Toe in & Cross firing



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το διάβασα ρε παλικάρι.
Εσύ επέλεξες το 22 γιατί είναι ρεφερενς ή γιατί στο επέβαλε ο χώρος;
Δεν εχω 22.
25 έχω. Μεταξύ του Reference και του Maximum :p

Και @Bhutia κάτι ξεχνάς: δεν εχω στερεοφωνικό τρίγωνο. Εχω immersive setup.
Μην σκέφτεστε old school. Το δικάναλο πέθανε, δεν υπάρχει πια “στερεοφωνικό τρίγωνο” και sweet spot ενός ακροατή..

Τώρα έχουμε πολλά ηχεία, και εικόνα, που πρέπει να συσχετιστούν μεταξύ τους ως ολότητα, σε καθε χώρο, αναλόγως του αριθμού των σειρών καθισμάτων.

Το ερώτημα που θα αντιμετωπίσω στο μέλλον, οταν βγουν αξιοπρεπείς τηλεοράσεις κάτω απο 10.000€ στις 90in, και γλιτώσω απο το καρκίνωμα του προβολέα, θα είναι αν θα πρέπει να μικρύνω και άλλο την γωνία των ηχείων για να ταιριάξει με την εικόνα.
Συν-πλην. Μη το ξεχνάς. Δηλαδή περιεχόμενη γωνία 62.
Απο 44 μεχρι 61.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν εχω 22.
25 έχω. Μεταξύ του Reference και του Maximum :p

Και @Bhutia κάτι ξεχνάς: δεν εχω στερεοφωνικό τρίγωνο. Εχω immersive setup.
Μην σκέφτεστε old school. Το δικάναλο πέθανε, δεν υπάρχει πια “στερεοφωνικό τρίγωνο” και sweet spot.

Τώρα έχουμε πολλά ηχεία, και εικόνα, που πρέπει να συσχετιστούν μεταξύ τους ως ολότητα, σε καθε χώρο, αναλόγως του αριθμού των σειρών καθισμάτων.

Το ερώτημα που θα αντιμετωπίσω στο μέλλον, οταν βγουν αξιοπρεπείς τηλεοράσεις κάτω απο 10.000€ στις 90in, και γλιτώσω απο το καρκίνωμα του προβολέα, θα είναι αν θα πρέπει να μικρύνω και άλλο την γωνία των ηχείων για να ταιριάξει με την εικόνα.

Απο 44 μεχρι 61.
Κάθε άλλο παρά ξεχνώ,απλώς επιλέγω να κάνω ignore εκεί που έχει ουσιαστική σημασία για τις δικές μου συνήθειες και όχι σε... μέλη που θα ενοχλούσαν με κάποιον τρόπο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Στα πολυκαναλα φορμά με εικόνα (ως προβλέπεται), τα ηχεία οφείλουν να είναι κολλητά στα άκρα της εικόνας, ώστε να συμπίπτει το πλάτος της μουσικής σκηνής με αυτό της οπτικής, όπως ξαναειπα τόσες φορές...

Η οπτική γωνία της εικόνας, απαγορεύεται να ξεπερνάει τις +-31°, όπως ακριβώς τα γράφει στις οδηγίες του τρινοβ.

Αν η εικόνα έχει γωνία +-31° (62° γωνία θέασης) και τα ηχεία είναι (προφανώς) έξω από τα όρια της εικόνας, πάνε τα ηχεία στις (+-) 35-40°...

Και γω σύρριζα έχω τα ηχεία με την εικόνα, απλώς η εικόνα έχει τόσο πλάτος, που καλύπτει το ενδιάμεσο της γωνίας των ηχείων, που είναι στις +-30°, με το ελάχιστο δυνατό κενό.
Χονδρικά 47-50° γωνία θέασης έχω, αναλόγως της θέσης της πλάτης της πολυθρόνας.

Το ρεαλιστικό μίνιμουμ της γωνίας θέασης για να ευχαριστηθεί κανείς 4κ είναι 45°, δηλαδή όχι κάτω από 45°, θα είναι ..λίγο.

Οι 48° είναι τέλειες για 4κ, από κει και πάνω γουστάρουμε εμείς που θέλουμε "μεγάλη εικόνα", αλλά πάνω από 50° αρχίζει να κουράζει τους περισσότερους και βεβαίως όχι πάνω από 60, δεν έχει νόημα, δε μπορείς να δεις.

Έχουν αναλυθεί αυτά σε βαθμό κακουργήματος.

 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν εχω 22.
25 έχω. Μεταξύ του Reference και του Maximum :p
Σύμφωνοι.
Αλλά δε μου απάντησες.
Μια πιθανή μετακίνηση της θέσης θέασης /ακρόασης προς τα εμπρός δε θα μπορούσε να σου δώσει οριζόντια γωνία θέασης 30 και να παίξουν και l r στις 30;
Και αφού τα ηχεία είναι κολλητά, εκατέρωθεν της οθόνης, αυτό δε θα μας έδινε και (σχεδόν) ισοπλευρο τρίγωνο στα ηχεία;
Γιατί προτίμησες τις 25 σε γωνία θέασης; ήθελες να είσαι πιο κοντά στο ρεφερενς; οι 30 θα ήταν εις βάρος της εικόνας; θα ερχόσουν πολύ κοντά στην οθόνη; δεν το επέτρεπε ο χώρος;
Τι από αυτά; αυτό σε ρωτάω!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σύμφωνοι.
Αλλά δε μου απάντησες.
Μια πιθανή μετακίνηση της θέσης θέασης /ακρόασης προς τα εμπρός δε θα μπορούσε να σου δώσει οριζόντια γωνία θέασης 30 και να παίξουν και l r στις 30;
Και αφού τα ηχεία είναι κολλητά, εκατέρωθεν της οθόνης, αυτό δε θα μας έδινε και (σχεδόν) ισοπλευρο τρίγωνο στα ηχεία;
Γιατί προτίμησες τις 25 σε γωνία θέασης; ήθελες να είσαι πιο κοντά στο ρεφερενς; οι 30 θα ήταν εις βάρος της εικόνας; θα ερχόσουν πολύ κοντά στην οθόνη; δεν το επέτρεπε ο χώρος;
Τι από αυτά; αυτό σε ρωτάω!
Δεν θέλω να είμαι πιο κοντά στην οθόνη. Το δοκίμασα, δεν μου άρεσε καθόλου. Τα ίδια και σε φίλους με μεγαλες οθόνες, συνηθίζω γρήγορα αλλά δεν ευχαριστιέμαι.

Η σύζυγος κάθονταν σε ξεχωριστή καρέκλα πίσω απο τον καναπέ, κουραζόταν.
Τώρα είμαι σε αποσταση περιπου 2.7m απο την οθόνη, για να έβγαινε ισοπλευρο θελει 40cm πιο μπροστά, αρκετά κάτω απο 2.5 μέτρα. Άσε.
Ειδικά σε 16:9 ήταν ανυπόφορο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν θέλω να είμαι πιο κοντά στην οθόνη. Το δοκίμασα, δεν μου άρεσε καθόλου. Τα ίδια και σε φίλους με μεγαλες οθόνες, συνηθίζω γρήγορα αλλά δεν ευχαριστιέμαι.

Η σύζυγος κάθονταν σε ξεχωριστή καρέκλα πίσω απο τον καναπέ, κουραζόταν.
Τώρα είμαι σε αποσταση περιπου 2.7m απο την οθόνη, για να έβγαινε ισοπλευρο θελει 40cm πιο μπροστά, αρκετά κάτω απο 2.5 μέτρα. Άσε.
Ειδικά σε 16:9 ήταν ανυπόφορο.
Οκ, αυτό ήθελα να μάθω.
Συνεννοηθηκαμε! :tongue:
Και γω σύρριζα έχω τα ηχεία με την εικόνα, απλώς η εικόνα έχει τόσο πλάτος, που καλύπτει το ενδιάμεσο της γωνίας των ηχείων, που είναι στις +-30°, με το ελάχιστο δυνατό κενό.
Εσύ τα έχεις πιο μπροστά από την οθόνη σε σχέση με τον ντιμιφουτ;
Καλά θυμάμαι από τις φώτο ή κάνω λάθος;
 
Last edited:


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εν τω μεταξυ εκεινο το ρημαδι το αλφαδολεηζερ που δεν το βρισκω πουθενα στο εμποριο και συνεχως μας το μοστραρεις στις φωτο κατι μου λεει οτι το προμηθευτηκες απο τον Μιχαλη.
Το έχω κάνα δίμηνο που ήθελα να αλφαδιάσω κάτι κρεμαστά ράφια.
άψογο και τσάμπα


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν θέλω να είμαι πιο κοντά στην οθόνη. Το δοκίμασα, δεν μου άρεσε καθόλου. Τα ίδια και σε φίλους με μεγαλες οθόνες, συνηθίζω γρήγορα αλλά δεν ευχαριστιέμαι.

Η σύζυγος κάθονταν σε ξεχωριστή καρέκλα πίσω απο τον καναπέ, κουραζόταν.
Αυτά όλα ισχύουν.

Από κοντά, ιδίως κάτω από 2,5μ το πανί, δεν είναι καλή ιδέα, προτιμότερη η τηλεόραση σε μικρές αποστάσεις θέασης.

Βεβαίως, η μεγαλύτερη γωνία θέσης, είναι πάντα το ζητούμενο σε όλους εμάς που έχουμε πάνω από μια 10-ετια να κυνηγάμε την ωραία μεγάλη κινηματογραφική αίσθηση.

Σίγουρα θέλει χρόνο για να εξοικειωθεί στην μεγάλη εικόνα ένας άνθρωπος που μέχρι τα 45 του έβλεπε μια τηλεορασίτσα στα 5 μέτρα, είναι τεράστιο το άλμα, δυσκολεύεται να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος.

Ωστόσο, τα νέα δεδομένα της απεικόνισης σε 4k είναι πλέον εδώ, ακόμα και σε στριμινγκ υπηρεσίες (νετφλιξ) και η προτεινόμενη γωνία θέασης είναι 48°.

Στην πράξη, αν υλοποιήσεις αυτή τη γωνία θέσης σε απόσταση θέασης ~3μ, θες πρακτικά 125" διαγώνιο οθόνης.

Σε μένα η απόσταση θέασης είναι ~2.85cm και η οθόνη 117", δε χωρούσε ούτε 120", και αν χωρούσε έως 130", πίστεψέ με, θα έβαζα 130". Έχω περιορισμούς χώρου, δε γίνεται.

Η πλάτη του κεντρικού ηχείου σε μένα, βρίσκεται 43cm μπροστά από την οθόνη, χωρίς να υπολογίζω τα πίσω βύσματα του ηχείου που προεξέχουν.

Χονδρικά έχω ένα πραγματικό κενό πίσω από το κεντρικό ηχείο, περίπου 35cm, και να ο περιορισμός που δε μπορούσα να πάρω τα me Geithain, διότι παρά το 16" γουφερ στα 2.23μ θα ήταν πάλι, ενώ τα πλαϊνά σαράουντ θα ήταν στα 2μ, πρακτικά ...κακό. Δε χωρούσαν...


Αν κάποτε πας σε άλλο χώρο, μεγαλύτερων διαστάσεων, είναι προφανές πως θα χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερη οθόνη προβολής, σε μεγαλύτερη απόσταση θέασης (πιο ευχάριστη) και βεβαίως θα έχεις τη δυνατότητα να τοποθετήσεις τα εμπρός ηχεία στις +-30°.

Όλοι έχουμε περιορισμούς στο χώρο που είναι διαθέσιμος για το χόμπι..

Κάνουμε ότι είναι εφικτό, για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, τόσο σε εικόνα όσο και σε ήχο. AV είναι το χόμπι. ;)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν κάποτε πας σε άλλο χώρο, μεγαλύτερων διαστάσεων, είναι προφανές πως θα χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερη οθόνη προβολής
Μόνο τιβί.

Εκτός και αν:
Σταματήσουν οι προβολείς να κάνουν σαν F35 πάνω σε αεροπλανοφόρο
Μπορούν να αναγνωρίσουν αυτόματα το 4Κ υλικό και να αλλάζουν settings αυτομάτως.
Αλλάζουν μόνοι τους το masking.

Τους βαρέθηκα.

Τηλεορασούλα 90in σε 1-2 χρόνια. :party:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σταματήσουν οι προβολείς να κάνουν σαν F35 πάνω σε αεροπλανοφόρο
Μετά τις παρεμβάσεις που έκανα, στην νορμάλ σκάλα λάμπας, ο προβολέας δεν ακούγεται καθόλου. Εντελώς καθόλου, μηδέν, Ντεντ.

Τα υπόλοιπα όλα που λες, φυσικά γίνονται, λεφτά να έχεις κι όλα γίνονται.
Απλώς μαζεύονται πολλά τα λεφτά.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Χτες εκανα καποια πειραματα στριβοντας τα ηχεια.
Το κεντρικο δεν το υπολογιζω γιατι εμεινε σταθερο.
Τα υπολοιπα 6 τα ειχα κατ αρχας συμφωνα με το νεο βιβλιο. :hi:

Να θυμισω οτι το δικο μου επτακαναλο εχει ιδιαιτεροτητες λογω χωρου. Τα εμπρος ειναι στις φυσιολογικες θεσεις (ισοπλευρο τριγωνο) Τα 4 και 5 ειναι σε μια ακτινα διπλασια των εμπρος (60 μοιρες) ενω τα 6-7 (πισω) ειναι σε ακτινα 110 μοιρες
Τα 4 χτυπουσαν λιγο πιο μπροστα απ εκει που καθομαι. Τα αλλα δυο (πισω) χτυπουσαν περιπου 20 εκατοστα πισω απο το σβερκο μου. Η θεση μου στην πολυθρονα ¨καθιστος ταυρος¨

Εβαλα τον Billy Cobham οπου υπαρχει πολυ πλουσιο υλικο σε ολα τα ηχεια. Τεσσερα κομματια επαιξαν ολο κι ολο γιατι σε καθε κομματι εστριβα τα ηχεια. Αυτα ηταν το STEPPING, STRATUS, SEARCHING FOR THE RIGHT DOOR και SNOOPY S SEARCH.
Εβαζα καθε κομματι να παιξει ενα λεπτο. Το ακουγα δυο φορες. Μετα εστριβα τα ηχεια. Και παλι δυο φορες. Ειναι γεγονος οτι τετοιες δοκιμες δεν ειναι καθολου ευχαριστες. Αλλα τεσπα. Τοκαναμε κι αυτο. Ευτυχως τα ηχεια γυριζουν ευκολα.
Το αποτελεσμα στα δυο πρωτα κομματια οι διαφορες ηταν πολυ μικρες στα ορια του placebo. Στο τριτο και τεταρτο ηταν εμφανης η διαφορα. Η διαφορα ηταν φυσικα πιο ξεκαθαρη οταν καθοσουν στη διπλανη καρεκλα. Νικητης το of axis. Αλλα ενταξει 4 κομματια ηταν αυτα. Ειναι δυσκολο να κανεις τυφλο τεστ με τοσα ηχεια. Η θα πρεπει να βρεις εξι σεντονια ηχοπερατα και να σκεπαζεις τα ηχεια. Το αλλο ειναι φορας τη μασκα λιγο πιο πανω απο το συνηθισμενο (να πιασει και ματια) και καποιος γυρναει τα ηχεια, αλλα σου κλεβει και το γλυκο! :roflmao:

Δοκιμες εκανα και την πρωτη μερα που εγραψε ο Κωστας το σχετικο αρθρο. Ηταν κατι που επειδη το ειχα ακουσει πριν χρονια αμμεσως μου κινησε το ενδιαφερον.
Ωστοσο οι δοκιμες τοτε ειχαν τον εξης χαρακτηρα. Πριν παω τα ηχεια στη θεση του of axis, εβαλα καποια κομματια στη σειρα που ηξερα οτι ειχαν πολυ υλικο σ ολα τα ηχεια. Τα περασα σ ενα φλασακι και ξεκινησα. Αυτα ηταν το ON THE Run και το ΤΙΜΕ απο Πινκ Φλουντ, BUDDY RICH to Buddys Cherokee, Depeche Mode to Halo, Kraftwerk to Kardiogramm, Grover Washington to Let it Flow.

Αφου τα ακουσα προσεκτικα εστριψα τα ηχεια και τα ξανακουσα. Ομως οσο κι αν μου αρεσε το αποτεσμα καταλαβαινα οτι δεν ειναι σωστος ο τροπος συγκρισης. Γιατι περναει αρκετη ωρα και η πιθανοτητα λαθους ηταν μεγαλη. Επισης δεν αλλαξα καθολου θεση να δω τις ενδεχομενες διαφορες στις διπλανες θεσεις.

Τωρα μενουμε εδω μεχρι να κυκλοφορησει νεο βιβλιο. :gotcha:

Πλακα εχει. Βαζεις τους αλλους να βγαζουν τα ματια τους στο διαβασμα μετα σου γραφουν την περιληψη, τους λες δεν το πιασα καντο πιο ευκολο. Οποτε παρεμβαινει ο Μπουτιας και δεν ξαναρωτας ποτε τιποτα. Αλλα ΠΟΤΕ! :headbang:

Τυχερος ο Κωστας που λογω κορονοιου δεν τον βαζω να ερθει σπιτι και να στριψει αυτος τα ηχεια με αλφαδι.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Μόνο τιβί.

Εκτός και αν:
Σταματήσουν οι προβολείς να κάνουν σαν F35 πάνω σε αεροπλανοφόρο
Μπορούν να αναγνωρίσουν αυτόματα το 4Κ υλικό και να αλλάζουν settings αυτομάτως.
Αλλάζουν μόνοι τους το masking.

Τους βαρέθηκα.

Τηλεορασούλα 90in σε 1-2 χρόνια. :party:
Τα περισσότερα που λες το κάνουν ήδη καιρό.
Δεν κάνουν όλοι πολύ φασαρία ( και φυσικά μπορείς να ησυχάσεις τους θορυβώδεις... από hushbox, μέχρι αλλαγή ανεμιστήρων ).
Αναγνωρίζουν το υλικό και αλλάζουν resolution & refresh rate (MPC-HC)
Αλλάζουν το masking (MPC-HC).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα F35 δεν επιχειρούν από αεροπλανοφόρα.
Δεν κάνουν τόσο πολύ θόρυβο , και αυτά και οι προβολείς.
Εντάξει, μπορει να μην ξέρω απο αεροπλάνα, αλλά ο προβολές μου κάνει θόρυβο. Πολύ.
Εχω μετρησεις, αν θες τις ανεβάζω το βραδάκι.
4Κ υλικό νομίζω αναγνωρίζουν αυτόματα. Αφού υπάρχουν διάφορα flags. Δεν γνωρίζω σε ποιά settings αναφέρεσαι.
Δεν αλλάζουν τα προφίλ. Ο Καστρουνής μου εχει φτιάξει δυο προφίλ, με άλλη ένταση λάμπας για 1080/4Κ.
Μετά τις παρεμβάσεις που έκανα, στην νορμάλ σκάλα λάμπας, ο προβολέας δεν ακούγεται καθόλου. Εντελώς μηδέν, Ντεντ.
Θα δούμε τι θα γίνει μετα την ρύθμιση για 4K. Μακάρι.
και φυσικά μπορείς να ησυχάσεις τους θορυβώδεις... από hushbox, μέχρι αλλαγή ανεμιστήρων
Αυτά τα έλεγα πέρσι. :biggrin:
Αναγνωρίζουν το υλικό και αλλάζουν resolution & refresh rate (MPC-HC)
Δεν αλλάζει ο δικός μου τα προφίλ. Προφανως αλλάζει resolution, δεν εννοώ αυτό.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Εντάξει, μπορει να μην ξέρω απο αεροπλάνα, αλλά ο προβολές μου κάνει θόρυβο. Πολύ.
Εχω μετρησεις, αν θες τις ανεβάζω το βραδάκι.

Δεν αλλάζουν τα προφίλ. Ο Καστρουνής μου εχει φτιάξει δυο προφίλ, με άλλη ένταση λάμπας για 1080/4Κ.

Θα δούμε τι θα γίνει μετα την ρύθμιση για 4K. Μακάρι.
Ρε μπας και έχεις κανά βρώμικο φίλτρο και γκαζώνει?
Πόσα DB βγάζει ? Αν είναι όντως πάνω από το κεφάλι σου δεν μειώνεται εύκολα ο θόρυβος.
Δεν ήταν να κάνεις κάτι με ενα κουτί?
Που να δείς εγω τι τραβάω με το ανεμιστήρι του JBL που είναι 5,5 μέτρα μακριά και ακούγεται σαν απορροφητήρας μπάνιου.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Τα προφίλ είναι ένα θέμα...
Αν βαριέσαι το κλίκ αλλαγής... πηγή που κάνει HDR -> SDR tonemapping και ένα προφίλ και τέλος ( ή εύχεσαι να εισακουστεί το rec2020 @ SDR πρότυπο ).

ή πρήζεις την JVC στα email μέχρι να βάλουν στο μενού επιλογή assign default picture profile per resolution ή ακόμα καλύτερα video format :D
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
ΣΗΜΕΙΩΣΗ
κρατηθηκαν οι ιδιες διαστασεις του δωματιου,
αφενος για να γινονται συγκρισεις με τα προηγουμενα και
αφετερου για να μη γινει ευκολο και
να υπαρχουν τα ¨διλημματα, του τι να επιλεξω και του τι να θυσιασω για την βελτιστη λυση".


Στιγμιότυπο 2021-02-08, 11.21.02.png


ΥΠΟΜΝΗΜΑ 9.4.4.

Κέντρο κύκλου το Κ, ακτίνα 2,53μ

Σημείο Α,Β,Γ.Δ. πραγματικές θέσεις των 4 ακροατών.

Σημείο Η, Θ θεωρητικές θέσεις ακρόασης (για cross firing)

Σημείο E θεωρητικό MLP

Το σημείο Ε προτάθηκε ως average των Η και Θ

το MLP δεν είναι στο κέντρο του κύκλου.

Τα FL, FR δημιουργούν ένα ισόπλευρο τρίγωνο με το σημείο Ε, (πλευρά 2,92μ), αλλά βλέπουν στα σημεία Η και Θ και τέμνονται στο Κ


Τα FL, WL, SL, SBL HFL, HBL βλέπουν το Θ
Τα FR, WR, SR, SBR, HFR, HFR βλέπουν το Η

Τα atmos μειώθηκαν από 6 σε 4, λόγω μιας σειράς καθισμάτων,

Τηρείται ο κανόνας των ίδιων δορυφόρων, αλλά,
με την μετατόπιση των καθισμάτων πιο κεντρικά και αφού μειώθηκαν οι αποστάσεις, θα μπορούσε να τοποθετηθεί το 8’’ (310) παντού (δορυφόροι κ οροφή, 13τμχ)

Η επιλογή του 420 παντού (και στην οροφή), κρίνεται “μη δόκιμη, (είναι μεγάλο και τοποθετείται όρθιο,) αν και ηχητικά σωστότερη, αφού πρώτα τα atmos ούτως ή άλλως τερματίζουν

Η οθόνη μεγάλωσε και από 140’’ έγινε 150’’ (16/9) και ηχοπερατή γιατί μειώθηκε η πλευρά του ισόπλευρου τριγώνου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top