Στοχευμένη διόρθωση συχνοτήτων



vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
εγω ψηφιζω τρια ηχεια ιδια μαρκα και σειρα μπροστα βρεξει χιονισει!

και σε περιπτωση αγορας ανα τεμαχιο 3 ακριβως ιδια ηχεια , δεν υπαρχει περιπτωση να μην ακουγεται η διαφορα κεντρικου με τα αλλα
[DOUBLEPOST=1509715532][/DOUBLEPOST]μηπως ενα ερωτημα στη yamaha για το αν ειναι εφικτο να παιζει σωστα και ξαπλωμενο το ηχειο? αν η θεση ακροασης ειναι μια , για ενα ατομο , ε λεμε ρε παιδι μου δεν ξερω με ποσους βλεπεις ταινια αγκαλια, πολλα ηχεια υποστηριζουν και αυτη τη τοποθετηση
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Καλημέρα σας
μετά απο την στοχευμένη διόρθωση συχνοτήτων η οποία δεν προχώρισε ποτέ για τον λόγο
του οτι μας* χαλάει αυτο το γ@μημένο ηχείο στο κέντρο (*συζηγος) ^*%&*@@@#5^7
αφού είμασταν τόσα χρόνια με κεντρικό ηχείο πλατύ και χαμηλό την χάλασε το όρθιο
δεν μας έφτανε αυτό θέλει να γυρίσω και το ρακ που έχω φτιάξει στην πρώτη του μορφή με τρία ράφια
να κρύβονται μερικα καλώδια .....
λοιπόν
για να προχωρίσω στα διάφορα που χρειάζονται πρέπει να αλλάξω ηχεία αφού με πολύ DIY κάτι θα κάνουμε συχνοτικά
και της λέω βρε κορίτσι μου θα πρέπει να χαλάσουμε κι άλλα λεφτα δύσκολοι καιροί ...
ε δλδ πόσο ? ε κανένα 150άρι.... θα στα κάνω δώρο εγώ :D:D:D


Αυτά σου αρέσουν μωράκι μου ? είναι και μαύρα !!!!

https://www.athensproaudio.gr/el/adam-a77x.html
ή αυτά
https://www.athensproaudio.gr/el/dynaudio-lyd-48.html

τσάμπα πράγμα

κοιτάω σοβαρά την λύση για prosonus εάν αλλάξει γνώμη για τα 150 :D:D:D:rolleyes:

https://www.thomann.de/gr/presonus_eris_e66.htm

:roflmao::roflmao::roflmao:

Ειδικά αυτά τα prosonus αποκλείεται να έχουν καλύτερο ενισχυτή από τον Pioneer που έχεις.

Γιατί δεν κοιτάς και κανένα παθητικό.
[DOUBLEPOST=1509731553][/DOUBLEPOST]
Μπερδευεισ την παθητικη ισσοσταθμιση με την ψηφιακή !
Βασικά μπερδεύω την ψηφιακή ισοστάθμιση με το "κουκούλωμα", αλλά θα το μάθω και αυτό κάποια στιγμή.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Ειδικά αυτά τα prosonus αποκλείεται να έχουν καλύτερο ενισχυτή από τον Pioneer που έχεις.

Βασικά μπερδεύω την ψηφιακή ισοστάθμιση με το "κουκούλωμα", αλλά θα το μάθω και αυτό κάποια στιγμή.
Αφού συμφωνούμε ....
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Ψηφίζω Dynaudio.
Ειμαι ενας κρυφος dyneros ...
μετα απο 2 ζευγαρια dynaudio σπιτι σαφως και εχουν το προβάδισμα στην τελικη επιλογη αλλα θα δειξει ειναι το οικονομικό στην μέση που με φρενάρει .

Τα Yamaha για τα λεφτα τους σκιζουν αλλα ας μην ξεκινησω τα ^#££#₩$^@@@,,
Μας αναψε φωτιες το ταίρι ....
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ειμαι ενας κρυφος dyneros ...
μετα απο 2 ζευγαρια dynaudio σπιτι σαφως και εχουν το προβάδισμα στην τελικη επιλογη αλλα θα δειξει ειναι το οικονομικό στην μέση που με φρενάρει .

Δες λίγο την περιγραφή του Dynaudio "Επαγγελματικής κατηγορίας ηχείο Studio monitor, τριών δρόμων near - to midfield ηχείο" .

Επίσης λόγο του τρόπου τοποθέτησης των μονάδων, δεν φαίνεται και ιδανικό για κεντρικό.
Εκτός και αν πάρεις δύο και τα βάλεις συμμετρικά.:D
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Δεν έχεις άδικο ως προς την διασπορα και κατευθυντικότητα του κεντρικού .
θα κοιτάξω προς Adam και θα κάνω και καμια δοκιμή με παθητικά με τον ΑV .
 





zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν έχεις άδικο ως προς την διασπορα και κατευθυντικότητα του κεντρικού .
θα κοιτάξω προς Adam και θα κάνω και καμια δοκιμή με παθητικά με τον ΑV .
To Adam με το tweeter ταινίας, δεν πιστεύω να είναι καλύτερο σε θέμα διασποράς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
δλδ τα κλιπς δεν ειναι καλα ;
Σαφώς και έχουν πολύ αξιόλογα μοντέλα σε ανώτερες κατηγορίες τιμής.

Στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής, αρχίζουμε και λέμε "ναι είναι καλά για home cinema και rock, αλλού όχι τόσο". Και είναι αρκετοί, ανάμεσα τους και εγώ, που δεν μας κάθεται καθόλου καλά ο συγκεκριμένος ηχητικός χαρακτήρας. Εμένα με κουράζουν και στο home cinema.

Είναι ηχεια για οπαδούς. Εγώ δεν είμαι.

Από τα Dynaudio που είχε στα klipsch, ναι, για μένα είναι βήμα πίσω.

Βήματα μπροστά κατά την γνώμη μου θα ήταν:

1. Επιλογή καλού prepro αντί του pioneer, είτε καινούργιο μοντέλο που να υποστηρίζει και auro/atmos, είτε μεταχειρισμένου ποιοτικού 7.1, αλλά με καλό eq, και

2. Καλυτερα από τα υπάρχοντα ηχεία, όπως τα Adam που σκέφτεται ή και καλύτερα στο μέλλον. (Tα ενεργά Dynaudio που ανέφερε φοβάμαι πως δεν θα τον καλύπτουν για την συγκεκριμένη απόσταση, πρέπει να είναι περίπου τρία μέτρα.)

Σαφώς θα υπάρχουν και επιλογές με παθητικά ηχεια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν το value for money των Adam, ίσως σε μτχ. Και πάλι το βλέπω σαν βήμα πίσω.

Αν κατάλαβα καλά επιθυμούμε τρία ίδια, οριζόντια ηχεία, σωστά;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Σαφώς και έχουν πολύ αξιόλογα μοντέλα σε ανώτερες κατηγορίες τιμής.

Από τα Dynaudio που είχε στα klipsch, ναι, για μένα είναι βήμα πίσω.
μα δεν εχει Dynaudio !......yamaha εχει μπροστα με 4 klipsch πισω

Βήματα μπροστά κατά την γνώμη μου θα ήταν:

1. Επιλογή καλού prepro αντί του pioneer, είτε καινούργιο μοντέλο που να υποστηρίζει και auro/atmos, είτε μεταχειρισμένου ποιοτικού 7.1, αλλά με καλό eq, και

2. Καλυτερα από τα υπάρχοντα ηχεία, όπως τα Adam που σκέφτεται ή και καλύτερα στο μέλλον. (Tα ενεργά Dynaudio που ανέφερε φοβάμαι πως δεν θα τον καλύπτουν για την συγκεκριμένη απόσταση, πρέπει να είναι περίπου τρία μέτρα.)

Σαφώς θα υπάρχουν και επιλογές με παθητικά ηχεια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν το value for money των Adam, ίσως σε μτχ. Και πάλι το βλέπω σαν βήμα πίσω.
1) marantz - denon να στησει οτι θελει με πολυ καλη ισοσταθμιση
2) klipsch για ομοιομορφια
3) και εναν δικαναλο τελικο να παιξει στερεο.

τα στηνει και απολαμβανει οτι γουσταρει...


Αν κατάλαβα καλά επιθυμούμε τρία ίδια, οριζόντια ηχεία, σωστά;
δεν νομιζω...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
μα δεν εχει Dynaudio !.
Dynaudio είχε. Δεν νομίζω να θυμάμαι λαθος. Πριν τα Yamaha.
[DOUBLEPOST=1509802211][/DOUBLEPOST]
marantz - denon να στησει οτι θελει με πολυ καλη ισοσταθμιση
Μια χαρά
[DOUBLEPOST=1509802251][/DOUBLEPOST]
klipsch για ομοιομορφια
Να πουλήσει και τα πίσω, για ομοιομορφία :D
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
λαθος δεν θυμασαι αλλα η συγκριση οπισθοδρομησης που ειπες κολαει με τα yamaha ....
...και οιχι με τα Dynaudio....:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
λαθος δεν θυμασαι αλλα η συγκριση οπισθοδρομησης που ειπες κολαει με τα yamaha ....
...και οιχι με τα Dynaudio....:D
Δεν μιλούσα για τα Yamaha Κώστα.
Τα Yamaha μπορει να ειναι εξαιρετικά για τα χρήματα που ζητάνε, αλλα ζητάνε παρά πολυ λίγα :D
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
ρε μπας και θες να αλλαξεις ηχεια και χρησιμοποιείς τη γυναικα και καλα την χαλαει το κεντρικό; το Έπαιζα ενα στοίχημα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top