κάθονται καλά.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top