Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
και τωρα το ίδιο πρόβλημα υπάρχει: οθόνη και απο πίσω τοίχος.
Προσωπικά, πίσω από την οθόνη έχω στρώσει όλη τη γυψοσανίδα με κοποπρεν ακουστικς, οπότε δεν είναι πρόβλημα σαν απλός άδειος τοίχος..

Γενικά είναι όλος αυτός ο τοίχος χοντρά περιποιημένος, σε βάθος.

Η οθόνη προβολής είναι ένας μουσαμάς βέβαια, που μια μικρή ανάκλαση (κυρίως στα πρίμα) την έχει, αλλά είναι τόσο λίγη, που δεν αξίζει τον κόπο να το συζητήσουμε, διότι:

Βεβαίως η οθόνη βρίσκεται πίσω από τα ηχεία, και πίσω από τα ηχεία, πρίμα δε πάνε ουσιαστικά. Αν τυχόν πάνε, θα είναι από τα πίσω σαράουντ ηχεία, που και μόνο η απόσταση της διαδρομής της ανάκλασης, τους εξουδετερώνει.


Το τζάμι μιας μεγάλης τηλεόρασης εκεί, λίγο με τρομάζει. Το γυαλί αποτελεί πολύ ισχυρή ανακλαστική επιφάνεια, δε ξέρω αν θα ακούγεται μια τηλεόραση 90" στο κέντρο (πιθανώς όχι), αλλά να πω την αμαρτία μου, με τρομάζει κάπως η ιδέα.

Όσον αφορά ποιότητα εικόνας, δε ξέρω πόσα λεφτά χρειάζεται να δώσεις για να σου βγάλει μια τηλεόραση την ποιότητα στην εικόνα που βγάζει ο JVC.. Ούτε ξέρω αν μπορεί η τηλεόραση να φτάσει τέτοια εικόνα, τέτοιο εύρος χρώματος, κλπ.

Απλώς είναι πιο εύχρηστη η τηλεόραση.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Προσωπικά, πίσω από την οθόνη έχω στρώσει όλη τη γυψοσανίδα με κοποπρεν ακουστικς, οπότε δεν είναι πρόβλημα σαν απλός άδειος τοίχος..

Γενικά είναι όλος αυτός ο τοίχος χοντρά περιποιημένος, σε βάθος.

Η οθόνη προβολής είναι ένας μουσαμάς βέβαια, που μια μικρή ανάκλαση (κυρίως στα πρίμα) την έχει, αλλά είναι τόσο λίγη, που δεν αξίζει τον κόπο να το συζητήσουμε, διότι:

Βεβαίως η οθόνη βρίσκεται πίσω από τα ηχεία, και πίσω από τα ηχεία, πρίμα δε πάνε ουσιαστικά. Αν τυχόν πάνε, θα είναι από τα πίσω σαράουντ ηχεία, που και μόνο η απόσταση της διαδρομής της ανάκλασης, τους εξουδετερώνει.


Το τζάμι μιας μεγάλης τηλεόρασης εκεί, λίγο με τρομάζει. Το γυαλί αποτελεί πολύ ισχυρή ανακλαστική επιφάνεια, δε ξέρω αν θα ακούγεται μια τηλεόραση 90" στο κέντρο (πιθανώς όχι), αλλά να πω την αμαρτία μου, με τρομάζει κάπως η ιδέα.

Όσον αφορά ποιότητα εικόνας, δε ξέρω πόσα λεφτά χρειάζεται να δώσεις για να σου βγάλει μια τηλεόραση την ποιότητα στην εικόνα που βγάζει ο JVC.. Ούτε ξέρω αν μπορεί η τηλεόραση να φτάσει τέτοια εικόνα, τέτοιο εύρος χρώματος, κλπ.

Απλώς είναι πιο εύχρηστη η τηλεόραση.
Φαντάζομαι να έχεις κάνει cross-fired τη δέσμη από τον προβολέα με τα κεντρικά ηχεία,άνω κάτω μπροστινά αλλά και πίσω. :sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Φαντάζομαι
Για φαντάσου το crossfire του πιάνου.. :drinks:

Screenshot_20210207_190258_com.roon.mobile.jpg


Και των κρουστών στο επόμενο. ;)
Μπορούν να αναγνωρίσουν αυτόματα το 4Κ υλικό και να αλλάζουν settings αυτομάτως.
Αυτά πλέον γίνονται και χωρίς lumagen.

"The new v3.50 firmware fundamentally revises the menu structure and changes the layout of the Picture Adjust page. At the top is the Content Type which can be selected automatically using the Auto Picture Mode Select feature found on the Input Signal page. This allows you to select the default picture mode for SDR (2D), SDR (3D), HDR and HLG, with the projector automatically selecting the chosen picture mode when it detects the specific signal."
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για φαντάσου το crossfire του πιάνου.. :drinks:

View attachment 199337

Και των κρουστών στο επόμενο. ;)

Αυτά πλέον γίνονται και χωρίς lumagen.

"The new v3.50 firmware fundamentally revises the menu structure and changes the layout of the Picture Adjust page. At the top is the Content Type which can be selected automatically using the Auto Picture Mode Select feature found on the Input Signal page. This allows you to select the default picture mode for SDR (2D), SDR (3D), HDR and HLG, with the projector automatically selecting the chosen picture mode when it detects the specific signal."
1612718584476.png
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μόνο τιβί.
Τηλεορασούλα 90in σε 1-2 χρόνια. :party:
Θελεις δυο. Μια μπρος και μια πισω για να κανουν πιγκ πογκ οι αντανακλασεις ηχου και να εχεις ιδια ταχυτητα ηχου. Αλλιως πετα τον Τρινοβ και παρε λυχνιες στα 9 βατ (τα 10 ειναι ακριβος πλεονασμος).

Υπαρχει κι αλλη λυση, να βλεπεις ταινιες αγκαλιτσα με τον αλλο τον χιπυ, να εχετε στην κοντρα τα κεφαλια οποτε πετυχαινεις παλι σωστες αντανακλασεις. 😍 🥰 😂

Αλλωστε το γραφει και ο Μπουτια "στα μυστικα του παραλληλου συμπαντος" 👀
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μόνο τιβί.

Εκτός και αν:
Σταματήσουν οι προβολείς να κάνουν σαν F35 πάνω σε αεροπλανοφόρο
Μπορούν να αναγνωρίσουν αυτόματα το 4Κ υλικό και να αλλάζουν settings αυτομάτως.
Αλλάζουν μόνοι τους το masking.

Τους βαρέθηκα.

Τηλεορασούλα 90in σε 1-2 χρόνια. :party:
Lunagen
Τα κάνει όλα αυτά αυτόματα .λύση για τον θόρυβο υπάρχει
Το είχε παρουσιάσει ο soco νομίζω .
Η έξω από το δωμάτιο εάν δε ενοχλεί η χαμηλή η μεσαία σκάλα
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Τελική όψη του προβολέα:

(Τα έβαψα από μπρος στο χρώμα του τοίχου)

View attachment 199335

Και από τα πλάγια οι 3 στρώσεις κοποπρεν ακουστικς, κολλημένες μεταξύ τους:

View attachment 199333

View attachment 199334

1,5 μέτρο κοποπρεν ακουστικς χρησιμοποιήθηκε σε κάθε μπροστινή πλευρά του προβολέα, κόπηκε σε 3 τεμάχια μήκους 50cm που κολληθηκαν μεταξύ τους.

Δηλαδή 3 μέτρα κοποπρεν ακουστικς μόνο για την μπροστινή όψη.

Η απόλυτη σιωπή.

Δε θα μου χαλάσει εμένα το σιναντ ο προβολέας... :neo:


(Άσε που είναι σχετικά ήσυχος αυτός)


Συνολικά ασχολήθηκα κάνα 2ωρο για το όλο πρότζεκτ, μη νομίζεις πως είναι τίποτα σπουδαίο ή χρονοβόρο.

Τον Μελιδη επρηζα για κάτι λεπτομέρειες..

Έτσι το εχεις αφήσει; Φιμωμένο; Θεωρώ ότι θα έχεις θεμα θθερμοκρασίας και σωστής ψύξης του προβολέα. Ιδιαίτερα σε hdr που ο προβολέας παίζει με την λάμπα σε πλήρη ισχύ. Εκτός και εαν καταλαβα λάθος.
 





wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ναι θα ξανατρέχεις ρυθμίσεις να σου φιάξει ο TRINOV τις ανακλάσεις από την TV. Αν μπορέσει. :laugh:
Για την σούπερ παραπάνω ευκολία και ησυχία της TV θα δεχόμουνα να χάσω και λίγο ποιότητα στον ήχο... που μπορεί και να μη συμβεί.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Περάσαν 2 προβολείς απ' το χώρο μου... έφυγαν όλοι νύχτα λόγω φασαρίας... ίσα που είδαν τα παιδιά 2-3 ταινίες και επιστροφή στην tv κι ας είναι μικρότερο το μέγεθος...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Οχι φίλε , οχι .
Δεν μπορεί να συγκριθεί η εικόνα προβολέα με τηλεόρασης .
Δεν γίνεται απλά. Συγκρίνεις άλλα πράγματα.
Στην τηλεόραση βλέπεις επάνω σε ένα ημιδιαφανές πλαστικό που προβάλεται η εικόνα.
Στον προβολέα βλέπεις την εικόνα που προβάλει το μηχάνημα , επάνω σε μία οθόνη .
Ναι είναι δύο διαφορετικά πράγματα , αλλά έτσι είναι.
Δεν το προβάλει στη μούρη σου.
Το βλέπεις από ανάκλαση.δΕΝ είναι κακό αυτό . Ισα ισα , ωραίο είναι. Μην τα βλέπουμε όλα ως τηλεόραση.
Δεν είναι έτσι.
Η τηλεόραση λειτουργεί όπως λειτουργεί , τα προβόλια δεν κάνουν το ίδιο .
Είναι άλλη μαγεία η μεγάλη εικόνα.
Η κινηματογραφική εικόνα.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Υπάρχει λύση , και όπως ξέρεις λέγεται Noctua .
Eχω αλλάξει τα ανιμηστήρια του W5000 με NOCTUA και έπαθα πλάκα , από το πόσο χαμηλό θόρυβο παράγουν.
Μιλάμε για διαφορά 20db . Για πλάκα.
Εχω πάρει , ακόμη δεν τον έχω βάλει 140mm ΝΟCTUA για τον JBL μπας και ησυχάσω λίγο.
Μιλάμε ο θόρυβος του jbl δεν περιγράφεται. Και είναι και 6 μέτρα μακριά .
Ακούγεται σαν απορροφητήρας τουαλέτας. Το έχω γράψει ξανά.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
σχεδόν δεν γίνεται αυτό που λες....και υπάρχει ρίσκο
πρέπει να γνωρίζεις ακριβώς τα λίτρα αέρα που δίνει το μαμά φανάκι (σπεκ που βρίσκεις απίστευτα δύσκολα ακόμα και με τον κωδικό του μαμά φαν....) άσε που αν πρόκειται για συνδυασμό με μπλοουερ μπαίνεις σε διαδικασίες κάτσε καλά

πρόκειται για ψύξη λάμπας...πλακετών....επεξεργαστή....και τροφοδοτικού όλα σε ένα....αν γίνει λάθος υπολογισμός κάτι θα πάρεις στο χέρι κάποια στιγμή

οι noctua έχουν ασφαλές νόημα αν πεις να φτιάξεις ένα ηχομονωμένο κουβούκλιο για να έχεις μέσα το προβόλι
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top