Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Δηλαδή, εφόσον το αριστερό δε μπορεί να απομακρυνθεί περισσότερο λόγω χώρου, να πλησιάσει στην όμοια απόσταση το δεξί.
Ναι, το Rs μπορεί να βελτιωθεί, κατα 30cm περίπου. Θα το κάνω
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Τώρα πείσθηκες ή να αλλάξω καλώδια;
Δεν υπάρχει θέμα πίστης. Πεισμένος είμαι. Απλώς επειδή δεν έχω data και εμπειρία για αλλαγές RT60 μου φάνηκε μικρή η διαφορά για να είναι ακουστή. Αλλά προφανώς είναι. Αν ρίξω εγώ δηλαδή από το 0.7 στο 0.5 με μέτριες παρεμβάσεις θα κάνω πάρτυ :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Δεν υπάρχει θέμα πίστης. Πεισμένος είμαι. Απλώς επειδή δεν έχω data και εμπειρία για αλλαγές RT60 μου φάνηκε μικρή η διαφορά για να είναι ακουστή. Αλλά προφανώς είναι. Αν ρίξω εγώ δηλαδή από το 0.7 στο 0.5 με μέτριες παρεμβάσεις θα κάνω πάρτυ :)
Κάτω απο 0.4s, νόμος. (Και πάνω απο 0.2)
 




Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Το ξέρω το best practice αλλά δεν νομίζω ότι θα φτάσω εκεί χωρίς να @μήσω το σαλόνι.
Θα προσπαθήσω να το ρίξω και βλέπουμε. Το καλό είναι ότι αν τόσο μικρές διαφορές έχουν ακουστώ αποτέλεσμα τότε έχω low hanging fruits μπροστά μου και ας μην πιάσω το by the book.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
δεν πειράζει dimi...μου έδωσες έμπνευση το πρωί:cry::lol:

με καλούν από ένα μικροβιολογικό κατά τις 7+...έχουν κάτι σαπιομηχανήματα εκεί με xp:headbang:...μου λένε το pc του αναλυτή δεν ανοίγει...και κάνει μπιπ
πάω το παίρνω...
το ξαναπάω...
με ρωτάει ο ντοκ τι είχε (εξαιρετικά άσχετος από οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία)

του λέω
- χτύπησε το τάργκετ κερβ του ντίμι
- ναι ε? είναι σοβαρό? να προσέξω κάτι?
- όχι..50 ευρώ:fuckyou::tongue::lol::roflmao:
22310463_1880591778625190_147764117929425726_n.jpg
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Και γράφει ο trinnov στο φορμάτ αναπαραγωγής (μετά την μέτρηση): trinnov narrow ;)
εγω ξερω απο το mic umik-1 μου το narrow band response :D το trinnov narrow δεν το γνωριζω και δεν ξερω αν πρεπει να το δουλευεις ετσι...:whistling:

Και αν το σκεφτείς και δει ς το γράφημα προσεκτικά, δεν είναι που τα back surround είναι μακρυά το πρόβλημα, αλλά τα surrounds, που είναι κοντά.
Και αυτά δεν έχουν περιθώριο δυστυχώς, βγαίνουμε στον κήπο
ναι, τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται ;)
....γιαυτο σου ειπα να μαζεψεις τα back αφου σιγουρα δεν εχεις δυνατοτητα να μεγαλωσεις την αποσταση στα surr
Αν τωρα δεν υπαρχει δυνατοτητα τι να κανουμε !!! και υποτιθεται οτι εχεις εναν χωρο πιο ανετο απο καθιστικο η σαλονι που εχουμε οι υπολοιποι......:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
και υποτιθεται οτι εχεις εναν χωρο πιο ανετο απο καθιστικο η σαλονι που εχουμε οι υπολοιποι......:)
Υποτίθεται...αλλά δεν είναι έτσι.
Είναι δεύτερο σαλόνι, play room, γραφείο δικό μου και ωδείο των παιδιών. Δεν το λες dedicated, και δεν έχει και ιδανικές αναλογίες. Είναι καλύτερο απο οικογενειακό σαλόνι, αλλά χειρότερο απο dedicated.
το trinnov narrow δεν το γνωριζω και δεν ξερω αν πρεπει να το δουλευεις ετσι...
Δεν το δουλεύω εγώ έτσι, το μηχάνημα μου το εβγαλε ως ένδειξη, ούτε καταλαβαίνω τι σημαίνει. Σιγά σιγά θα τα μάθω όλα όσα χρειάζονται, είναι ατελείωτες οι δυνατότητες, του τρόμου.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
φιλη χωρις προσβαση μου ειπε να κανεις χωνευτα τα surround (θα κερδισεις αρκετους ποντους αποστασης και οχι μονο αυτο :D)και θα εισαι οκ ;)
Θα πρέπει να αλλάξω τύπο ηχείου, μιας και αυτός εχει παθητικούς ακτινοβολητές στο πλάι.

7A5336D7-9187-4DB0-B211-C2F3B6A65FEE.jpeg


Νομίζω θα ειναι χειρότερος συμβιβασμός.

Καλή ιδέα πάντως.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
δεν εχει σε χωνευτα η σειρα σου ;
_NEW_Invisa-Signature-Point-Source.jpg


Θα κερδίσω (μόνο στο Ls) περίπου 35cm, με κόστος αλλαγή ηχείου σε διαφορετικού τύπου.
Και πέφτω και πάνω σε μπρίζα, και πάνω απο καλοριφέρ, σημαντικά γκρεμίσματα :o.

Προτιμώ όλα τα surrounds και τα atmos να είναι ακριβώς ίδια.

Πάντως, ξαναλέω, είναι καλή η ιδέα σου.:thumbsup:
Αν κέρδιζα πάνω απο μισό μέτρο, θα το σκεφτόμουν
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Πολύ καλό για mini σύστημα. Αλλά έχω τα εξής θέματα με αυτό το ηχείο:
  1. Δεν έχει XLR σύνδεση. Δεν αγοράζουμε τίποτα που δεν έχει XLR. Νόμος.
  2. Δεν ειναι διαθέσιμο ακόμα για αγορά.
  3. Εχω ήδη παραγγείλει τα υπόλοιπα.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Ξέρω πως χρωστάω μια ανάλυση μετρήσεων με τον Trinnov+θεωρία και εξοπλισμό.

Επειδή δεν βλέπω να βρίσκω διάθεση να τα γράψω όλα μαζί, ανεβάζω πρώτα αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση, το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί, εκτός και αν έχει κάποιος πολλά subs- εγώ έχω μόνο δύο.
Και εννοώ το να έχεις σε πολλές θέσεις στον καναπέ ισοσταθμισμένο μπάσο, ομοιογενές, χωρίς μεγάλες διαφορές απο θέση σε θέση.

LFE.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top