Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Μπήκαν. Συνδέθηκαν.
With a little help from my friends :drinks:

Πάω για ανάρρωση, να πάρω κανα βολταρέν, και να διαβάσω μάνιουαλ.

Το βράδυ ή αύριο Dirac, με δυο σαμπς (dual mono) επιτέλους.

Pb13 ultra πίσω (με τρύπες ;))

View attachment 106791


Και Sb16 μπροστά. Δυστυχώς, οπως βλέπετε δεν χωρούσε (καθ´ υψος) σαμπ με τρύπες μπροστά, θα έπρεπε να παει πιο ψηλά η οθόνη και δεν ήθελα.

View attachment 106790



Καλοριζικο!!!:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Όλοι οι άσχιετοι εδώ μαζεύτηκαν.
Το σανμπούφερ βρωμίζει τον ήχο
Ο άσχιετος είναι ο ποδίατρος, που ακούει κλασική χαϊεντική μουσική με σανμπούφερς που λες κι εσύ, δηλαδή αν είναι δυνατόν... έλεος κάπου!!!! :D

Εγώ που ακούω Moby και λοιπά μπασοτέτχια αντιχαϊεντικά ακούσματα, θέλω σαμπ να βαράνε, χωρίς χαϊεντισμούς και βιολιά...:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Πάρε άλλα 2 πρισόνους, να γίνει αλοιφή. 8-)
Στο μυαλό μου είσαι:
Χθες (σήμερα το πρωί δηλαδή) επιβεβαιώθηκε πως χρειάζομαι ακόμα δυο. Και βρήκα και που πρέπει να μπουν.

Βρήκα επίσης που πρέπει να μπει το ένα, αν συμβιβαστώ και πάρω μόνο ένα...αντιδιαμετρικά από εκεί που νόμιζα.

Θα δούμε
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο άσχιετος είναι ο ποδίατρος, που ακούει κλασική χαϊεντική μουσική με σανμπούφερς που λες κι εσύ, δηλαδή αν είναι δυνατόν... έλεος κάπου!!!! :D
Και πώς θα ακούσει το εκκλησιαστικό όργανο χωρίς σαμπγούφα ρε μάστορα?
Μην τηράς που μας το παίζει άθεος..άμα δεν ακούσει 2-3 ώρες την ημέρα Handel ,δεν μπορεί ο γιατρός!:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
επιβεβαιώθηκε πως χρειάζομαι ακόμα δυο
Συμφωνώ.
Δώσε αναλυτικό σκεπτικό, να σκοτώσουμε τη χαϊεντίλα.

Οι θέσεις τοποθέτησής τους, σε κάθε περίπτωση, νομίζω πως είναι οι .. προβλεπόμενες (για τετράδα στη μεσότητα των 4 τοίχων, ή στις 4 γωνίες του δωματίου, όλα τα ανωτέρω δουλεύουν εξίσου χαριτωμένα σε δάπεδο ή ταβάνι, ή συνδυασμό αυτών). ;)
 
  • Like
Reactions: PPG

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Συμφωνώ.
Δώσε αναλυτικό σκεπτικό, να σκοτώσουμε τη χαϊεντίλα.

Οι θέσεις τοποθέτησής τους, σε κάθε περίπτωση, νομίζω πως είναι οι .. προβλεπόμενες (για τετράδα στη μεσότητα των 4 τοίχων, ή στις 4 γωνίες του δωματίου, όλα τα ανωτέρω δουλεύουν εξίσου χαριτωμένα σε δάπεδο ή ταβάνι, ή συνδυασμό αυτών). ;)
Οι προβλεπόμενες θέσεις δεν έχουν τόσο προβλέψιμο αποτέλεσμα σε δωμάτια σχήματος L.
Είναι βάση αναφοράς βέβαια, αλλα με επιφύλαξη σε μη ορθογώνια δωμάτια.

Επίσης, υπάρχουν αντικειμενικοί περιορισμοί λόγω περιορισμένων διαθεσίμων θέσεων. Πχ πίσω, ακριβώς στο κέντρο ειναι ενα ελλειπτικό που το χρησιμοποιώ για προπόνηση τακτικά. Σε αλλη θέση δεν μπαίνει, διότι έρχεται ανάμεσα στο back surround ηχείο και την θέση ακρόασης. Το αποτέλεσμα είναι πως το πίσω sub αναγκαστικά τοποθετήθηκε λίγο off center. Αυτή η θέση όμως, ομαλοποίησε κάποια κοντινά της peaks.

Η λογική της τοποθέτησης πολλαπλών subs σε μη ορθογώνια δωμάτια περιγράφεται στο γνωστό βιβλίο στο κεφάλαιο 8.2.5 Reduce the Energy Delivered to a Bothersome Mode by Using Mode Manipulation Techniques και για ορθογώνια δωμάτια παρακάτω, στο 8.2.7 Mode Manipulation for Rectangular Rooms Using Multiple Subwoofers and Signal Processing. Επίσης στο 8.2.6 Selective Mode Activation in Rectangular Rooms Using Passive Multiple Subwoofer Mode Manipulation, και παρακάτω, για οποιοδήποτε δωμάτιο αλλά με χρήση του συστήματος EQ της Harman 8.2.8 Mode Manipulation for Any Room Using Multiple Subwoofers and Signal Processing: Sound Field Management.

Εγώ, βρίσκομαι σε μη ορθογώνιο δωμάτιο, και χρησιμοποιώ άλλο EQ. Οπότε χρησιμοποιώ ολα αυτά με επιφύλαξη.
Αλλά η κεντρική ιδέα παραμένει: σε μια προβληματική περιοχή του δωματίου, μπορείς να βάλεις (αν χωράει φυσικά) ένα ακόμα sub. Και με την βοήθεια του Dirac (με manual όμως παρεμβάσεις) να δεις τι γίνεται, εάν ομαλοποιείται η κατανομή του μπάσου σε αυτήν την προβληματική περιοχή και τελικά σε όλον τον χώρο. Χρειαζεται φυσικά Dirac που να διαχειρίζεται το καθε sub χωριστά, όχι ως σύνολο. Ο prepro μου μπορει δύο (7.2) σε αντίθεση με τα minidsp που τα ενοποιούν και τα χειρίζονται ως σύνολο (7.1) . Ο επόμενος Emotiva RMC1 θα εχει δυνατότητα για 3 (9.3.6), και με έξτρα module για περισσότερα. Και καλύτερο software για τις αλληλεπιδράσεις τους, το Dirac 2.0.

Υπάρχει λοιπόν άλλη μια πιθανή θέση sub, η οποία όλως τυχαίως βρίσκεται κοντά σε προβληματική ακουστικά περιοχή του δωματίου, και αν αγοραστεί ο προαναφερθείς prepro θα ειναι καλή ιδέα νομίζω η αγορά ακόμα ενός sub.
 
Last edited:

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Στο μυαλό μου είσαι:
Χθες (σήμερα το πρωί δηλαδή) επιβεβαιώθηκε πως χρειάζομαι ακόμα δυο. Και βρήκα και που πρέπει να μπουν.

Βρήκα επίσης που πρέπει να μπει το ένα, αν συμβιβαστώ και πάρω μόνο ένα...αντιδιαμετρικά από εκεί που νόμιζα.

Θα δούμε
Για πια πρισονους μιλαμε???
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Και πώς θα ακούσει το εκκλησιαστικό όργανο χωρίς σαμπγούφα ρε μάστορα?
Μην τηράς που μας το παίζει άθεος..άμα δεν ακούσει 2-3 ώρες την ημέρα Handel ,δεν μπορεί ο γιατρός!:D
Σωστά! Αλλά J.S.Bach
Για πια πρισονους μιλαμε???
O Ear μιλάει για το https://www.presonus.com/products/Temblor-T10
Εγώ μάλλον θα παω για κανένα SVS πάλι, ψηλότερο...να χρησιμοποιείται και ως τραπεζάκι :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Ο επόμενος Emotiva RMC1 θα εχει δυνατότητα για 3 (9.3.6), και με έξτρα module για περισσότερα. Και καλύτερο software για τις αλληλεπιδράσεις τους, το Dirac 2.0.
Με γειες...

Έτσι είναι. Φυσικά, δε χρειάζεται απαραίτητα να χειρίζεσαι κάθε σαμπ ξεχωριστά σε όλες τις παραμέτρους.
Χρειάζεται σαφώς ξεχωριστά να έρθει το κάθε σαμπ σε φάση και σε στάθμη με τα κυρίως ηχεία, και πιθανότατα κάποιο νοτς φίλτρο για διόρθωση εγγενούς απόκρισης ή για άλλο λόγο (όχι όμως για ισοσταθμιση χώρου, διότι ο χώρος στα επόμενα βήματα βγαίνει εκτός), και στη συνέχεια, μπορούν να διαχειριστούν ως ένα ενιαίο σύνολο σαμπ για το επιθυμητό τάργκετ κερβ, με κοινές ρυθμίσεις, αλλά και για διόρθωση απόκρισης πλάτους (ισοσταθμιση χώρου), που θεωρητικά δε θα ...χρειαστούν!

Δηλαδή, αν το κάθε σαμπ έχει ικανά ρυθμιστικά στην πλάτη του, ώστε να "σεταριστεί" αυτόνομα στα βασικά, τότε όλα μαζί μπορούν να ρυθμιστούν ως ένα γιγαντοχωροσάμπ της προκοπής.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Δηλαδή, αν το κάθε σαμπ έχει ικανά ρυθμιστικά στην πλάτη του, ώστε να "σεταριστεί" αυτόνομα στα βασικά, τότε όλα μαζί μπορούν να ρυθμιστούν ως ένα γιγαντοχωροσάμπ της προκοπής.
Ισχύει, αλλά πρέπει να σκύβεις πίσω απο το σαμπ και μπορεί να πιαστεί η μέση σου :lolsign:
[DOUBLEPOST=1538825438][/DOUBLEPOST]Θα ακολουθήσουν υποκειμενικές εντυπώσεις.
Πρώτη εκτίμηση, στο μισάωρο ακρόασης:

:dance2:
8-)
:superman:
:beach:
:party:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Update:

Ακουσα μουσική, και σιγά-σιγά αλλάζω ψιλοπράγματα στην καμπύλη (όπως πχ το roll off στα πρίμα) σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου. Θα μου πάρει μέρες, και μετά θα πρέπει να ξαναμετρήσω να δω τι έκανα. Και είναι και το γνωστό cycle of confusion:

Circle of Confusion.png


Οσο για τα subs, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καθαρό, απαραμόρφωτο μπάσο, με καλή κατανομή στον χώρο χωρίς μεγάλες διαφορές και χωρίς μπουμαρίσματα σε διάφορες θέσεις μακρυά απο τις θέσεις ακρόασης.

Ησύχασα και απο την κουτίλα του χρΕπικ...πολύ κακή καμπίνα, ακουγόταν άσχημα. Αλλά με πολύ δύναμη για ένα sub. Δεν παραπονιέμαι, είχε τιμή πώλησης στις μέρες του 1000$. Με δυο 15ιντσα ήταν πολύ τίμιο προϊόν, αξιοπρεπές για home cinema.

Είδα και Jurrasic World. Απίστευτο κούνημα, μεγάλο γλέντι. Δεν έχω ξανακουνηθεί τόσο, χαμός. Και δεν κατάλαβα γιατί δεν σας άρεσε, για μένα 7/10.

Πάνω απο το -10 του pro (η στάθμη αυτή δεν σχετίζεται άμεσα με τις γνωστές στάθμες αναφοράς, δεν έκατσα να μετρήσω για να συσχετίσω, οπότε δεν έχω πραγματική τιμή για να αναφέρω), σε κάποιες σκηνές με το ηφαίστιο έτριζαν τα κουτιά των παντζουριών και τα καλοριφέρ. Και πολύ έντονη αίσθηση πίεσης και πανικού. Ισως να πρέπει να αλλαχθούν, όπως και τα κουφώματα για να παίξω πιο δυνατά, θα ρωτήσω τον @Artemios αν μπορεί να γίνει κάτι. Δεν ξέρω αν έχει πολύ νόημα όμως, είναι ήδη πολύ δυνατά.
 








Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top