Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Έχουν μείνει τρία τεμάχια. Όταν φτάσουμε στο ένα θα πρέπει να αποφασίσω.
Μια χαρά ήμουν με τον 9300, ειδικά μετά το τελευταίο καλιμπρέισιον όπου φτιάχτηκε HDR mode χωρίς πολλά dB φασαρία. Και αν φτιαχτεί δεν θα πάρω τίποτα. Αρα θα είμαι καλά και με τον 9400.

Αναγνωρίζω πως οι JVC είναι καλύτεροι, αλλά δεν μου χρειάζεται.
Τα είπαμε και μέσω μηνυμάτων. 9400 για 2-3 (4 χρόνια :roflmao: ). Μετά qd oled στις 90+ ιντσες!!!
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω (σοβαρά) είναι να το στείλω για επιδιόρθωση εάν το κόστος είναι λογικό και είναι κάτι που διορθώνεται (περιμένω εκτίμηση από γνωστό και αξιόλογο τεχνίτη), και να το πουλήσω μετά σε πολύ ανταγωνιστική τιμή.
Στο μεταξύ θα το έχω ήδη αντικαταστήσει με τον 9400.
Να χαρώ το φίλο μου
Κλείσαμε ;)
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω (σοβαρά) είναι να το στείλω για επιδιόρθωση εάν το κόστος είναι λογικό και είναι κάτι που διορθώνεται (περιμένω εκτίμηση από γνωστό και αξιόλογο τεχνίτη), και να το πουλήσω μετά σε πολύ ανταγωνιστική τιμή.
Στο μεταξύ θα το έχω ήδη αντικαταστήσει με τον 9400.

Μην παίρνεις βιαστικές αποφάσεις, λίγο υπομονή παρακαλώ, να βγάλουμε το χρόνο με τούτο το νήμα.
Μετά έχει ο Θεός.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Μην παίρνεις βιαστικές αποφάσεις, λίγο υπομονή παρακαλώ, να βγάλουμε το χρόνο με τούτο το νήμα.
Μετά έχει ο Θεός.
Χάθηκαν τα νήματα !!!!!;;;
Κλείσαμε αφού !!

Αλήθεια τι γίνεται με εκείνους τους Ανουνακι ;;;;;; :thumbsup::whistling:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μόλις επικοινώνησα με τεχνικό με γνώση του αντικειμένου (Νίκος Τσώνης) με σύσταση από τον Μανώλη.
Δεν είναι πολύ αισιόδοξος αλλά υπάρχει κάποια ελπίδα. Από τις δυο πιθανές διαγνώσεις η μία δεν έχει θεραπεία, η δεύτερη -και δυστυχώς λιγότερο πιθανή- έχει θεραπεία και είναι σχετικά εύκολη.

Έχουμε πλάνο λοιπόν: Εάν η γραμμή επιμείνει θα γίνει προσπάθεια επιδιόρθωσης.
Και βλέπουμε.

Αν πουληθεί, θα πουληθεί μόνο υγιής. Αλλιώς θα χαριστεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Έψαξα λίγο αριστερά και δεξιά και είδα ότι κάποιος ψηνόταν να πάρει έναν μεταχειρισμένο με γραμμή. Για επισκευή είδα γύρω 350 ευρώ. Δεν διάβασα κάπου ότι δεν διορθώνεται.
Εγω πάντως δεν θα τον χαριζα
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Άσχετο, αλλά χρήσιμο. Επειδή έχει ξεκινήσει η συζήτηση τηλεόραση-προβολέας για ρίξτε μια ματιά σε ένα ωραίο δημοσίευμα της light illusion περί viewing environment.
Καλό και χρυσό το calibration, αλλά χρειάζονται κι απαραίτητες συνθήκες θέασης.
Με τον προβολέα είσαι υποχρεωμένος να τις δημιουργήσεις.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Διασκεδάζετε με το κακό που βρήκε τον άνθρωπο, ε ; Υπάνθρωποι με χαμηλά ένστικτα. :D
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Άσχετο, αλλά χρήσιμο. Επειδή έχει ξεκινήσει η συζήτηση τηλεόραση-προβολέας για ρίξτε μια ματιά σε ένα ωραίο δημοσίευμα της light illusion περί viewing environment.
Καλό και χρυσό το calibration, αλλά χρειάζονται κι απαραίτητες συνθήκες θέασης.
Με τον προβολέα είσαι υποχρεωμένος να τις δημιουργήσεις.
HDR Reference Viewing Environment
...
Viewing distance 1.5 screen heigh
...
This relates to the UHD TV screen resolution, rather than HDR (High Dynamic Range

Δηλαδή για 4k..
Απόσταση θέασης 1,5 φορά το ύψος της οθόνης; 💋



ΥΓ.

Αντίστοιχα για 1080

SDR Reference Viewing Environment
...
Viewing distance 3.2 screen height
...
This relates to the HDTV screen resolution
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γίνεται όλο και πιο δύσκολο το πρόβλημα:

Χτες το βράδυ καθόλου, και σήμερα η γραμμή εμφανίστηκε μόνο για μερικα δευτερόλεπτα στο άνοιγμα. Σαν ίωση που περνάει. Και εξαιρετική εικόνα με το τελευταίο calibration, κρίμα να πάει τζάμπα.
Οπότε;

Να περιμένω λίγες μέρες να το σκεφτώ πιο διεξοδικά;
Ή να πάρω τώρα τον 9400 μην εξαφανιστούν τα τελευταία, και να φτιάξω/πουλήσω τον 9300;
Ή μηπως την μεγάλη Sony tv? Αλλά που να μπλέκω με βάσεις tv και calibration ήχου;
Αν ειναι να δώσω 5000€ για την Sony, ας πάρω JVC προβολέα και να γλιτώσω την ταλαιπωρία.
Όχι, άσε, αν είναι να πάρω προβολέα, μια χαρα κάνει ο 9400 την δουλειά, χωρίς ταλαιπωρία καθόλου και φτηνότερα.
Να περιμένω λίγες μέρες να το σκεφτώ πιο διεξοδικά;


Και πάλι απο την αρχή, endless loop

:lolsign:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Να το κάνουμε πιο ενδιαφέρον; Κάνε μου transfer το budget σου στον λογαριασμό μου και σου κάνω εγω την αγορά, και απλά περιμένεις τον κούριερ με το κουτί έκπληξη :D

2 σε 1.
Και καλή επιλογή, και αγωνία για το unboxing να δεις τι έχει το κουτί μέσα :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Να το κάνουμε πιο ενδιαφέρον; Κάνε μου transfer το budget σου στον λογαριασμό μου και σου κάνω εγω την αγορά, και απλά περιμένεις τον κούριερ με το κουτί έκπληξη :D

2 σε 1.
Και καλή επιλογή, και αγωνία για το unboxing να δεις τι έχει το κουτί μέσα :D
Θα πάρω ρέστα;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top