Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Δυστυχώς, σε στάθμη που δεν πλησίασε καν τα αναμενόμενα άκουσα άσχημη συμπίεση στην 5η, και μετα στη 6η άκουσα τα μιντγουφεράκι να χτυπάει. Σμπαμ! Δυο φορές!:o
Ωχ, λεω, του τα εκαψα του Εαρ τα ηχεία, πλήρωνε τωρα μαλ@κα...
Το χαμήλωσα πανικόβλητος, που ειναι το τηλεχειριστήριο ρε παιδιά , μεγάλη τρομάρα . Ευτυχώς παίζουν ακόμα, δεν φαινεται να πάθανε τίποτα, δεν παραμορφώνουν. Ευτυχώς.

Μάλλον εδώ τελειώνει και το συγκριτικό, με τα αναμενόμενα αποτελέσματα:

Οι νόμοι της φυσικής ισχύουν. Το μιντγουφερακι των 6.5-7 ιντσών δεν μπορει να τα βάλει με μια συμφωνική ορχήστρα στα 2.8 μετρα αποσταση, σε HiRes. Χτυπάει πάτο, τερματίζει. Ακόμα και κροσσαρισμενο στα 50Hz και με τη βοήθεια σαμπ, και με κατεβασμένα τα ρυθμιστικά μπάσου. Τα ίδια θα πάθαινε οποιοδήποτε μικρο στα χέρια μου. Και το καινούργιο 805 της B&W, και το Focal sopra 1, κι ας κάνουν ενα σκασμό λεφτα. Φέρτα μου να δεις τι θα τα κάνω.

Κατα τα αλλα, αν δεν κανει κάποιος κτηνωδίες των 100+ db στη θέση ακροασης, (ή παίζει απο πιο κοντά και με ψηλότερο κρος), τοτε το ηχειακι σκίζει.
Εντύπωση μου κάνει που τερμάτισε, δεν θα έπρεπε να παίζει μόνο όσο αντέχει;
Τα ενεργά είναι κακάσχημα αλλά σαν κατασκευή έχουν πολλά πλεονεκτήματα και κορυφαίο VFM, αλλά εντάξει χαλαρώστε και λίγο, δεν υπάρχει περίπτωση ένα ηχείο των 700 ευρώ μαζί με ενισχυτή και κρος, να παίζει καλύτερα από ένα παθητικό των 2000+ ευρώ. Το 805 και το focal παίζουν άνετα πολύ καλύτερα από τα B&W που έχεις τώρα , μόνο το τουήτερ από από το 805 κάνει όσο ένα Adam.

Νομίζω ότι το Vfm των ενεργών σε σχέση με ενα παθητικό συν ενισχυτές είναι άνετα 1 : 2, για παραπάνω έχω τις αμφιβολίες μου.

[DOUBLEPOST=1494482392][/DOUBLEPOST]
Σοβαρά;;;; Εδώ πέφτει κατήχηση και κήρυγμα ότι δύο Ενεργά Παντοδύναμα Ηχεία, ακόμη και με ένα μιντγούφερ των 6-7-8 ιντσών και ένα υπογούφερ ταπεινώνουν οποιοδήποτε μιαρό ηχείο (ακόμη και μεγέθους ντουλάπας) κυκλοφορεί εκεί έξω, σε όλες τις αποστάσεις ακρόασης! Και τελικά 2 πανάρχαια μικρά ηχεία παίζουν δυνατότερα από τα Πανίσχυρα Ενεργά;
Κανένας δεν έχει υποστηρίξει αυτό που λες
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
Τι κανει αποκλειστικη τη χρηση nearfield; Δεδομενου του συνδυασμου με σαμπ σε στερεο και πολυκαναλο;
Α, τώρα είδα το σχόλιο του dimifoot για την ανεπάρκεια των ηχείων για αυτά που ακούει ;-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
τελικά 2 πανάρχαια μικρά ηχεία παίζουν δυνατότερα
Ειναι πολύ μεγαλύτερα τα πανάρχαια, περίπου 5 εκατοστα μεγαλύτερη διάμετρο γούφερ προφανώς και θα παιζουν δυνατοτερα. Σε αυτούς τους νόμους της φυσικής αναφέρομαι.

Το 805 και το focal παίζουν άνετα πολύ καλύτερα από τα B&W που έχεις τώρα
Δεν είπα πουθενά για "καλύτερα" ή "χειρότερα"

Είπα:
Χτυπάει πάτο, τερματίζει
Τα ίδια θα πάθαινε οποιοδήποτε μικρο στα χέρια μου. Και το καινούργιο 805 της B&W, και το Focal sopra 1
Δεν αντέχουν τα 6.5ιντσα τοσο μεγάλες στάθμες/δυναμικά σε αυτή την απόσταση. Στην αρχή συμπιέζουν, και μετά μπορεί να τερματίσουν. Δεν μίλησα πουθενά για "ποιότητα" για αυτα τα ηχεια.
[DOUBLEPOST=1494485217][/DOUBLEPOST]
Νομίζω ότι το Vfm των ενεργών σε σχέση με ενα παθητικό συν ενισχυτές είναι άνετα 1 : 2, για παραπάνω έχω τις αμφιβολίες μου
Δεν θα τσακωθούμε για αυτο...πάντως δεν ειναι 1:1 σε καμια περίπτωση
[DOUBLEPOST=1494485382][/DOUBLEPOST]
Εγω θα το πω αλλιως, ας τα εχει μακρια, αλλα με σαμπ και κροσσ αρκετα υψηλοτερα απο τα 50hz που εβαλε ... και δωσε οσο θες ..
Ισχύει. Αλλά το "συγκριτικό" ειχε αποφασιστεί να γίνει στις ιδιες συνθήκες

Και υπάρχουν και κάποιες ιδιαιτερότητες του χώρου στην αλληλεπίδραση του με τις συχνότητες κρος 60-100 που κάνουν τα πράγματα πολύ περίπλοκα.
 
Last edited:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
550 ανά τεμάχιο ,
το 805, 4500€ δεν έχει; Καλά το καινούργιο έχει 6000€ άρα
550 Vs 2250 +
Όσο φύκι και φινίρισμα να πουλάει η B&W η διαφορά παραμένει πολύ μεγάλη.
Περισσότερα περισσότερα χρήματα για την εξέλιξη και την κατασκευή της καμπίνας, περισσότερα χρήματα για τα μεγάφωνα , σοβαρή μελέτη για το κρος.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Καλά το καινούργιο έχει 6000€ άρα
550 Vs 2250 +
Όσο φύκι και φινίρισμα να πουλάει η B&W η διαφορά παραμένει πολύ μεγάλη
Βάλε και 1500-2000 ενισχυτικά, πάει στα 8000. Εκει η διαφορά ειναι 1:8. Ξέφυγε. Δεν μιλάμε για τέτοιες διαφορές.

Αλλά περιμένω πάλι να τερματιζει στα 110db στα 3 μέτρα το 805. Λες να κάνω λάθος;
 
  • Like
Reactions: PPG

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Ναι βρε δεν τερματίζει, αυτό λέω περί ποιότητας, ότι δεν θα τερματίσει.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
67
φιλε dimifoot αυτο που λες για τα 6.5 γουφερ και για τα μικρα ηχεια δεν ειναι κανονας για προσπαθησε να τερματισεις για παραδειγμα ενα atc scm 11
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Ναι βρε δεν τερματίζει, αυτό λέω περί ποιότητας, ότι δεν θα τερματίσει.
φιλε dimifoot αυτο που λες για τα 6.5 γουφερ και για τα μικρα ηχεια δεν ειναι κανονας για προσπαθησε να τερματισεις για παραδειγμα ενα atc scm 11
Αυτό υπολογίζεται.
Αν ξέρεις τις ιντσες και το Χmax, νομίζω πως υπάρχει τύπος που το μετράει.Δεν τον ξέρω.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Θέλουμε 110db στην θέση ακρόασης 2.8 μετρα, απο το ζεύγος...αντε ρε τεχνοκράτες, για πείτε; Αντε 3-4 db λιγότερα...

Και αν δεν τερματίζει, που αρχίζει και συμπιέζει ενοχλητικά;
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Το effective piston area θες σε τετραγωνικά εκατοστά επί την μέγιστη διαδρομή.
Δεν ξέρω όμως πως υπολογίζεται και αν μπορείς να βρείς το max spl, γιατί παίζουν και άλλοι παράγοντες, λίτρα καμπίνας, συντονισμοί bass vromex , συχνότητα σε ποια Hz δλδ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Ενα πουλάκι μου είπε πως:

Vd=Sd x Xmax
Vmech=Sd x Xmech

και η διαφορά σε db=20log x Vd1/Vd2

Είπε πως ίσως μπει να τα εξηγήσει...

Η διαφορά μεγέθους:

IMG_7347.jpg
IMG_7346.jpg


Επίσης να ληφθεί υπόψιν πως το Adamακι, ως πιο σύγχρονο ηχείο λογικά θα έχει και καλύτερα κυκλώματα προστασίας, που μάλλον ενεργοποιήθηκαν.

Αλλά ας μην ξεχνάμε πως ειναι nearfield, δεν είναι για να παίζει σε τόσο μεγάλη απόσταση. Ήμαρτον δηλαδή το καημένο.

Τέλος, για τους φίλους που απορούν...αμφιβάλλω σοβαρά για το κατά πόσο έχετε ζορίσει τα ηχεία σας (πχ το ATC 11 του φίλου) να φτάσει τα 105+ db στα 3 μέτρα. Τι ενισχυτή έχεις; πόσα watt; πόση ευαισθησία έχει το ηχείο; Για φέρτο απο δω :D

Τέλος: Αντέχετε στο σαλόνι σας τέτοια στάθμη ή πέφτει η κρυσταλλιέρα;

Είναι πολλά τα db...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.756
Νταποστ:

Bruno's talking:


Re: Nearfield / midfield distances
« Reply #4 on: August 15, 2010, 03:29:36 pm »

As technical concepts near-field & far field are strictly defined in function of the ratio distance / wavelength. In the far field, several wavelengths away, acoustical (or in electromagnetic theory radiative) impedance is real and the inverse-square law works. In the near field the imaginary component becomes significant and the inverse square law no longer holds.

The terms near and far field as applied to loudspeakers are not technical concepts but simply a description of application. With "near field" most people mean "sitting on the meter bridge". Far field are the mains and mid-field is a free-standing pair typical of a home hi-fi listening setup.


Το 310 λόγου χάριν, δεν είναι αποκλειστικά νιαρφιλντ. Είναι και μιντφιλντ και νιαρφιλντ και μεϊν.

Το κατ'αποκλειστικότητα νιαρφιλντ ηχείο (προφανώς λόγω διαστάσεων γουφερ) θα παίξει άριστα ως εξής:

1. Νιαρφιλντ (<1,5μ και τυπικά στο 1 μέτρο, καθώς τυπικά νιαρφιλντ απ'οταν ξεκίνησε, σήμαινε να το πιάνεις - Traditionally near-field meant roughly within arms length - touching distance): με σαμπ για να συμπληρώσει την απόκριση χαμηλά. (Σαμπ θέλουν όλα τα ηχεία)

Το εν λόγω ηχείο έχει απόκριση από 42 κύκλους (-3dB), οπότε ας πούμε ότι παίζει οριακά συμπληρωμένο από το σαμπ του ντιμιφουτ με κρος στα 50.

Εννοείται ότι ένα υψιπερατό στους 40-45 κύκλους 4ης τάξης είναι μαστ.

Η πιο λογική επιλογή για κρος είναι προφανώς στους 80 κύκλους, και θα ξεφόρτωνε το ηχείο από αρκετό τζάμπα γκάζι με τέτοιο κρος 4ης ταξης στους 80 και στο ηχείο (προφανώς) για άριστη νιαρφιλντ ακρόαση. ;)

2. Μιντφιλντ (τυπικά στα 2 μέτρα. Δηλαδή πάνω από το 1 μέτρο του νιαρφιλντ, και στα 2μ, άντε το πολύ 2,5 μέτρα): ανέτως το νιαρφιλντ ηχείο θα παίξει μιντφιλντ, αρκεί να ανέβει το κρος του σαμπ στα όρια που επιβάλλεται από το μέγεθος του μεγαφώνου. Για αυτό το ηχείο, μια λογική τιμή κρος για μιντφιλντ είναι 120 κύκλοι. Και προφανώς απαιτείται κανονικό κρος 4ης τάξης και για το ηχείο στους 120, όπως πριν στους 80.

3. Φαρφιλντ ή μεϊν (τυπικά στα 3 μέτρα, δηλαδή από 2,5 μέτρα έως 3,5 μέτρα). Ανέτως το νιαρφιλντ ηχείο θα παίξει φαρφιλντ, αρκεί να ανέβει το κρος του σαμπ στα όρια που επιβάλλεται από το μέγεθος του μεγαφώνου για αυτή την απόσταση. Για αυτό το ηχείο, μια λογική τιμή κρος για φαρφιλντ είναι 360 κύκλοι. Και προφανώς απαιτείται κανονικό κρος 4ης τάξης και για το ηχείο στους 360, όπως πριν στους 120 και πιο πριν στους 80.


Τι δε καταλαβαίνεις;

Όσο απομακρύνεται το ηχείο, ανεβαίνει η συχνότητα κρος του σαμπ. Αυτά.

Πόσο δύσκολο είναι να στηθεί σωστά ένα ηχείο;

Χαζά..
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.756
Ντιμιφουτ, λίγο με ενδιαφέρει η "λογική σου" στο οντιο, ή ο "τρόπος σκέψης σου" ή οι όποιες "απόψεις σου", ή αν έχεις σαμπ και πόσο όμορφο είναι.

Έχεις στήσει λάθος το ηχείο.:gotcha:

Γιου φάουλ.

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μ' έβαλες στην πρίζα και μέτρησα πριν λίγο σε τι στάθμες ακούω. Σε "μερακλώματα" 100-102 db άνετα :p
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
Ας έχουμε κατά νου τις πάντα χρήσιμες μετρήσεις παραμόρφωσης στο ένα μέτρο από τη γνωστή μας κλαιν μαιν.

ΚΗ 120:



310:



420 (το d=4m είναι λάθος):



Παρατηρούμε ότι το ταβάνι στις υψηλές συχνότητες είναι γύρω στα 110db στο 1μ και για τα τρία ηχεία. Όπως και για όλα τα ηχεία με τουίτερ 1 ίντσας. Φαινομενικά χαμηλό το όριο. Στην πράξη και δεδομένης ισοστάθμισης κατά τα γνωστά ευαγγέλια, 110db στα 10ΚΗζ και στο 1 μέτρο δεν είναι κακά.

Παρατηρούμε επίσης ότι στη μεσο-υψηλή περιοχή και τα τρία ηχεία δεν τα πάνε κακά. Δεν φαίνεται να είναι αυτός καθοριστικός παράγων.

Το πρόβλημα είναι η μεσο-χαμηλή περιοχή (και φυσικά η χαμηλή - αυτό δεν το συζητάμε - βλ. σαμπ). Η μεσο-χαμηλή είναι ο καθοριστικός παράγων. Βλέπουμε π.χ. ότι το 120 θέλει βοήθεια από σαμπ πολύ-πολύ νωρίς, εκεί στο πλατώ που εμφανίζεται στα 100 - 400Ηζ. Άρα κοντά έπεσε ο εαρ στα σημεία κρος που απαιτούνται ;-)
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς...
Έτσι για σπάσιμο, διαφωνώ εγώ. :hunter:

Το 120 (και το Ανταμάκι) χρειάζεται κρος στα 360Ηζ και για nearfield. Δεν το λέω, εγώ. Οι μετρήσεις της κλάιν. :geek:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top