Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ίσως ...
Δεν αντιλέγω .

Θα προτιμούσα όμως yamaha 5200 μαζί με dirac συσκευή ....

Κόστος μικρότερο και σιγουρο αποτέλεσμα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
Ίσως ...
Δεν αντιλέγω .

Θα προτιμούσα όμως yamaha 5200 μαζί με dirac συσκευή ....

Κόστος μικρότερο και σιγουρο αποτέλεσμα
Αυτο που λες εχει extra διπλό conversion μεσα στο minidsp (A to D, D to A), δεν είναι και οτι καλύτερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Άμα βγει ένα ρημάδι mini DSP με HDMI in και HDMI out + optical/AES EBU outputs, που να κάνει τα προβλεπόμενα σε ψηφιακό επίπεδο χωρίς τζάμπα μετατροπές, θα μοσχοπουλήσει!

Tα οπτικά/aes χρειάζονται για τα πέραν των 7.1 καναλιών, διότι προ της επεξεργασίας χρειάζεται αποκωδικοποίηση σε PCM, οπότε όλες οι έξοδοι θα είναι υποχρεωτικά PCM streams.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Αυτο που λες εχει extra διπλό conversion μεσα στο minidsp (A to D, D to A), δεν είναι και οτι καλύτερο.
Μπορεί .
Αλλά η emotiva και κάθε συσκευή με dirac δεν εχει ούτε την δύναμη ούτε στην σταθερότητα της yamaha ...
Μέχρι τώρα δεν δουλεύει τίποτα σωστά σε όλες αυτές τις συσκευές βάση χρηστών
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
Έχω Emotiva χρόνια, ελάχιστα bugs, δεν με ενοχλούν.
Θα ξαναπάρω μάλλον.

Δεν συγκρίνεται με την Γιαμαχα σε ποιότητα ήχου, και με καμία εταιρία της ίδιας κατηγορίας.
Δεν υπαρχει καμία περίπτωση να πάρω Γιαμάχα, Μαραντζ, Ντένον. Ούτε αν μου τον χαρίσουν.
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Βήμα προς το μέλλον. Μέχρι να πέσει σε φυσιολογική για το μέσο χομπίστα τιμή, θα περάσουν χρόνια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
F6DD294C-1CD2-49A7-9594-BBF827F530F7.jpeg


Οπως καταλάβατε απο το δίπλα νήμα...

Σημαντικές αλλαγές στον χώρο (κλείσιμο σκάλας με περίεργες κατασκευές με ηχομονωμένες πόρτες απο @Μελίδης Μιχάλης και @marios, για να μπορώ να παίζω δυνατότερα χωρίς να με μισούν τα κορίτσια μου)+ νέος prepro. Αυτός που έλεγα πως δεν θα έπαιρνα. :gotcha:

https://www.trinnov.com/altitude-16/
90607F62-0E30-4C2F-8F9F-629218FC72A9.jpeg


Λυπάμαι πραγματικά που θα αποσυνδέσω τον Emotiva, παίζει τόσο όμορφα :(...Μάλλον θα τον παω στον πάνω όροφο και θα φτιάξω ενα 5.2 με τα B&W, για να θυμώνει ο Εαρ.

Ήμουν αναγκασμένος λόγω Atmos/4K να αναβαθμιστώ, και δεν υπήρχε εναλλακτική.

Και σκεφτόμουν:
Ο RMC-1 ειναι ακόμα με bugs (δεν παίζει DTS), και δεν εχουν βάλει ακόμα το Dirac, έξι μήνες μετά την κυκλοφορία του. Άγνωστο πόσο θα τους πάρει να το στρώσουν, και άρχισα να ανυπομονώ.
Ο Nad ηταν μια λύση, αλλά δεν ψήθηκα. Πάει κι αυτός.
Ο Arcam ηταν μια τελευταία λύση, αλλά σε βάθος χρόνου θα ζήλευα τους γειτόνους μου και θα έσκαγα.
Με έπρηξαν και οι άλλοι, @Alex_Zapantis @costas EAR @TERMATOGAZI ,καταλαβαίνετε.

Τώρα μπλέξαμε με πολυ διάβασμα, άλλο software ισοστάθμισης, θα μου πάρει μήνες.
Δεν σκοπεύω να τον βγάλω απο το κουτί του πριν ολοκληρωθούν τα κατασκευαστικά, δεν θέλω να μετράω δυο φορές. Και αφού στρώσω το 7.2, θα βάλω και στο ταβάνι. Και ισως βάλω και τα ενσωματωμένα sub των Goldenear να παίξουν κάτω απο 80Hz (τωρα παίζουν μόνο τρίτη οκτάβα) για να γίνω 7.4.4. Θα δούμε πως θα τα φέρει ο Trinnov τα δυο πρώτα, και αποφασίζουμε. Αλλά βήμα βήμα, να μαθαίνουμε σε καθε αλλαγή.
[DOUBLEPOST=1553254354][/DOUBLEPOST]Έτσουξε λίγο, αλλά ελπίζω πως άξιζε η κίνηση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Εύχομαι σύντομο κι επιτυχές πέρας των εργασιών! :thumbsup:

Και μετά, ε, αρχίζει το "πανηγύρι"...:roflmao:

Και - πολύ - μετά... Καλές ακροάσεις! :drinks:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Μεγειααααα και δω! Κοιτα να το μαθεις καλα το ργαλειο!

(Στο χειρορυργο εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη οτι θα το μαθει και θα μας τα πει και μας καλα. Ο ραδιουργος εχ ξεφυγ...)
 
Last edited:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Καλορίζικος Δημήτρη!!!
Συγχαρητήρια για την επιλογή!
Το απόλυτο εργαλείο στον πολυκάναλο ήχο!
Από μια ματιά που έχω ρίξει στο ιντερνετ λένε οτι έχει πράγματι δουλειά στο σετάρισμα για να πάρεις το μάξιμουμ του μηχανήματος, αλλά με το διάβασμα εσύ δεν έχεις θέμα.
Είμαι σίγουρος οτι θα το ξεζουμίσεις το εργαλείο και θα σε ανταμείψει με την απόδοσή του!
 






Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ρε θα μας κάνετε να μην μπαίνουμε μέσα με αυτα που αγοράζεται
Και εμείς μικρά παιδάκια είμαστε και ζηλεύουμε
Κλαψ
[DOUBLEPOST=1553324710][/DOUBLEPOST]Πολλές και σωστές αλλαγές μαζεμένες .
Παει το μετρο συγκρίσης .
Άντε με το καλο
Καλοκουρδιστο το εργαλείο
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top