Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Μεγεια doc!:hi:
Τόσα πού μας έλεγες για το ντιρακ σε περίμενα πιο πολύ για datasat ls10 πάρα για τρινοβ....:idk: καλύτερη επιλογή ο τρινοβ και με καλύτερη ισοσταθμηση:thumbsup:
Όλα αυτά τα μηχανήματα είναι πολύ δυνατά. Δεν νομίζω πως έχουν νόημα οι συγκρίσεις σε αυτό το επίπεδο, όλα καλά παίζουν. Δεν εχω αμφιβολία πως ο,τι και να έπαιρνα απο το “πάνω ράφι” θα έμενα ευχαριστημένος σε θέματα απόδοσης.
Αλλά εδώ κάθε μέρα με τους άλλους τον Trinnov συζητούσαμε (βρισκόμαστε συχνά). Έφαγα πολυ ψήσιμο.
Και τώρα, με το να είμαστε τρεις θα ειναι εύκολο να βοηθάει ο ένας τον αλλο σε απορίες, ρυθμίσεις κτλ.

Στην επιλογή μου έπαιξε σημαντικό ρόλο και η σχέση συνεργασίας του Ζαπάντη με τον Ελληνα αντιπρόσωπο (Λάιος). Ειναι δυνατή αντιπροσωπεία, έχει μαζέψει πολλές μεγάλες εταιρίες (Klipsch, B&w, nad) και αυτο σχετίζεται με το after sales support σε βάθος χρόνου.
Σε συνδυασμό με το οτι το μηχάνημα ειναι Γαλλικό και όχι Αμερικανικό, μου δίνει ασφάλεια σε περίπτωση βλάβης (χτύπα ξύλο)...θα εχω καλή εξυπηρέτηση, και θα αποφεύγω τελωνεία κτλ.
 
Last edited:

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Δημήτρη υπάρχει κάποιο sound processor για παλαιολιθικούς τύπους δηλαδή αναλογικό , στέρεο με XLR in out μέχρι 1K το πολύ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Δημήτρη υπάρχει κάποιο sound processor για παλαιολιθικούς τύπους δηλαδή αναλογικό , στέρεο με XLR in out μέχρι 1K το πολύ;
Αναλογικό;
Μα για να κανει επεξεργασία χρειάζεται ψηφιακό σήμα! Αυτό σημαίνει πως θα μετατρέπει πρώτα αναλογικό σε ψηφιακό, θα επεξεργάζεται το ψηφιακό, και μετά θα το ξαναμετατρέπει σε αναλογικό. Δεν το θέλεις αυτό.

Υπάρχουν τέτοια, εχει και η minidsp. Μην πάρεις.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Αν έχω cd player - DAC όλα σε ένα και θέλω την τελική έξοδο αυτού του μηχανήματος υπάρχει κάποια λύση;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Αν έχω cd player - DAC όλα σε ένα και θέλω την τελική έξοδο αυτού του μηχανήματος υπάρχει κάποια λύση;
Παίρνεις ψηφιακό processor και το βάζεις ανάμεσα.

H minidsp:

878F5AF7-7406-4F94-B43A-698D47C2DAFE.jpeg


Εχει και η Trinnov :)
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Πως θα γίνει;
Πχ αν παίζω ένα cd θα πάρω σήμα ψηφιακό από την έξοδο του cd player μετά θα το στείλω στο DSP και μετά πως θα το κάνω loop πίσω στο DAC ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Πως θα γίνει;
Πχ αν παίζω ένα cd θα πάρω σήμα ψηφιακό από την έξοδο του cd player μετά θα το στείλω στο DSP και μετά πως θα το κάνω loop πίσω στο DAC ?
Ναι, δες δυο ποστ ψηλότερα
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Αυτά τα ξέρω.
Το πρόβλημα με την περίπτωση μου είναι ότι digital source και DAC είναι το ίδιο μηχάνημα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Αυτά τα ξέρω.
Το πρόβλημα με την περίπτωση μου είναι ότι digital source και DAC είναι το ίδιο μηχάνημα.
Το cd δεν εχει digital out? Ειναι η ίδια συσκευή με το dac? Καλά κατάλαβα;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Ναι είναι η ίδια συσκευή.
Έχει πληθώρα digital in και out αλλά αν παίζεις cd το ψηφιακό out δεν μπορείς να το δώσεις ξανά μέσα διότι πρέπει να επιλέξεις digital in και τότε θα σταματήσει να παίζει το cd.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Ναι είναι η ίδια συσκευή.
Έχει πληθώρα digital in και out αλλά αν παίζεις cd το ψηφιακό out δεν μπορείς να το δώσεις ξανά μέσα διότι πρέπει να επιλέξεις digital in και τότε θα σταματήσει να παίζει το cd.
Άρα πρέπει να διαλέξεις ως τι θα το χρησιμοποιείς. Είτε ως πηγή, είτε ως dac...και τα δυο δεν γίνεται.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Με λίγα λόγια τζίφος.
Άνθρωπος των σπηλαίων σου λέω :roflmao:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Με λίγα λόγια τζίφος.
Άνθρωπος των σπηλαίων σου λέω :roflmao:
Υπάρχουν λύσεις.
Πάρε ενα transport. Ή ενα dac. Ή ενα dac-processor. Ή ενα laptop :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Ο τρινοβ σου δίνει την δυνατότητα να ορίσεις “ποσοστό σημαντικότητας ισοστάθμισης” για κάθε θέση του μικροφώνου που μετράς (10 θέσεις το μέγιστο, όσο περισσότερες τόσο καλύτερα αντιλαμβάνεται ο επεξεργαστής τα χαρακτηριστικά του χώρου)

Σκέφτομαι να φτιάξω τρία presets ισοστάθμισης:
  1. Για να ακούω μόνος μου. 60-70% στο sweet spot, και το υπόλοιπο στις διπλανές θέσεις
  2. Για να ακούω με την σύζυγο ή με έναν βλαμμένο.40+40% σε καθε θέση, και το υπόλοιπο 20% μοιρασμένο στις υπόλοιπες
  3. Για να ακούω οικογενειακά (3 ή και 4 άτομα αν μαζευτούμε όλοι): 30-30-30% και το υπόλοιπο γύρω γύρω
Θα τα χω έτοιμα με το ονοματάκι τους, με ενα κουμπί θα αλλάζω preset.

BE0241C4-B981-40A9-B585-EE7370D22352.png
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Γάλλοι έγραψαν το μανουάλι; :D:p
Ναι, άσε, έχει πολύ αστεία αγγλικά.
Εχω και ένα (κορυφαίο) βιβλίο ορθοπαιδικής , γραμμένο απο Γάλλο στα αγγλικά. Πολύ γέλιο, μόνο τα διαγράμματα βγάζουν νόημα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top