Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ασε την πλάκα και πες για τα settings του Auro που το εχεις ψάξει. Τι προτείνεις;
Αναβάθμιση χωρίς να χαλάσεις μια δραχμή :dance:

Αφού παίζεις 110 μοίρες τα sur βγάλε τα πίσω και βάλε vog και κεντρικό ύψους ;)

Δοκίμασε πως παίζεις μουσική-ταινίες με τα 7 κάτω και με τα 5 κατω ώστε να δεις πόσο χάνεις και αν χάνεις... Δλδ άκουσε 5.2.4 και 7.2.4

Μετα κάνε αυτό που λέω 5.2.6 και μας λες:p:D

Και αν σου λείπει το πίσω ρε παιδί μου πάρε αλλά δυο;) :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Αναβάθμιση χωρίς να χαλάσεις μια δραχμή :dance:

Αφού παίζεις 110 μοίρες τα sur βγάλε τα πίσω και βάλε vog και κεντρικό ύψους ;)

Δοκίμασε πως παίζεις μουσική-ταινίες με τα 7 κάτω και με τα 5 κατω ώστε να δεις πόσο χάνεις και αν χάνεις... Δλδ άκουσε 5.2.4 και 7.2.4

Μετα κάνε αυτό που λέω 5.2.6 και μας λες:p:D

Και αν σου λείπει το πίσω ρε παιδί μου πάρε αλλά δυο;) :D
Δεν βγάζω τίποτα. :p
Αλλά το κεντρικό ύψους και το vog το συζητάω.

Θα συζητούσα και front wide αλλά δεν υπάρχει τρόπος να μπουν.
Εχω τρεις ελεύθερες εξόδους στον τρινοβ. Τουλάχιστον η μια θα παει σε σαμπ. Τις άλλες δυο να δούμε τι θα τις κάνω.
 




Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τα θέλεις ζυγά ε;

Εσύ θα χάσεις...

Μπορείς και 5.6.6 :p:D
[DOUBLEPOST=1564484913][/DOUBLEPOST]Εεεεεε. 5.6.5 ήθελα να πω
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Καλά μπορείς να βάλεις και 1 back surround πίσω αντί 2, και εκείνη την ελεύθερη θύρα βάζεις κάτι άλλο. :thumbsup:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Μετά απο αρκετές εβδομάδες ακροάσεων (πριν και μετά τις διακοπές), έχω πλέον καταλήξει στην καμπύλη που μου αρέσει απόλυτα, για τις περισσότερες ηχογραφήσεις, κατηφορική περίπου 8db. Αυτή μου ταίριαξε, με τα γούστα μου και για τα χαρακτηριστικά των ηχείων και του χώρου, σε στάθμες λίγο πάνω-λίγο κάτω από Reference.
Είμαι απολύτως ικανοποιημένος με αυτό που ακούω και βλέπω, δεν θέλω να αλλάξω τίποτα, και δεν πρόκειται να ασχοληθώ φέτος με προσθήκες στο σύστημα. Ίσως αλλαχθούν κάποια επιπλάκια, άντε και κανένα masking.

Την επόμενη φορολογική χρονιά, για να έχουμε να ασχολούμαστε, θα προσθέσω άλλα δυο sb16 για το γ@μώτο, και ίσως και ενα center height. Και μερικά treatments, κυρίως διάχυση στο ταβάνι, και κάποια διακοσμητικά/φωτιστικά.

Υπάρχει όμως κάτι που με ενοχλεί πραγματικά, υπερβολικά, και πρέπει να δοθεί λύση άμεσα:

Ο θόρυβος του epson 9300 σε λειτουργία HDR.

Σε ήσυχες στιγμές της ταινίας είναι τόσο ακουστός, που με εξοργίζει. Δεν μπορει να στήνουμε συστήματα απόλαυσης και να ακούμε το καβουρντιστήρι πάνω απο τα κεφάλια μας. Απίστευτος θόρυβος, δεν ξέρω γιατι το αποδεχόμαστε. Επειδή δεν βγαίνει απο τα ηχεία;
Πραγματικά, αν έβγαινε απο τα ηχεία θα τα είχαμε πετάξει στα σκουπίδια.

Κάτι πρέπει να γίνει χτες.

Τρεις λύσεις σκέφτομαι:
  1. Άλλη ρύθμιση στον προβολέα. Ιδέα δεν εχω αν ειναι εφικτό να δεις HDR με αλλη ρύθμιση που δεν κάνει σαν αεροπλανοφόρο.
  2. Άλλος προβολέας. Υπάρχει άραγε κάποιος που να είναι 10db πιο ήσυχος σε HDR? Αν όχι σήμερα, θα βγει κανένας σύντομα;
  3. Κουτί, σαν αυτό που έφτιαξε ο Toole, ηχητικά μονωμένο με μεγάλους ήσυχους ανεμιστήρες

437370BC-05BC-48BD-96BF-80E6FAB03E67.jpeg
F0662392-72C2-44D7-A95C-53FBDEEFA12C.jpeg


Προτάσεις;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Σε HDR ανάβει η λάμπα στο τέρμα, οπότε το ανεμιστήρι ανεβάζει στροφές.

Δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά του δικού σου, διότι κάπου θα αναγράφεται η μέτρηση σε ντεσιμπέλ σε όλες τις στάθμες λάμπας.

Δες μετά τι παίζει σε 4κ sony & jvc.

Και ξαναμιλαμε.

Έτσι κι αλλιώς, μπορεί να γίνει ένας "κλωβός" ηχομόνωσης, αλλά ανοιχτός για να αερίζεται.

Προφανώς θέλει διπλό κοποπρεν στο ταβάνι, πάνω από τον προβολέα, να μαζεύει την ανάκλαση.
Μετά θέλει μια πλάκα κάτω από τον προβολέα, με κοποπρεν προς την πλευρά του προβολέα.

Τέλος, κρεμάς 3 πλάκες κοποπρεν από το ταβάνι να πέφτουν κάθετα ώστε να κλείσουν τα 3 πλάγια του προβολέα, όχι πλήρως, να αναπνέει.

Από μπροστά μάλλον θα πρέπει να μείνει ανοιχτό για αερισμό, εκτός κι αν κρεμάσεις και κει με τρύπα για να περνάει το φως από το φακό.

Στην εξωτερική πλευρά του κοποπρεν, αυτή που θα βλέπεις, μπορείς να κολλήσεις κανένα μικρό διαχυτικο, για εμφάνιση.

Είναι υψισυχνος ο θόρυβος του ανεμιστήρα, νομίζω πως το κοποπρεν θα το κόψει σημαντικά (καμιά 25-αρια ντεσιμπέλ)
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μετά απο αρκετές εβδομάδες ακροάσεων (πριν και μετά τις διακοπές), έχω πλέον καταλήξει στην καμπύλη που μου αρέσει απόλυτα, για τις περισσότερες ηχογραφήσεις, κατηφορική περίπου 8db. Αυτή μου ταίριαξε, με τα γούστα μου και για τα χαρακτηριστικά των ηχείων και του χώρου, σε στάθμες λίγο πάνω-λίγο κάτω από Reference.

Επιτέλους είσαι στο σωστό δρόμο :p Όχι μόνο τι λένε τα .pdf αλλά και τι γουστάρουμε τέλος πάντων για τις μουσικές μας :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Επιτέλους είσαι στο σωστό δρόμο :p Όχι μόνο τι λένε τα .pdf αλλά και τι γουστάρουμε τέλος πάντων για τις μουσικές μας :p
Αυτό λένε τα pdf :tongue:
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Θα μας ποσταρεις τη καμπυλη που σου αρεσει?
ο Θορυβος απο τους ανεμιστηρες ειναι εκνευριστικος . Οπου μπορω τους αλλαζω δν ξερω αν ειναι ευκολο ν;α τον αλλαξεις . Αλλιως κουτι special.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Θα μας ποσταρεις τη καμπυλη που σου αρεσει?
Ναι. Μόλις την μετρήσω, γιατί στην τελευταία που μέτρησα έκανα κάποιες αλλαγές, και δεν τις εχω μετρήσει. Μια από αυτές τις μέρες.
Οπου μπορω τους αλλαζω δν ξερω αν ειναι ευκολο ν;α τον αλλαξεις
Αλλάζουν οι ανεμιστήρες απο προβολέα; o_O
Post automatically merged:

χαχαχαχαχα ! ναι αλλά ο Toole που είναι το ευαγγέλιο εδώ μέσα λέει 10db :p
Ο Toole είναι το ευαγγέλιο παντού.
Και στο πρόσφατο βιβλίο του, στο ευαγγέλιο δηλαδή, θα βρεις τι λέει για τις καμπύλες.

Το αγόρασες; :p
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Βαλε αυτον που εχεις τερμα πισω, στα 6μ ο φακος του
....θελεις long throw προβολεα......

η καμπυλη σου μια χαρα ειναι και εγω ετσι παιζω σε db ως 10 διαφορα.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ναι. Μόλις την μετρήσω, γιατί στην τελευταία που μέτρησα έκανα κάποιες αλλαγές, και δεν τις εχω μετρήσει. Μια από αυτές τις μέρες.

Αλλάζουν οι ανεμιστήρες απο προβολέα; o_O
Post automatically merged:


Ο Toole είναι το ευαγγέλιο παντού.
Και στο πρόσφατο βιβλίο του, στο ευαγγέλιο δηλαδή, θα βρεις τι λέει για τις καμπύλες.

Το αγόρασες; :p



Δεν φαινεται καλα ο ανεμιστηρας αλλα μπορει και να εχει ευκολη προσβαση για αλλαγη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top