Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αν ειναι να δώσω 5000€ για την Sony, ας πάρω JVC προβολέα και να γλιτώσω την ταλαιπωρία.
Εκεί είσαι.

Ένα καλιμπραρισμα και τέλος για μια ζωή.
Εκεί θα μείνεις.

Και χώρο να αλλάξεις, μια οθόνη μεγαλύτερη και τέλος.
 








Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Αν ξαναδείξει τις δυο γραμμές να τον πας για ράπιντ τεστ.
Μπορεί να είναι σε ……ενδιαφέρουσα :whistling:
καλως να δεχτείτε το επσονάκι
Και γω νουνός.
Γίνεται όλο και πιο δύσκολο το πρόβλημα:

Χτες το βράδυ καθόλου, και σήμερα η γραμμή εμφανίστηκε μόνο για μερικα δευτερόλεπτα στο άνοιγμα. Σαν ίωση που περνάει. Και εξαιρετική εικόνα με το τελευταίο calibration, κρίμα να πάει τζάμπα.
Οπότε;

Να περιμένω λίγες μέρες να το σκεφτώ πιο διεξοδικά;
Ή να πάρω τώρα τον 9400 μην εξαφανιστούν τα τελευταία, και να φτιάξω/πουλήσω τον 9300;
Ή μηπως την μεγάλη Sony tv? Αλλά που να μπλέκω με βάσεις tv και calibration ήχου;
Αν ειναι να δώσω 5000€ για την Sony, ας πάρω JVC προβολέα και να γλιτώσω την ταλαιπωρία.
Όχι, άσε, αν είναι να πάρω προβολέα, μια χαρα κάνει ο 9400 την δουλειά, χωρίς ταλαιπωρία καθόλου και φτηνότερα.
Να περιμένω λίγες μέρες να το σκεφτώ πιο διεξοδικά;


Και πάλι απο την αρχή, endless loop

:lolsign:
Δε γλυτωνεις τον ψυχολόγο :roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.926
Update. Καμία γραμμή σήμερα. Χτες μόνο μερικά δευτερόλεπτα στο άναμμα.
Αυτό μου δίνει έξτρα χρόνο για περαιτέρω σκέψη των τριών εναλλακτικών, τουλάχιστον για όσο υπάρχουν διαθέσιμοι 9400.
Για να δούμε μεχρι τις 30 Δεκεμβρίου που κλείνει λογιστικά το έτος αν θα εχει θεραπευθεί πλήρως.

Γιατί; Δεν φθείρονται τα ΤζεϊΒισιά όπως άλλα μην αρχίσω. :p
Φαίνεται πως τα έπσον έχουν την ικανότητα της αυτοΐασης, άρα είναι καλύτερα. :fuckyou:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Update. Καμία γραμμή σήμερα. Χτες μόνο μερικά δευτερόλεπτα στο άναμμα.
Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει!
Μόλις ο προβολέας σου αντιλήφθηκε πως θα τον απαρνηθείς... καταβάλει φιλότιμες προσπάθειες να μείνει στο σπίτι! :p
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Update. Καμία γραμμή σήμερα. Χτες μόνο μερικά δευτερόλεπτα στο άναμμα.
Αυτό μου δίνει έξτρα χρόνο για περαιτέρω σκέψη των τριών εναλλακτικών, τουλάχιστον για όσο υπάρχουν διαθέσιμοι 9400.
Για να δούμε μεχρι τις 30 Δεκεμβρίου που κλείνει λογιστικά το έτος αν θα εχει θεραπευθεί πλήρως.


Φαίνεται πως τα έπσον έχουν την ικανότητα της αυτοΐασης, άρα είναι καλύτερα. :fuckyou:
είναι σημαντικό να ορίσουμε 2 φορές την ημέρα να μας βγάζεις ιατρικό ανακοινωθέν για τον επσονάκο ..
κόζμος αγωνιά :biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.926
Μη γελάτε.
Υπάρχει το εξής προβλημα τώρα: δεν μπορεί να επισκευαστεί, διότι δεν θα μπορεί να ελεγχθεί η βλάβη και το αποτέλεσμα της όποιας επισκευής.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορεί να πουληθεί, διότι αν ξαναεμφανιστεί η βλάβη πχ σε ένα μήνα ο αγοραστής θα εχει δικαίωμα να παραπονεθεί.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Update. Καμία γραμμή σήμερα. Χτες μόνο μερικά δευτερόλεπτα στο άναμμα.
Αυτό μου δίνει έξτρα χρόνο για περαιτέρω σκέψη των τριών εναλλακτικών, τουλάχιστον για όσο υπάρχουν διαθέσιμοι 9400.
Για να δούμε μεχρι τις 30 Δεκεμβρίου που κλείνει λογιστικά το έτος αν θα εχει θεραπευθεί πλήρως.


Φαίνεται πως τα έπσον έχουν την ικανότητα της αυτοΐασης, άρα είναι καλύτερα. :fuckyou:
Καλά εσείς οι γιατροί δε λέτε : το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν. ;;;;
Τιποτα πια δε σας μάθανε στο πανεπιστήμιο ;; :roflmao:
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Φαίνεται πως τα έπσον έχουν την ικανότητα της αυτοΐασης, άρα είναι καλύτερα.
Εγώ πάντως προσωπικά σαν επαγγελματίας είμαι κατηγορηματικά αντίθετος σε κάθε μορφή αυτοΐασης...
Θα σου συνιστούσα ισχυρά το ίδιο! :laugh::tongue:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ πάντως προσωπικά σαν επαγγελματίας είμαι κατηγορηματικά αντίθετος σε κάθε μορφή αυτοΐασης...
Θα σου συνιστούσα ισχυρά το ίδιο! :laugh::tongue:
Ε λογικό είναι να είσαι αντίθετος αφού έχεις αντικρουόμενα συμφέροντα :lol: :lol:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
το έψαξα λίγο το θέμα με τις γραμμές (το κακό είναι ότι υπάρχουν αρκετές αναφορές του ίδιου προβλήματος με epson)

και απορρίπτοντας κάποια σενάρια...κατέληξα ότι το πρόβλημα είναι στο mainboard

η επισκευή είναι κατηγορίας reflow σε κάποιο chip που δεν έκατσα να δω ποιο μπορεί να είναι...που προυποθέτει ειδικό μηχάνημα (κυρίως θα το βρεις σε τεχνικούς Η.Υ..το οποίο διαθέτω και εγώ αλλά θέλω χρόνο για να το κάνω γιατί καίγομαι αυτές τις μέρες) και όχι τσαπατσουλιές με θερμοπίστολα , χωρίς χρήση κατάλληλων flux και steps προθέρμανσης του pcb...κλπ κλπ
σε τέτοιου είδους επισκευές ελλοχεύει πάντα και ο κίνδυνος ολικής καταστροφής.... σε περίπτωση που σκάσει-φουσκώσει το chip ή η πλακέτα....από τυχόν υγρασία που έχει εγκλωβιστεί, ανομοιογενή θέρμανση, κάποιο ξένο κατάλοιπο πάνω στο chip.... κλπ κλπ

μια πρόχειρη πατέντα που είδα που ίσως οδηγήσει σε αυτοΐαση είναι να βγει ο προτζεκτορας από eco mode (ΑΝ είναι ) και να λειτουργήσει σε υψηλή κατανάλωση...διαβάσα 2 άτομα που τους λύθηκε μόνιμα

για το τελευταίο δεν χάνεις κάτι ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.926
μια πρόχειρη πατέντα που είδα που ίσως οδηγήσει σε αυτοΐαση είναι να βγει ο προτζεκτορας από eco mode (ΑΝ είναι ) και να λειτουργήσει σε υψηλή κατανάλωση...διαβάσα 2 άτομα που τους λύθηκε μόνιμα

για το τελευταίο δεν χάνεις κάτι ;)
Μάλλον έχει ήδη συμβεί, έτσι ακριβώς :)
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top