Στρώματα ύπνου

Reaction score
682
Εγώ λέω να δοκιμάσω αυτό: https://www.bestusa.gr/eidi-spitiou/στρωματα/στρώμα-latex-545-546-551-552-553-554-555-557-558-559-detail
θέλω να αποποιηθώ τα ελατήρια, διότι τα κιλά μου ξεπέρασαν τα 100:oops:
Το έχει δοκιμάσει κάποιος;
Αυριο θα τα κανω δοκιμη.
Ελληνικη βιοτεχνια και με 20 χρονια εγγυηση.

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Reaction score
17.681
Παιδιά πρέπει να καταλάβετε ότι δεν κάνουν όλα τα στρώματα για όλους.
Ο καθένας έχει διαφορετικό σωματότυπο και ένα σκληρό στρώμα μπορεί να είναι πιο ξεκούραστο για κάποιον με συγκεκριμένο σωματότυπο και πολύ άβολο και κουραστικό για κάποιον άλλον.
Άλλος είναι αδύνατος και ελαφρύς και άλλος παχύς και βαρύς, δεν βολεύονται με το ίδιο στρώμα.
Γι΄ αυτό θέλει δοκιμή, έστω και για λίγη ώρα στο κατάστημα.

Εγώ εδώ και 2 χρόνια πήρα ένα στρώμα λατέξ και αφρού μνήμης από το Jysk και επιτέλους βρήκα το στρώμα που με βόλεψε.
Έχω αλλάξει 4 στρώματα τα τελευταία χρόνια, για να καταλήξω σ΄αυτό.
Δεν είναι το καλύτερο στρώμα του κόσμου, απλά εμένα με βόλεψε πολύ και αυτό δεν σημαίνει ότι τους βολεύει όλους.
Τα άλλα 3 στρώματα που είχα πάρει και ήταν πολύ πιο ακριβά, ήταν με ελατήρια, με κοκοφοίνικες, με βάτες, με αφρολέξ και πόσα άλλα υλικά.
Τελικά κατέληξα σε αυτό του Jysk που πήρα για δοκιμή και μου έκατσε μια χαρά.
Πήρα κι ένα μαξιλάρι αφρού μνήμης Wellpur. Τέλειο.

Kοιμάμαι με δύο μαξιλάρια, ένα στο κεφάλι κι ένα στο χέρι αγκαλιά.

Αγκαλιά βέβαια έχω και ένα αρκουδάκι για να μην φοβάμαι τον μπαμπούλα. :biggrin:

Reaction score
386
Τα στρωματα πολλων στρωσεων απο διαφορα υλικα μου δινει την εντυπωση οτι φερνει το αντιθετο απο το επιθυμητο αποτελεσμα .

Reaction score
682
Μετα απο μεγαλη αναζητηση ισως βρηκα το καταλληλο στρωμα. Αμερικανικη εταιρεια που εδωσε δικαιωματα σε ελληνικη να φτιαξει τα στρωματα της. Το ανωστρωμα το γεμιζεις με οτι θες εσυ αλλα η καινοτομια του ειναι οτι μπορεις σε καθε πλευρα , πανω απο τα ελατηρια, να αλλαξεις το γεμισμα του με οτι θες εσυ. π.χ. 2 στρωσεις σκληρου αφρωδους για την πλευρα μου και 2 στρωσεις μαλακου για την συζυγο. Αν στο μελλον δουμε οτι δε μας αρεσει ή θελουμε κατι διαφορετικο, τα αλλαζουμε με οτι θελουμε. Προσαρμοζεται πανευκολα με ενα φερμουαρ.

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Reaction score
17.681
Γενικά υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι ένα στρώμα είναι καλό και ξεκούραστο, αν είναι μαλακό.
Το ίδιο και με τα μαξιλάρια.
Δεν ισχύει όμως.
Πρέπει να βρει ο καθένας τον κατάλληλο τύπο.
Όταν μπορείς να "παίξεις" με την σκληρότητα του στρώματος είναι το καλύτερο.
Κάνεις δοκιμές μέχρι να βρεις το κατάλληλο.
Όταν το πρωί ξυπνάς ξεκούραστος και με ευεξία χωρίς πονάκια και πιασίματα, βρήκες το κατάλληλο.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
155.855
Members
35.286
Νεότερο μέλος
paraskevas1978