Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)







dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εγώ ψήφισα; Δε ψήφισα... Δεν ξέρω ακόμη, το ψάχνω...

Τα SVS είναι σταθερή αξία και δοκιμασμένα από πολλούς εδώ.
Τα PSA είναι άγνωστα. Στα (-) τους: Χαμηλότερης ποιότητας μεγάφωνα. Χαρτί και foam. Σίγουρα δε θα αντέξουν πολύ στο χρόνο. Στα (+) τους: VFM, VFM, VFM ;-) σχεδόν επιπέδου DIY. Ίσως, λέω ίσως, να είναι καλύτερα στη μουσική (καλύτερο timbre) λόγω...χαρτιού και foam. Ρυθμιζόμενο damping (τουλάχιστον για κάποια μοντέλα) για καλύτερο ταίριασμα με το κούρδισμα των δορυφόρων και τα χαρακτηριστικά του δωματίου.

JBL με λίγο EQ στις χαμηλές αν χρειαστεί, δεν παίζει;

Θα επανέλθω.
 
Last edited:





stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Μεγειά!
Θα τα έβγαζα από μπροστά τα μηχανήματα ιδίως κάτω από οθόνη.
Χαιενττοποθέτηση είναι αυτή και πρέπει να εξαλειφθεί.:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Μεγειά!
Θα τα έβγαζα από μπροστά τα μηχανήματα ιδίως κάτω από οθόνη.
Χαιενττοποθέτηση είναι αυτή και πρέπει να εξαλειφθεί.:p
Δεν εχω χώρο αλλού Στάθη.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Με την υποστήριξη του @marios χτες έγιναν κάποιες "ανακαινίσεις":
  1. Νέος τετρακάναλος ncore με 252 για τα surrounds και τα surround back (by @Alex_Zapantis).
  2. Πλάτη ncore/Fusion για το χρEpik...ταίριαξε όμορφα σαν διάσταση, με μια μικρή παρέμβαση θα μοιάζει εργοστασιακό, και δίνει απίστευτες δυνατότητες ισοστάθμισης (by Zap πάλι). Πού είσαι @Zizik να το δεις, κουκλί έχει γίνει :p
  3. Belden για όλα τα (υπάρχοντα) περιφερειακά ηχεία (περίσσεψαν 25-28 μέτρα, λέω να τα βάλω αγγελία).
  4. Ξανά Dirac (που είσαι @ankokdog...). Νεα ισοστάθμιση sub απο τον Fusion και καινούργιος γωνιακός καναπές με πολλά μαξιλάρια (μου έχει στείλει το RT60 στα τάρταρα >:(), και δεν μπορούσα να γλιτώσω την ισοστάθμιση- πολύ πρόχειρα όμως γιατί με τις αλλαγές που είναι προγραμματισμένες θα το ξανατρέχω μάλλον μέσα στον Οκτώβριο :headbang:
Front.jpg


Ακολουθεί η προσθήκη των δυο σαμπ μέσα στο φθινόπωρο, και ίσως πάμε για ταβάνι μετά τα Χριστούγεννα.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Εξαιρετική απόκριση!
Εύγε συνάδελφε!

Ρίξε κι ένα αρ τι σίξτι να γουστάρουμε!
Ασε, ο καινούργιος καναπές μου το κατέβασε περίεργα στα μεσαία πολύ κοντά στο 0.2.
Σαν να κατεβαίνεις σκάλες είναι :gotcha:
Θα το προτιμούσα στο 0.3. Στα αυτιά μου ακούγεται καλύτερα:lolsign:

...βλέπω να φεύγει η μπουχάρα :(

(Δεν έσωσα μέτρηση πριν το Dirac όπως προβλέπεται, πάρε μια μετά την ισοστάθμιση)

ΡΤ.jpg
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Με την υποστήριξη του @marios χτες έγιναν κάποιες "ανακαινίσεις":
  1. Νέος τετρακάναλος ncore με 252 για τα surrounds και τα surround back (by @Alex_Zapantis).
  2. Πλάτη ncore/Fusion για το χρEpik...ταίριαξε όμορφα σαν διάσταση, με μια μικρή παρέμβαση θα μοιάζει εργοστασιακό, και δίνει απίστευτες δυνατότητες ισοστάθμισης (by Zap πάλι). Πού είσαι @Zizik να το δεις, κουκλί έχει γίνει :p
  3. Belden για όλα τα (υπάρχοντα) περιφερειακά ηχεία (περίσσεψαν 25-28 μέτρα, λέω να τα βάλω αγγελία).
  4. Ξανά Dirac (που είσαι @ankokdog...). Νεα ισοστάθμιση sub απο τον Fusion και καινούργιος γωνιακός καναπές με πολλά μαξιλάρια (μου έχει στείλει το RT60 στα τάρταρα >:(), και δεν μπορούσα να γλιτώσω την ισοστάθμιση- πολύ πρόχειρα όμως γιατί με τις αλλαγές που είναι προγραμματισμένες θα το ξανατρέχω μάλλον μέσα στον Οκτώβριο :headbang:
View attachment 104601

Ακολουθεί η προσθήκη των δυο σαμπ μέσα στο φθινόπωρο, και ίσως πάμε για ταβάνι μετά τα Χριστούγεννα.
:o:o:o:oo_O>:(:(:(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ορθώς.
Έδωσες μόνος σου την (αναγκαία) λύση.

Καλού κακού, δώσε και 2 ντιμπί στους 400. Τα προβλεπόμενα.. ;)
Σωστά.
Θα γίνει περαιτέρω επεξεργασία/διόρθωση προβλεπόμενων με την άφιξη των subs συντόμως. Και αυτό που λες, και κάποια άλλα θεματάκια...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top