Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Χτες ειχα την ευκαιρια να επισκεφτω τον χωρο του Dimifoot. Δεν ειχα ξαναπαει οποτε δοθείσης ευκαιριας ειδα κι ακουσα από κοντα το ηχοσυστημα.

Να ξεκινησω από την αρχη. Με το που μπαινεις στο χωρο αμεσως τον αισθάνεσαι. Ο φροντισμένος χωρος κανει μπαμ με το καλημέρα. Χωρις να ανοιξει το συστημα καταλαβαίνεις και προκαταβαλεσαι ψυχολογικα από πιο μπροστα για κατι ευχαριστο που θ επακολουθησει.

Αυτό γιατι, βλέπεις διαχυτες σε αρκετα σημεια, μπασοπαγιδες στις γωνιες κι επισης το μασκινγκ γυρω από την οθονη προβολης και την χρωματικη φροντιδα για την θεαση από τον προβολεα. Όταν μιλας η ιδια η φωνη σου ακούγεται αλλιως στον φροντισμενο χωρο.

Παμε στα μηχανήματα, φυσικα τα δυο σαμπ είναι το βαρυ πυροβολικο. Δεκαεξαιντσα SVS που φυσικα περιμενουν αγωνιωδώς το σημα και δεν ιδρωνουν ποτε. Απ εκει και περα τα ερμαδροδιτα ηχεια (ημιενεργα) :lol: . Δυο δαπέδου, κεντρικο και ακομη τεσερα ηχεια πλαι και πισω συν τέσσερα στην οροφη για ατμος.

Όλα αυτά οδηγούνται από ncore ενισχυτες με προενισχυση τον TRINOV.

Προβολεας ο Επσον 9300 συν μια οθονη Στιούαρτ. Oppo & Roon συμπληρωνουν το καρε.

Παμε στις ακροασεις. Ο Δημητρης με ρωτησε αμεσως αν θελω κατι δικο μου η να βαλει ο ιδιος τα δικα του.

Προτιμησα το δευτερο, ηξερα οτι θα ακουγα κλασικη μουσικη, μ αρεσει οποτε ηθελα να παμε στα γουστα του. Εξαλου ένα τετοιο συστημα ποιο ευκολο αξιολογείται στα συνθετα εργα της κλασικης.

Οφειλω να ομολογησω ότι το συστημα σε κερδιζει αμεσως. Εχει κανει φανταστικη δουλεια ο Δημητρης και αυτό το εισπρατει με το αποτέλεσμα του ηχου. Για άλλη μια φορα επιβεβαιώνεται ο ρολος των σαμπ. Απογειωνουν τον ηχο. Σου δινει την αισθηση ότι παιζουν καποια τεραστια ηχεια. ΕΙμαι σιγουρος ότι κανεις δεν μπορει να φανταστεί απο πιο μπροστα ότι αυτά τα ηχεια βγαζουν αυτό τον απιστευτο ογκο αλλα και τα ηχοχρώματα.

Το δραμα των συνθετων με εργα οπου υπαρχουν πληθωρα οργανων και διακριτος διαχωρισμος αυτων ακούγεται σε εκπληκτικη ομολουγουμενως ποιοτητα. Η μεγαλη καμπινα δινει την δικη της πινελιά.

Για να προλάβω μελλοντικες ερωτήσεις, ενδεχομένως καποιος να θελει να κανει συσγκρισεις με ηχεια μόνιτορ βασης.
Θα ελεγα να πω ότι, όταν το συστημα είναι σωστα στημενο και σωστα μετρημενο απ εκει και περα μπαινουν τα προσωπικα γουστα του ιδιοκτητη. Οποτε εμεις χαιρομαστε τις επιλογες του σαν επισκεπτες.

Προσωπικα σκεφτομενος αναπόφευκτα τον wizzy, θα ηθελα καποτε να τον εβλεπα με 5 η 7 B&W802 και για ατμος 4 805 οδηγούμενα με ncore ενισχυτες.

Επανερχόμενος στις ακροασεις, φυσικα ακούσαμε σχεδόν αποκλειστικα πολυκαναλο ηχο. Στο τελος και ατμος.

Εδώ να πω ότι ένας αναγκαίος συμβιβασμος που υπαρχει είναι η αποσταση των πλαινων ηχειων σε σχεση με τα υπολοιπα. Λογω χωρου δεν είναι δυνατον να εχει παντου ισες αποστασεις. Αρα ζυγιζεις τα υπερ και τα κατά, η το κανεις το συστημα με 5 ηχεια ισων αποστασεων η προσθετεις κι αλλα δυο παραβιαζοντας σ αυτά τις αποστασεις, και σκέφτεσαι τι χανεις και τι κερδίζεις.
Εγω το απολαυσα ετσι όπως το εκανε και συμφωνω με την επιλογή του.

Καποια δουλεια που εχει μεινει να κανει ειναι η οροφη με τους διαχυτες, αλλα αυτα ερχονται σιγα σιγα και καταλαβαινεις ετσι και τις διαφορές. Να μην πω οτι αυτες οι εργασιες προυποθετουν και υψηλη αδρελανινη, γιατι δεν ειναι λιγο πραγμα να μπεις σε τετοιες εργασιες συν τις πολυπλοκες ρυθμισεις μετα με τον Τρινοβ.

Συγχαρητηρια Δημητρη, να το χαιρεσαι ειναι πολυ δυσκολο να μεταφερθει με λογια αυτο που βιωνεις εκει, για μενα ανηκει στα κορυφαια συστηματα που εχω ακουσει ο ιδιος οσο χρονια ασχολουμε με το χομπυ..
Respect!
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.353
Reaction score
79.368
Χτες ειχα την ευκαιρια να επισκεφτω τον χωρο του Dimifoot. Δεν ειχα ξαναπαει οποτε δοθείσης ευκαιριας ειδα κι ακουσα από κοντα το ηχοσυστημα.

Να ξεκινησω από την αρχη. Με το που μπαινεις στο χωρο αμεσως τον αισθάνεσαι. Ο φροντισμένος χωρος κανει μπαμ με το καλημέρα. Χωρις να ανοιξει το συστημα καταλαβαίνεις και προκαταβαλεσαι ψυχολογικα από πιο μπροστα για κατι ευχαριστο που θ επακολουθησει.

Αυτό γιατι, βλέπεις διαχυτες σε αρκετα σημεια, μπασοπαγιδες στις γωνιες κι επισης το μασκινγκ γυρω από την οθονη προβολης και την χρωματικη φροντιδα για την θεαση από τον προβολεα. Όταν μιλας η ιδια η φωνη σου ακούγεται αλλιως στον φροντισμενο χωρο.

Παμε στα μηχανήματα, φυσικα τα δυο σαμπ είναι το βαρυ πυροβολικο. Δεκαεξαιντσα SVS που φυσικα περιμενουν αγωνιωδώς το σημα και δεν ιδρωνουν ποτε. Απ εκει και περα τα ερμαδροδιτα ηχεια (ημιενεργα) :lol: . Δυο δαπέδου, κεντρικο και ακομη τεσερα ηχεια πλαι και πισω συν τέσσερα στην οροφη για ατμος.

Όλα αυτά οδηγούνται από ncore ενισχυτες με προενισχυση τον TRINOV.

Προβολεας ο Επσον 9300 συν μια οθονη Στιούαρτ. Oppo & Roon συμπληρωνουν το καρε.

Παμε στις ακροασεις. Ο Δημητρης με ρωτησε αμεσως αν θελω κατι δικο μου η να βαλει ο ιδιος τα δικα του.

Προτιμησα το δευτερο, ηξερα οτι θα ακουγα κλασικη μουσικη, μ αρεσει οποτε ηθελα να παμε στα γουστα του. Εξαλου ένα τετοιο συστημα ποιο ευκολο αξιολογείται στα συνθετα εργα της κλασικης.

Οφειλω να ομολογησω ότι το συστημα σε κερδιζει αμεσως. Εχει κανει φανταστικη δουλεια ο Δημητρης και αυτό το εισπρατει με το αποτέλεσμα του ηχου. Για άλλη μια φορα επιβεβαιώνεται ο ρολος των σαμπ. Απογειωνουν τον ηχο. Σου δινει την αισθηση ότι παιζουν καποια τεραστια ηχεια. ΕΙμαι σιγουρος ότι κανεις δεν μπορει να φανταστεί απο πιο μπροστα ότι αυτά τα ηχεια βγαζουν αυτό τον απιστευτο ογκο αλλα και τα ηχοχρώματα.

Το δραμα των συνθετων με εργα οπου υπαρχουν πληθωρα οργανων και διακριτος διαχωρισμος αυτων ακούγεται σε εκπληκτικη ομολουγουμενως ποιοτητα. Η μεγαλη καμπινα δινει την δικη της πινελιά.

Για να προλάβω μελλοντικες ερωτήσεις, ενδεχομένως καποιος να θελει να κανει συσγκρισεις με ηχεια μόνιτορ βασης.
Θα ελεγα να πω ότι, όταν το συστημα είναι σωστα στημενο και σωστα μετρημενο απ εκει και περα μπαινουν τα προσωπικα γουστα του ιδιοκτητη. Οποτε εμεις χαιρομαστε τις επιλογες του σαν επισκεπτες.

Προσωπικα σκεφτομενος αναπόφευκτα τον wizzy, θα ηθελα καποτε να τον εβλεπα με 5 η 7 B&W802 και για ατμος 4 805 οδηγούμενα με ncore ενισχυτες.

Επανερχόμενος στις ακροασεις, φυσικα ακούσαμε σχεδόν αποκλειστικα πολυκαναλο ηχο. Στο τελος και ατμος.

Εδώ να πω ότι ένας αναγκαίος συμβιβασμος που υπαρχει είναι η αποσταση των πλαινων ηχειων σε σχεση με τα υπολοιπα. Λογω χωρου δεν είναι δυνατον να εχει παντου ισες αποστασεις. Αρα ζυγιζεις τα υπερ και τα κατά, η το κανεις το συστημα με 5 ηχεια ισων αποστασεων η προσθετεις κι αλλα δυο παραβιαζοντας σ αυτά τις αποστασεις, και σκέφτεσαι τι χανεις και τι κερδίζεις.
Εγω το απολαυσα ετσι όπως το εκανε και συμφωνω με την επιλογή του.

Καποια δουλεια που εχει μεινει να κανει ειναι η οροφη με τους διαχυτες, αλλα αυτα ερχονται σιγα σιγα και καταλαβαινεις ετσι και τις διαφορές. Να μην πω οτι αυτες οι εργασιες προυποθετουν και υψηλη αδρελανινη, γιατι δεν ειναι λιγο πραγμα να μπεις σε τετοιες εργασιες συν τις πολυπλοκες ρυθμισεις μετα με τον Τρινοβ.

Συγχαρητηρια Δημητρη, να το χαιρεσαι ειναι πολυ δυσκολο να μεταφερθει με λογια αυτο που βιωνεις εκει, για μενα ανηκει στα κορυφαια συστηματα που εχω ακουσει ο ιδιος οσο χρονια ασχολουμε με το χομπυ..
Respect!
Βασίλη χαίρομαι που περάσαμε καλά και σου άρεσε αυτο που άκουσες.

Υπαρχει ενα πλάνο περαιτέρω αναβάθμισης με φροντίδα του ταβανιού (και όχι μόνο :biggrin:), αλλά αυτό που με φρενάρει είναι η ανάγκη για νέες μετρήσεις και ισοστάθμιση. Βαριέμαι όσο δεν φαντάζεστε, νομίζω πως εχω συμπληρώσει τις ώρες που μου αναλογούσαν για αυτή τη ζωή, δεν θέλω άλλο.

Ισως βρω διάθεση τον Ιούλιο που χαλαρώνω απο τη δουλειά.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Είναι γεγονός ότι βοηθάνε παρα πολύ οι καλες εγγραφες.
Lakatos και βιολιστης της στεγης, η το πολύ γνωστο fanfare από μια εγγραφη του BBC δινουν μια πρωτογνωρη αισθηση στα οργανα.

Τα sacd μοιραζουν τον ηχο στα ηχεια με τετοιο τροπο που κανει την ακροαση να είναι ένα σκαλι πιο πανω απ αυτό που είχαμε ως τωρα.

Φυσικα παντα στηνεις αυτι στο μπασο. Κι εδώ πλεον δεν είχαμε ουτε ροκ, ουτε τζαζ αλλα ουτε και ηλεκτρονικη μουσικη.
Ωστόσο, στην κλασικη μουσικη οι χαμηλες συχνότητες είναι αφθονες. Κι επειδή εχεις ταυτοχρόνως κι αλλα οργανα, εχει μεγαλη σημασια να εχεις ποιοτικο σαμπ για να μην σκεπαζει (λερωνει) τα υπολοιπα οργανα.
 



Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Πολύ θα ήθελα κι εγώ να το ακούσω το συγκεκριμμένο. Αυτό και του termatogazi.
Το πρώτο σύστημα που θα έπρεπε να ακούσεις είναι του @costas EAR διότι είναι ότι πιο σωστό από προδιαγραφές στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Του Δημήτρη το σύστημα είναι άξιο θαυμασμού, ειδικά αν λάβεις υπόψη σου ότι έχει καταφέρει αυτό το αποτέλεσμα σε οικιακό χώρο (semi dedicated). Ο @TERMATOGAZI είναι άλλη ιστορία, για γερά στομάχια ;) :biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.353
Reaction score
79.368
Το πρώτο σύστημα που θα έπρεπε να ακούσεις είναι του @costas EAR διότι είναι ότι πιο σωστό από προδιαγραφές στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Του Δημήτρη το σύστημα είναι άξιο θαυμασμού, ειδικά αν λάβεις υπόψη σου ότι έχει καταφέρει αυτό το αποτέλεσμα σε οικιακό χώρο (semi dedicated). Ο @TERMATOGAZI είναι άλλη ιστορία, για γερά στομάχια ;) :biggrin:
Φήμες λένε πως μας βλέπω συντόμως να θέλουμε να ακούσουμε όλοι το σύστημα του @bonepeeler2 ...
:party:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.353
Reaction score
79.368
Δεν παρακολούθησα, γιατί θα γίνει αυτό; Τί σύστημα έχει;
Εχει γράψει τι είχε, τι πήρε και που θα το παει...αν θελει ας τα επαναλάβει ή ας βάλει λινκ ο ίδιος.

Εγώ πάντως ζηλεύω. o_O

Edit
Το βρήκα εύκολα

Πήγαινε εκει
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Φήμες λένε πως μας βλέπω συντόμως να θέλουμε να ακούσουμε όλοι το σύστημα του @bonepeeler2 ...
:party:
Συντόμως όχι, αλλά στην διετία θα γίνουν τα πάντα. Το καλό είναι ότι αγοράζω σιγά σιγά τον εξοπλισμό για να είμαι έτοιμος χωρίς καθυστερήσεις. Να δω τι pro θα πάρω όμως γιατί τα πράγματα είναι πάρα πολύ χλωμά εκτός κι αν φτάσεις το 10ρικο. Ωραίος ο arcam av40 αλλά αν δε δουλεύει, να τον βράσω και αυτόν και το dirac. Σίγουρα το 2020 αγοράζω τον προ και τον δεύτερο τελικό. Ίσως και άλλο ένα ζευγάρι ηχείων. Θα δω. Δεν έχω που να τα αποθηκεύσω προς το παρών.
Επίσης με τρώει το χέρι μου με τα reference πάρα πολύ αν και ρεαλιστικά, δεν τα χρειάζομαι για κανένα λόγο.

Και πάντα μα πάντα, προχωράμε με value for money όπως έχω πράξει μέχρι τώρα.

Τώρα τελευταία διαβάζω για lyngdorf και room perfect....
Αν βρεθεί κάτι και σε καλή τιμή...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.353
Reaction score
79.368
Τώρα τελευταία διαβάζω για lyngdorf και room perfect....
Πολύ ακριβό, στην κατηγορία Τρίνοβ
Επίσης με τρώει το χέρι μου με τα reference
Γυαλίζουν, δεν κάνουν για home cinema
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Καλύτερα να πάρεις 2 ακόμα από τα one και στο τέλος να φτάσεις 6 one στο έδαφος αν σε περνει από αποστάσεις. Ολα με γνώμονα το vfm φυσικά. Τα reference ξεφεύγουν σε τιμή και μόνο σε δικαναλο πρόγραμμα θα δεις διαφορά σε σχέση με τα one.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Προσωπικα σκεφτομενος αναπόφευκτα τον wizzy, θα ηθελα καποτε να τον εβλεπα με 5 η 7 B&W802 και για ατμος 4 805 οδηγούμενα με ncore ενισχυτες.
Μμμμμμ, ναι... Όταν αποκτήσω ένα dedicated δωμάτιο σε μέγεθος σπιτιού, αντί για ένα απλό πλην τίμιο dedicated δωμάτιο που έχω τώρα, μπορεί να βάλω 5 ή 7 B&W802 και 4 B&W805 για Atmos! :lol:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Καμία αντίρρηση. Το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν. Απλά σχολίασα με διάθεση humor, τη σκέψη του Βασίλη.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Πλάκα πλάκα δεν κοιτάς μήπως τσιμπήσεις τίποτα 805 και το κεντρικό το μεγάλο να πας σε 5.1;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.270
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top