Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ενα σύντομο update:

Μετά την τοποθέτηση της πόρτας, αλλά και των μικρορυθμίσεων στις θέσεις των ηχείων, έγινε νέα ισοστάθμιση.

Αρχικά προσπάθησα να συνδέσω ως ξεχωριστά subs και τα ενσωματωμένα των GoldenEar, ώστε να έχω τέσσερα. Η διαφορά μεγέθους τους όμως με τα 16αρια svs δημιουργούσε ανεπάρκεια στάθμης μπάσου και προβλήματα στην ισοστάθμιση τα οποία δεν ήξερα αν αντιμετωπίζονται και αν ναι, με ποιόν τρόπο. Οπότε τα ξαναγύρισα στην προηγούμενή τους χρήση, δηλαδή την αναπαραγωγή της τρίτης οκτάβας κυρίως (80-160Hz). Ισως αγοραστεί κάποια στιγμή άλλο ένα sb16.

Στην καταγραφή των θέσεων στον χώρο, παίρνοντας ως αναφορά ένα απο τα 7.1 που έχει ως προεπιλογές ο trinnov, μου έβγαλε τις εξής θέσεις (με πράσινο οι προτεινόμενες, γαλαζοπορτοκαλί οι μετρημένες+remapping)

Screen Sharing Picture 12 June 2019 at 01.55.59 EEST.png
Screen Sharing Picture 12 June 2019 at 01.56.22 EEST.png

Οι επόμενη ισοστάθμιση θα γίνει με τα Atmos στο ταβάνι, και περαιτέρω προσέγγισης των προτεινόμενων θέσεων κατά Atmos 7.1.4, με αλλαγές στις θέσεις των Ls, Rs και στα δύο επίπεδα. Δυστυχώς το Ls δεν μπορει να πάει πιο μακρυά, εκτός και αν γκρεμίσω τον τοίχο. Θα αφεθώ στην δύναμη του Trinnov Remapping.

Το RT60 όπως βλέπετε πάνω αριστερά στην πρώτη εικόνα ανέβηκε στο 0.24 s, και ταιριάζει αρκετά στον χώρο και στην πολυκάναλη κλασική μουσική.

Ακολούθησε η εφαρμογή της κατηφορικής Target Curve, η οποία δεν ήταν πολύ απλή διαδικασία.
Σαφώς αναγράφεται στο manual πως δεν είναι για τα δόντια μας :gotcha: και πως "we strongly recommend you request the services of a Certified Trinnov Installer to setup and fine tune your Altitude in your home theater system".:D

Δεν είναι audyssey, δεν είναι για απλούς θνητούς. Θέλει γνώση σε βάθος.
Διαβάζω πως στην Αμερική οι Installers σου ρυθμίζουν το σύστημα για δυο εργάσιμες για να εκμεταλλευτούν πλήρως τις δυνατότητες του, και αυτό αφού έχουν εκπαιδευτεί απο την Trinnov σε σεμινάρια. Δυο εργάσιμες. Και πάω εγώ ο άσχετος να το φτιάξω σε ένα απόγευμα. Εντάξει, τα πολύ βασικά ρύθμισα, δεν τολμώ να μπω σε βάθος.

Τέλος πάντων, με την βασική αρχή του KISS (και μαζεμένη γνώση ετών απο το Dirac) τα κατάφερα και το έφερα, παίρνοντας και γνώση/εμπειρία για την επόμενη φορά με τα ηχεία οροφής.

Εφτιαξα ένα προφίλ για ακρόαση σε μια περίπου θέση και ένα για τρεις ακροατές(Family/Friends), με διαφορετικό weighting στην ισοστάθμιση.

Περιτό να πω πως παίζει εξαιρετικά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μια χαρα εισαι.......
...θελει λιγο πιο χαμηλα τα surr(ως 10μοιρες) και το κεντρικο να μην ξεπερναει της 5 μοιρες. αν μπορεις.

δεν μας βαζεις ρε dimi να δουμε πως εφτιαξε και τις καμπυλες (πριν και μετα)
....audyssey δεν μπορει να ειναι αλλα η φιλοσοσφια target curve ειναι ιδια, αν δεν κανω λαθος.

εχεις κανει επαληθευση με rew στις καμπυλες που σου βγαζει ?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Δοκίμασες να βάλεις τα μπροστά l,r full range? Δεν τα καταφέρνουν έτσι; Ή έστω από 40 και πάνω; (για τα μπροστινά πάντα)
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Δοκίμασες να βάλεις τα μπροστά l,r full range? Δεν τα καταφέρνουν έτσι; Ή έστω από 40 και πάνω; (για τα μπροστινά πάντα)
Μπορει να τα κανει full range με την επιλογη active crossover που εχει και πιστευω θα παιξουν ωραια χωρις να βοηθανε στο lfe για να μην τερματιζουν
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δοκίμασες να βάλεις τα μπροστά l,r full range? Δεν τα καταφέρνουν έτσι; Ή έστω από 40 και πάνω; (για τα μπροστινά πάντα)
Όχι, δεν δοκίμασα. Τα έβαλα ολα 80Hz προς το παρόν, και δεν εκανα και μεταφορά μπάσου καθόλου (δίνει την δυνατότητα να κροσάρεις ενα ηχείο μόνο προς ενα σαμπ, πχ τo L στο μπροστα σαμπ και το Left surround back στο πίσω σαμπ. Και ο,τι αλλο σκεφτείς.
Προς το παρόν κάνω απλές ρυθμίσεις, αποφεύγω τις περιπλοκές γιατι θα χαθεί η μπάλα.
μια χαρα εισαι.......
...θελει λιγο πιο χαμηλα τα surr(ως 10μοιρες) και το κεντρικο να μην ξεπερναει της 5 μοιρες. αν μπορεις.

δεν μας βαζεις ρε dimi να δουμε πως εφτιαξε και τις καμπυλες (πριν και μετα)
....audyssey δεν μπορει να ειναι αλλα η φιλοσοσφια target curve ειναι ιδια, αν δεν κανω λαθος.

εχεις κανει επαληθευση με rew στις καμπυλες που σου βγαζει ?
Θα κατεβάσω τα surround λίγο οταν μπουν τα Atmos, ναι, αλλα όχι πολύ γιατί έχει καλοριφέρ απο κάτω τους, και το γραφείο μου, θα με χτυπάει στο κεφάλι :)

Το κεντρικό δεν κουνιέται, ειναι ακριβως στο όριο της οθόνης. Μια χαρά ακούγεται, δεν εχεις την αίσθηση του πάνω-κάτω. Θα βοηθάει και το 3d remapping.

Όσον αφορά τις καμπύλες, θα σου απαντήσω μέσα στην μέρα για το τι έκανα μεχρι τώρα και γιατί.
Πάντως το μενού δεν δίνει επιλογές απο έτοιμες καμπύλες οπως το audyssey. Πρέπει να τις φτιάξεις μόνος σου. Εχει ενδιαφέρον το πως διορθώνει, θα μου πάρει όμως ώρα να τα γράψω, αργότερα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Βλέπω διαφορικό σεταπ:





Τι έγινε; Ποιο 7.1 διάλεξες;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
2 καμπύλες δίνει το audyssey flat και reference που έχει να κάνει στα πολύ ψηλά hz.... μετά φτιάχνεις με το app ότι θέλεις, γιαυτό βγήκε και παλιά ήταν το prokit

Ναι, τουλάχιστον χαμήλωσε τα surr
[DOUBLEPOST=1560323597][/DOUBLEPOST]Σχετικά με το κεντρικό..
Με το κατάλληλο πρόγραμμα ακούς την διαφορά ύψους... Θα το καταλάβεις πιο μετά.. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι έγινε; Ποιο 7.1 διάλεξες;
Φακ, δεν θυμάμαι :lolsign:

Νομίζω το 7.1 ,το απλό, αυτήν την φορά. Με τα Atmos, θα είναι υποχρεωτικό το Atmos 7.1.4.
Θα το καταλάβεις πιο μετά.. ;)
Είμαι ήδη στο μετά του μετά :D
[DOUBLEPOST=1560326882][/DOUBLEPOST]
Γράψε τα όμως να μαθαίνουμε...
Θα μου πάρει καμία ώρα, δεν προλαβαίνω. Ελπίζω σύντομα, αν δεν έχω γράψει θυμήστε μου το Σαββατο
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
2 καμπύλες δίνει το audyssey flat και reference που έχει να κάνει στα πολύ ψηλά hz.... μετά φτιάχνεις με το app ότι θέλεις, γιαυτό βγήκε και παλιά ήταν το prokit
Αυτό δεν δίνει τίποτα. Είναι μόνο για Installers. Κακώς κατά την γνώμη μου, θα μπορούσε να έχει τρεις έτοιμες καμπύλες για να διαλέξει ο πελάτης. Δεν ζουν όλοι στις προοδευμένες χώρες της δύσης, μπορεί ο πελάτης να ζει στην Αρμενία ή στο Θιβέτ. Που θα βρει Installer?

Ούτε πρέπει να περιμένουμε ο πελάτης να είναι βλαμμένος σαν εμένα, που θα κάτσει να κάνει όλη την δουλειά μόνος του.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Αυτό δεν δίνει τίποτα. Είναι μόνο για Installers. Κακώς κατά την γνώμη μου, θα μπορούσε να έχει τρεις έτοιμες καμπύλες για να διαλέξει ο πελάτης. Δεν ζουν όλοι στις προοδευμένες χώρες της δύσης, μπορεί ο πελάτης να ζει στην Αρμενία ή στο Θιβέτ. Που θα βρει Installer?

Ούτε πρέπει να περιμένουμε ο πελάτης να είναι βλαμμένος σαν εμένα, που θα κάτσει να κάνει όλη την δουλειά μόνος του.
γινεται και εχουν κανει πολλοι remote calibration
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
γινεται και εχουν κανει πολλοι remote calibration
Δηλαδή.... χωρίς ακρόαση;

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:

Τρινοβ, η δολοφόνος του κλασικού χαιεντα και της "άποψης".

:drinks:
[DOUBLEPOST=1560329249][/DOUBLEPOST]
Νομίζω το 7.1 ,το απλό, αυτήν την φορά. Με τα Atmos, θα είναι υποχρεωτικό το Atmos 7.1.4.
Βάλτο βρε, το γνήσιο το σωστό το ατμος, κι ας μην έχεις ακόμα τα πάνω.

Έτσι κι αλλιώς, σε λίγες μέρες θα τα βάλεις κι αυτά. Πες τον Μελιδη να σου ετοιμάσει βάσεις ταβανιού.

Για να κάνεις την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση των πλαϊνών ηχείων, βάλτο στο ατμος 7.1.4 και τις μετρήσεις τις έχει κρατημένες.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Μπορει να τα κανει full range με την επιλογη active crossover που εχει και πιστευω θα παιξουν ωραια χωρις να βοηθανε στο lfe για να μην τερματιζουν
Όχι, δεν είναι σωστό.
Μπορεί τα κυρίως ηχεία του ντιμιφουτ να έχουν ενσωματώσει ενεργό σαμπ, αλλά οι δυνατότητες και η τοποθέτηση αυτών, δεν είναι ιδανική για σαμπ.

Νομίζω πως πρέπει να δει μόνο την δυνατότητα να χαμηλώσει λίγο το σημείο κρος, ώστε να δώσει λίγο παραπάνω στα κυρίως ηχεία, ας πούμε στους 70-60, ή το πολύ μέχρι 50, αναλόγως απόκρισης του ηχείου σε αυτό το εύρος.

Κάτω από τους 50-55, τα svs που έχει δεν παλεύονται με τίποτα με τα ενσωματωμένα σαμπ των ηχείων.

Οπότε ναι μεν να χρησιμοποιηθεί και αυτή η δυνατότητα των κυρίως ηχείων, με χαμηλότερο σημείο κρος, αλλά όχι σε όλο το φάσμα των χαμηλών, γιατί εκεί κάτω τα svs είναι εγγύηση. Και πάντα αναλόγως συμπεριφοράς του χώρου σε σχέση με την τοποθέτηση των ενσωματωμένων σαμπ.

Το ζευγάρι svs όσον αφορά την στάθμη, είναι άνετος ικανό να ανταποκριθεί στο συνολικό bass management 11 δορυφόρων συν το LFE, δε τίθεται θέμα.

Ο λόγος χρήσης των ενσωματωμένων σαμπ των ηχείων σε κάποιο τμήμα του φάσματος της δεύτερης οκταβας, είναι για καλύτερη κατευθυντικότητα των χαμηλών συχνοτήτων των κυρίως καναλιών.
Η δεύτερη οκταβα, σίγουρα έχει κατευθυντικότητα.

Δοκιμή και πλάνη είναι το θέμα, γιατί σημαντικό ρόλο παίζει το να μην εμφανίζει σημεία κόπωσης ο δορυφόρος. Λίγο Μόμπι θέλει, σε νορμάλ (δικές μας) στάθμες, και σου βγάζω το σημείο κρος που αντέχουν σε 5' άνετα.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αυτό δεν δίνει τίποτα. Είναι μόνο για Installers. Κακώς κατά την γνώμη μου, θα μπορούσε να έχει τρεις έτοιμες καμπύλες για να διαλέξει ο πελάτης. Δεν ζουν όλοι στις προοδευμένες χώρες της δύσης, μπορεί ο πελάτης να ζει στην Αρμενία ή στο Θιβέτ. Που θα βρει Installer?

Ούτε πρέπει να περιμένουμε ο πελάτης να είναι βλαμμένος σαν εμένα, που θα κάτσει να κάνει όλη την δουλειά μόνος του.
απλά πράματα είναι.... Σου έχει έτοιμη την φλατ καμπυλη και μετά παίζεις

Στο Θιβέτ ασχολούνται με άλλο άθλημα :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Προς όλους:

Βαριέμαι, δεν κάνω τίποτα μέχρι να βάλω τα Atmos, μόνο μουσική ακούω

:p
[DOUBLEPOST=1560332987][/DOUBLEPOST]
απλά πράματα είναι.... Σου έχει έτοιμη την φλατ καμπυλη και μετά παίζεις
Ασε, δεν είναι τόσο απλό οσο ακούγεται. Θα τα εξηγήσω άλλη μέρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
μόνο μουσική ακούω
Ε, χάνεται όλη η ενασχόληση έτσι!
Δεν είναι σωστό καταρχήν.
Δεν είναι χριστιανικό.
Τι ψυχή θα παραδώσεις;
Μουσικοφιλη;
:p
 
Last edited:






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top