Στεγανοποίηση και θερμομόνωση

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Βλέπω έχεις πιάσει απόλυτα το πνεύμα του φόρουμ! :biggrin:
Θεσσαλονικιός γαρ, τους γνωρίζω προσωπικά. :lol: :biggrin:
Αν και νομίζω ότι ισχύει γενικά για τους γιατρούς, έχω πολλούς γνωστούς, πελάτες, φίλους είναι μια κατηγορία μόνοι τους, έχουν τρομακτική ικανότητας εκμάθησης και απομνημόνευσης.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
:hi:
το εκτιμώ.

Πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε καλύτερες και πιο εμπεριστατωμένες τοποθετήσεις, όταν ξέρουμε με ποιον μιλάμε.
και εννοώ ότι αν μιλαω με κάποιον πχ μουσικό, για οικοδομικό θέμα, θα είμαι πιο επεξηγηματικός, με έναν συνάδελφο θα είμαι πιο λιτός και ακριβής γιατί ξέρω ότι με αντιλαμβάνεται, με ένα γιατρό .... θα μιλήσουν τα μάτια ..... αυτοί τα ξέρουν όλα :roflmao: :biggrin: :lol:
Δεν μας ανεφερες πως θα μιλουσες σε δικηγορο. Απο ....φοβο? 😂 :lol:
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Το οτι δεκα ατομα προτείναμε δεκα διαφορετικές λύσεις και εμπειρίες είναι ενδεικτικό για το τι συμβαίνει στο συγκεκριμένο χώρο. Μαστόρια, μελετητές,μηχανικοί, εφαρμοστές, συνεργεία εξειδικευμένα και μη και δε συμμαζεύεται. Άλλες τόσες λύσεις θα ακούσει ο φίλος όταν θα αρχίσει να ζητάει προσφορές. Και δεκάδες διαφορετικά προιόντα από τις σχετικές εταιρείες.
Εγώ θα πρότεινα αν τελικά πάει στη λύση των επαλειφόμενω ελαστομερών να ρίξει ενα γρήγορο διαβασμα σε τεχνικά φυλλάδια και ιδιότητες/πλεονεκτήματα και που θελει να ριξει μεγαλύτερο βαρος.
Αλλο θα προσφέρει αντανακλαστικότητα, αλλο καλυψη ρωγμων, αλλο βατοτητα, αλλο αντοχη σε λιμναζοντα, αλλη προσφυση σε καθε υποστρωμα κοκ
Χρυση λύση δεν υπάρχει, το αλλειφουμε ενα ασπρο υγρο και διώξαμε ολα τα κακα με τη μια δε γινεται.
Ούτε και αν πάει σε κάτι καλύτερο ,(ασφαλτοπανα κτλ) δεν ειναι ενα απλό κόλημα με το φλογιστρο .

Δεν θέλω να αναλύσω και να διαφημίσω κάτι περισσότερο, υπάρχουν οι ειδικοί. Απλά τυχαίνει να γνωρίζω προιόντα του χώρου από το στάδιο της παραγωγής. Και λιγότερο στην εφαρμογή.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Το οτι δεκα ατομα προτείναμε δεκα διαφορετικές λύσεις και εμπειρίες είναι ενδεικτικό για το τι συμβαίνει στο συγκεκριμένο χώρο.
Ακριβώς.

Άμα φωνάξεις 10 μηχανικούς που όλοι τους να δηλώνουν έξτρα σούπερ ντουπερ ουάουα ειδικοί μόνωσης ταρατσων, θα σου δώσουν 10 διαφορετικές λύσεις.

Και το πόσο άχρηστοι είναι όλοι τους, φαίνεται από τα σπίτια που μπάζουν, παλιά και καινούρια. Όλα μπάζουν, αργά ή γρήγορα θα φουσκώσει ένα ταβάνι, θα τρέξει νεράκι σε μια πλευρά, αυτά είναι τα καμώματα των ειδικών του χώρου, εργολάβων και μηχανικών, μαστορια του κωλου, κλέφτες απατεώνες λωποδυτες.

Ναι, λωποδυτες. Φωνάζεις για κοστολόγηση, 10 χιλιάρικα ο ένας, 20 χιλιάρικα ο άλλος, 35 χιλιάρικα ο τρίτος, δε φωνάζεις τέταρτο, φοβάσαι την εκθετική αύξηση τιμών μη σου προκαλέσει εγκεφαλικό και σκοτώσεις κανένα μηχανικό με ουζι.

Κλείνεις συμφωνία με ένα μηχανικό για 15.000€ με μια τιμή που σου φάνηκε λογική, ας πούμε 150€ το μετρο, και το όλο έργο το φτιάχνει τελικά ένας Αλβανός, που σου λέει κιόλας στο τέλος πως άμα χρειαστείς την ίδια δουλειά σε κάνα άλλο σπίτι, πες μου να'ρθω να στην κάνω με 50€ το μέτρο, όχι 150 που σου πήρε τώρα το αφεντικό. Έτσι κι αλλιώς την ξέρω τη δουλειά, εγώ τα φτιάχνω, εγώ κι ο γιος μου, κι όντως, έχει μαζί του βοηθό ένα 18-χρονο κωλόπαιδο που κλέβει ότι βρει και κατουραει τα ντουβάρια.

Αϊ σιχτιρ, τα έχουμε δει όλα.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ακριβώς.

Άμα φωνάξεις 10 μηχανικούς που όλοι τους να δηλώνουν έξτρα σούπερ ντουπερ ουάουα ειδικοί μόνωσης ταρατσων, θα σου δώσουν 10 διαφορετικές λύσεις.

Και το πόσο άχρηστοι είναι όλοι τους, φαίνεται από τα σπίτια που μπάζουν, παλιά και καινούρια. Όλα μπάζουν, αργά ή γρήγορα θα φουσκώσει ένα ταβάνι, θα τρέξει νεράκι σε μια πλευρά, αυτά είναι τα καμώματα των ειδικών του χώρου, εργολάβων και μηχανικών, μαστορια του κωλου, κλέφτες απατεώνες λωποδυτες.

Ναι, λωποδυτες. Φωνάζεις για κοστολόγηση, 10 χιλιάρικα ο ένας, 20 χιλιάρικα ο άλλος, 35 χιλιάρικα ο τρίτος, δε φωνάζεις τέταρτο, φοβάσαι την εκθετική αύξηση τιμών μη σου προκαλέσει εγκεφαλικό και σκοτώσεις κανένα μηχανικό με ουζι.

Κλείνεις συμφωνία με ένα μηχανικό για 15.000€ με μια τιμή που σου φάνηκε λογική, ας πούμε 150€ το μετρο, και το όλο έργο το φτιάχνει τελικά ένας Αλβανός, που σου λέει κιόλας στο τέλος πως άμα χρειαστείς την ίδια δουλειά σε κάνα άλλο σπίτι, πες μου να'ρθω να στην κάνω με 50€ το μέτρο, όχι 150 που σου πήρε τώρα το αφεντικό. Έτσι κι αλλιώς την ξέρω τη δουλειά, εγώ τα φτιάχνω, εγώ κι ο γιος μου, κι όντως, έχει μαζί του βοηθό ένα 18-χρονο κωλόπαιδο που κλέβει ότι βρει και κατουραει τα ντουβάρια.

Αϊ σιχτιρ, τα έχουμε δει όλα.
Το κάλυψες πλήρως, θα μπορούσα να πω και χειρότερα αλλά δεν κάνει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Το κάλυψες πλήρως, θα μπορούσα να πω και χειρότερα αλλά δεν κάνει.
Μια χαρά κάνει.

Ο όρος "κακοτεχνια" είναι βασικό χαρακτηριστικό στην Ελλάδα, σε όλα τα σπίτια. Όλα, ανεξαιρέτως.

Δάπεδα με στραβά πλακάκια, κουφώματα που μπάζουν, ντουβάρια προβληματικά, ταβάνια προβληματικά, υδραυλικά; τρελή πληγή, χάος. Ηλεκτρολογικά; άσε μεγάλε, τα έχω δει όλα. Κεραμοσκεπες; μπαλκόνια; κάγκελα; τζάκια γτπκ; πόρτες; Σκάλες που να μην έχουν ίδιο ύψος τα σκαλοπάτια; βρύσες με νερό υφάλμυρο και ακατάλληλα φίλτρα; λάθος θέσεις και μεγέθη καλοριφέρ; πατώματα ξύλινα στραβά; βοθροι που ξεχειλίζουν μέσα στο σπίτι; περιφράξεις κοτετσόρυρμα που σκουριάζει στην πρώτη βροχή; λεβητοστάσια; ας γελάσω προκαταβολικά. Υδρορροές; μπριζες; δίκτυο; τι θες; απ'ολα έχει ο μπατσες.

Κακοτεχνια σε όλα.

Ρεσιτάλ κακοτεχνιας.

Εχω αλλάξει ένα σωρό σπίτια σε αυτή τη ζωή, και ένα σωστό δεν έχω δει ακόμα. Κανένα. Ποτέ.

Γι'αυτο το λόγο οι μισοί+ Έλληνες είναι πολυτεχνιτες και πιάνουν τα χέρια τους, γιατί μαστορια και μηχανικοί έχουν δώσει μια χαρά το στίγμα τους. Μπόχα.

Γι' αυτό το λόγο όταν έρχεται συνεργείο για να κάνει οποιαδήποτε δουλειά, πρέπει να κάθεσαι πάνω από το κεφάλι τους, να τους λες κάθε λίγο "τι κάνεις εκεί ρε Μλκα, θα το σπάσεις έτσι, παρτο αλλιως". Μαστορια γτπκ.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ξέρεις που είναι εξπέρ όλοι οι μηχανικοί και όλα τα μαστορια, ανεξαιρέτως;

Στο να σου λεν τι μλκιες έκανε ο προηγούμενος μηχανικός και τα προηγούμενα μαστορια όταν έρχονται στο σπίτι σου.

Εκεί μόνο είναι διάνοιες.

Μέχρι και οι κηπουροί. Ο επόμενος, θάβει τα πάντα που έκανε ο προηγούμενος, λάθος βγάζει τα μπεκ, λάθος τα φυτά, λάθος το χώμα, όλα λάθος του προηγούμενου, βρίσκει χάος.
Κι ο επόμενος κηπουρός, τα ίδια για τους 2 προηγούμενους.
Κι ο επόμενος τα ίδια για τους 3 προηγούμενους.
Δις ιζ γκρις.

Ο, τι έχει να κάνει με σπίτι, υπάρχει θέμα.
Πιο προβληματικός κλάδος δεν υπάρχει, με μόνη εξαίρεση ίσως αυτόν των δικηγόρων.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Νερά να τρέχουν από πρίζες δεν έχεις δει. Έχεις; ;)

Πέρσι στην πολυκατοικία που μένει η αδερφή μου κατασκευής 2012 στον τρίτο έσπασε μια σωλήνα. Οι ιδιοκτήτες ήταν διακοπές σε νησί. Το πάτωμα όλο ξύλο. Στο δεύτερο έτρεχε νερό από τις πρίζες.

Στον ίδιο κατασκευαστή ένα Δήμο παραδίπλα ανέβασαν το θερμοστάτη στον καυστήρα και έσπασαν οι σωλήνες του καλοριφέρ στα πατώματα. Κατασκευή 2010.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Νερά να τρέχουν μέσα από τον ηλεκτρολογικό πίνακα έχετε δεί ποτέ?
Στο δικό μου σπίτι , του 1972 , ο θερμοσίφωνας ήταν σε πατάρι σε αποθηκάκι στην κουζίνα. Κάτω απο το αποθηκάκι στο χωλ ήταν ο πινακας.
Τρ'ύπησε ο θερμοσίφωνας , το πατάρι ήταν λεκάνη και νερά έτρεχαν στον πίνακα μέσα και έξω απο αυτόν.
Χλίδα. Καλά που ήμουν εδω και όχι σε κανά δρομολόγιο .
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Καλά εγώ τον ξήλωσα απο κει τελείως και έβαλα το μπόϊλερ στο λεβητοστάσιο.
Μαζί με την εκ βάθρων ανακατασκευή όλου του λεβητοστασίου τότε το 2003.
Απο τότε ολα καλά.
Μόνο το σκατοκαζανάκι του μπάνιου μου ξανατρύπησε ή κάτι τέτοιο , δεν ξέρω ακόμα και έχει γίνει ο τοίχος καλλιγραφία, εντοιχιζόμενο γαρ. Πριν μια δεκαετία είχαν τρυπήσει οι σωληνώσεις , τώρα το καζανάκι μάλλον , άντε πάλι σκαψίματα και τα ρέστα. Μέσα στον τοίχο των μπάνιων , στο διάδρομο , το κερατό μου μέσα.
Και έχω να ξηλώσω και τον τοίχο του δωματίου μου και όλης της βεράντας απο κεί γιατί έμπασε υγρασία απο το έξω σοβατεπί και πέρασε μέσα και φούσκωσε και το πάτωμα και έβγαλε και μούχλα.
Αστα φρίκη.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
από πίνακα κι απο μπριζες νερα δεν είδα αλλα ατμους να βγαίνουν απο εντιχοισμένη ντουλάπα..:p
Ο υδραυλικος θεωρησε το σωστοτερο σημειο για τον πινακα των καλοριφερ πισω απο την εντιχοιζόμενη.
Κατι λάθος εγινε με τον θερμοστατη στο λεβητοστασιο και Σαββατο μεσανυχτα να βγαινουν ατμοι μεσα απο την ντουλαπα αρχικά, απο τα παταρια μετα, μιλαμε για special effect. Φυσικά σε ολη την οικοδομη.
Και να ψαχνεις βσριοπουλες και σκυλες βραδυατικα να σπασεις κατι μπας και βρεις μια κεντρικη βανα η το κεφαλι του υδταυλικού.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
1. Στο σπίτι που κατοικώ (και νοικιάζω), οι προηγούμενοι ενοικιαστές που μπήκαν το 2004 απαίτησαν (αφού εκείνα τα χρόνια έδιναν πολλά χρήματα (που δεν είχαν)) ηλιακούς. Η νεαρή ιδιοκτήτρια ζούσε και εργαζόταν στην Αγγλία, οπότε ζήτησε απο γνωστό να της βρει. Ποιός ξέρει ποιός ήταν και πόσα έφαγε...

Ήρθαν τα μαστόρια, τρύπησαν την πλάκα πάνω απο το μπάνιο που τους βόλευε, τρύπησαν κεραμίδια και έστησαν 2 ηλιακούς με μέτρια κλίση, νοτιοανατολική κατεύθυνση και θέση όπου ο ήλιος το χειμώνα καλύπτεται νωρίς απο το master υπνοδωμάτιο που βρίσκεται μόνο του στον "πρώτο". >:(
Άφησαν τους αμόνωτους (φυσικά) πλαστικούς σωλήνες θερμού και κρύου πάνω απ' τα κεραμίδια κι έφυγαν! :roflmao: Ακόμα και τον σωλήνα που οδηγεί στην κουζίνα κι ένα μπάνιο 10 μέτρα μακριά!

Τέσσερα χρόνια μετά που μπήκα εγώ, είδα νερά στο μπάνιο μετά απο βροχή. Ανέβηκα στα κεραμίδια και είδα φως απο το μπάνιο... Πήρα ένα κουτί Moorlastic, έχυσα το μισό στην τρύπα και λύθηκε το πρόβλημα. Έβαλα κι ένα κεραμίδι πάνω απ' τους σωλήνες ώστε να μην περνάει σοβαρό νερό στην πλάκα. :tongue: Πού και πού σε νεροποντές βγαίνουν λίγα νερά απο την άκρη κάτω απ' τα κεραμίδια, κάτι που ανέφερα 1-2 φορές κι αφού δεν παρατήρησα ενδιαφέρον αγνόησα.
Φυσικά οι πλάκες των (εμφανών απο μέσα) σκεπών είναι πρακτικά αμόνωτες, με Dow ακουμπισμένα γενικά ανάμεσα στα ξύλα που στηρίζουν τα κεραμίδια...*

Αυτό είναι το μεγαλείο του ενοικίου, γιατί αν ήταν δικό μου όλα αυτά θα έπρεπε να γίνουν τέλεια. :o





*Όταν τα πρωτοείδα θυμήθηκα το '79 που φτιάξαμε ένα εξοχικό όπου ο παππούς μου τους έβαλε να τοποθετήσουν φελιζόλ (ή κάτι τέτοιο) πάνω απ' την πλάκα και Heraklith απο κάτω, μέσα στο τσιμέντο/καλούπι/πωστοδιάολοτολεγανετοτε και χτισμένα κεραμίδια απο πάνω. :rolleyes: Ποτέ πρόβλημα προφανώς, ακόμα και στην ταράτσα με πλακάκια και τέλεια ρύση.


2. Βλέπω κτίσματα των τελευταίων 20 χρόνων χωρίς καθόλου γείσα και με πιάνει άγχος.
Γείτονας με πανέμορφο σπίτι και εξωτερική θερμομόνωση αναγκάστηκε αφού το έβαψε 5-6 φορές να προσθέσει πρόπερσι μικρά γείσα και ησύχασε. Εκεί δεν κρατήθηκα και το είπα το "I told you sooo". :tongue: Απο το '09 του το έλεγα.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
άρα φροντίζουμε την κρίσιμη περίοδο που φτιανουμε εξ’ αγχιστείας συγγενείς το βασικό κριτήριο να είναι κουνιάδος υδραυλικός, μπατζανάκης ηλεκτρολόγος κουμπάρος δικηγόρος και αντε να χουμε κάνα κολητό φίλο γιατρό.:lolsign:
Ο φιλος του γνωστου μου που μου ειπε για ενα καλό μάστορα κτλ δεν είναι κριτηριο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Η καλύτερη μόνωση είναι τα κεραμίδια της Τεσλα, τα οποία δεν κοστίζουν περισσότερο από απλά κοινά κεραμίδια.

Φουλ μόνωση, νερά και ζέστη, τα πιάνει όλα.
Δώρο, το ρεύμα. Όσο είναι, δώρο είναι.
Άστο να υπάρχει.
Πως και πως περιμένω να ανοίξουν οι παραγγελίες στην χώρα μας.
Έχω στείλει ήδη 4-5 email, έχουν τα στοιχεία μου, περιμένω να εμφανιστούν.

Δε το βλέπω καν σαν επένδυση για ρεύμα, πλήρης μόνωση είναι. Κόβει 100% τη ζέστη του ήλιου, και το νερό τρέχει πάνω σε αυτά, δεν αγγίζει ποτέ την πλάκα.

Ε, βγάζει και ρεύμα, δε γαμεις..
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
άρα φροντίζουμε την κρίσιμη περίοδο που φτιανουμε εξ’ αγχιστείας συγγενείς το βασικό κριτήριο να είναι κουνιάδος υδραυλικός, μπατζανάκης ηλεκτρολόγος κουμπάρος δικηγόρος και αντε να χουμε κάνα κολητό φίλο γιατρό.:lolsign:
Ο φιλος του γνωστου μου που μου ειπε για ενα καλό μάστορα κτλ δεν είναι κριτηριο.

Ακόμη και οι σκάρτοι μάστορες και γιατροί έχουν αδελφές και ξαδέλφες.... Κι αν πέσεις στην περίπτωση, δεν μπορείς και να τους ξ3χ3σεις, γιατί θα μπλέξεις με τη γυναίκα και όλο το συγγενολόι..... καλύτερα από "φίλο του γνωστού", αυτό μπορεί κάλλιστα να σημαίνει πως κάποιος έμεινε ευχαριστημένος, άρα έχεις ένα data point να πατήσεις πάνω του, δεν πας εντελώς στην τύχη....
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ακόμη και οι σκάρτοι μάστορες και γιατροί έχουν αδελφές και ξαδέλφες.... Κι αν πέσεις στην περίπτωση, δεν μπορείς και να τους ξ3χ3σεις, γιατί θα μπλέξεις με τη γυναίκα και όλο το συγγενολόι..... καλύτερα από "φίλο του γνωστού", αυτό μπορεί κάλλιστα να σημαίνει πως κάποιος έμεινε ευχαριστημένος, άρα έχεις ένα data point να πατήσεις πάνω του, δεν πας εντελώς στην τύχη....
Άστα, αυτό δεν το σκεφτηκα, απ΄όπου κι αν το πιάσεις χαμένος είσαι. DIY η μόνη λύση τότε :lolsign:

Ευτυχώς να λέμε που με το φόρουμ λύσαμε τουλάχιστον τα του ήχου.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Το "σωστη βαφη με σωστο χρωμα" αναλυσε το λιγο παραπανω.
Δες το συνημμένο σε ότι αφορά "σωστή βαφή":

 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top