Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Δεν θα εχω όφελος δυστυχώς. Αν παει πίσω περίπου τόοο όσο να πέσει πάνω από 3db η στάθμη, θα πλησιάζει τον πίσω τοίχο και θα παιρνει gain απο κει. Δεν νομίζω πως μπορει να πέσει πολύ περισσότερο.
θα τον πας πιο πισω θα βαλεις και τα αποροφητικα και θα εισαι καλυτερα, πανω απο 3db .....θαχεις και οφελος στην εικονα με πιο πισω.... καλυτερη αντιθεση,περιξ 10%
 
Last edited:



Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Ξηλωνεις τον παλιό
Φτιαχνεις κουτάκι μετατροπής
Βάζεις δύο τεράστιους noctua
Καλή θέαση
Εχω την εντύπωση πως και με κουτί μετατροπής και δυο noctua και ηχοαπορόφηση μέσα πάλι θα έχει θόρυβο.
Ασε που θα έχει να λύσει άλλα προβλήματα ευθυγράμμισης του φακού στο κουτί.
Ασε που ο ήχος από τα ανεμιστήρια θα περνάει από τα ανοίγματα για τους noctua.
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Παλιά που έλεγες να πάρεις καμιά 88-άρα oled νομίζω ήταν η καλύτερη σκέψη...... ;)
Το μειονέκτημα ειναι η μεγάλη ανακλαστική επιφάνεια ανάμεσα στα ηχεία. Θα κάνει σημαντική ζημιά στον ήχο.
Post automatically merged:

 
Last edited:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εγώ λέω να το αφήσεις έτσι .
Εάν είναι να κάνεις τίποτα κάνε κάτι σοβαρό ώστε να είναι κ αναβάθμιση και στην εικόνα
Πάρε λουματζεν 4κ
Κ καλύτερα θα βλέπεις κ Δεν θα πετάξεις χρήματα άσκοπα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Post automatically merged:

Εγώ λέω να το αφήσεις έτσι .
Με ενοχλεί πολύ Μάκη. Θα φτιαχτεί κουτί.

Δείτε τα λινκς παραπάνω
Post automatically merged:

Η βασική ιδέα είναι τα κανάλια εξαερισμού και οι μεγάλοι ποιοτικοί ανεμιστήρες.

A2EC4C63-F3EE-4CA2-8EE1-C84186249374.jpeg
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Μην ξεχνάς ότι η ροή του αέρα στον 9300 είναι εισαγωγή και εξαγωγή από την εμπρόσθια όψη. Άρα τα οποιαδήποτε ανεμιστηράκια θα πρέπει να μπουν εμπρός.

Τέτοιου είδους λαβύρινθο είχαν παλιά οι OPTOMA H77-79.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
9F144E88-4BD1-4656-8CFF-5FD84CBD0938.jpeg

Post automatically merged:

Μην ξεχνάς ότι η ροή του αέρα στον 9300 είναι εισαγωγή και εξαγωγή από την εμπρόσθια όψη. Άρα τα οποιαδήποτε ανεμιστηράκια θα πρέπει να μπουν εμπρός.
Ναι, σαφώς και το εχω υπόψιν μου.
Μανώλη, οποιοδήποτε σχέδιο θα περάσει απο την έγκριση σου πριν υλοποιηθεί.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Αυτό , το γεγονός καθιστά την υλοποίηση του κουτιού λίγο πιο δύσκολη, μια και θα χρειαστεί και ένα ακόμα χώρισμα μέσα στο κουτί το οποίο θα αποτρέπει την ανάμειξη του ψυχρού αέρα της εισαγωγής με τον θερμό της εξαγωγής.
Μιλάμε για πλήρη απομόνωση. Δλδ να εφάπτεται σε όλο το βάθος του προβολέα επάνω και κάτω.
Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.560
Εφόσον έχεις είσοδο και έξοδο αέρα από μπροστά, δεν έχει κανένα νόημα τέτοιος "λαβύρινθος".

Και το κουτί γενικά δεν έχει νόημα.

Έχεις βρε κάνα κομμάτι απορρόφηση στο σπίτι; Έχουν στο πρακτικερ αν σου τελείωσαν, έχω κάτι κομμάτια και γω...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Εφόσον έχεις είσοδο και έξοδο αέρα από μπροστά, δεν έχει κανένα νόημα τέτοιος "λαβύρινθος".

Και το κουτί γενικά δεν έχει νόημα.

Έχεις βρε κάνα κομμάτι απορρόφηση στο σπίτι; Έχουν στο πρακτικερ αν σου τελείωσαν, έχω κάτι κομμάτια και γω...
Εχω άπειρα. Το δοκίμασα, δεν βοηθάει.
Post automatically merged:

Πάμε για κουτί.
Εφοσον το λέει ο Τουλ, το κάνουν στις ΗΠΑ πολλοί, συμφωνεί και ο Ζαπ, και οι εδώ μάστορες, ο ΜΚ θα βάλει το χεράκι του, η πλειοψηφία αποφάσισε. Θα ληφθούν υπόψιν και οι διαστάσεις των JVC HDR προβολέων, ποτέ δεν ξέρεις. :wink:

Μόλις μου περάσει η αλλεργία με το μικρόφωνο, θα μετρήσω και τον θόρυβο συγκριτικά με 1,5 μέτρο μετακίνηση του προβολέα να δω πόσα db κερδίζω στην πραγματικότητα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.751
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top