"Στροφή" σε επαγγελματικά ηχεία για home cinema;;

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ναι όπως το είπες, ήταν η χρυσή τομή, συνδυασμός δύναμης αλλά και ωραίο άκουσμα.
Έβαλα σε στερεοφωνια δύο "3677" σε κομμάτια που με τα RF-7 τα είχα χιλιοακούση.
Καμία σχέση, δυναμικά,ταχύτητα, καθαρότητα και αυτό που ήθελα... ατάκα!!
Να δούμε και στο σινεμά τώρα!!
Mε τους crown dci που προτείνει η JBL θα ακούσεις τα παραπάνω κατα πολύ επαυξημένα.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Mε τους crown dci που προτείνει η JBL θα ακούσεις τα παραπάνω κατα πολύ επαυξημένα.
dci???άλλο μοντέλο είναι πάλι αυτό;; Από τους xls και xli που έχω είναι καλύτεροι - χειρότεροι;; Θα ρίξω μια ματιά για δυκαναλο. Γράψε κι εσύ κάτι συγκεκριμένο.
Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
499
Reaction score
119
Σε αυτούς αναφέρεται ......
Ναι Θανάση μου μόλις τους βρήκα. Κοίταξα τον dci2/600 το μικρότερο δικάναλο, ένα μαγαζί στη Γλυφάδα δείχνει να τον έχει 2600 ευρώ!!!
Δεν θα το γλιτώσω το ξύλο στο τέλος, και όχι τίποτα άλλο δηλαδή, αλλά ποια δεν το αντέχω και λόγο ηλικίας.!!
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.846
Ναι όντως πας σε άλλα επίπεδα οικονομικά, δοκίμασε με αυτά που έχεις και βλέπεις, αν πέσει το σπίτι είσαι εντάξει.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Καλημέρα.
Επειδή οι τελικοί είναι τρεις δικάναλοι για το 5,1 σύστημα, περισσεύει ένα κανάλι. Σκέφτομαι να γεφυρώσω τον xli 1500 και να τον βάλω να οδηγήσει το κεντρικό!!
Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με γεφύρωση ,βλέποντας το σχεδιάγραμμα κατάλαβα ότι οι δύο μπανάνες του καλωδίου θα πάνε στους δύο "κόκκινους" ακροδέκτες του ενισχυτή. Κατάλαβα καλά;;;
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
Καλημέρα.
Επειδή οι τελικοί είναι τρεις δικάναλοι για το 5,1 σύστημα, περισσεύει ένα κανάλι. Σκέφτομαι να γεφυρώσω τον xli 1500 και να τον βάλω να οδηγήσει το κεντρικό!!
Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με γεφύρωση ,βλέποντας το σχεδιάγραμμα κατάλαβα ότι οι δύο μπανάνες του καλωδίου θα πάνε στους δύο "κόκκινους" ακροδέκτες του ενισχυτή. Κατάλαβα καλά;;;
έτσι ακριβώς Δημήτρη μπαίνουν....

και πολύ καλά θα κάνεις:thumbsup:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
Κραουν και τζιμπιελ, γνωστή συνταγή για γροθιές στο στομάχι.

Σα να είσαι στο ρινγκ ένα πράμα και να τρως ξύλο.

Καλό γρονθοκόπημα λοιπόν, πάρε χανζαπλαστ.


Επειδή οι τελικοί είναι τρεις δικάναλοι για το 5,1 σύστημα, περισσεύει ένα κανάλι
Λυπάμαι που θα σου χαλάσω τον ειρμό, αλλά υπάρχει κι άλλος τρόπος να δεις το θέμα.

Σου λείπει ένας δικάναλος ενισχυτής.

Δηλαδή οι 3 που έχεις, πάνε εξολοκλήρου στα 3 εμπρός ηχεία.

Και παίρνεις ένα ακόμα, για τα δύο πίσω.

Κι ένα ακόμα αργότερα.

Τα τζιμπιελ γουστάρουν αφθονία ισχύος, παίζουν.. καλύτερα. 😎
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλημέρα.
Επειδή οι τελικοί είναι τρεις δικάναλοι για το 5,1 σύστημα, περισσεύει ένα κανάλι. Σκέφτομαι να γεφυρώσω τον xli 1500 και να τον βάλω να οδηγήσει το κεντρικό!!
Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με γεφύρωση ,βλέποντας το σχεδιάγραμμα κατάλαβα ότι οι δύο μπανάνες του καλωδίου θα πάνε στους δύο "κόκκινους" ακροδέκτες του ενισχυτή. Κατάλαβα καλά;;;
και να μην ξεχάσεις να βάλεις το διακοπτάκη στη θέση bringe

1635073802175.png
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
και να μην ξεχάσεις να βάλεις το διακοπτάκη στη θέση bringe

View attachment 227149
Ναι φίλε το είχα είδη κάνει αυτό. Ευχαριστώ βασικότατη παρατήρηση.!!
Κραουν και τζιμπιελ, γνωστή συνταγή για γροθιές στο στομάχι.

Σα να είσαι στο ρινγκ ένα πράμα και να τρως ξύλο.

Καλό γρονθοκόπημα λοιπόν, πάρε χανζαπλαστ.



Λυπάμαι που θα σου χαλάσω τον ειρμό, αλλά υπάρχει κι άλλος τρόπος να δεις το θέμα.

Σου λείπει ένας δικάναλος ενισχυτής.

Δηλαδή οι 3 που έχεις, πάνε εξολοκλήρου στα 3 εμπρός ηχεία.

Και παίρνεις ένα ακόμα, για τα δύο πίσω.

Κι ένα ακόμα αργότερα.

Τα τζιμπιελ γουστάρουν αφθονία ισχύος, παίζουν.. καλύτερα. 😎
Ναι τέτοια λέγε μου να με βάζεις στη πρίζα. Δεν θα ησυχάσω...."τη βλέπω τη δουλειά"!!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Τα τζιμπιελ γουστάρουν αφθονία ισχύος, παίζουν.. καλύτερα. 😎
Ναι έτσι,κρίμα για αυτούς που πέρασαν από την γνωστή 3αδα και δεν έδωσαν τα απαιτούμενα ρεύματα, δλδδεν άκουσαν τίποτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
Ναι τέτοια λέγε μου να με βάζεις στη πρίζα. Δεν θα ησυχάσω...."τη βλέπω τη δουλειά"!!
Φίλε μου, μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει μια ώρα αρχυτερα.

Σιγά το κόστος για 1-2 κραουν ακόμα.

Τους βάζεις στην θέση, και λήγει το ζήτημα δια παντός.

Μόνο και μόνο για την ψυχική σου ηρεμία, που θα το σκέφτεσαι μέχρι να το κάνεις, θα σου πρότεινα να το κάνεις άμεσα.

Βλέπεις τι λέει κι ο Στάθης, πίστεψέ με, ξέρει τι λεει. 😎
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Α!!! Ο " ένας ακόμα" έγιναν " ένας - δυο.!!!
Κατάλαβα!!!
Λοιπόν, πέραν τις πλάκας, όπως είχα πει στον Αλέξανδρο, όταν θα κάνω την ισοσταθμηση, θέλω τα 75dB να τα "πιάσω " με την προενυσχυση (pioneer) όσο το δυνατόν στο "μείον (-). Π.χ -9, -10, όσο ποιο κάτω τόσο καλύτερα.
Εάν δω ότι δεν βγαίνουν τα νούμερα, τότε σίγουρα θα έχουμε "γεφυροματα "
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Λοιπόν το σύστημα ολοκληρώθηκε με τις γνωστές μονάδες jbl 3677 για τριάδα, και jbl 8340 για περιφερειακά, συν τα δύο subs της Klipsch thx ultra 2 τα οποία προϋπήρχαν. Τώρα το αποτέλεσμα, τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά είναι πρωτόγνωρο. Τέτοιο ήχο σε στέρεο μουσική, αλλά και πεντακάναλο σινεμά δεν είχα ποτέ ακούσει στο χώρο μου από το 2000 που ασχολούμαι με το home cinema. Και σημειωτέων έχω αλλάξει αρκετά μηχανήματα και ηχεία.

Δεν θέλω να μείνω όμως εκεί, αφενός διότι πολλοί φίλοι εδώ στο φόρουμ έχουν σαφώς κατά πολύ ανώτερα μηχανήματα και ηχεία οπότε δεν κάνει αίσθηση, αλλά αφετέρου δεν νομίζω ότι έχει και πολύ αξία η αγορά όσο..... η τέχνη!.

Δεν εννοώ ότι δεν παίζουν ρόλο τα «εργαλεία» που θα έχεις στη διάθεσή σου, αλλά αυτά…έχεις χρήμα.. τα παίρνεις.!!

Αυτό όμως νομίζω που δίνει αξία σ΄ αυτά τα εργαλεία για να αποδώσουν – ειδικά σε πολυκάναλα συστήματα - είναι ο άνθρωπος που θα κάνει το ματσάρισμα, είναι αυτός που θα αξιοποιήσει αυτά που έχεις.!!
Είναι αυτός που θα κάνει να "πιάσουν τόπο" τα λεφτά που έδωσες.

Π.Χ Εάν πάρεις πέντε – έξι αξιόλογους μουσικούς για να φτιάξεις μια ορχήστρα, και τους αφήσεις να παίζουν από μόνοι τους τι άκουσμα μπορεί να έχεις;;;

Πρέπει να υπάρχει ο μαέστρος που θα συντονίσει, έτσι ώστε να έχεις ομοιογενές και σωστό αποτέλεσμα.!!! Να έχεις δηλαδή ορχήστρα!!

Αυτός ο μαέστρος είναι ο Κ. Κσστρουνής!!!

Με άψογη τεχνική κατάρτιση και επαγγελματισμό, αλλά και με το ήθος που τον διακρίνει – το οποίο είναι βασικότατο, - όσο και καλός στη τέχνη να είναι ο άλλος, αν δεν είναι και «άνθρωπος» δεν μπορεί να γίνει δουλειά. Πάντα φιλικός και επεξηγηματικός αλλά και ανεκτικός στις διάφορες βλακώδες ερωτήσεις μου προερχόμενες από την άγνοια μου.

Η άριστη γνώση του σε κάνει να αισθάνεσαι σιγουριά για τη δουλειά του και τα αποτελέσματα αυτής.

Δύο ώρες «πάλευε» για να μπορέσει να φέρει τις συχνότητες όπως αυτός ξέρει, -σ΄ ένα δύσκολο χώρο -, ώστε στο τέλος να είναι όλα μια ομοιόμορφη γραμμή.

Με μηχανήματα μόνο που κάνουν σεταρίσματα του δεκάλεπτου δουλειά δεν γίνεται. Πρέπει να έρθει ο ειδικός.

Τελειώνοντας δεν θα πω άλλα για το Μανώλη διότι με τη σεμνότητα που τον διακρίνει, ξέρω ότι δεν θα το ήθελε. Αλλά και ούτε θα ήθελα να φανεί σαν διαφήμιση καθότι οι πραγματικοί γνώστες δεν την έχουν ανάγκη!!

Απλά ήθελα να τον συγχαρώ και προπάντων να τον ευχαριστήσω δημοσίως μέσα από αυτό το φόρουμ.!

Μανώλη μου να είσαι πάντα καλά, να μας μαθαίνεις, και να μας φτιάχνεις τα συστήματα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.846
Φίλε μου Δημήτρη, αφού κατάφερες μετά από καιρό να φταίξεις ένα αξιόλογο Home Cinema της αρεσκείας σου το μόνο που έχω να σου πω ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ !!!!!! να το φχαριστηθείς, όλα τα άλλα περισσεύουν.
:drinks:
 


Μηνύματα
499
Reaction score
119
Φίλε μου Δημήτρη, αφού κατάφερες μετά από καιρό να φταίξεις ένα αξιόλογο Home Cinema της αρεσκείας σου το μόνο που έχω να σου πω ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ !!!!!! να το φχαριστηθείς, όλα τα άλλα περισσεύουν.
:drinks:
Ευχαριστώ φίλε, θα τα πούμε και από κοντά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
Αυτός ο μαέστρος είναι ο Κ. Κσστρουνής!!!
Κι ο Χρήστος τι είναι; 😍

Ααααα, μανέστρος είναι ο Χρήστος.
Μπερδεύτηκα. 😂😜



ΥΓ. Καλά τα λες μάστορα, χωρίς καλιμπράρισμα από ειδικό, τζάμπα πάει ο εξοπλισμός. 👍

Θα πρέπει όλοι να βάζουν στο πρόγραμμα μια ισοστάθμιση από εξειδικευμένο άνθρωπο, κι η εμπειρία σε τέτοια θέματα είναι αναντικατάστατη. 😎
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top