Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Πάντως θα είχε ενδιαφέρον, όταν έρθει και το κεντρικό, μια δοκιμή με τα μικρά μπροστά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Πάντως θα είχε ενδιαφέρον, όταν έρθει και το κεντρικό, μια δοκιμή με τα μικρά μπροστά.
Σαφώς. Ειναι αδικημένα, όλο για τα μεγάλα μιλάμε ενώ και τα μικρά ειναι εξαιρετικά.

Τώρα πια όμως δεν έχουμε και βάσεις να τα βάλουμε πάνω.
 



Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Μάλλον δεν κατάλαβες πόσο έχει ξεφύγει ο Ντίμιφουτ. Ψάχνει να βρει κάτι συχνότητες που παίζουν μόνο σε αίθουσες i-max :gotcha:.


Καλά το πας, για αυτό πήρε ένα θερμοσίφωνο ανά ηχείο και ψάχνει και για δεύτερο σαμπ. Έχει 2 χ 1400W συν το σμαπ, δεν τα λες και λίγα.


Δεν έχω βρει κάτι, ψώνισε βάση τεχνικών χαρακτηριστικών και οχι με το αυτί. Θα δει σπίτι του πως παίζουν.


Ναι, έχει απαντηθεί.


Δίκαιο έχεις αλλά εσύ το ξεκίνησες με κωλοτούμπες και ειρωνείες.
Σουβαρευτείτε all together :D
Δηλαδη, δεν υπαρχει pdf για το μαγικο ηχειο; Στο αυτι το γυρισαμε τωρα; Στις προδιαγραφες του κατασκευαστη με τι ανοχες;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Δηλαδη, δεν υπαρχει pdf για το μαγικο ηχειο; Στο αυτι το γυρισαμε τωρα; Στις προδιαγραφες του κατασκευαστη με τι ανοχες;
Που είσαι εσύ; Χάθηκες! :D
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Main crossed at 40, αλλά χεριασμένα να παίζουν απο 30Hz, ουσιαστικά σαν Large. Ας μην ξεχνάμε πως εχουν το καθένα το δικό τους subάκι.

Και το sub, χεριασμένο να παίζει με κορυφή απο τα 30 (δηλαδη παίζουν και τα τρία σαμπ 30-40) και τα απο κει και κάτω -5db, γιατι δεν μπορει να ακολουθήσει το sub οταν ανεβαίνει η στάθμη. Ειναι πιο μικρο απο οτι πρέπει.
 
Last edited:



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008

Κλίμακα +/- 20 db, ..........μου φαίνεται κόλλησες Νταχαρίτιδα. :D


Αν θες να δείξεις κάτι ουσιαστικό βάλε κλίμακα +/-5 db χωρίς Dsp για δείξεις πως παίζει το ηχείο στον χώρο συγκριτικά με τα B&W. Και μετά βάζεις και το διορθωμένο.


Εγώ θα μέτραγα και σκέτα τα woofer από την είσοδο Line in (νομίζω πως γίνεται).
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Κλίμακα +/- 20 db, ..........μου φαίνεται κόλλησες Νταχαρίτιδα. :D
Μάλλον εσυ κόλλησες επιπεφυκίτιδα :roflmao:
Η κλίμακα είναι +/-10, και όχι 20.

Είναι κοινώς παραδεκτό να απεικονίζονται οι μετρήσεις σε +/-10, με 1/6 smoothing. Όμως βλέποντας τα δικά σου ποστ, καταλαβαίνω πως προτιμάς +/- 5, με 1/3 smoothing. ;)

Ορίστε το ίδιο διάγραμμα έτσι όπως σου αρέσει :

IMG_8131.JPG


Αν θες να δείξεις κάτι ουσιαστικό ....
Το τι ήθελα να δείξω το ανέφερα στην αρχή του ποστ:

Έβαλα χέρι
Αυτό ήταν το θέμα μου. Πως έπαιζα νυχτιάτικα με το Dirac και έκανα την ίδια περίπου καμπύλη με παλαιότερα, αλλά με διαφορετικά ηχεία.

Δες τα B&W, τα είχα κάνει σχεδόν ίδια:

ΒW.jpg


Βασικά, μπορώ πλέον να κάνω σχεδόν όλα τα ηχεία να μετράνε ίδια. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Ο νοών νοείτω.

Αυτό που εσυ αναφέρεις είναι διαφορετικό ερώτημα. Μπορω σου πω πως σίγουρα τα GE θα κατεβαινουν πολυ πιο χαμηλά (χωρίς το sub), και θα φτανουν πιο ψηλά.

Αν βρω χρόνο θα το κάνω, αλλα δεν είμαι σίγουρος πως θα ειναι πραγματικά ουσιαστικό , μιας και εχουν τοποθετηθεί στον χώρο δυο καναπέδες διαφορετικοί απο πριν (πριν ήταν ένας και πιο μικρός), κάτι τραπεζάκια πίσω, άλλο χαλί πιο μεγάλο και πιο απορροφητικό, βελούδο στους τοιχους μπροστά και στο ταβάνι, και μια σταθερή οθόνη 100in(πριν ανεβοκατέβαινε).

Αλλά στο κάτω κάτω, δεν έχει κανένα νόημα να ακους σε οικιακούς χώρους χωρίς DSP ισοστάθμιση, μόνο κατι αρτηριοσκληρωτικοί την αποφεύγουν τώρα πια :gotcha:.
[DOUBLEPOST=1513087184][/DOUBLEPOST]
Ερώτηση κρίσεως: γιατί στα 1khz-2,5-2,7 έχεις φιάξει τρούπα 4 db?
Δεν με παρακολουθείς...

Ρώτα τον @Kostas Kefalas , αυτός το έχει εμπεδώσει

Ή τον Linkwitz:

[paste:font size="5"]p.48.

Psycho-acoustic 3 kHz dip

Around 3 kHz our hearing is less sensitive to diffuse fields. Recording microphones, though, are usually flat in frequency response even under diffuse field conditions. When such recordings are played back over loudspeakers, there is more energy in the 3 kHz region than we would have perceived if present at the recording venue and a degree of unnaturalness is introduced.
This applies primarily to recordings of large orchestral pieces in concert halls where the microphones are much closer to the instruments than any listener. At most listening positions in the hall the sound field has strong diffuse components.
I use a dip of 4 dB (x1.gif, 2760NF) to equalize for this. The circuit consists of R, C and L in series, forming a frequency dependent ladder attenuator in conjunction with the 5.11k ohm source resistor. You may choose to make the notch filter selectable with a switch for different types of recordings.

I have found through my own head-related recordings of symphonic music that the dip adds greater realism, especially to large chorus and to soprano voice and allows for higher playback levels. Top

http://www.linkwitzlab.com/models.htm (Tο Η.)
 
Last edited:


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μάλλον εσυ κόλλησες επιπεφυκίτιδα :roflmao:
Η κλίμακα είναι +/-10, και όχι 20.
Αυτά παθαίνεις αν διαβάζεις από κινητό. (είναι και τα γεράματα βέβαια). :(
[DOUBLEPOST=1513088499][/DOUBLEPOST]
Ναι όντως έτσι μου αρέσει,

Βάλε και ένα χωρίς dsp GE vs B&W.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Βάλε και ένα χωρίς dsp GE vs B&W.
Δεν εχω απο το GE χωρίς dsp. Μέτρησα μια φορα, με κατι κιβώτια στο χώρο, σε λαθος θέσεις (και μάλλον με το παλιό Dirac ενεργοποιημένο) και το ειχα ανεβάσει πριν δυο τρεις σελίδες. Κανένα νόημα, κακές συνθήκες, το πηρα χαμπάρι μετα και το έγραψα.

Οπως επίσης δεν εχει κανένα νόημα η συγκριση για ολους αυτους τους λόγους που έγραψα πριν (σημαντικές αλλαγές στην διαρρύθμιση του χωρου)

Οταν ξαναβγαλω μικρόφωνο να μετρήσω αν αυτο επιθυμεί ο λαός. Αλλα συμπέρασμα δεν θα βγει.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Τέλουμε μέτρηση με Dirac (την έχουμε) σε σύγκριση χωρίς.
Επίσης τέλουμε μέτρηση με σαμπ και άνευ.
[DOUBLEPOST=1513089553][/DOUBLEPOST]
Οταν ξαναβγαλω μικρόφωνο να μετρήσω αν αυτο επιθυμεί ο λαός
Ο λαός δε ξεχνά ότι πήρες παθητικά
:lolsign::lol::lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Τέλουμε μέτρηση με Dirac (την έχουμε) σε σύγκριση χωρίς.
Τι να την κάνετε; Για να δείτε πως το Dirac κανει δουλεια; Δεν το ξέρετε; Ή μηπως θα ακούσετε χωρίς; Αν θέλετε να ακούσετε χωρίς....:roflmao:.....μου θέλετε και μετρησεις μετά:gotcha:

Εγω εχω σταματήσει να τις αποθηκεύω τις “χωρίς”. Who gives a shit.

Αν θέλετε χωρίς, μετρήστε σε ανηχοϊκό θάλαμο. Ή στούντιο. Ή nearfield, καλυτερα στα 30cm. Αλλιως μετράτε ΤΟΝ ΧΩΡΟ.
Επίσης τέλουμε μέτρηση με σαμπ και άνευ.
Ειναι ακριβως η ίδια απο 30Hz και πάνω. Πιο πριν, δεν εχει χρήσιμη απόδοση το GE.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.264
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top