Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Σχεδόν λες μαλακίες.
Κοιτάς τα κυβικά μέτρα αέρα που σπρώχνει κάθε μηχάνημα.
Αν ειναι τα ίδια δεν έχεις πρόβλημα.
Αν δεν ειναι τα ίδια τότε έχεις , έχεις κάνει μαλακία. \
Τα πάντα όλα υπάρχουν και μπορούν να σε οδηγήσουν.
Για να μην λές ότι σε κράζω , βρήκα τα σπεκς του ορίτζιναλ ανεμιστήρα του δικού μου jbl .
Είναι για γέλια.
Δεν τα έχω εύκαιρα τώρα , αλλα΄μπορώ να τα ξαναβρώ.
Οι σημερινοί NOCTUA σπρώχνουν περισότερο αέρα με λιγότερο θόρυβο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
λύση για τον θόρυβο υπάρχει
Όλα όσα γράψατε τα ξέρω. Όλα. Τα έχουμε συζητήσει με τον @Μανώλης Κ. διεξοδικά, και ποια ανεμιστηράκια εχει ο Epson, και αν αλλάζουν.
Μου φαινεται περίεργο που δεν σκεφτήκατε πως όλα εχουν ήδη μελετηθεί.

Δεν θέλω να ταλαιπωρούμαι. Με λύσεις. Δεν θέλω λύσεις.
Θέλω να μην σπάω τους γεννητικούς μου αδένες. Ήδη ασχολήθηκα πολύ με το συγκεκριμένο θέμα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Νταχαρη αν θες στείλε αυτα τα ποσταρίσματα για προβολείς στο δικό μου θρεντ, μην χαλάμε αυτό
Ωραία πάρε λοιπόν μια TV και μην μας σπας τους γεννητικούς αδένες.
Μόλις βγει καλή 90+ κάτω απο τα 10000€. Εχει κλείσει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Σχεδόν λες μαλακίες.
Κοιτάς τα κυβικά μέτρα αέρα που σπρώχνει κάθε μηχάνημα.
Αν ειναι τα ίδια δεν έχεις πρόβλημα.
Αν δεν ειναι τα ίδια τότε έχεις , έχεις κάνει μαλακία. \
Τα πάντα όλα υπάρχουν και μπορούν να σε οδηγήσουν.
Για να μην λές ότι σε κράζω , βρήκα τα σπεκς του ορίτζιναλ ανεμιστήρα του δικού μου jbl .
Είναι για γέλια.
Δεν τα έχω εύκαιρα τώρα , αλλα΄μπορώ να τα ξαναβρώ.
Οι σημερινοί NOCTUA σπρώχνουν περισότερο αέρα με λιγότερο θόρυβο.
Μάρκου....για άλλη μια φορά γίνεσαι Μάρκου

ταχύτητα του αέρα=ψύξη.....
ο τρόπος που έχουν τοποθετήσει το κάθε εξάρτημα για να απολαμβάνει την πρωταρχική χαμηλή θερμοκρασία που έρχεται από το φανάκι....και αυτή να διαρρέει το υπόλοιπο μηχάνημα καθώς ο αέρας θα θερμαίνεται από τα υπόλοιπα παρτς κατά την κυκλοφορία δεν έχει καμία σχέση με τις ανοχές ενός ενισχυτή

ρώτα τον dimi στον epson του....επώνυμο προβόλι.....κορυφαίας ποιότητας.....να δεις τι κινεζοφανάκι είχε μέσα και αν βρέθηκαν ποτέ τα σπεκ του....τους έστειλα και μέιλ να μάθουμε.....@@ πήραμε....

δεν μπαίνουν παντού Noctua....


Νταχαρη αν θες στείλε αυτα τα ποσταρίσματα για προβολείς στο δικό μου θρεντ, μην χαλάμε αυτό

κάτσε να ολοκληρώσει τις μαμαρκουριές του ο Μάρκου και θα τα σιάξω :biggrin:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Μανούρα, αλλά αν θες σώνει και καλά να κάνεις κάτι τέτοιο υπάρχουν τα κατάλληλα όργανα, "χαρτογραφείς" τον/τους στοκ ανεμιστήρα/ες, δεν είναι απαραίτητο να βρείς datasheet.

Παίζουν πολλά θέματα βεβαίως, και μέσα σε όλα αυτά, εύχεσαι να είναι και σε μέγεθος που υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη ροή και πίεση ενώ ταυτόχρονα είναι πιο ήσυχος... και αυτά πάλι με αν, γιατί μπορεί να έχει κάποιο κομμάτι στο "διάβα" του ανεμιστήρα στο εσωτερικό που να δημιουργεί ενοχλητικό ήχο από την επίδρασή του στην ροή του αέρα του ανεμιστήρα.

Πολλά αλλά και αν :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Μανούρα, αλλά αν θες σώνει και καλά να κάνεις κάτι τέτοιο υπάρχουν τα κατάλληλα όργανα, "χαρτογραφείς" τον/τους στοκ ανεμιστήρα/ες, δεν είναι απαραίτητο να βρείς datasheet.

Παίζουν πολλά θέματα βεβαίως, και μέσα σε όλα αυτά, εύχεσαι να είναι και σε μέγεθος που υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη ροή και πίεση ενώ ταυτόχρονα είναι πιο ήσυχος... και αυτά πάλι με αν, γιατί μπορεί να έχει κάποιο κομμάτι στο "διάβα" του ανεμιστήρα στο εσωτερικό που να δημιουργεί ενοχλητικό ήχο από την επίδρασή του στην ροή του αέρα του ανεμιστήρα.

Πολλά αλλά και αν :D
Άσε μας ρε μπιλ....που πουλάς και πνεύμα
τα ξηλώνεις όλα...βάζεις noctua και τέλος
Μάρκου σπικινγκ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ρε συ Μάρκου.....μια που ξερς....
με την ηλεκτρική που χω ένα θέμα με τον θόρυβο
ποια noctua να βάλω να σταματήσει να ρουφάει? :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Προσθήκη στο σύστημα ένα φρέσκο Mac mini το οποίο θα αναλάβει αποκλειστικό ρόλο Roon Core.
Θα συνδεθεί στον Trinnov με HDMI για εικόνα μέσω του projector (για το σετάρισμα) αλλά και στο δίκτυο μόνο ενσύρματα για το Roon. Και θα ειναι always on.

Εχει 4 θύρες για τους σκληρούς με μουσική, και δεν θα τρέξει κανένα άλλο πρόγραμμα. Θα μεταφέρω λοιπόν το Core απο το MacBook το οποίο το χρησιμοποιώ και στη δουλειά με αποτέλεσμα οι κυρία και τα κορίτσια της οικογένειας να μην έχουν πρόσβαση στο Roon όταν λείπω.

Σαφώς πιο ισχυρό απο την άλλη επιλογή μου, το Nucleus, πιστεύω πως δεν θα εχω κανένα θέμα ούτε με την μεγάλη βιβλιοθήκη μου (πάνω απο 10tb) ούτε με τα multichannel DSD αρχεία που ζορίζουν τους επεξεργαστές.

Μέσα στο ΣΚ θα το σετάρω.

367A8EA9-D33F-4FAA-A193-4CBF63CBCE6C.jpeg
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Προσθήκη στο σύστημα ένα φρέσκο Mac mini το οποίο θα αναλάβει αποκλειστικό ρόλο Roon Core.
Θα συνδεθεί στον Trinnov με HDMI για εικόνα μέσω του projector (για το σετάρισμα) αλλά και στο δίκτυο μόνο ενσύρματα για το Roon. Και θα ειναι always on.

Εχει 4 θύρες για τους σκληρούς με μουσική, και δεν θα τρέξει κανένα άλλο πρόγραμμα. Θα μεταφέρω λοιπόν το Core απο το MacBook το οποίο το χρησιμοποιώ και στη δουλειά με αποτέλεσμα οι κυρία και τα κορίτσια της οικογένειας να μην έχουν πρόσβαση στο Roon όταν λείπω.

Σαφώς πιο ισχυρό απο την άλλη επιλογή μου, το Nucleus, πιστεύω πως δεν θα εχω κανένα θέμα ούτε με την μεγάλη βιβλιοθήκη μου (πάνω απο 10tb) ούτε με τα multichannel DSD αρχεία που ζορίζουν τους επεξεργαστές.

Μέσα στο ΣΚ θα το σετάρω.

View attachment 214571
Τι λες τωραααααα.....ερχεται και μενα σε λιγες μερες το δευτερο Mac mini M1 να αντικαταστησει το παλιο μου που ηταν mid 2011..δεν το αλλαζω και εγω φιλε το Μακακι να πω την αληθεια....καθαρο μονο για μουσικη....ωραιος ο Διμιφουτης!!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Τι λες τωραααααα.....ερχεται και μενα σε λιγες μερες το δευτερο Mac mini M1 να αντικαταστησει το παλιο μου που ηταν mid 2011..δεν το αλλαζω και εγω φιλε το Μακακι να πω την αληθεια....καθαρο μονο για μουσικη....ωραιος ο Διμιφουτης!!!!
αααααααα εκεί μου τα τρως πουλάκι μου....>:(

και μετά μου το παίζεις σκεπτικός για τα σαμπζζζ :p:laugh:
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Ωραίο μηχανάκι, δέκα χρόνια στο on, χωρίς κιχ, προ έτους έβαλα innuos αλλά το Μακάκι παρέμεινε για άλλες χρήσεις στη θέση του.
Ακουσες διαφορα αναμεσα στο mac mini και στο melco?
Μπορει το Μελκο να σηκώσει το dsp του Roon?
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Innuos ZENmini Mk3 Black 1TB με το εξτρα τροφοδοτικό του είναι το στρήμερ μου, όχι το Μελκο.
Όσο αφορά τις διαφορές, ναι είναι υπαρκτές στο σύστημα μου με την έννοια της περισσότερο ήπιας - φυσικής ροής των μουσικών αρχείων σε σχέση με το Μακ.
Μόνο σε κριτική ακρόαση βέβαια, γιατί τα Γκριμ είναι από τη φύση τους "μαλακά".

Ένα διάστημα είχα και το recklocκer, αλλά δεν ευτύχησε ο γάμος...σε άλλο σετάπ ίσως κάνει δουλειά, σε μένα τσού!!!
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Γενικότερα για τις συσκευές της Innuos διαβάζουμε και ακούμε πολύ καλά λόγια ;)
Γεγονός, το οποίο έχω εισπράξει από τρίτους, εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου με ρηβιους.
Καχύποπτος Γαρ, γνωρίζοντας τη δύναμη του σπονσοριγκ και των δημοσίων σχέσεων κάποιων εταιρειών.
Εγώ αυτάκια, όνλυ, καλώς η κακώς.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γεγονός, το οποίο έχω εισπράξει από τρίτους, εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου με ρηβιους.
Καχύποπτος Γαρ, γνωρίζοντας τη δύναμη του σπονσοριγκ και των δημοσίων σχέσεων κάποιων εταιρειών.
Εγώ αυτάκια, όνλυ, καλώς η κακώς.
Δεν ομιλώ για ρηβιούς μόνο αλλά και για εμπειρίες ανθρώπων που έχω καθημερινή επαφή.
Εύγε για την επιλογή. Και εγώ αν δεν έκανα ακρόαση μόνο με βινύλιο εκεί θα πήγαινα;)
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top