Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Σκέφτηκα να ανοίξω ενα νήμα, για να παρουσιάσω τον σχεδιασμό μελλοντικών αναβαθμίσεων- του ήδη υπαρχοντος ηχοσυστήματός μου. Και οποιος άλλος θελει να παρουσιάσει ευπρόσδεκτος. Βραχυπρόθεσμων-μεσοπρόθεσμων διορθώσεων, ρεαλιστικών πάντα (όχι φούμαρα παρακαλώ :gotcha:), τη συλλογιστική και τη μεθοδολογία των προθέσεων μας, και το αποτέλεσμα όταν αυτό ολοκληρώνεται.

Οτιδήποτε. Καινούργια ηχεία, καλώδια, πετραδάκια που βελτιώνουν τον ήχο, λάδι φιδιού, συνδρομές σε streaming services. Και πάνω σε αυτα να δεχόμαστε συμβουλές και παραινέσεις, διαφωνίες, δοξασίες και τα γνωστά.

Προφανώς μια μεγάλη συνολική αλλαγή π.χ να αγοραστούν ολα τα μηχανήματα απο την αρχή δεν ειναι Σταδιακή Αναβάθμιση, οπότε δεν θα ταιριάζει.

Πολλα τέτοια θέματα παρουσιάζονται τακτικά στο site, αυτη ειναι μια προσπάθεια να οργανωθούν σε ενα κοινό τόπο κουτσομπολιού αλλα και συνεισφοράς γνώσης.

Αρχίζω λοιπόν πρώτος.

Βραχυπρόθεσμος σχεδιασμός:
  1. UMIC-1 μετρητικό μικρόφωνο. Παραγγέλθηκε, έρχεται την Τρίτη.
  2. Dirac Live. Θα γίνει εκτενής δοκιμή για τις δυο εβδομάδες που δίνει δωρεάν trial, και προβλέπω εγκατάσταση στο MacBook, αν αληθεύουν όσα γράφονται στο διαδίκτυο, κυρίως όσον αφορά τη δίορθωση στο time domain-στερεοφωνική εικόνα. Απο frequency response είμαι καλά.
  3. Ενα diffuser για να κλείσω την ανοικτή πλευρά του χώρου ακρόασης που εχει σχήμα Γ.
  4. Ενα πιάνο για τη μικρη κόρη (παραγγελία σημερα:party:) γιατί το live ειναι πάντα καλύτερο!
  5. Ο Καστρουνης μια δυο φορές τον χρονο.
Μεσοπρόθεσμος σχεδιασμός:
  1. Καινούργιες κουρτίνες. Βασικό "μηχάνημα" ήχου, θέλω να κατεβάσω λίγο το RT60,(επεξήγηση εδώ, https://en.m.wikipedia.org/wiki/Reverberation ) αλλα και να απομονώσω άνοιγμα προς τη σκάλα πίσω απο το ενα ηχείο. Και να κάνω και τη δουλειά του Dirac πιο εύκολη.
  2. Δυο-τρεις μπασοπαγίδες, μετα απο μελέτη των waterfalls που θα προκύψουν απο τις προαναφερθέντες αλλαγές. Έτσι θα δώσω και το βουνό απο λούτρινα αρκουδάκια που έχω χώσει στις γωνιές και κάνουν τις μπασοπαγίδες :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao: πίσω στις ιδιοκτήτριες τους.
  3. Δυο παροχές ρεύματος κατευθείαν απο τον πίνακα. Έχω 10 διαφορετικά μηχανήματα τωρα, ολα στην ίδια γραμμή, που ενας θεός ξέρει τι αλλο μοιράζει μέσα στο σπίτι. Δράμα. :cry:
Και τέλος μακροπρόθεσμα σκοπεύω να πάρω ηχεία. Kii three? Grimm? Atc 50 ενεργά? κάτι αλλο που θα βγει στο μεταξύ? θα δούμε. Ηταν στα βραχυπρόθεσμα αλλα με την περιρρέουσα πολιτικοοικονομική ατμόσφαιρα, πήγε στα μακροπρόθεσμα.....
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Βραχυπροθεσμα:

1. Umic-1. Το εχω παρει εδω κ κανα εξαμηνο κ πιανει χωρο καπου στην αποθηκη.
2. Dirac Live. Θα το επαιρνα το καλοκαιρι αλλα με τα capital controls εχει παει πισω. Απ´την αλλη πρεπει να διωξω την οικογενεια για να παρω μετρησεις, ασε που φοβαμαι μηπως τα sweeps που κανει ειναι πολυ δυνατα κ φωναζουν οι γειτονοι (υπερβολη ε). Επισης, βγαζεις το χαλι - αλλες μετρησεις, κουνας το τραπεζι - αλλες μετρησεις. Δεν ξερω, το σκεφτομαι.
3. Παραγγειλα τελικο. Ερχεται μεθαυριο. :party:
Με ενκορια μεσα!
Δε λεω αλλες λεπτομερειες.
Κατσε να το δουμε πρωτα.

Μεσοπρόθεσμος σχεδιασμός:

1. Ο τελικος ειναι στερεοφωνικος. θα τον σπασω σε δυο μονομπλοκ με custom κουτια. Εχω ηδη φτιαξει τα σχεδια.
2. Θα προσπαθησω να αλλαξω τα cd, tuner μου, με αλλα φτηνοτερα. Δεν τα χρησιμοποιω τοσο πια.

Μακροπροθεσμα:

Σκεφτηκα σοβαρα να προσπαθησω να πουλησω τα παντα και να παω για τα Kii. Το ξερω οτι θα ειχα καλυτερο ηχο και θα εξαφανιζα και το συστημα (μου αρεσει το μινιμαλ) αλλα κατεληξα στο εξης: θα επρεπε να σταματησω να ασχολουμαι με το hi-fi! Εντελως. Ουτε εκθεσεις, ουτε διαβασμα στο ιντερνετ για νεες τεχνολογιες και μηχανηματα, ουτε avsite! Ουσιαστικα θα καταργουσα το καλυτερο χομπι μου. Δεν ειναι ετσι? Περα απο το οτι εχει 10 χιλιαρικα ετσι. Να ειχε 5-6...
Οποτε:
1. Χατζησταμου, μετρηση χωρου και συμβουλες. (ομολογω δεν ηξερα για Καστρουνη).
2. Καλυτερα ηχεια. Φυσικα. Το σημαντικοτερο. Οταν μπορεσουμε.
3. Καποιο media player τυπου auralic aries ή aurender. Μονο και μονο για το app. Mε εχει κουρασει το remote του Mac.
4. Περιμενω καποια streaming υπηρεσια με HD μουσικη σε συνδυασμο με γρηγοροτερο internet.

Σταματαω γιατι θα παμε σε επιστημονικη φαντασια σε λιγο. Ακου γρηγοροτερο ιντερνετ στην Ελλαδα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Ωχ! Δεν μπορούμε να πάρουμε Dirac λόγω capital controls? δοκίμασες? πιάνει και τα software?
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Οχι, δεν εφτασα στην πληρωμη. Μπορει κ να τη δεχεται τη συναλλαγη. Ε τωρα μπορεις κ να στειλεις εμβασμα ετσι κι αλλιως.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Βραχυπροθεσμα:

1. Umic-1. Το εχω παρει εδω κ κανα εξαμηνο κ πιανει χωρο καπου στην αποθηκη.
2. Dirac Live. Θα το επαιρνα το καλοκαιρι αλλα με τα capital controls εχει παει πισω. Απ´την αλλη πρεπει να διωξω την οικογενεια για να παρω μετρησεις, ασε που φοβαμαι μηπως τα sweeps που κανει ειναι πολυ δυνατα κ φωναζουν οι γειτονοι (υπερβολη ε). Επισης, βγαζεις το χαλι - αλλες μετρησεις, κουνας το τραπεζι - αλλες μετρησεις. Δεν ξερω, το σκεφτομαι.
3. Παραγγειλα τελικο. Ερχεται μεθαυριο. :party:
Με ενκορια μεσα!
Δε λεω αλλες λεπτομερειες.
Κατσε να το δουμε πρωτα.

Μεσοπρόθεσμος σχεδιασμός:

1. Ο τελικος ειναι στερεοφωνικος. θα τον σπασω σε δυο μονομπλοκ με custom κουτια. Εχω ηδη φτιαξει τα σχεδια.
2. Θα προσπαθησω να αλλαξω τα cd, tuner μου, με αλλα φτηνοτερα. Δεν τα χρησιμοποιω τοσο πια.

Μακροπροθεσμα:

Σκεφτηκα σοβαρα να προσπαθησω να πουλησω τα παντα και να παω για τα Kii. Το ξερω οτι θα ειχα καλυτερο ηχο και θα εξαφανιζα και το συστημα (μου αρεσει το μινιμαλ) αλλα κατεληξα στο εξης: θα επρεπε να σταματησω να ασχολουμαι με το hi-fi! Εντελως. Ουτε εκθεσεις, ουτε διαβασμα στο ιντερνετ για νεες τεχνολογιες και μηχανηματα, ουτε avsite! Ουσιαστικα θα καταργουσα το καλυτερο χομπι μου. Δεν ειναι ετσι? Περα απο το οτι εχει 10 χιλιαρικα ετσι. Να ειχε 5-6...
Οποτε:
1. Χατζησταμου, μετρηση χωρου και συμβουλες. (ομολογω δεν ηξερα για Καστρουνη).
2. Καλυτερα ηχεια. Φυσικα. Το σημαντικοτερο. Οταν μπορεσουμε.
3. Καποιο media player τυπου auralic aries ή aurender. Μονο και μονο για το app. Mε εχει κουρασει το remote του Mac.
4. Περιμενω καποια streaming υπηρεσια με HD μουσικη σε συνδυασμο με γρηγοροτερο internet.

Σταματαω γιατι θα παμε σε επιστημονικη φαντασια σε λιγο. Ακου γρηγοροτερο ιντερνετ στην Ελλαδα...
Το umik 6 μηνες στην αποθηκη;:o

Οχι ρε συ, δεν ειναι δυνατα τα sweeps. Τα ρυθμιζεις στην ενταση που συνηθως ακους, και δεν χρειαζεται ουτε να βαζεις-βγαζεις χαλια και επιπλα. Μετρας οπως εισαι, με τα χαλιά τα επιπλα και τις κουρτινες. Και μετα το σκεφτεσαι....

Οσο για το remote του mac που βαρεθηκες, δεν σου αρεσει το ipad/iphone app για οδηγηση της μουσικης του mac; εμενα με βολευει πολυ...

Με γεια τα ncore:neo:
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Σοβαρα μιλας? Το apple remote στο ipad? Μου εχει τσακισει τα νευρα. Να μολις τωρα εχασε τα thumbnails των αλμπουμ και επρεπε να κανω scroll ολη τη δισκοθηκη σιγα σιγα για να τα ξαναφορτωσει. Δραμα. Δε βγαζει το ονομα του καλλιτεχνη κατω απο το αλμπουμ, δε δειχνει στοιχεια του κομματιου που παιζει οπως αναλυση και bitrate...
Πραγματικα με εχει κουρασει.
Και το mac. Δε βλεπει το ντακ, κολλαει, αι σιχτιρ συνεχεια!

Ενταξει θα το παρω καποια στιγμη το dirac. Απλα προεκυψε ο τελικος τωρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Σκεφτηκα σοβαρα να προσπαθησω να πουλησω τα παντα και να παω για τα Kii. Το ξερω οτι θα ειχα καλυτερο ηχο και θα εξαφανιζα και το συστημα (μου αρεσει το μινιμαλ) αλλα κατεληξα στο εξης: θα επρεπε να σταματησω να ασχολουμαι με το hi-fi! Εντελως. Ουτε εκθεσεις, ουτε διαβασμα στο ιντερνετ για νεες τεχνολογιες και μηχανηματα, ουτε avsite! Ουσιαστικα θα καταργουσα το καλυτερο χομπι μου. Δεν ειναι ετσι? Περα απο το οτι εχει 10 χιλιαρικα ετσι. Να ειχε 5-6...
Όχι δεν ειναι έτσι. Απλώς αλλάζεις λίγο το χόμπι:
Κάθεσαι αναπαυτικά στον καναπέ σου, ακούς τις μουσικάρες σου σε πραγματικά ψηλή ποιότητα, σαν να εχεις πληρώσει υπερπολλαπλάσια απο τα δέκα χιλιάρικα που σου φαίνονται πολλα (ας μην ξεχνάμε πως ειναι πλήρες σύστημα, όχι ηχεία!!!) και διασκεδάζεις διαβάζοντας στο avsite όσους ψάχνουν να βρουν ικανοποίηση σε καλώδια με "μουσικότητα".
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Να γράψεις λεπτομέρειες για τον τελικό!
[DOUBLEPOST=1454224500][/DOUBLEPOST]Ααααα και φωτός φυσικά!
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Να γράψεις λεπτομέρειες για τον τελικό!
[DOUBLEPOST=1454224500][/DOUBLEPOST]Ααααα και φωτός φυσικά!
Ναι, το περιμενα.
Κατσε ρε παιδια να ερθει με το καλο, να λειτουργει (γιατι δεν ειναι κ McIntosh ας πουμε) και να ακουγεται κ τουλαχιστον το ιδιο καλα με τον προηγουμενο ενισχυτη (γιατι απο "pdf" τον ψωνισα) και μετα βλεπουμε για παρουσιασεις και φωτο.
Με λιγα λογια κατσε να μου φυγει το αγχος πρωτα...
Μην παρουμε κ κανεναν στο λαιμο μας.
 
  • Like
Reactions: PPG


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Λοιπον, δυο λογια για τον τελικο, μια που το υποσχεθηκα.
Ειναι βεβαια αυτος.
Απο φωτογραφιες δε χρειαζονται νομιζω, εχει στο σαϊτ τα παντα, μεσα-εξω.
Προκειται στην ουσια για μια diy κατασκευη, την οποια ο τυπος, σε συνεργασια με τη hypex, την εβγαλε σε μια μικρη παραγωγη.
Ακριβως ιδια κατασκευη ειναι της Acoustic Imagery αλλα σε υψηλοτερη τιμη, ενω ιδιο module το NC500 χρησιμοποιειται στους NAD M22, Bel Canto Ref600M, Theta, Merill κλπ.
Σε αναλογη τιμη ειναι και το κιτ της hypex με το nc400/smps600.
Tελος παντων στο σαϊτ υπαρχουν πολλες πληροφοριες, ενω αν καποιος δεν εχει καθολου υποψιν του το θεμα, μπορει να ριξει μια ματια στα 10000:o posts εδω. Γραφει και ο Bruno στην αρχη. Απο καποιο σημειο εμφανιζεται και το nc500.
Χτες το απογευμα τον ανοιξα, οποτε δεν εχω και πολλα να πω, αλλωστε δεν ειμαι και ο καταλληλοτερος να περιγραψω ακουστικες εντυπωσεις, αλλα δυο-τρεις πρωτες παρατηρησεις:
- Στο τερμα το volume (χωρις σημα λεμε), κολλας το αυτι στο tweeter, δεν ακουγεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.
- Το μηχανημα ζεσταινεται σχεδον οσο και ο Α/Β ενισχυτης μου. Αυτο δεν το περιμενα. Με 93% efficiency και σε πολυ χαμηλη ενταση, εγω νομιζα οτι θα ηταν παγωμενος. Και ελεγα οτι τωρα θα ακουω και στον καυσωνα :(.
- Απο εμφανιση ειναι μια χαρα.
Παντως μολις μπορεσω θα προσπαθησω να τον σπασω σε δυο μονομπλοκ, αφενος για να τους εχω πιο κοντα στα ηχεια, αλλα και γιατι υπαρχει ενας συνωστισμος στο layout του στερεοφωνικου.
Επισης σκεφτομαι και το upgraded input buffer που προσφερει ο Εγγλεζος. Αν καποιος απο τους τεχνικα καταρτισμενους του φορουμ, που εχουν ασχοληθει με το θεμα, εχει καποια γνωμη, θα ηθελα να την ακουσω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Λοιπον, δυο λογια για τον τελικο, μια που το υποσχεθηκα.
Ειναι βεβαια αυτος.
Απο φωτογραφιες δε χρειαζονται νομιζω, εχει στο σαϊτ τα παντα, μεσα-εξω.
Προκειται στην ουσια για μια diy κατασκευη, την οποια ο τυπος, σε συνεργασια με τη hypex, την εβγαλε σε μια μικρη παραγωγη.
Ακριβως ιδια κατασκευη ειναι της Acoustic Imagery αλλα σε υψηλοτερη τιμη, ενω ιδιο module το NC500 χρησιμοποιειται στους NAD M22, Bel Canto Ref600M, Theta, Merill κλπ.
Σε αναλογη τιμη ειναι και το κιτ της hypex με το nc400/smps600.
Tελος παντων στο σαϊτ υπαρχουν πολλες πληροφοριες, ενω αν καποιος δεν εχει καθολου υποψιν του το θεμα, μπορει να ριξει μια ματια στα 10000:o posts εδω. Γραφει και ο Bruno στην αρχη. Απο καποιο σημειο εμφανιζεται και το nc500.
Χτες το απογευμα τον ανοιξα, οποτε δεν εχω και πολλα να πω, αλλωστε δεν ειμαι και ο καταλληλοτερος να περιγραψω ακουστικες εντυπωσεις, αλλα δυο-τρεις πρωτες παρατηρησεις:
- Στο τερμα το volume (χωρις σημα λεμε), κολλας το αυτι στο tweeter, δεν ακουγεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.
- Το μηχανημα ζεσταινεται σχεδον οσο και ο Α/Β ενισχυτης μου. Αυτο δεν το περιμενα. Με 93% efficiency και σε πολυ χαμηλη ενταση, εγω νομιζα οτι θα ηταν παγωμενος. Και ελεγα οτι τωρα θα ακουω και στον καυσωνα :(.
- Απο εμφανιση ειναι μια χαρα.
Παντως μολις μπορεσω θα προσπαθησω να τον σπασω σε δυο μονομπλοκ, αφενος για να τους εχω πιο κοντα στα ηχεια, αλλα και γιατι υπαρχει ενας συνωστισμος στο layout του στερεοφωνικου.
Επισης σκεφτομαι και το upgraded input buffer που προσφερει ο Εγγλεζος. Αν καποιος απο τους τεχνικα καταρτισμενους του φορουμ, που εχουν ασχοληθει με το θεμα, εχει καποια γνωμη, θα ηθελα να την ακουσω.
Πολυ ωραίος:party:
Με γεια, θα τον ευχαριστηθείς σίγουρα.
Αλλα αφού ήθελες μονομπλοκ γιατι δεν πήρες

http://www.iqspeakers.co.uk/#!product-page/onbar/41e94472-3fe8-c2af-cfe9-dd028a91a26c ?

Οικονομικοί λόγοι? αλλα μονο 150 pounds διαφορά. Θα τα πληρώσεις μαζί με την ταλαιπωρία για να τον σπάσεις σε δυο.
Εκτός αν αργότερα τον πουλήσεις για να πάρεις τα δυο μονομπλοκ. Και θα γίνει σφαγή στην αγγελία!!!
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Καλορίζικος. Τους έβλεπα και γω αυτούς του boggit. Βασικά απ' ότι λέει με το updated buffer ειδικά του sparkos παίρνεις ήχο πιο "αναλογικό". Περιμένουμε εντυπώσεις. Με ποιόν προενισχυτή θα τον οδηγήσεις;
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Αλλα αφού ήθελες μονομπλοκ γιατι δεν πήρες
Οικονομικοί λόγοι? αλλα μονο 150 pounds διαφορά. Θα τα πληρώσεις μαζί με την ταλαιπωρία για να τον σπάσεις σε δυο.
Εκτός αν αργότερα τον πουλήσεις για να πάρεις τα δυο μονομπλοκ. Και θα γίνει σφαγή στην αγγελία!!!
Για τη χαρα της custom κατασκευης! Μπορει να μην ξερω απο ηλεκτρονικα, αλλα μπορω να σχεδιασω ενα πρωτοτυπο κουτι. Και για να το δωσω για κατασκευη εδω στην Ελλαδα, πιστευω θα ταλαιπωρηθω τοσο, που θα εχω να ασχολουμαι για μηνες!! Αυτη δεν ειναι η ουσια του χομπι?
Παντως δε μ'αρεσει ετσι οπως εχει περασει τα καλωδια, ειδικα στον στερεοφωνικο, αλλα και στους μονομπλοκ. Νομιζω μπορω να κανω ενα πιο καθαρο layout.
Αλλα τωρα που ειδα ποσο ζεσταινεται, θα το ξανασχεδιασω απο την αρχη.
Καλα αυτος ο Bruno στον Kaluga που τα εχει σφραγισμενα σε ενα τοσοδα κουτακι, δεν ψηνονται?

Τις πρωτες μερες, με 999 λιρες, εδινε τους μονομπλοκ.

Καλορίζικος. Τους έβλεπα και γω αυτούς του boggit. Βασικά απ' ότι λέει με το updated buffer ειδικά του sparkos παίρνεις ήχο πιο "αναλογικό". Περιμένουμε εντυπώσεις. Με ποιόν προενισχυτή θα τον οδηγήσεις;
Ναι, δεν ξερω τωρα τι ακριβως σημαινει αυτο. Περισσοτερες παραμορφωσεις?
Ε τι εντυπωσεις? Υγρασιες, timing και ανατριχιλες? Δεν τα καταφερνω σ'αυτα. Δεν ειμαι και κανας ρηβγιουερ! Αυτοι οι ενισχυτες χαρακτηριζονται απο την ελλειψη χαρακτηρα οποτε...
Προ-dac Grace m-903.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Σκέφτηκα να ανοίξω ενα νήμα, για να παρουσιάσω τον σχεδιασμό μελλοντικών αναβαθμίσεων- του ήδη υπαρχοντος ηχοσυστήματός μου
Τωρα που το σκεφτομαι, με συγχωρεις, αλλα μηπως σου χαλαω το θέμα?
Να ζητησουμε να τα χωρισουν αμα ειναι.

Αλλα εγραψες και αυτο:

Και οποιος άλλος θελει να παρουσιάσει ευπρόσδεκτος
Κανενας αλλος δεν ειναι στη διαδικασια σταδιακης αναβαθμισης?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Τωρα που το σκεφτομαι, με συγχωρεις, αλλα μηπως σου χαλαω το θέμα?
Να ζητησουμε να τα χωρισουν αμα ειναι.

Αλλα εγραψες και αυτο:



Κανενας αλλος δεν ειναι στη διαδικασια σταδιακης αναβαθμισης?
Όχι, σε καμία περίπτωση δεν χαλάς το θέμα. Είπαμε, ευπρόσδεκτοι όλοι!
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ε τι εντυπωσεις? Υγρασιες, timing και ανατριχιλες? Δεν τα καταφερνω σ'αυτα. Δεν ειμαι και κανας ρηβγιουερ! Αυτοι οι ενισχυτες χαρακτηριζονται απο την ελλειψη χαρακτηρα οποτε...
E καλά ρε συ καινούργιο ενισχυτή πήρες... Ούτε μια τόση δα έπαρση; :p Τουλάχιστον πρέπει να "οδηγάει" καλά ε? Ποια ηχεία έχεις;
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Προφανως δεν εχει θεμα οδηγησης. Αλλωστε τα ηχεια μου ( Kef R700 ) δεν ειναι Magnepan.
Υποτιθεται οτι ο ενισχυτης θα βγαλει και την επομενη αναβαθμιση ηχειων.
Η οποια αργει. Ουτε χρονο δεν τα εχω.
Τωρα τι αλλο να πω?
Δυο τρια αλμπουμ εχω ακουσει.
Σε σχεση με τον προηγουμενο ενισχυτη, απο τον οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος, φαινεται να ειναι πιο στιβαρος στις χαμηλες συχνοτητες, τουλαχιστον εξισου καλος στις μεσαιες, και λιγο πιο καθαρος στις υψηλες.
Η στερεοφωνικη εικονα του δεν ακουγεται μεγεθυμενη-υπερεντυπωσιακη.
Γενικα η αισθηση που δινει ειναι ακριβειας και οχι εντυπωσιασμου.
Ε περισσοτερα σε λιγο καιρο.
Ακομα μυριζει φρεσκο πλαστικο οταν ζεσταινεται!

Υ.Γ.: Ειναι ο καλυτερος ενισχυτης που εχω ακουσει ποτε.
Φονεας γιγαντων. Εκανα την καλυτερη επιλογη.
( Τι δειχνει το επαρσιομετρο?)
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Για βάλε καμιά φωτό από τα σχέδια που έκανες. Αutocad ή scetchup? Τι τα 'θελες τα class-ο -dεδια αφού δεν έχεις δύσκολα ηχεία; Άντε να ψάχνεις τώρα για ζουμιά και μέλια... :p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top