Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
γιατί?
σου μεταφράζω κάτι που βρήκα, δεν το έχω ψάξει
Όταν πρόκειται για το ζήτημα της τοποθέτησης στην οροφή, δεν υπάρχει εύκολη απάντηση. Ορισμένοι προβολείς UST, όπως αυτός ο προβολέας εξαιρετικά μικρού μήκους της Samsung , είναι εξοπλισμένοι με οπές στερέωσης. Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι προβολείς είναι η έλλειψη επιλογής αναστροφής οθόνης. Εάν τοποθετήσετε έναν προβολέα στην οροφή, η εικόνα θα αναστραφεί. Ενώ κάποιο λογισμικό μπορεί να χειριστεί αυτήν την απλή εργασία, άλλα δεν θα το κάνουν. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τους προβολείς εξαιρετικά μικρής απόστασης καθώς είναι σχεδιασμένοι για αυτόν τον σκοπό. Ένα άλλο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσετε είναι η ευθυγράμμιση της εικόνας. Οι περισσότεροι προβολείς έχουν επιλογές για μικρές ρυθμίσεις. Μπορείτε εύκολα να απορρίψετε την αναλογία διαστάσεων παίζοντας με αυτές τις παραμέτρους. Εάν χρειάζονται περίπου 15 λεπτά για να τοποθετήσετε έναν προβολέα εξαιρετικά μικρής απόστασης σε ένα τραπεζάκι, φανταστείτε πόσο χρόνο θα χρειαζόταν από την οροφή.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.200
Δεν μπαίνει στα έξοδα, οπότε το όποιο κέρδος από το μτχ εξανεμίζεται.
οκ, τοτε πάρε ηλεκτρικό που έχει υπεραποσβεσεις 😂

Αν παίρνεις πίσω ΦΠΑ και με το φορολογικό όφελος τοτε το μπατζετ των 5Κ πρέπει να μεταφράζεται σε 7,5Κ street price.
Πάρε ότι jvc υπάρχει σε αυτά τα λεφτά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.503
Αν παίρνεις πίσω ΦΠΑ και με το φορολογικό όφελος τοτε το μπατζετ των 5Κ πρέπει να μεταφράζεται σε 7,5Κ street price.
5000 street price εχω υπολογίσει. Δεν παίρνω ΦΠΑ αλλά περνάει ως έξοδο, χρειάζομαι έξοδα.
Πάρε ότι jvc υπάρχει σε αυτά τα λεφτά.
Αυτός, 3200.
Τι λέει;
Μετα πάμε στα 7500, δεν θέλω. Ας κάτσω να βλέπω την γραμμή.

Υπόψιν αγαπητοί, δεν ξέρω απο τεχνικες προδιαγραφές. Και δεν θέλω να μάθω.
Αλλα θα επιθυμούσα τα εξής αν παω σε προβολέα:
Να μην κάνει πολύ θόρυβο
Να έχει τουλάχιστον εφάμιλλη εικόνα με τον 9300
Να αλλάζει αυτομάτως ρύθμιση σε HDR περιεχόμενο, χωρίς δικιά μου παρέμβαση
Να εχει μνήμες για αλλαγές θέσης σε 16:9, 2.35/1 κτλ
Μόνο αυτά, είμαι ολιγαρκής.
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Καλησπέρα και από μένα.
Εγώ προ διμήνου αποφάσισα να αφήσω στην άκρη τον καλό αλλά γερασμένο JVC HD1 και να αντικατασταθουν οι 120 ίντσες με μία LG C2 83''.
Η παραχώρηση που έγινε, ήταν η τοποθέτηση του καναπέ στα 2,5 μέτρα περίπου.
Για 3-4 ημέρες, είχα μια γκρίνια από όλη την οικογένεια, πως ήταν αγκαλιά με την οθόνη.
Τώρα τους κάνω πλάκα και στην προσπάθεια μου να απομακρύνω τον καναπέ από την τηλεόραση, μου φωνάζουν ακόμα και τα παιδιά.
Πέρα από την πλάκα, στο συγκεκριμένο κόστος, η τηλεόραση προσφέρει τεράστια ευκολία χρήσης και πλέον καταπληκτική εικόνα.
Είναι τοποθετημένη σε σαλόνι, οπότε ο ελεγχόμενος φωτισμός πάει περίπατο και επιπλέον την χειρίζονται ακόμα και παιδιά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.471
σου μεταφράζω κάτι που βρήκα, δεν το έχω ψάξει
Όταν πρόκειται για το ζήτημα της τοποθέτησης στην οροφή, δεν υπάρχει εύκολη απάντηση. Ορισμένοι προβολείς UST, όπως αυτός ο προβολέας εξαιρετικά μικρού μήκους της Samsung , είναι εξοπλισμένοι με οπές στερέωσης. Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι προβολείς είναι η έλλειψη επιλογής αναστροφής οθόνης. Εάν τοποθετήσετε έναν προβολέα στην οροφή, η εικόνα θα αναστραφεί. Ενώ κάποιο λογισμικό μπορεί να χειριστεί αυτήν την απλή εργασία, άλλα δεν θα το κάνουν. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τους προβολείς εξαιρετικά μικρής απόστασης καθώς είναι σχεδιασμένοι για αυτόν τον σκοπό. Ένα άλλο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσετε είναι η ευθυγράμμιση της εικόνας. Οι περισσότεροι προβολείς έχουν επιλογές για μικρές ρυθμίσεις. Μπορείτε εύκολα να απορρίψετε την αναλογία διαστάσεων παίζοντας με αυτές τις παραμέτρους. Εάν χρειάζονται περίπου 15 λεπτά για να τοποθετήσετε έναν προβολέα εξαιρετικά μικρής απόστασης σε ένα τραπεζάκι, φανταστείτε πόσο χρόνο θα χρειαζόταν από την οροφή.
τα άλλα αντιμετωπίζονται....αυτό με τις μικρές ρυθμίσεις όχι

@billpeppas έχεις άποψη?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.471
Καλησπέρα και από μένα.
Εγώ προ διμήνου αποφάσισα να αφήσω στην άκρη τον καλό αλλά γερασμένο JVC HD1 και να αντικατασταθουν οι 120 ίντσες με μία LG C2 83''.
Η παραχώρηση που έγινε, ήταν η τοποθέτηση του καναπέ στα 2,5 μέτρα περίπου.
Για 3-4 ημέρες, είχα μια γκρίνια από όλη την οικογένεια, πως ήταν αγκαλιά με την οθόνη.
Τώρα τους κάνω πλάκα και στην προσπάθεια μου να απομακρύνω τον καναπέ από την τηλεόραση, μου φωνάζουν ακόμα και τα παιδιά.
Πέρα από την πλάκα, στο συγκεκριμένο κόστος, η τηλεόραση προσφέρει τεράστια ευκολία χρήσης και πλέον καταπληκτική εικόνα.
Είναι τοποθετημένη σε σαλόνι, οπότε ο ελεγχόμενος φωτισμός πάει περίπατο και επιπλέον την χειρίζονται ακόμα και παιδιά.
λέει και καμιά καλησπέρα ο κόζμος....όχι κατευθείαν βουρ στον πατσά
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.471
θα επιθυμούσα τα εξής αν παω σε προβολέα:
Να μην κάνει πολύ θόρυβο
Να έχει τουλάχιστον εφάμιλλη εικόνα με τον 9300
Να αλλάζει αυτομάτως ρύθμιση σε HDR περιεχόμενο, χωρίς δικιά μου παρέμβαση
Να εχει μνήμες για αλλαγές θέσης σε 16:9, 2.35/1 κτλ
Μόνο αυτά, είμαι ολιγαρκής.
από καφεδάκι καμιά προτίμηση ? :laugh:
 


Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
τα άλλα αντιμετωπίζονται....αυτό με τις μικρές ρυθμίσεις όχι

@billpeppas έχεις άποψη?
Αυτό που ίσχυει είναι ότι δεν είναι όλα τα πανιά κατάλληλα για τέτοιου είδους προτζέκτορας, για βέλτιστο αποτέλεσμα θα πρέπει να έχει το πανί συγκεκριμένες ιδιότητες όπως το παρακάτω και ανάλογα την γωνία έχεις διαφορετικό αποτελεσμα
Μπορώ να σου ποσταρω όλο το βιντεακι όπου εξηγούν το γιατί και πως :p
Ας απαντήσει όμως και ο @billpeppas
Screenshot_20221221_234120_com.google.android.youtube.jpg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
γρήγορες σκέψεις (περισσότερο ερωτήσεις), ας μου συγχωρεθεί η "άγνοια" δεδομένων, μόλις μπήκα από δουλειά και με τον αυχένα να με ξεσκίζει, οπότε i'll be short:

1) αναλογία, ίντσες και μοντέλο οθόνης;
2) Μαξ budget;
3) πόσο ικανοποιημένος ήσουν με τον TW9300 όσο ήταν.... άγραμμος; :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.503
1) αναλογία, ίντσες και μοντέλο οθόνης;
Stewart Studiotek 130, 100in, 16/9
2) Μαξ budget;

3) πόσο ικανοποιημένος ήσουν με τον TW9300 όσο ήταν.... άγραμμος; :D
Δεν ειχα παράπονο, ξέρω πως υπάρχουν καλύτεροι αλλά δεν με καίει
Δες και αυτα που έγραψα πριν
Υπόψιν αγαπητοί, δεν ξέρω απο τεχνικες προδιαγραφές. Και δεν θέλω να μάθω.
Αλλα θα επιθυμούσα τα εξής αν παω σε προβολέα:
Να μην κάνει πολύ θόρυβο
Να έχει τουλάχιστον εφάμιλλη εικόνα με τον 9300
Να αλλάζει αυτομάτως ρύθμιση σε HDR περιεχόμενο, χωρίς δικιά μου παρέμβαση
Να εχει μνήμες για αλλαγές θέσης σε 16:9, 2.35/1 κτλ
Μόνο αυτά, είμαι ολιγαρκής
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Stewart Studiotek 130, 100in, 16/9



Δεν ειχα παράπονο, ξέρω πως υπάρχουν καλύτεροι αλλά δεν με καίει
Δες και αυτα που έγραψα πριν
Θα σε κουφάνω, αλλά θα είναι το πιο προφανές, κάνοντας σου και 50% οικονομία:
Πάρε έναν EH-TW9400 (έχει απόθεμα σε 2-3 καταστήματα βλέπω) :D
Τον κοτσάρεις στην βάση όπου έχεις τώρα τον 9300 και τέλος.
Αφού σε ικανοποιούσε ο 9300, με τον 9400 θα έχεις και ένα upgrade :D
Δεν είναι JVC, ούτε Sony, αλλά είναι καλύτερος του 9300, και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο μετά από ένα calibration.

Αν καις πάρα πολλές... λάμπες, τότε ίσως αξίζει να κάνεις λίγες αλλαγές και να πας σε laser.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.503
Αφού έχεις οθόνη 16/9 τις μνήμες τι τις θέλεις;
Χρειάζεται, εχει πολλα φορματ, μπάσκετ, ταινίες, imax, και άλλα τόσα στο Netflix και στο appletv, και θέλω για το καθένα το μέγιστο μέγεθος και όσο πιο χαμηλά γίνεται.
Θα σε κουφάνω, αλλά θα είναι το πιο προφανές, κάνοντας σου και 50% οικονομία:
Πάρε έναν EH-TW9400 (έχει απόθεμα σε 2-3 καταστήματα βλέπω)
Λογική προσέγγιση. Δεν το αποκλείω καθόλου. Αρκεί να μην μας γραμμίσει και αυτός.
9200 του @vlasis, 9300 ο δικός μου, λες να κάνει το 3-peat και ο 9400;
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Χρειάζεται, εχει πολλα φορματ, μπάσκετ, ταινίες, imax, και άλλα τόσα στο Netflix και στο appletv, και θέλω για το καθένα το μέγιστο μέγεθος και όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Λογική προσέγγιση. Δεν το αποκλείω καθόλου. Αρκεί να μην μας γραμμίσει και αυτός.
9200 του @vlasis, 9300 ο δικός μου, λες να κάνει το 3-peat και ο 9400;
Αν δεν είσαι κατσικοπόδαρος (pun intended), τουλάχιστον όχι σύντομα :D
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.503
τιμολογιο αγορας
Πως θα εκδώσει τιμολόγιο ο ιδιώτης; Άσε να μην σε πρήζω δημοσίως, θα το ρωτήσω στον δικό μου αύριο.
Επίσης φαντάζομαι πως ο ιδιώτης που μου το πουλάει θα φορολογηθεί για το έσοδο του, οπότε πάλι βράστα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.122
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top