Στα άδυτα της Ascendo - εκεί που η απόκριση κατεβαίνει στα 5Hz


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Tι 10 τι 5, μην είσαι τετχιος..

:lol:

Πάντως με τον γνωστό ανεμιστήρα, υπάρχει σοβαρή απόκριση από 1 κύκλο, οπότε αυτά για το 50-ιντσο παύουν να είναι εντυπωσιακά σε αυτή την τιμή που τα δίνουν.. ;)

Όσο για την απόκριση, δεν τίθεται θέμα ούτε ερώτημα. Οι προδιαγραφές υψηλής πιστότητας ζητούν 20Hz-20kHz (+-3dB). 8-)

To +-3 dB σημαίνει πως είναι οκ αν έχει το -3dB στους 20, αλλά προσωπικά προτιμώ το +3 στους 20. :lol:

Σε κάποιες βαρεμενες ταινίες κυρίως, υπάρχει σημαντικός όγκος χαμηλού μέχρι και τους 10 κύκλους.

Προφανώς δεν ακούγεται, αλλά προκαλεί συναισθήματα τρόμου, αγωνίας, νιώθεις "άβολα".

Στη μουσική ομοίως, έχει κάτι βαρεμενες ηχογραφήσεις με περιεχόμενο μέχρι και στους 10 κύκλους.

Παλαβιάρηδες.. λες κι είναι απλό κι εύκολο να έχεις απόκριση μέχρι τους 20, το πάνε και πιο κάτω. Αθεόφοβοι ρε, τρελοκομεία.

Ο Μπομπ ο γνωστός (όχι ο Σφουγγαράκης) έχει το -3 στους 16 ή 17 κύκλους, αυτός νομίζω πως "κάτι ξέρει". :drinks:

Αν πάντως δε το ακούει αυτός, που φτιάχνει την ηχογράφηση, δεν νομίζω πως είναι θετικό να το ακούω γω, που παίρνω την κονσέρβα όπως την έφτιαξε αυτός. :lol:

Ειλικρινά δεν ξέρω αν υφίσταται στούντιο παραγωγής κονσερβών με απόκριση μέχρι τους 5-10 κύκλους, νομίζω πως δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα πουθενά. Άρα, αν έχουμε μεις απόκριση μέχρι κει κάτω, μάλλον θα ακούμε κάτι που δεν άκουσε ποτέ αυτός που έφτιαξε την κονσέρβα, είναι λίγο εκτός "προδιαγραφών" το όλο ποίημα...
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
ότι είναι τα 5 είναι και τα 20 κάτω από 30 μονο κραδασμούς νοιωθεις
Όχι, δεν είναι έτσι.

Τους 20 θεωρητικά τους ακούς κιόλας.

Καμία σχέση οι 5 κύκλοι.


Αδύνατο να νιώσεις κραδασμό στους 5 κύκλους.

Στους 20, αντιθέτως, μια χαρά το νιώθεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
μπορεις με συνδιασμο δγυο-αντε-τριων μεγαφωνων...των.. 10ιτσων απο μια εταιρια που θυμαται ο @daharis666 promark κατι τετχοιο ...να εχεις το ιδιο και πχοιοτικοτερο μαλιστα αποτελεζμα.. 🐒
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Όχι, δεν είναι έτσι.

Τους 20 θεωρητικά τους ακούς κιόλας.

Καμία σχέση οι 5 κύκλοι.


Αδύνατο να νιώσεις κραδασμό στους 5 κύκλους.

Στους 20, αντιθέτως, μια χαρά το νιώθεις.
τους έχω (τους 20)και ίσα ίσα που ακούγεται κατι
όταν βάλω τα αλλα δυο σαμπ θα ακούγεται κάτι ακόμα.
δεν αξίζει το κόπο.
πολλά τα προβλήματα για το τίποτα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
δεν αξίζει το κόπο.
πολλά τα προβλήματα για το τίποτα
Η ascendo πάντως, γι'αυτό το "τίποτα" που λες, φτιάχνει αυτά τα τέρατα σαμπ. :lol:

Τίποτα, τίποτα, άχρηστα είναι. :party:
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Η ascendo πάντως, γι'αυτό το "τίποτα" που λες, φτιάχνει αυτά τα τέρατα σαμπ. :lol:

Τίποτα, τίποτα, άχρηστα είναι. :party:
από 50hz και πάνω όμως έχει ωραια πράγματα

αλλα ξέρω εγώ εσύ τα θέλεις όλα αχόρταγε
@back θες να μας πεις ότι δεν ακούς από τους 20 κύκλους?

:idk::gotcha::angel:
ακούω όλοι ακούμε αλλα τι υπάρχει εκεί κάτω που θέλεις να το ακούς
καμια έκρηξη σε καμια ταινία.
υγ. το εκκλησιαστικό οργανο δεν μου αρεσει
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Όταν βρεθείς απέναντι από το συγκεκριμένο sub σε πιάνει "δέος".

Όταν ξεκινήσει να δονείται, νιώθεις το συντονισμό μεταξύ των ποδιών σου και του εδάφους. Δεν ακούς "μπάσο", νιώθεις κύματα, λες και η εκλυόμενη ενέργεια υποχρεώνει το έδαφος να κινηθεί, λες και βρίσκεσαι πάνω σε μηχανικό ταύρο –που βλέπουμε στα λούνα παρκ και προσπαθεί να σε ρίξει κάτω με τις κινήσεις του.

Το συκώτι πάλλεται, το στήθος βαραίνει, η ανάσα χάνει το ρυθμό της, το συναίσθημα ότι κάτι "κακό" θα γίνει σε κάνει να καλέσεις όλους τους δικούς σου ανθρώπους για να δεις αν είναι καλά! :)
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Οχι δεν έχω λινκ .
Δεν το έχω διαβάσει κάπου αλλά το έχω δοκιμάσει .
Εγώ σπίτι μου είχα 2 κλιπς 12αρια το ένα πάνω στο άλλο .
Επίσης ο flash είχε 6 μπροστά παλιά .
Εαν βρω κάπου αναφορά θα το αναφέρω
 

P

PMC

Guest
Αυτο το λες απο προσωπικη εμπειρια η ετσι γενικα και θεωρητικα.
Εγώ πιστεύω πως ο @makis.pol έχει ένα από τα καλύτερα συστήματά στο avsite.
Δεν το έχω δει-ακούσει αλλά νομίζω πως μια παρουσίαση του θα ήταν καλό μάθημα για όλους μας.....

Ξέρω μόνο πως μπορεί να ακούσει σε στάθμες που για μας είναι άπιαστο ονειρο.......:(
 
Last edited by a moderator:

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Συμφωνώ με το 20Hz-20KHz για να το βλέπει και το μετρητικό.
Συχνότητες κάτω των 10 κύκλων ίσως επηρεάζουν αρνητικά τον εγκέφαλο, όσο έμεινε από δαύτο.
Πάντως είναι αστείο να βλέπεις το νταστκαπ σε μέγεθος 12ιντσου.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mia χαρα ακουγονται συχνοτητες μεχρι τα 20 hz αμα εχεις και στασιμο ενοχλητικο πολυ μικρου ευρους εκει να δεις ....
Τα σαμπ της psa audio ειναι αγαπημενα ,οποιος θελει τρελες σταθμες μονο σε συνδιασμους 18'pa sub(2nd oct)/sub με βαριους μεγαλων διαδρομων μεγαφωνων (1st oct) μπορει να το πετυχει.
Το κυνηγι των σταθμεων σε φερνει αντιμετωπο με νεες προκλησεις και προβληματα συνεχως ,ισως γιατι δεν περιμενεις ποσο αχορταγος μπορεις να γινει για να τα σκεφτεις ...μπορει να ανακαλυψεις οτι εδω για παραδειγμα για να τροφοδοτηθει σωστα ισχυ επαρκη δεν κανουν οι κοινες πριζες ....
Επισης δεν ξερω εαν μπορει να αναπαραχθει κατι το ιδιο με αυτο το τερας ,που σημαινει οτι δεν ειναι απαραιτητα οτι θα το κανει καλυτερα η χειροτερα εαν αναφερομαστε για το ιδιο ευρος των πολυ χαμηλων συχνοτητων.
Εγω δεν θα το ειχα για πανω απο τα 30hz ,,, σαν πρωτη εικονα ...ισως να το ειχα μονο στην( -1st oct .0-20hzo_O)
Και δε θα ειχα πουθενα bass reflex..
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top