Στεγανοποίηση και θερμομόνωση

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Kαμία σχέση......υπάρχουν μηχανικοί με ανάλογη πιστοποίηση που δεν έχουν ιδέα.
Το συγκεκριμένο πρόβλημα,απαιτεί μηχανικό με γνώσεις και εμπειρία στο αντικείμενο,ουτε ενα 10% των μηχανικών δεν τις έχει (για αυτό τις περισσότερες φορές μετά από 2-3 χρόνια ,φτου και από την αρχή).
Γενική οδηγία...... πριν αρχίσουμε οποιαδήποτε εργασία μόνωσης κλπ, πρώτα εξασφαλίζουμε τις όποιες ατέλειες (ρωγμές κυρίως) στην κατασκευή μας. Δεν ξέρω αν έχεις μόνο στην πλάκα πρόβλημα, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν ξεκινάς μόνωση σε πλάκα που έχει ρωγμές.
Εννοείται ότι πρέπει να φτιαχτούν οι ρωγμές πριν την μόνωση.
Ο λόγος που έγραψα για μηχανικό με πιστοποίηση ενεργειακής αναβάθμισης είναι γιατί ο νηματοθέτης θέλει και θερμομόνωση.
Οταν ξεκίνησα στο δικό μου σπίτι εργασίες η μηχανικός μου έστειλε άλλο μηχανικό για ενεργειακή πιστοποίηση και αναβάθμιση, δεν το έκανε εκείνη γιατί δεν ασχολείται.
Αν και πιάνουν τα χέρια μου σε πολλά πράγματα, αυτά δεν γίνονται χωρίς ειδικούς. Τα DIY είναι πεταμένα λεφτά. Θέλει γνώση σε πολλά θέματα που δεν έρχεται μέσα από forums.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Τα DIY είναι πεταμένα λεφτά. Θέλει γνώση
Γενική αρχή. Ισχύει παντού.

Δυστυχώς όμως, όταν τα λεφτά δε φτάνουν και το πλοίο βουλιάζει, ο πνιγμένος πιάνεται από τα μαλλιά του, αυτό μπορεί, αυτό κάνει.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Και σε αυτόν και πιάνεται από τα μαλλιά και σε αυτόν που δεν έχει ταληρο λέω το ίδιο πράγμα.
Στο μηχανικό. Αυτοί χρειάζονται πολύ περισσότερο τι σωστή καθοδήγηση, περισσότερο και από τον φραγκάτο.
Αυτή τη μέση λύση ο μηχανικός θα τη δώσει γιατί θα δει το πρόβλημα και θα κρίνει ανάλογα πως μπορεί να "λυθεί" προσωρινά με το διάθεσημο μπάτζετ.
Γιατί ότι και να κάνει προσωρινό θα είναι, ας είναι τουλάχιστον η "λύση" με τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής μέχρι να δει τι θα κάνει παρακάτω.
Πως θα δωθει αυτή η "λύση";
Στα Forums από άσχετους;

Λίγη λογική.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
16
Λόγο δουλειάς ανεβαίνω σε πολλές ταράτσες......μόνο μια μου έχει κάνει εντύπωση από θέμα μόνωσης.....και ομορφιάς.
Την έχει ένας πελάτης μου που γενικώς την ψάχνει πριν κάνει κάτι.
Έριξε μια τσιμεντοκονία μετά το πέρασε με ένα ελαστομερες 2 χέρια και από πάνω περάσαν κάτι σαν πλάκες πεζοδρομίου πού είχαν ενσωματωμένη μόνωση από κάτω την πράσινη....... Ντάου την λέμε εδώ.
Αυτά μπήκαν χωρίς κόλλα όπου περιμετρικά έπεσε 10 πόντους χαλίκι αρκετά χοντρό, για να σφηνωσουν μεταξύ τους μάλλον.
Το μόνο που μου τόνισε είναι ότι το ελαστομερες είναι της sika.
Έψαξε πολύ για τιμές ακόμα και σε όλη την Ελλάδα για τα υλικά.
μπορώ να τον ρωτήσω πόσο στοιχίζει το τετραγωνικό αλλά λίγα δεν είναι.....το θυμάμαι αυτό.
Το έχω κοιτάξει. Θέλει πολύ δουλειά πριν για να μπουν, αδιαβροχοποίηση, ρύσεις. + Βάρος + Κόστος
συμφωνω με την πρόταση του @Costas Coyias αλλά δεν γλυτωνεις την προεργασία που ανέφερα.
κολλητά στο ταβάνι δεν .... προτείνεται , είναι επικίνδυνο
Και ρωτώ , ως δια μαγείας στερεώθηκε με κάποιο τρόπο η μόνωση , δεν θα την κρύψεις ; θα φαίνεται ;
Ενημερωτικά:
το βάρος της κολλάς πλακιδίων +μόνωση ΕΙΝΑΙ μεγαλύτερο από τη μόνωση +τα πλαστικά βύσματα στερέωσης.

Οι πλάκες πεζοδρομίου με ενσωματωμένη μόνωση που λέει ο @Anakin είναι πολύ βαριά κ ακριβή λύση.

Αδιάκριτες ερωτήσεις :
Δικό σου ή το νοικιάζεις ;
Για τι παχος πλάκας μιλάμε ;
Χρονολογία κατασκευής ;
Το είπα για να μην κάνω τρύπες όχι από θέμα έξτρα δουλειάς.
Δικό μας.
Δεν ξέρω αλλά τα σίδερα είναι (νομίζω) πού κοντά στο τέλος της πλάκας από κάτω.
Κάπου στο 1960+
 

Μηνύματα
34
Reaction score
16
Δεν ξέρω αν έχεις μόνο στην πλάκα πρόβλημα, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν ξεκινάς μόνωση σε πλάκα που έχει ρωγμές.

Kάποια περισσότερα στοιχειά για την κατασκευή? Ηλικία, περιοχή, γνωρίζεις αν η πλάκα έχει υπολογισμένο οπλισμό ή πετάμενα ντιβάνια (ναι το εχω δει)? Η πλάκα πατά σε περιμετρικά δοκάρια ή στον τοίχο?
Ναι για τις ρωγμές φυσικά θα το δω. Πάντως δεν έχει εμφανή προβλήματα από πάνω. Από εκεί που έβαλε νερά είναι σαν τρίχα η ρωγμή.
60 χρόνων. Αθήνα. Ο οπλισμός μου φαίνεται καλός, κοντά μεταξύ τους τα σίδερα κ νομίζω καλό πάχος. Έχει δυο κολώνες στην μια άκρη, το υπόλοιπο σε τοίχους. Το πρόβλημα είναι οι ρύσεις, η ηλικία/φθορά και ίσως η ποιότητα του σκυροδέματος.
Κάποια στιγμή πριν αρκετά χρόνια του είχε ρίξει μια ματιά μηχανικός είχε πει είναι εντάξει το στατικό.
 



Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Το έχω κοιτάξει. Θέλει πολύ δουλειά πριν για να μπουν, αδιαβροχοποίηση, ρύσεις. + Βάρος + Κόστος

Το είπα για να μην κάνω τρύπες όχι από θέμα έξτρα δουλειάς.
Δικό μας.
Δεν ξέρω αλλά τα σίδερα είναι (νομίζω) πού κοντά στο τέλος της πλάκας από κάτω.
Κάπου στο 1960+
κατάλαβα ότι δεν θες τρύπηματα για το φόβο επιπλέον εισροής ομβρίων.

Εικάζω ότι το 1960+ το μπετόν θα ήταν Β160 με stahl I (μαλακός Σίδηρος) με πιθανό πάχος πλάκας το πολύ 13εκ. Οι τότε υπολογισμοί δίναν συνήθως πάχη 9-10 εκ και ο κανονισμός απαιτούσε ελάχιστο παχος 13εκ. και η σκυροδετηση γινόταν με μικρές μπετονιέρες και ντενεκέ στην πλάτη ..... κάθε ντενεκές και διαφορετική σύσταση μπετόν.

Σημειωσε επίσης ότι ο χρόνος ζωής του σκυροδέματος είναι ~80-85 χρόνια, κατοπιν αρχίζει η γήρανση του σκυροδεματος και η σταδιακή μείωση της αντοχής του σε βάθος χρόνου. Γιαυτο και εμφανίζονται προβλήματα σαθρότητας και ρηγματώσεων.
Επιπλεον το 1960 δεν υπήρχε αντισεισμικός κανονισμός με την σημερινή έννοια, με ότι συνεπάγεται αυτό.
Υπάρχει μια σχάρα οπλισμού και αυτή στην κάτω πλευρά της πλάκας (έτσι έπρεπε), αλλά τώρα μπαίνει και πάνω σχαρα.
Το ότι διακρίνεις την κάτω σχαρα , αυτό δεν είναι καλό, διότι δεν υπάρχει η σωστή επικάλυψη του οπλισμού με μπετόν (>2εκ-3εκ)
Ήρθε κ ο σοβάς με τον ασβέστη και ίσως επιβάρυνε την κατάσταση με επιπλέον οξείδωση. Οπλισμός που οξειδώνεται = φουσκώνει, δηλ διαστέλλεται και ρηγματωνει το μπετόν και σου μπαίνουν νερά.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.412
Είναι λίγο βαρετό να το διαβάζεις αλλά:

Υπάρχουν κάποια πράγματα που γίνονται για διαφορετικούς λόγους από ότι πιστεύουμε και το κόστος τους είναι επίσης πολύ διαφορετικό από αυτό που φαίνεται.
Η μόνωση , το επίχρισμα και η βαφή έχουν πρωταρχικό σκοπό την προστασία της κατασκευής από τα καιρικά φαινόμενα και μετά να ικανοποιήσουν αισθητικούς και πρακτικούς σκοπούς.
Αν σήμερα η σωστή μόνωση του δώματος φαίνεται ακριβή, αργότερα η σωστή επισκευή της πλάκας θα είναι πανάκριβη , η μετέπειτα κατεδάφιση και ανοικοδόμηση του οικήματος εξωπραγματική.
Η συντήρηση της κατασκευής είναι ένα θέμα που δεν λαμβάνεται ποτέ υπόψη ούτε και το κόστος αυτής και τελικά απαξιώνονται οι κατασκευές με την πάροδο των χρόνων και στο τέλος τείνουν να γίνουν επικίνδυνες.
Εδώ φαίνεται ότι έχεις περάσει το επίπεδο της απαίτησης για σωστή συντήρηση και βρίσκεσαι προ της αντιμετώπισης μια σοβαρής ζημιάς στην πλάκα .
Αν γίνει και αυτό οικονομικά με την στενή έννοια του όρου το επόμενο στάδιο θα είναι σε λίγα χρόνια μια ανεπανόρθωτη ζημιά.
Κουμάντο στην τσέπη σου κάνεις μόνο εσύ αλλά καλό είναι να γνωρίζεις τους κινδύνους των επιλογών σου και το πραγματικό μακροπρόθεσμο κοστος αυτών
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Ναι για τις ρωγμές φυσικά θα το δω. Πάντως δεν έχει εμφανή προβλήματα από πάνω. Από εκεί που έβαλε νερά είναι σαν τρίχα η ρωγμή.
60 χρόνων. Αθήνα. Ο οπλισμός μου φαίνεται καλός, κοντά μεταξύ τους τα σίδερα κ νομίζω καλό πάχος. Έχει δυο κολώνες στην μια άκρη, το υπόλοιπο σε τοίχους. Το πρόβλημα είναι οι ρύσεις, η ηλικία/φθορά και ίσως η ποιότητα του σκυροδέματος.
Κάποια στιγμή πριν αρκετά χρόνια του είχε ρίξει μια ματιά μηχανικός είχε πει είναι εντάξει το στατικό.
Oταν ρώτησα για τον οπλισμό, εννοούσα από κάποιο κατασκευαστικό σχέδιο, υποθέτω αυτό εννοείς και εσύ και όχι ότι φαίνεται με κάποιο τρόπο ο οπλισμός (προφανώς σαν μαύρες γραμμές λόγω οξείδωσης του....). Θεωρώ δεδομένο ότι δεν έχουμε τέτοια θέματα, διαφορετικά πρέπει πρώτα να επισκευαστεί αυτό και μετά όλα τα αλλά. Μια σωστή μόνωση κοστίζει αρκετά και πρέπει να γίνει από "πραγματικά" έμπειρο κατασκευαστή (μηχανικό ή απλό τεχνικό).
Γιατί ρώτησα αν έχει δοκάρια περιμετρικά η πλάκα? Αν είχε, θα μπορούσες να πατήσεις στα όρια της πλάκας (άρα το φορτίο άμεσα στο δοκάρια), ένα μεταλλικό πλαίσιο και εκεί να στηρίξεις μια νέα οροφή (από υλικό ελαφρύ, με καλή θερμική συμπεριφορά και με μικρή κλίση ώστε να φεύγουν τα νερά) στα 10 εκατοστά το πολύ πάνω από την πλάκα. Η πλάκα θα χρειαζόταν απλά το κλείσιμο των ρωγμών με ένα επισκευαστικό υλικό, ενώ θα μπορούσε να μπει και ελαφρύ μονωτικό υλικό ανάμεσα τους. Απλή μέθοδος, αποτελεσματική (αρκεί να μην χρησιμοποιείται η πλάκα για κάποιο λόγο), αλλά επειδή είναι ένα πρόσθετο φορτίο, πρέπει να ελεγχθεί αν η κατασκευή μπορεί να το αναλάβει και σαν μόνιμο φορτίο, αλλά κυρίως σαν σεισμικό φορτίο.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
16
Δηλαδή, πατάει η πλάκα γύρω-γύρω σε δοκάρια;
Είναι μακρόστενο, δυο τμήματα ένα 3μ χ 6μ και στην συνέχεια των 6μ ένα 4μ χ 4μ. Στην ένωσή τους έχει τοίχο και ίσως εκεί υπάρχει και ένα δοκάρι στην μέση δεν είμαι σίγουρος. Μπορεί και απέναντι γιατί μπαίνει μέσα τοίχος απο το δίπλα μπορει να έχει και εκει. Το σίγουρο είναι ότι έχει δύο στην μια ακρη, στο 3μ χ 6μ στην πλευρά των 3μ έχει 2 δοκάρια.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αν γινεται καμε μια υγρομονωση και μια κεραμοσκεπη απο πανω να ξεμπερδευεις
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Είναι λίγο βαρετό να το διαβάζεις αλλά:

Υπάρχουν κάποια πράγματα που γίνονται για διαφορετικούς λόγους από ότι πιστεύουμε και το κόστος τους είναι επίσης πολύ διαφορετικό από αυτό που φαίνεται.
Η μόνωση , το επίχρισμα και η βαφή έχουν πρωταρχικό σκοπό την προστασία της κατασκευής από τα καιρικά φαινόμενα και μετά να ικανοποιήσουν αισθητικούς και πρακτικούς σκοπούς.
Αν σήμερα η σωστή μόνωση του δώματος φαίνεται ακριβή, αργότερα η σωστή επισκευή της πλάκας θα είναι πανάκριβη , η μετέπειτα κατεδάφιση και ανοικοδόμηση του οικήματος εξωπραγματική.
Η συντήρηση της κατασκευής είναι ένα θέμα που δεν λαμβάνεται ποτέ υπόψη ούτε και το κόστος αυτής και τελικά απαξιώνονται οι κατασκευές με την πάροδο των χρόνων και στο τέλος τείνουν να γίνουν επικίνδυνες.
Εδώ φαίνεται ότι έχεις περάσει το επίπεδο της απαίτησης για σωστή συντήρηση και βρίσκεσαι προ της αντιμετώπισης μια σοβαρής ζημιάς στην πλάκα .
Αν γίνει και αυτό οικονομικά με την στενή έννοια του όρου το επόμενο στάδιο θα είναι σε λίγα χρόνια μια ανεπανόρθωτη ζημιά.
Κουμάντο στην τσέπη σου κάνεις μόνο εσύ αλλά καλό είναι να γνωρίζεις τους κινδύνους των επιλογών σου και το πραγματικό μακροπρόθεσμο κοστος αυτών
+1000
 

P

panag 505

Guest
Η πιο φτηνή προσέγγιση στο θέμα σου είναι η σχολαστική καθαριότητα πριν από κάθε εργασία, εντοπισμός όλων των ρωγμών και απομάκρυνση με σπάτουλα όλων των σαθρών, με σκέτο τσιμέντο και νερό (αριάνι) το οποίο θα ρίξεις στις ρωγμές και θα τρίψεις με ένα πανί χοντρό σχολαστικά και επαναλαμβανόμενα , όταν στεγνώσει πίσσα έτοιμη με βούρτσα κάλυψη όλης της περιοχής μέχρι τις άκρες με μπόλικο υλικό, θα χρειαστεί πέρασμα και δεύτερη φορά έτσι θα πετύχεις τη στεγανότητα, όταν στεγνώσει καλό μονωτικό βιομηχανικού τύπου άσπρου χρώματος για τη θερμότητα κατά την θερινή περίοδο και την ελάχιστη στεγανότητα που προσφέρει. Πάντα δύο χέρια σταυρωτά μόνο τις πολύ πρωινές ώρες. Εσωτερικά όχι μόνωση γιατί όπως έγραψες τα σίδερα της πλάκας είναι κοντά στο εσωτερικό και τα οποία θα σου ρίξουν τον σοβά εάν δεν έχει γίνει μέχρι τώρα. Με αυτό τον τρόπο οικονομικά, χωρίς να προσθέσεις βάρος θα έχεις μια πενταετία αρκετά δροσερή και η οποία όμως θα επαναλαμβάνεται πέραν αυτής.
 
  • Like
Reactions: jag

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Η πιο φτηνή προσέγγιση στο θέμα σου είναι η σχολαστική καθαριότητα πριν από κάθε εργασία, εντοπισμός όλων των ρωγμών και απομάκρυνση με σπάτουλα όλων των σαθρών, με σκέτο τσιμέντο και νερό (αριάνι) το οποίο θα ρίξεις στις ρωγμές και θα τρίψεις με ένα πανί χοντρό σχολαστικά και επαναλαμβανόμενα , όταν στεγνώσει πίσσα έτοιμη με βούρτσα κάλυψη όλης της περιοχής μέχρι τις άκρες με μπόλικο υλικό, θα χρειαστεί πέρασμα και δεύτερη φορά έτσι θα πετύχεις τη στεγανότητα, όταν στεγνώσει καλό μονωτικό βιομηχανικού τύπου άσπρου χρώματος για τη θερμότητα κατά την θερινή περίοδο και την ελάχιστη στεγανότητα που προσφέρει. Πάντα δύο χέρια σταυρωτά μόνο τις πολύ πρωινές ώρες. Εσωτερικά όχι μόνωση γιατί όπως έγραψες τα σίδερα της πλάκας είναι κοντά στο εσωτερικό και τα οποία θα σου ρίξουν τον σοβά εάν δεν έχει γίνει μέχρι τώρα. Με αυτό τον τρόπο οικονομικά, χωρίς να προσθέσεις βάρος θα έχεις μια πενταετία αρκετά δροσερή και η οποία όμως θα επαναλαμβάνεται πέραν αυτής.
πάνω στην πίσσα δεν μπορείς να βάψεις τίποτα.
το αριανι που λες δεν προσφέρει τπτ , θέλει συγκολλητικές ρητίνες
Και με θερμομόνωση ;
αν γινεται καμε μια υγρομονωση και μια κεραμοσκεπη απο πανω να ξεμπερδευεις
Βάρος , κόστος, οικοδομική άδεια
Θες και άλλα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ερώτηση.
Τι παθαίνουν με τα χρόνια όλοι αυτοί οι τσιμεντένιοι εκτεθειμένοι σκελετοί μονοκατοικιών που ποτέ δεν καλύφθηκαν έστω με σοβά;
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Είναι μακρόστενο, δυο τμήματα ένα 3μ χ 6μ και στην συνέχεια των 6μ ένα 4μ χ 4μ. Στην ένωσή τους έχει τοίχο και ίσως εκεί υπάρχει και ένα δοκάρι στην μέση δεν είμαι σίγουρος. Μπορεί και απέναντι γιατί μπαίνει μέσα τοίχος απο το δίπλα μπορει να έχει και εκει. Το σίγουρο είναι ότι έχει δύο στην μια ακρη, στο 3μ χ 6μ στην πλευρά των 3μ έχει 2 δοκάρια.
Aπο τη περιγραφή μάλλον πρέπει να είναι κατασκευή με φέρουσα τοιχοποιία και όχι με κανονικό φορέα από οπλισμένο σκυρόδεμα (υποστυλώματα, δοκούς, πλάκες). Δεν ξέρω αν γνωρίζεις αν έχει κατασκευαστεί με κανονική άδεια ή όχι και απλά "τακτοποιήθηκε" στη συνέχεια με κάποιον από τους πολλούς νομούς που ακολούθησαν. Πάντως το 1960 αν ήταν εντός σχεδίου πόλης (τότε) πρέπει να έχει κανονική άδεια (για αυτό σε ρώτησα περιοχή). Πέρα από την μόνωση κλπ προβλήματα, υπάρχει ένα γενικότερο ζήτημα με κατασκευές μεγάλης ηλικίας και πρόχειρα κατασκευασμένες από την αρχή. Ο Έλληνας ιδιοκτήτης δεν έχει την κουλτούρα της σωστής συντήρησης, της επισκευής, της ενίσχυσης ή από ένα σημείο και μετά, της καινούργιας κατασκευής (είναι και η οικονομική κατάσταση στη μέση δυστυχώς).
Πρέπει πρώτα από όλα να δεις ποιος θα είναι ο ωφέλιμος χρόνος ζωής συνολικά της κατασκευής και ποια η χρήση της τα επόμενα χρόνια ή αν είναι κάτι που θα αντικατασταθεί από μια νέα κατασκευή ή θα πουληθεί.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Ερώτηση.
Τι παθαίνουν με τα χρόνια όλοι αυτοί οι τσιμεντένιοι εκτεθειμένοι σκελετοί μονοκατοικιών που ποτέ δεν καλύφθηκαν έστω με σοβά;
δυστυχώς παθαίνουν ζημιά,
άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο.
Ο σοβάς ομορφαίνει, δεν προστατεύει, προστασία παρέχει η σωστή βαφή με το σωστό χρώμα.
Αποσάθρωση, διάβρωση, ενανθράκωση οπλισμού, σεισμική καταπόνηση, λιμνάζοντα νερά σε ταράτσες και υπόγεια εγκαταλελειμμένων κτιρίων, που επιβαρύνουν περαιτέρω τα προβλήματα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top