Στρώματα ύπνου


Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
χαχαχα, τελη αυγουστου ηταν ρε μαν. Οπως και να εχει, καποιος εχει εμπειρια απο afronline?
Απάντηση, τσίμπησα το mini pocket premium, σε καμία 10ρια μέρες που θα ξαπλώσω πάνω του θα σου πω εντυπώσεις.
Από όσα είδα πάντως σε γυρες που έκανα μου άρεσε της grecostrom το bounce αν θυμάμαι καλά. Αλλά 1300 δεν έβγαινε για να το πάρω τώρα.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
9
Καλησπέρα παίδες, να γράψω κι εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου από αγορά στρώματος...

Όλα ξεκίνησαν μετά από έντονους πόνους στη μέση οι οποίοι μάλλον προκλήθηκαν από ζημιά στο παλιό μου...

Και όταν λέω παλιό, είναι ένα στρώμα 3ετίας της HAUS από Bed and Bath, το οποίο έχει κάτσει στη μέση με αποτέλεσμα όταν κοιμούνται 2 άτομα, ο ένας να γέρνει προς τα δεξιά και ο άλλος προς τα αριστερά... Το αποτέλεσμα είναι να κοιμάμαι κομπλέ και να ξυπνάω πιασμένος... Μάλιστα επειδή ο πόνος δεν υποχωρούσε αλλά γινόμουν χειρότερα, το πήρα απόφαση να αγοράσω καινούριο στρώμα άμεσα...

Δεν ξέρω εάν η ζημιά οφείλεται σε ελαττωματική παρτίσα ή σε κακή σιστοιχία των ταβλών από μεριάς μου, μιας και τις τάβλες τις είχα βάλει όπως να ναι τόσο καιρό και δεν ήξερα πόσο ρόλο παίζει στη συντήρηση του στρώματος... Σε κάθε περίπτωση επειδή αποφάσισα να πάω σε σκληρότερο στρώμα, δεν έμπλεξα με την εγγύηση.

Προς ολοταχώς προς Αλίμου μεριά λοιπόν και 1η στάση στη Dunlopillo η οποία μας έκανε καλή εντύπωση γενικά. Πολύ αρνητικό το ότι τα στρώματα προς δοκιμή ήταν μονά... Μας άρεσε η ακριβή σειρά full latex που βγαίνει στα 1500 ευρώ 160Χ200, οπότε είχα αποφασίσει ότι αν δεν βρω κάτι καλύτερο θα τα δώσω...

Επόμενη στάση Elite Strom όπου δοκιμάσαμε ότι υπήρχε στα σκληρά... Ένα στρώμα που έβγαινε στα 1000 ευρώ ήταν συμπαθητικό, ενώ το Tempur ενώ φαινόταν ιδιαίτερο δεν ήθελα να ρισκάρω με κάτι το οποίο κάνει 2000 ευρώ και δεν ήξερα πως θα συμπεριφερθεί το σώμα μου στο memory foam...Η κοπέλα μου πάντως ήταν πολύ κατά στο συγκεκριμένο, με βάση τη γενικότερη εμπειρία της με τα στρώματα, μιας και εκείνη έχει προβλήματα με τη σπονδυλική της...

Σειρά είχε η Media Strom, όπου η γενικότερη εμπειρία μας συνοψίζεται με τη φράση "Παντελώς Waste of money"...Τα οικονομικά στρώματα τύπου 400 ευρώ είναι σκουπίδια, τα μεσαία τύπου 600 ευρώ αδιάφορα, ενώ ακόμα και το Optimum Silver που δοκιμάσαμε, αν και ήταν σκληρό όσο το θέλαμε σίγουρα δεν άξιζε τα 1600 ευρώ που κοστολογείται, χίλιες φορές το Dunlopillo... Εντελώς overrated η εταιρεία, με τιμές που ξεφεύγουν και χωρίς να συνοδεύονται από την αντίστοιχη ποιότητα...

Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα πέρναμε το Dunlopillo, είπαμε να ρίξουμε μια ματιά και στη GrecoStrom...Στην αρχή δεν εντυπωσιαστήκαμε, μιας και όσα σκληρά δοκιμάσαμε, ήταν ναι μεν σκληρά όπως τα θέλαμε αλλά δεν αγκάλιαζαν τη σπονδυλική στήλη, με αποτέλεσμα να πονάμε σημειακά. Κάπου εκεί λοιπόν, δοκιμάσαμε ένα στρώμα που ήταν ακριβώς όπως το θέλαμε... Αρκετά σκληρό, αλλά ταυτόχρονα με ωραία αίσθηση στην σπονδυλική και γενικότερα φαινόταν αρκετά ποιοτικό... Μόλις μάθαμε και την τιμή του που ήταν στα 600 ευρώ, δεν το σκεφτήκαμε και πολύ και το κλείσαμε αμέσως... Γενικά πάντως το κατάστημα ήταν μακράν το καλύτερο από όσα επισκεφθήκαμε... Μεγάλοι χώροι, αρκετοί υπάλληλοι που γνωρίζαν τη δουλειά και πολλά εκθέματα σε λογικές τιμές...

Δεν θυμάμαι το μοντέλο του στρώματος, αλλά ανυπομονώ να κοιμηθώ τις πρώτες μέρες και να γράψω εντυπώσεις, ειδικά από το αποτέλεσμα που είχε το στρώμα στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω στη μέση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Συμπληρώνει 10-ετια ένα Greco Strom που είχα πάρει σε πολύ λογικά λεφτά (όπως λες πάνω κάτω), κι είναι άκρως απολαυστικό όπως την πρώτη μέρα!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Καλησπέρα παίδες, να γράψω κι εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου από αγορά στρώματος...

Όλα ξεκίνησαν μετά από έντονους πόνους στη μέση οι οποίοι μάλλον προκλήθηκαν από ζημιά στο παλιό μου...

Και όταν λέω παλιό, είναι ένα στρώμα 3ετίας της HAUS από Bed and Bath, το οποίο έχει κάτσει στη μέση με αποτέλεσμα όταν κοιμούνται 2 άτομα, ο ένας να γέρνει προς τα δεξιά και ο άλλος προς τα αριστερά... Το αποτέλεσμα είναι να κοιμάμαι κομπλέ και να ξυπνάω πιασμένος... Μάλιστα επειδή ο πόνος δεν υποχωρούσε αλλά γινόμουν χειρότερα, το πήρα απόφαση να αγοράσω καινούριο στρώμα άμεσα...

Δεν ξέρω εάν η ζημιά οφείλεται σε ελαττωματική παρτίσα ή σε κακή σιστοιχία των ταβλών από μεριάς μου, μιας και τις τάβλες τις είχα βάλει όπως να ναι τόσο καιρό και δεν ήξερα πόσο ρόλο παίζει στη συντήρηση του στρώματος... Σε κάθε περίπτωση επειδή αποφάσισα να πάω σε σκληρότερο στρώμα, δεν έμπλεξα με την εγγύηση.

Προς ολοταχώς προς Αλίμου μεριά λοιπόν και 1η στάση στη Dunlopillo η οποία μας έκανε καλή εντύπωση γενικά. Πολύ αρνητικό το ότι τα στρώματα προς δοκιμή ήταν μονά... Μας άρεσε η ακριβή σειρά full latex που βγαίνει στα 1500 ευρώ 160Χ200, οπότε είχα αποφασίσει ότι αν δεν βρω κάτι καλύτερο θα τα δώσω...

Επόμενη στάση Elite Strom όπου δοκιμάσαμε ότι υπήρχε στα σκληρά... Ένα στρώμα που έβγαινε στα 1000 ευρώ ήταν συμπαθητικό, ενώ το Tempur ενώ φαινόταν ιδιαίτερο δεν ήθελα να ρισκάρω με κάτι το οποίο κάνει 2000 ευρώ και δεν ήξερα πως θα συμπεριφερθεί το σώμα μου στο memory foam...Η κοπέλα μου πάντως ήταν πολύ κατά στο συγκεκριμένο, με βάση τη γενικότερη εμπειρία της με τα στρώματα, μιας και εκείνη έχει προβλήματα με τη σπονδυλική της...

Σειρά είχε η Media Strom, όπου η γενικότερη εμπειρία μας συνοψίζεται με τη φράση "Παντελώς Waste of money"...Τα οικονομικά στρώματα τύπου 400 ευρώ είναι σκουπίδια, τα μεσαία τύπου 600 ευρώ αδιάφορα, ενώ ακόμα και το Optimum Silver που δοκιμάσαμε, αν και ήταν σκληρό όσο το θέλαμε σίγουρα δεν άξιζε τα 1600 ευρώ που κοστολογείται, χίλιες φορές το Dunlopillo... Εντελώς overrated η εταιρεία, με τιμές που ξεφεύγουν και χωρίς να συνοδεύονται από την αντίστοιχη ποιότητα...

Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα πέρναμε το Dunlopillo, είπαμε να ρίξουμε μια ματιά και στη GrecoStrom...Στην αρχή δεν εντυπωσιαστήκαμε, μιας και όσα σκληρά δοκιμάσαμε, ήταν ναι μεν σκληρά όπως τα θέλαμε αλλά δεν αγκάλιαζαν τη σπονδυλική στήλη, με αποτέλεσμα να πονάμε σημειακά. Κάπου εκεί λοιπόν, δοκιμάσαμε ένα στρώμα που ήταν ακριβώς όπως το θέλαμε... Αρκετά σκληρό, αλλά ταυτόχρονα με ωραία αίσθηση στην σπονδυλική και γενικότερα φαινόταν αρκετά ποιοτικό... Μόλις μάθαμε και την τιμή του που ήταν στα 600 ευρώ, δεν το σκεφτήκαμε και πολύ και το κλείσαμε αμέσως... Γενικά πάντως το κατάστημα ήταν μακράν το καλύτερο από όσα επισκεφθήκαμε... Μεγάλοι χώροι, αρκετοί υπάλληλοι που γνωρίζαν τη δουλειά και πολλά εκθέματα σε λογικές τιμές...

Δεν θυμάμαι το μοντέλο του στρώματος, αλλά ανυπομονώ να κοιμηθώ τις πρώτες μέρες και να γράψω εντυπώσεις, ειδικά από το αποτέλεσμα που είχε το στρώμα στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω στη μέση!
Καλώς ήρθες στο forum! :)

Ειλικρινής απορία: γράφτηκες σε forum τεχνολογίας για να μοιραστείς την εμπειρία σου στα στρώματα;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Καλώς ήρθες στο forum! :)

Ειλικρινής απορία: γράφτηκες σε forum τεχνολογίας για να μοιραστείς την εμπειρία σου στα στρώματα;
Δεν είναι τόσο παράξενο όσο νομίζεις.
Αν κάνεις google/bing με σχετικές λέξεις κλειδιά, 2η-3η σελίδα βγαίνει και το link για το θέμα εδώ σε κάποιες αναζητήσεις :D

Επί της ευκαιρίας τώρα, τώρα που πλέον θα κοιμάται καλά το παλικάρι, ήρθε η ώρα να δει την οικιακή του διασκέδαση.
Φτιάχνουμε home cinemas, Hi-Fi συστήματα, media servers, δίκτυα, κλπ :D

Πέραν της πλάκας, μπορεί να τσιμπήσει και κανένα subwooferάκι (κάτω από 2 = αυτόματη διαγραφή λογαριασμού άλλωστε, έχει 30 μέρες μέχρι την αγορά νομίζω :D )
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.890
Κάπου εκεί λοιπόν, δοκιμάσαμε ένα στρώμα που ήταν ακριβώς όπως το θέλαμε... Αρκετά σκληρό, αλλά ταυτόχρονα με ωραία αίσθηση στην σπονδυλική και γενικότερα φαινόταν αρκετά ποιοτικό... Μόλις μάθαμε και την τιμή του που ήταν στα 600 ευρώ, δεν το σκεφτήκαμε και πολύ και το κλείσαμε αμέσως...

Δεν θυμάμαι το μοντέλο του στρώματος, αλλά ανυπομονώ να κοιμηθώ τις πρώτες μέρες και να γράψω εντυπώσεις, ειδικά από το αποτέλεσμα που είχε το στρώμα στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω στη μέση!
Το βασικό δεν μας γράφεις όμως, το μοντέλο. Ειδικά αφού τα υπόλοιπα δεν σου άρεσαν ιδιαίτερα....
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Απάντηση, τσίμπησα το mini pocket premium, σε καμία 10ρια μέρες που θα ξαπλώσω πάνω του θα σου πω εντυπώσεις.
Από όσα είδα πάντως σε γυρες που έκανα μου άρεσε της grecostrom το bounce αν θυμάμαι καλά. Αλλά 1300 δεν έβγαινε για να το πάρω τώρα.
Τελικά φίλε το πήρες;; Σκέφτομαι να το πάρω και γω…ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;;
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Καλησπέρα φίλε μου. Το παρέλαβα περίπου στις 5-6 μέρες μετά την παραγγελία.
Σε σχέση με αυτό που είχα είναι μέρα με τη νύχτα. Είναι βολικό αναπαυτικό και τιμιο για τα λεφτά του. Το μόνο που με ψιλοξενιζει είναι ότι στη μέση του στρώματος τα ελατήρια είναι πιο μαλακά από το υπόλοιπο στρωμα (για να βολεύει αν κοιμάσαι στο πλάι). Αυτό επειδή έχω θέμα σοβάρο στην μέση μου και θα ήθελα λίγο καλύτερη στήριξη άλλιως δε νομίζω να είχα κανένα θέμα. Η γυναίκα μου το θεωρεί τέλειο απο την άλλη.
Από βόλτα που πήγα σε καταστήματα και δοκίμασα μερικά το bounce της grecostrom μου άρεσε πολύ (αλλά είχε 1300...).
Είναι μαλακό προς μέτριο σαν στρώμα γενικά, ειδικά η μέρια με το ενσωματωμένο υποστρωμα.
Για τα λεφτά του θεωρώ ότι είναι μια χαρα
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Το θέμα μου με τα Grecostrom -που είμαι χοντρός και κοιμάμαι και στην άκρη- είναι ακριβώς το ανάποδο. Είναι πιο μαλακά στις άκρες με αποτέλεσμα το στρώμα σιγά-σιγά να πέρνει σχήμα φακού. Και δεν στρώνει οριστικά ούτε κι αν το τουμπάρεις.

Κατά τα άλλα είναι τέλειο. Γι' αυτό και ξαναπήρα Grecostrom, και αγόρασα και για τα παιδιά.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα φίλε μου. Το παρέλαβα περίπου στις 5-6 μέρες μετά την παραγγελία.
Σε σχέση με αυτό που είχα είναι μέρα με τη νύχτα. Είναι βολικό αναπαυτικό και τιμιο για τα λεφτά του. Το μόνο που με ψιλοξενιζει είναι ότι στη μέση του στρώματος τα ελατήρια είναι πιο μαλακά από το υπόλοιπο στρωμα (για να βολεύει αν κοιμάσαι στο πλάι). Αυτό επειδή έχω θέμα σοβάρο στην μέση μου και θα ήθελα λίγο καλύτερη στήριξη άλλιως δε νομίζω να είχα κανένα θέμα. Η γυναίκα μου το θεωρεί τέλειο απο την άλλη.
Από βόλτα που πήγα σε καταστήματα και δοκίμασα μερικά το bounce της grecostrom μου άρεσε πολύ (αλλά είχε 1300...).
Είναι μαλακό προς μέτριο σαν στρώμα γενικά, ειδικά η μέρια με το ενσωματωμένο υποστρωμα.
Για τα λεφτά του θεωρώ ότι είναι μια χαρα
Ευχαριστω καταρχάς!! Άλλη μια ερώτηση επειδή είναι με αφρό μνήμης κτλ μήπως το αισθάνεσαι πολυ ζεστο;
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Ευχαριστω καταρχάς!! Άλλη μια ερώτηση επειδή είναι με αφρό μνήμης κτλ μήπως το αισθάνεσαι πολυ ζεστο;
Η μαλακη μεριά του επειδη σε τραβάει μέσα παιζει το καλοκαίρι να ειναι ζεστουλα. Μέχρι στιγμής κομπλέ πάντως. Η ημίσκληρη εινια κομπλέ, δεν εχω παράπονο.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Η μαλακη μεριά του επειδη σε τραβάει μέσα παιζει το καλοκαίρι να ειναι ζεστουλα. Μέχρι στιγμής κομπλέ πάντως. Η ημίσκληρη εινια κομπλέ, δεν εχω παράπονο.
Πήρα εν τέλη και γω το στρώμα. Ήθελα να σε ρωτήσω…έχει χασει ύψος τύπου βαθούλωμα μήπως πολύ γρήγορα εκει που κοιμάσαι; Αν ναι το έχεις μετρήσει;
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Ύψος όχι, αλλά θέλει να στρώσει ο αφρός μνήμης, οπότε παίζει αν σου φαίνεται πιο μαλακό στα σημεία που έφαγε βάρος. Δες μερικά βίντεο και καλά που 'στρωνουν' τα στρώματα πιο γρήγορα. (Βασικά αν έχεις παιδιά βάλε τα να χοροπηδούν πάνω κάνα 10 λεπτό και έγινες :p ). Πώς το βλέπεις γενικά; Σε κάλυψε;
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Ύψος όχι, αλλά θέλει να στρώσει ο αφρός μνήμης, οπότε παίζει αν σου φαίνεται πιο μαλακό στα σημεία που έφαγε βάρος. Δες μερικά βίντεο και καλά που 'στρωνουν' τα στρώματα πιο γρήγορα. (Βασικά αν έχεις παιδιά βάλε τα να χοροπηδούν πάνω κάνα 10 λεπτό και έγινες :p ). Πώς το βλέπεις γενικά; Σε κάλυψε;
Τι εννοείς να στρώσει ο αφρός μνήμης;; Έχεις κανα βίντεο να δω; Γενικά με κάλυψε νμζ..ίσως να είναι ένα κλικ πιο μαλακό αλλά δεν είμαι και σίγουρος για αυτό θα δειξει στην πορεία…πιο πολύ θέλω να δω αν θα αντέξει στον χρόνο..επίσης κάτι που με παραξένεψε είναι ότι είναι πολύ ελαφρύ σε σχέση με αλλά που είδα στα εντός κτλ..και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό σημάδι και τι σημαίνει
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Τι εννοείς να στρώσει ο αφρός μνήμης;; Έχεις κανα βίντεο να δω; Γενικά με κάλυψε νμζ..ίσως να είναι ένα κλικ πιο μαλακό αλλά δεν είμαι και σίγουρος για αυτό θα δειξει στην πορεία…πιο πολύ θέλω να δω αν θα αντέξει στον χρόνο..επίσης κάτι που με παραξένεψε είναι ότι είναι πολύ ελαφρύ σε σχέση με αλλά που είδα στα εντός κτλ..και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό σημάδι και τι σημαίνει
Ρωτάς κάτι πράγματα και εσυ. Όπως στρώνουν και τα καλώδια ρεύματος.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Ο αφρός μνήμης έχει κυψέλες μέσα του, με το βάρος σπάνε σιγά σιγά και παίρνει την τελική του ας πούμε μορφή. Πολλά site το αναφέρουν και πήρα τον afroline τηλ για να ρωτήσω 1-2 πράγματα μετά την παραλαβή και μου είπε το ίδιο πράγμα.
Τουλάχιστον έτσι λένε οι ειδικοί, εγώ κομπιούτερ φτιάχνω δεν ξέρω από αφρολεξια
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Σύμφωνα με όσα λες θεωρώ πως το Jonker δεν είναι για σένα. Στο λέω καθώς αυτό έχω και είμαι 82 κιλά. Δες το επόμενο που είναι όντως σκληρό και είναι το μεγαλύτερο μοντέλο της συγκεκριμένης σειράς.
:thumbsup: :thumbsup:

Κατ αρχας οποιος δεν εχει αγορασει ακομα διπλο κρεβατι να παρει 180χ200 και οχι 160 !

Τα φινανιστ στρωματα για εμενα ηταν ενα dulopilo με ελατηρια που δυστυχως δεν μπορω να θυμηθω το μοντελο και το Grecostrom trillion που ειναι το ποιο σκληρο του Jonker.

Δεν αγορασα στρωμα βαση τιμης γιατι θα μπορουσα να διαθεσω και παραπανω χρηματα.

Τελικα αγορασα το Grecostrom trillion 1080ευρω και το εχω 3 μηνες , και ριχνω τους τελειους υπνους. Και το κυριωτερο και η γυναικα που ειναι <50kg εχει ξεπερασει πονους στην ΣΣ.
Δεν ενοχλει ο ενας τον αλλο στον υπνο και ειναι οσο ανατομικο για τα γουστα μου χωρις να βουλιαζει .

Και το Bounce μου αρεσε πολυ αλλα προτιμησα το trillion για να μπορω να το γυρναω και τουμπα και παντα αμα θελω μπορω να προσθεσω ενα αναστρωμα, που το Bounce εχει ενσωματωμενο .

Και με το latex βιοτεχνιας στρωμα που ειχα κοιμομουν καλα (η γυναικα ειχε πολλα παραπονα) αλλα ειχε < μαλακωσει> και βουλιαζε. Επειδη το 180 κρεβατι ηρθε λιγο πριν το στρωμα , ανακαλυψα οτι το βουλιαγμα οφειλοταν τελικα περισσοτερο, αν οχι εντελως, στις ταβλες του κρεβατιου με αποθηκευτικο χωρο που ειχα (ΧΡΥΣΟΒΙΤΣΙΩΤΗΣ) που θα μπορουσα να ειχα αλλαξει ευκολα γιατι το κρεβατι των 12 ετων -160 πλατος -κατα τα αλλα ηταν τελειο. Μηχανισμος ανυψωσης σαν την πρωτη μερα. Μαλιστα επειδη στην αποσυναρμολογηση στραβωσαν καποιες μεγαλες βιδες, απο τον Χρυσοβιτσιωτη στην Βουλιαγμενης σε μια μερα μου εφεραν ολο το σετ βιδες χωρις χρεωση !! και δεν ειναι ιδιες με το τρεχον μοντελο.
Δεν αλλαξα ταβλες γιατι η πεθερα που το στειλαμε πρεπει να ειναι <50 Kg.


Οποιος ψαχνει για κρεβατι με αποθηκευτικο χωρο να τα δει πολυ σοβαρα !
 

Μηνύματα
975
Reaction score
2.119
Σεπτέμβριο 2017 αφού πρώτα επισκέφτηκα σχεδόν όλες τις γνωστές μάρκες και έκανα δεκάδες δοκιμές ξαπλώματος κατέληξα στο Greco Strom must και δεν το μετάνιωσα ποτέ, κάθε άλλο!

Δεν έπεσα στην παγίδα με τα υπερβολικά μαλακά σαν πούπουλα στρώματα που όμως στην πράξη αποδεικνύονται προβληματικά στην καθημερινή χρήση
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.105
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top