Στρώματα ύπνου


Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Εγώ λέω να δοκιμάσω αυτό: https://www.bestusa.gr/eidi-spitiou/στρωματα/στρώμα-latex-545-546-551-552-553-554-555-557-558-559-detail
θέλω να αποποιηθώ τα ελατήρια, διότι τα κιλά μου ξεπέρασαν τα 100:oops:
Το έχει δοκιμάσει κάποιος;
Αυριο θα τα κανω δοκιμη.
Ελληνικη βιοτεχνια και με 20 χρονια εγγυηση.

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.656
Παιδιά πρέπει να καταλάβετε ότι δεν κάνουν όλα τα στρώματα για όλους.
Ο καθένας έχει διαφορετικό σωματότυπο και ένα σκληρό στρώμα μπορεί να είναι πιο ξεκούραστο για κάποιον με συγκεκριμένο σωματότυπο και πολύ άβολο και κουραστικό για κάποιον άλλον.
Άλλος είναι αδύνατος και ελαφρύς και άλλος παχύς και βαρύς, δεν βολεύονται με το ίδιο στρώμα.
Γι΄ αυτό θέλει δοκιμή, έστω και για λίγη ώρα στο κατάστημα.


Εγώ εδώ και 2 χρόνια πήρα ένα στρώμα λατέξ και αφρού μνήμης από το Jysk και επιτέλους βρήκα το στρώμα που με βόλεψε.
Έχω αλλάξει 4 στρώματα τα τελευταία χρόνια, για να καταλήξω σ΄αυτό.
Δεν είναι το καλύτερο στρώμα του κόσμου, απλά εμένα με βόλεψε πολύ και αυτό δεν σημαίνει ότι τους βολεύει όλους.
Τα άλλα 3 στρώματα που είχα πάρει και ήταν πολύ πιο ακριβά, ήταν με ελατήρια, με κοκοφοίνικες, με βάτες, με αφρολέξ και πόσα άλλα υλικά.
Τελικά κατέληξα σε αυτό του Jysk που πήρα για δοκιμή και μου έκατσε μια χαρά.
Πήρα κι ένα μαξιλάρι αφρού μνήμης Wellpur. Τέλειο.

Kοιμάμαι με δύο μαξιλάρια, ένα στο κεφάλι κι ένα στο χέρι αγκαλιά.

Αγκαλιά βέβαια έχω και ένα αρκουδάκι για να μην φοβάμαι τον μπαμπούλα. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Τα στρωματα πολλων στρωσεων απο διαφορα υλικα μου δινει την εντυπωση οτι φερνει το αντιθετο απο το επιθυμητο αποτελεσμα .
 


Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Μετα απο μεγαλη αναζητηση ισως βρηκα το καταλληλο στρωμα. Αμερικανικη εταιρεια που εδωσε δικαιωματα σε ελληνικη να φτιαξει τα στρωματα της. Το ανωστρωμα το γεμιζεις με οτι θες εσυ αλλα η καινοτομια του ειναι οτι μπορεις σε καθε πλευρα , πανω απο τα ελατηρια, να αλλαξεις το γεμισμα του με οτι θες εσυ. π.χ. 2 στρωσεις σκληρου αφρωδους για την πλευρα μου και 2 στρωσεις μαλακου για την συζυγο. Αν στο μελλον δουμε οτι δε μας αρεσει ή θελουμε κατι διαφορετικο, τα αλλαζουμε με οτι θελουμε. Προσαρμοζεται πανευκολα με ενα φερμουαρ.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.656
Γενικά υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι ένα στρώμα είναι καλό και ξεκούραστο, αν είναι μαλακό.
Το ίδιο και με τα μαξιλάρια.
Δεν ισχύει όμως.
Πρέπει να βρει ο καθένας τον κατάλληλο τύπο.
Όταν μπορείς να "παίξεις" με την σκληρότητα του στρώματος είναι το καλύτερο.
Κάνεις δοκιμές μέχρι να βρεις το κατάλληλο.
Όταν το πρωί ξυπνάς ξεκούραστος και με ευεξία χωρίς πονάκια και πιασίματα, βρήκες το κατάλληλο.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Θα ήθελα να ρωτήσω για μαξιλάρια, ελπίζω να μην είμαι off-topic.

Πήρα ένα στα δέκα ευρώ από φαρμακείο, μέσα είχε κομμάτια σφουγγάρια. Χωρίς να είναι απαράδεκτο, θα ήθελα κάτι καλύτερο, χωρίς να ξεφύγω, τι προτείνεται;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.656
Εγώ προτείνω τα μαξιλάρια αφρού μνήμης.
Κοιμάμαι με 4 μαξιλάρια δίπλα μου, ένα του αφρού για το κεφάλι, ένα αγκαλιά κάτω από το χέρι μου διότι κοιμάμαι κυρίως πλάγια και δύο ακόμη δεξιά και αριστερά μου στις άκρες για να ακουμπάει το άλλο χέρι.
Και έχω και 5 ακόμη με διάφορα πάχη και σκληρότητες.
Τα δοκίμασα όλα βεβαίως για το κεφάλι στον ύπνο και του αφρού είναι το καλύτερο.
Στο μαξιλάρι δεν παίζει τόσο ρόλο ο σωματότυπος, όπως στο στρώμα.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
εχω καταλήξει σε latex dunlopillo.Tο μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι με ιδρώνει.
Μιχάλη τα memory foam που έχεις σε ιδρώνουν?
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.656
εχω καταλήξει σε latex dunlopillo.Tο μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι με ιδρώνει.
Μιχάλη τα memory foam που έχεις σε ιδρώνουν?
Όχι καθόλου δεν ιδρώνω.
Ούτε το καλοκαίρι με τις καλές ζέστες.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ιδρώνω χειμώνα καλοκαίρι. Μόνο με το μάλλινο μαξιλάρι που εισάγει η dunlopillo δεν ιδρώνω αλλά δεν προσφέρει την ίδια άνεση.
melina πήγα στο κατάστημα και ζήτησα να δοκιμάσω το celsion και μου ανέφεραν οτι δεν θα λύσει το πρόβλημα του ιδρώματος δυστυχώς δεν το είχαν διαθέσιμο ωστε να κάνω ένα τεταρτάκι δοκιμή. Δοκίμασα το celsion σε στρωμα και μου άρεσε πολύ οταν αλλάξω το latex που εχω τώρα αυτό θα πάρω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
melina πήγα στο κατάστημα και ζήτησα να δοκιμάσω το celsion και μου ανέφεραν οτι δεν θα λύσει το πρόβλημα του ιδρώματος δυστυχώς δεν το είχαν διαθέσιμο ωστε να κάνω ένα τεταρτάκι δοκιμή. Δοκίμασα το celsion σε στρωμα και μου άρεσε πολύ οταν αλλάξω το latex που εχω τώρα αυτό θα πάρω.
μαλ@κίες σου είπαν γιατί δεν το είχαν να το δοκιμάσεις.
Το έχω τόσα χρόνια και δεν το αλλάζω με τίποτα όπως και το στρώμα από το ίδιο υλικό στο πάνω μέρος του.

ΥΓ το υλικό που έχει πρακτικά παραμένει στην αυτή θερμοκρασία που έχει το σώμα σου με αποτέλεσμα να μην νιώθεις ούτε κρύο ούτε ζέστη. Αν το καλοκαίρι έχει καύσωνα και είσαι χωρίς κλιματιστικό στα σημεία που δεν ακουμπάει το σώμα σου θα είναι πιο ζεστό οπότε όταν ακουμπήσεις εκεί θα νιώσεις ζέστη. Θέλω να πω μην περιμένουμε θαύματα δεν είναι μηχάνημα ένα παθητικό στοιχείο είναι που εκμεταλλεύεται τις ιδιότητες κάποιων νέων υλικών (phase change materials). Πάντως με κλιματιστικό που έχω πάντα στο δωμάτιο το καλοκαίρι με αυτό το μαξιλάρι δεν έχω ποτέ πρόβλημα. Αν πάρω της συζύγου που είναι ίδιας εταιρείας αλλά όχι celsion μετά από 5 λεπτά ανάβει το κεφάλι μου.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Ωραία θα το δοκιμάσω ελπίζω να είναι το τέλος του δρόμου.
Βλέπεις δεν εχω πρόβλημα WAF με τον ήχο, εχω μηχανήματα δεξιά αριστερά, καμιά γκρίνια για αυτά.
Όμως έπειτα από 6-7 μαξιλάρια που έχω αλλάξει ακούω γκρίνια ότι εχω γεμίσει όλες τις ντουλάπες!
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλημέρα... Έχει κάποιος εμπειρία από το στρώμα EMERALD της 'ecomat' και PILLOW top gold της 'bed&home'? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν τα σχόλιο στο FB και Σκρουτζ είναι αληθινά η ψεύτικα... Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
--
kαλημέρα φίλε μου .
Δέν τό έχω ακόμα , μά 10 χρόνια εγγύηση έχει .
Αυτό που θά πάρω γιά μένα ( μονό ) εχει 150e , δηλ. 15e τό χρόνο , 1,25e τό μήνα .
" καλά να είμαστε πάνω από όλα . "
Πιό αναλυτικά δεν μπορώ .

Σκληρότητα 60%
Γιά τα 100 κιλάκια μου μιά χαρά είναι .

:drinks:
Τελικά έμεινες ευχαριστημένος?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.217
Τελικά έμεινες ευχαριστημένος?
-
Ναι φίλε μιά χαρά είναι για μένα .
Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει ο καθένας από εμάς .
Πάντως ,
Το βλέπω να με αντέχει γιά αρκετά χρόνια .
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
-
Ναι φίλε μιά χαρά είναι για μένα .
Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει ο καθένας από εμάς .
Πάντως ,
Το βλέπω να με αντέχει γιά αρκετά χρόνια .
Ευχαριστώ φίλε.. Σκέφτομαι να παραγγείλω και εγώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Παρήγγειλα αυτό προχθές και memory foam μαξιλάρια.

Το στρώμα ήταν απίστευτο στο κατάστημα. Αναμένω τέλος του μήνα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top