Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Λοιπόν αδέρφια, τον ήπιαμε.

Εκεί που ήμουν πανευτυχής με το νέο καλιμπράρισμα του προβολέα (Epson 9300 υπενθυμίζω) απο τον ΜΚ προ μερικών εβδομάδων, και μάλιστα με νέο setting για HDR με τους ανεμιστήρες για την λάμπα να μην τσιρίζουν, πάθαμε αυτό:

407AEE84-EFF3-47E3-A126-F06A1B0C4458.jpeg
289D7866-C092-4BA6-BA24-D086671CA0C5.jpeg


Μια κίτρινη γραμμή εμφανίστηκε πριν 5-6 μέρες. Στην αρχή έφευγε στο τρίλεπτο, χτες στο εικοσάλεπτο, σήμερα εχει κατσικωθεί εκεί και δεν φεύγει με τίποτα.
Προφανώς το πρόβλημα είναι στο hardware, και χρειάζεται αντιμετώπιση. Ακόμα και εγω που δεν είμαι χαϊεντάς στην εικόνα δεν αντέχω να βλέπω μια γραμμή μέσα στη μούρη μου.

Οπότε;
Επιλογές που έχω σκεφτεί μέχρι τώρα:
  1. Τον παω στην αντιπροσωπεία αν και είμαστε εκτός εγγύησης.. Απο όσα ξέρω το service είναι στην Ιταλία, και δεν έχουν και πολύ καλά αποτελέσματα. Και καθυστερούν πολύ.
  2. Βγάζω μπατζετ αντικατάστασης και τον πετάω στα σκουπίδια. Δεν είχα κανέναν σκοπό φέτος να δώσω χρήματα στα μηχανάκια, οπότε ας πούμε 4-5Κ max. Μια μεγάλη OLED? Μια 83in Sony που έχω δει είναι εντός μπάτζετ. Άλλη πρόταση; αλλά πάντα σε μέγιστο μέγεθος.
  3. Δύσκολα θα ξαναπηγαινα σε προβολέα, αλλα εδώ έχουμε το πλεονέκτημα πως η οθόνη υπαρχει ήδη, θα βγει ο ενας θα μπει ο άλλος, καλιμπράρισμα προβολέα, έτοιμοι. Ενώ στην TV θα χρειαστεί και καλιμπράρισμα ήχου λόγω της νέας ανακλαστικής επιφάνειας, και δεν εχω καμία όρεξη, θα ήθελα να το αποφύγω αν είναι δυνατόν... οπότε ποιον; Τον 9400; Τι υπάρχει σε αυτές τις τιμές;
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Λοιπόν αδέρφια, τον ήπιαμε.

Εκεί που ήμουν πανευτυχής με το νέο καλιμπράρισμα του προβολέα (Epson 9300 υπενθυμίζω) απο τον ΜΚ προ μερικών εβδομάδων, και μάλιστα με νέο setting για HDR με τους ανεμιστήρες για την λάμπα να μην τσιρίζουν, πάθαμε αυτό:

View attachment 274572 View attachment 274573

Μια κίτρινη γραμμή εμφανίστηκε πριν 5-6 μέρες. Στην αρχή έφευγε στο τρίλεπτο, χτες στο εικοσάλεπτο, σήμερα εχει κατσικωθεί εκεί και δεν φεύγει με τίποτα.
Προφανώς το πρόβλημα είναι στο hardware, και χρειάζεται αντιμετώπιση. Ακόμα και εγω που δεν είμαι χαϊεντάς στην εικόνα δεν αντέχω να βλέπω μια γραμμή μέσα στη μούρη μου.

Οπότε;
Επιλογές που έχω σκεφτεί μέχρι τώρα:
  1. Τον παω στην αντιπροσωπεία αν και είμαστε εκτός εγγύησης.. Απο όσα ξέρω το service είναι στην Ιταλία, και δεν έχουν και πολύ καλά αποτελέσματα. Και καθυστερούν πολύ.
  2. Βγάζω μπατζετ αντικατάστασης και τον πετάω στα σκουπίδια. Δεν είχα κανέναν σκοπό φέτος να δώσω χρήματα στα μηχανάκια, οπότε ας πούμε 4-5Κ max. Μια μεγάλη OLED? Μια 83in Sony που έχω δει είναι εντός μπάτζετ. Άλλη πρόταση; αλλά πάντα σε μέγιστο μέγεθος.
  3. Δύσκολα θα ξαναπηγαινα σε προβολέα, αλλα εδώ έχουμε το πλεονέκτημα πως η οθόνη υπαρχει ήδη, θα βγει ο ενας θα μπει ο άλλος, καλιμπράρισμα προβολέα, έτοιμοι. Ενώ στην TV θα χρειαστεί και καλιμπράρισμα ήχου λόγω της νέας ανακλαστικής επιφάνειας, και δεν εχω καμία όρεξη, θα ήθελα να το αποφύγω αν είναι δυνατόν... οπότε ποιον; Τον 9400; Τι υπάρχει σε αυτές τις τιμές;
IMG_20221221_233900.jpg
Υπάρχουν και χειρότερα φίλος με δύο γραμμές κατσικωμενες και σε πρασινουλη...χαχαχα...1700 ευρα μου είπανε στην Εpson κάι να πάει και Ιταλία εννοείται για να φτιαχτεί...περιμένω να δω πότε θα σκάσει μύτη η τρίτη γραμμή να ολοκληρωθεί ως άνδρας ρε παιδί μου...βέβαια εγώ έχω τον 9100 που είναι 8ετιας το χρυσό μου οπότε δικαιολογείται μια γραμμή παραπάνω εεεε????
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Πρέπει να αλλαχτεί και η οθόνη. Μπελάς. Κόστος;
Μπαινει απο πάνω, ανάποδα;

Στο 2023 δεν θα έπρεπε να αγοράζουμε native 4K και όχι e shift? Δεν ξέρω, ρωτάω...
Θεωρητικά ναι... αλλά είναι πολυπαραγοντικό το θέμα νομίζω.
Κόστος, βασικό. Σ' αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει καινούργιος.
Απαιτήσεις. Ψάχνεις το άριστο; Μήπως αν η οθόνη δεν είναι πού μεγάλη και η απόσταση ανάλογη δεν αξίζει η διαφορά; Θα την καταλάβεις;

Το σκεφτόμουν πρόσφατα και ο κ.Καστρουνής αυτόν μου πρότεινε (με αυτούς τους προβληματισμούς) , άσχετα αν τελικά κινήθηκα χαμηλότερα...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αυτός κάτι δεν είχε οταν τον κοιτούσα πέρσι σε συγκριση με τον 7, δεν θυμάμαι τι ήταν, αλλά τον είχα αποκλείσει

Ποιος;
Sony vw590es αλλά τώρα που το είδα έχει τιμή n7. Εδώ που τα λέμε στη θέση σου θα πήγαινα σε κάτι από τα εξής:
Epson ls12000b: κάνεις πολύ βαριά χρήση και ίσως να αξίζει μακροπρόθεσμα. Σχετικά φτηνή αγορά σε σχέση με τους άλλους.
2. Jvc n7: Θα δώσεις λεφτά αλλά τουλάχιστον να πεις ότι είδες σημαντική διαφορά.
3. Oled 83": λόγω μικρού δωματίου (αν θυμάμαι καλά στο 3.10 πλάτος είναι όσο και το δικό μου). Θα χάσεις σε μέγεθος αλλά κερδίζεις σε ευκολίες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν νομίζω ότι αξίζει. Έχει οθόνη Stewart και ο βασικός λόγος που θέλει προβολέα είναι για να μην αλλάξει οθόνη.
Edit. Με πρόλαβε.
πόσο έχει μια οθόνη για laser?
για stewart μιλάμε...θα πιάσει στις αγγελίες
 



Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
μήπως καιρός για laser ultra short throw?
Το κεντρικό ηχείο είναι το θέμα που θα τοποθετηθεί έτσι ώστε να μην δημιουργεί πρόβλημα ο προτζέκτορας και απ ότι διάβασα στα πεταχτά δεν είναι η καλύτερη ιδέα να τον τοποθετήσει κάνεις πάνω
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Jvc n7: Θα δώσεις λεφτά αλλά τουλάχιστον να πεις ότι είδες σημαντική διαφορά.
Δεν δίνω τόσα.
Sony vw590es
Ούτε καν τόσα
Epson ls12000b
Τόσα ναι, οκ
Το κεντρικό ηχείο είναι το θέμα που θα τοποθετηθεί
Δεν μετακινείται.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αν την έβαφες με ένα πινελάκι κάποιο άλλο χρώμα μήπως σε ενοχλούσε λιγότερο; 😛

Πάρε ένα μτχ jvc ότι καλύτερο βρεις στην αγορά αν δεν θες να δώσεις τώρα πολλά λεφτά. Και σε 1-2 χρόνια βλέπεις με την ησυχια σου.

Αν έχεις συνηθίσει στον προτζέκτορα και στη μεγάλη οθόνη η τηλεόραση θα σου κακοφανεί. Παρά τη (φαινομενική) ευκολία της. Αναλόγως πως βλέπεις μπορεί και να μη σου αρέσει. imho.

Αν και η πιο σοφή απόφαση είναι να κάνεις ότι σου προτείνει ο Γιώργος.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top