"Στροφή" σε επαγγελματικά ηχεία για home cinema;;


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
..................................................
Τελειώνοντας δεν θα πω άλλα για το Μανώλη διότι με τη σεμνότητα που τον διακρίνει, ξέρω ότι δεν θα το ήθελε. Αλλά και ούτε θα ήθελα να φανεί σαν διαφήμιση καθότι οι πραγματικοί γνώστες δεν την έχουν ανάγκη!!

Απλά ήθελα να τον συγχαρώ και προπάντων να τον ευχαριστήσω δημοσίως μέσα από αυτό το φόρουμ.!

Μανώλη μου να είσαι πάντα καλά, να μας μαθαίνεις, και να μας φτιάχνεις τα συστήματα.
Και λίγα λες αγαπητέ για τον Μάνο, γιατί το αξίζει και με το παραπάνω!!!
Στα συστήματα αυτό που θάπρεπε να αναφέρεται ως βασικό, είναι αν έχουν στηθεί από τον Μανώλη!!
 


Μηνύματα
499
Reaction score
119
Και λίγα λες αγαπητέ για τον Μάνο, γιατί το αξίζει και με το παραπάνω!!!
Στα συστήματα αυτό που θάπρεπε να αναφέρεται ως βασικό, είναι αν έχουν στηθεί από τον Μανώλη!!
Έτσι ακριβώς. Θα βγάλει πιστοποίηση "kastro".
- φίλε μου έχεις πιστοποίηση "kastro"??
- όχι
- τότε κάτι υπολείπεται!!! Τέλος.:p
 


Μηνύματα
499
Reaction score
119
Επειδή σ αυτό το νήμα με αφορμή την αλλαγή των ηχείων, γράφτηκαν διάφορα παρεμφερή σχετικά με το άκουσμα στο home theater , περί αποστάσεων, περί εντάσεων, σχετικά με την απόσταση της θέσης ακρόασης, και πολλά άλλα χρήσιμα, θέλω να ρωτήσω το εξής, και στη πορεία της διατύπωσης της απορίας μου θα με διορθώνεται στα κακώς νοούμενα.!!

Ρυθμίζουμε στη θέση ακρόασης την ένταση (του ροζ θορύβου προερχόμενη από τον Α.V η κάποιο δισκάκι) να γράφει το ντεσιμπελόμετρο 75 db. Τώρα γιατί 75 (κατά THX πρέπει να πάμε στα 85 db!!) και όχι κάτι άλλο, δεν το ψάχνω το παίρνω δεδομένο. Έχω διαβάσει ότι εκεί θα πάρουμε στάθμες reference τα 105 db και κατά THX 115 db!

Προχθές λοιπόν έκατσα να δω μία ταινία, μετά το καλιμπράρισμα του Μανώλη ότι είδα ήταν αποσπάσματα για δοκιμή.

Πριν ξεκινήσω έστησα το ντεσιμπελόμετρο έτσι από περιέργεια, και ενεργοποίησα το channel level, για να δω τα 75 db σε τι νούμερο στο volume του pioneer αντιστοιχούνε. Ήταν στο - 4.5.

Έβαλα λοιπόν το «THE LEGEND OF TARZAN” και κατευθείαν το volume στο - 4.5 (σωστή η σκέψη;;;; ) και μέχρι το τέλος δεν το άλλαξα.

Με μία λέξη απλώς να πω ότι έγινε μέσα εκεί μέσα ΚΟΛΑΣΗ! Κάτι φωτογραφίες στη βιτρίνα και κάτι πιάτα ότι είχε μείνει όρθιο, είχε αλλάξει θέση!! Το ντεσιμπελόμετρο στο τέλος έδειξε κορυφή 107 db.

Λοιπόν στο δια ταύτα τώρα. Εάν με 75 db ρύθμιση, έγινε αυτός ο κακός χαμός (τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά η ένταση ήταν οριακή. Νομίζω ότι από κει και πέρα δεν είναι ευχάριστο, γίνεται ενοχλητικό), υπάρχει φίλος εδώ στο φόρουμ η αλλού, που θα ρύθμιζε σε 85 db;;; Θα έβαζε δηλαδή το volume στο + 4,5?? Δηλαδή η κορυφή θα ήταν 117 db??
Υπάρχουν αυτά τα νούμερα.;; Εκεί τα Αμερικανάκια έχουν τρελαθεί η εγώ δεν κατάλαβα περί ρυθμίσεων;;

Αυτό ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και σε τι στάθμες ακούτε, μετρημένες όμως, όχι απλά δυνατά… η πολύ δυνατά κτλπ. Αν κάποιος φίλος έχει τύχη να μετρήσει ας μου πει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.107
Reaction score
124.674
Κάποιες ταινίες είναι όντως κουραστικές σε στάθμη αναφοράς, μη κάθεσαι να σε βαράνε τα ηχεία άμα δεν αντέχεται, κατέβασέ το.

Πάντως δεν είναι χαμηλή στάθμη η στάθμη αναφοράς σε ταινίες που έχουν τέτοια πλούσια εφέ εκρήξεων κλπ, πχ η ταινία που λες, εκεί που τρέχουν τα ζώα της ζούγκλας και γκρεμίζουν την πόλη, γίνεται χαμός κανονικός, ενώ η έκρηξη του ποταμόπλοιου είναι σε πραγματικά πολύ δυνατή στάθμη, ωστικο κύμα λέμε.

Εντάξει, δεν είναι έτσι όλες οι ταινίες..
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Κάποιες ταινίες είναι όντως κουραστικές σε στάθμη αναφοράς, μη κάθεσαι να σε βαράνε τα ηχεία άμα δεν αντέχεται, κατέβασέ το.

Πάντως δεν είναι χαμηλή στάθμη η στάθμη αναφοράς σε ταινίες που έχουν τέτοια πλούσια εφέ εκρήξεων κλπ, πχ η ταινία που λες, εκεί που τρέχουν τα ζώα της ζούγκλας και γκρεμίζουν την πόλη, γίνεται χαμός κανονικός, ενώ η έκρηξη του ποταμόπλοιου είναι σε πραγματικά πολύ δυνατή στάθμη, ωστικο κύμα λέμε.

Εντάξει, δεν είναι έτσι όλες οι ταινίες..
Ναι εννοείται φίλε ότι θα το χαμηλώσω αλλιώς θα βγω με πονοκέφαλο. Αυτή τη ταινία την απόλαυσα. χαίρομαι που την έχεις δει και καταλαβαίνεις το τι έγινε. ΟΙ γορίλες ακούγονταν στην είσοδο της πολυκατοικίας. !!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.107
Reaction score
124.674
Κοίτα, και στο σινεμά όταν πας, στάθμες αναφοράς παίζει.
Είναι το στάνταρ.
Και κει, στις κινηματογραφικες αίθουσες, η στάθμη σε εκρήξεις είναι καλή, τη φχαριστιεσαι.
Έτσι και στο σπίτι, η έκρηξη έχει στάθμη έκρηξης, και ο διάλογος στάθμη διαλόγου.
Έτσι δουλεύει το ποίημα.
Φουλ δυναμικό εύρος.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
++ εκεί που τρέχουν τα ζώα της ζούγκλας και γκρεμίζουν την πόλη, γίνεται χαμός κανονικός ++

++ ΟΙ γορίλες ακούγονταν στην είσοδο της πολυκατοικίας. ++

Παιδιά, με έχετε πεθάνει στο γέλιο.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
++ εκεί που τρέχουν τα ζώα της ζούγκλας και γκρεμίζουν την πόλη, γίνεται χαμός κανονικός ++

++ ΟΙ γορίλες ακούγονταν στην είσοδο της πολυκατοικίας. ++

Παιδιά, με έχετε πεθάνει στο γέλιο.
Ναι φίλε, θα βγάλω τ΄ αποθημένα μου για τη φασαρία που κάνουν όταν κοιμάμαι. Στο άλλο ρεπό τους ετοιμάζω το βασιλιά των πιθήκων ,,,,,,θα έχει προβολή "KING KONG"!!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Κοίτα, και στο σινεμά όταν πας, στάθμες αναφοράς παίζει.
Είναι το στάνταρ.
Και κει, στις κινηματογραφικες αίθουσες, η στάθμη σε εκρήξεις είναι καλή, τη φχαριστιεσαι.
Τα γράφεις επίτηδες για να αφηνιάζει πάλι ο you-know-who* έτσι?

*και μαζί του κάποιοι από εμάς που είχαμε εξίσου ατυχείς εμπειρίες...
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
Κοίτα, και στο σινεμά όταν πας, στάθμες αναφοράς παίζει.
Είναι το στάνταρ.
Εκτός από την τελευταία φορά που πήγα στο Dune σε μια Atmos αίθουσα του Village.

Ο τύπος πρέπει να έπαιζε +20dB από τη στάθμη αναφοράς. Η μισή οθόνη στα πολύ μπάσα περάσματα (το 1/3 της ταινίας δηλαδή) γέμιζε κυματισμούς από τα woofer που ήταν από πίσω, ήταν τόσο μεγάλη η ένταση που η διάτρηση δεν αρκούσε.

Μέχρι κι εγώ που δεν με λες ανυποψίαστο από καφρίλες, μετά το πρώτο μισό της ταινίας αισθανόμουνα μεγάλη δυσφορία, ήθελα να φύγω. Το ίδιο και πάρα πολλοί που κοίταγα γύρω γύρω, το έβλεπες.

Δεν ξέρω τι μερακλή τεχνικό προβολής πετύχαμε εκείνη τη μέρα, αλλά το παράχεσε! 😫
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Επειδή σ αυτό το νήμα με αφορμή την αλλαγή των ηχείων, γράφτηκαν διάφορα παρεμφερή σχετικά με το άκουσμα στο home theater , περί αποστάσεων, περί εντάσεων, σχετικά με την απόσταση της θέσης ακρόασης, και πολλά άλλα χρήσιμα, θέλω να ρωτήσω το εξής, και στη πορεία της διατύπωσης της απορίας μου θα με διορθώνεται στα κακώς νοούμενα.!!

Ρυθμίζουμε στη θέση ακρόασης την ένταση (του ροζ θορύβου προερχόμενη από τον Α.V η κάποιο δισκάκι) να γράφει το ντεσιμπελόμετρο 75 db. Τώρα γιατί 75 (κατά THX πρέπει να πάμε στα 85 db!!) και όχι κάτι άλλο, δεν το ψάχνω το παίρνω δεδομένο. Έχω διαβάσει ότι εκεί θα πάρουμε στάθμες reference τα 105 db και κατά THX 115 db!

Προχθές λοιπόν έκατσα να δω μία ταινία, μετά το καλιμπράρισμα του Μανώλη ότι είδα ήταν αποσπάσματα για δοκιμή.

Πριν ξεκινήσω έστησα το ντεσιμπελόμετρο έτσι από περιέργεια, και ενεργοποίησα το channel level, για να δω τα 75 db σε τι νούμερο στο volume του pioneer αντιστοιχούνε. Ήταν στο - 4.5.

Έβαλα λοιπόν το «THE LEGEND OF TARZAN” και κατευθείαν το volume στο - 4.5 (σωστή η σκέψη;;;; ) και μέχρι το τέλος δεν το άλλαξα.

Με μία λέξη απλώς να πω ότι έγινε μέσα εκεί μέσα ΚΟΛΑΣΗ! Κάτι φωτογραφίες στη βιτρίνα και κάτι πιάτα ότι είχε μείνει όρθιο, είχε αλλάξει θέση!! Το ντεσιμπελόμετρο στο τέλος έδειξε κορυφή 107 db.

Λοιπόν στο δια ταύτα τώρα. Εάν με 75 db ρύθμιση, έγινε αυτός ο κακός χαμός (τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά η ένταση ήταν οριακή. Νομίζω ότι από κει και πέρα δεν είναι ευχάριστο, γίνεται ενοχλητικό), υπάρχει φίλος εδώ στο φόρουμ η αλλού, που θα ρύθμιζε σε 85 db;;; Θα έβαζε δηλαδή το volume στο + 4,5?? Δηλαδή η κορυφή θα ήταν 117 db??
Υπάρχουν αυτά τα νούμερα.;; Εκεί τα Αμερικανάκια έχουν τρελαθεί η εγώ δεν κατάλαβα περί ρυθμίσεων;;

Αυτό ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και σε τι στάθμες ακούτε, μετρημένες όμως, όχι απλά δυνατά… η πολύ δυνατά κτλπ. Αν κάποιος φίλος έχει τύχη να μετρήσει ας μου πει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ.
Όταν ρυθμίζεις με AV βγάζουν ήχους έντασης 75, ή 72dB* σε immersive, στα -30dBFS όπου FS (full scale) είναι η αναφορά (reference) των 105 ή 102dB κορυφής ανα κανάλι, το 0.

*Κανονικά το alignment level μετριέται στα 85dB, -20dBFS, αλλά αν οι AV μετρούσαν στα 85dB πολλοί θα έπαιρναν μηχανήματα στο χέρι. Και είναι ενοχλητικό σε σπίτι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Επειδή σ αυτό το νήμα με αφορμή την αλλαγή των ηχείων, γράφτηκαν διάφορα παρεμφερή σχετικά με το άκουσμα στο home theater , περί αποστάσεων, περί εντάσεων, σχετικά με την απόσταση της θέσης ακρόασης, και πολλά άλλα χρήσιμα, θέλω να ρωτήσω το εξής, και στη πορεία της διατύπωσης της απορίας μου θα με διορθώνεται στα κακώς νοούμενα.!!

Ρυθμίζουμε στη θέση ακρόασης την ένταση (του ροζ θορύβου προερχόμενη από τον Α.V η κάποιο δισκάκι) να γράφει το ντεσιμπελόμετρο 75 db. Τώρα γιατί 75 (κατά THX πρέπει να πάμε στα 85 db!!) και όχι κάτι άλλο, δεν το ψάχνω το παίρνω δεδομένο. Έχω διαβάσει ότι εκεί θα πάρουμε στάθμες reference τα 105 db και κατά THX 115 db!

Προχθές λοιπόν έκατσα να δω μία ταινία, μετά το καλιμπράρισμα του Μανώλη ότι είδα ήταν αποσπάσματα για δοκιμή.

Πριν ξεκινήσω έστησα το ντεσιμπελόμετρο έτσι από περιέργεια, και ενεργοποίησα το channel level, για να δω τα 75 db σε τι νούμερο στο volume του pioneer αντιστοιχούνε. Ήταν στο - 4.5.

Έβαλα λοιπόν το «THE LEGEND OF TARZAN” και κατευθείαν το volume στο - 4.5 (σωστή η σκέψη;;;; ) και μέχρι το τέλος δεν το άλλαξα.

Με μία λέξη απλώς να πω ότι έγινε μέσα εκεί μέσα ΚΟΛΑΣΗ! Κάτι φωτογραφίες στη βιτρίνα και κάτι πιάτα ότι είχε μείνει όρθιο, είχε αλλάξει θέση!! Το ντεσιμπελόμετρο στο τέλος έδειξε κορυφή 107 db.

Λοιπόν στο δια ταύτα τώρα. Εάν με 75 db ρύθμιση, έγινε αυτός ο κακός χαμός (τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά η ένταση ήταν οριακή. Νομίζω ότι από κει και πέρα δεν είναι ευχάριστο, γίνεται ενοχλητικό), υπάρχει φίλος εδώ στο φόρουμ η αλλού, που θα ρύθμιζε σε 85 db;;; Θα έβαζε δηλαδή το volume στο + 4,5?? Δηλαδή η κορυφή θα ήταν 117 db??
Υπάρχουν αυτά τα νούμερα.;; Εκεί τα Αμερικανάκια έχουν τρελαθεί η εγώ δεν κατάλαβα περί ρυθμίσεων;;

Αυτό ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και σε τι στάθμες ακούτε, μετρημένες όμως, όχι απλά δυνατά… η πολύ δυνατά κτλπ. Αν κάποιος φίλος έχει τύχη να μετρήσει ας μου πει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ.
γιαυτο χρησιμοποιουμε το deq του audyssey και δεν εχουμε θεματα τετοια .....ακουμε στην ενταση που θελουμε και δεν χανουμε σε αισθηση...

ποιον AV εχεις ;
 



Μηνύματα
760
Reaction score
949
Οι Αμερικάνοι έχουν σαλόνια κ καθιστικά που ξεκινάνε από τα 40 τετραγωνικά μέτρα,οπότε το να δουλεύουν τα μηχανήματα σε υψηλότερες στάθμες είναι πολύ πιο εύκολο
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top