Στρώματα ύπνου

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Σεπτέμβριο 2017 αφού πρώτα επισκέφτηκα σχεδόν όλες τις γνωστές μάρκες και έκανα δεκάδες δοκιμές ξαπλώματος κατέληξα στο Greco Strom must και δεν το μετάνιωσα ποτέ, κάθε άλλο!

Δεν έπεσα στην παγίδα με τα υπερβολικά μαλακά σαν πούπουλα στρώματα που όμως στην πράξη αποδεικνύονται προβληματικά στην καθημερινή χρήση
model?
 

Μηνύματα
975
Reaction score
2.119
Greco Strom Must

Φαντάζομαι ότι πλέον έχει σταματήσει η παραγωγή και πωλείται μόνο παλιό στοκ ( ; )
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Οποιος ψαχνει για κρεβατι με αποθηκευτικο χωρο να τα δει πολυ σοβαρα !
Έριξα μια ματιά στο σάιτ του Χρυσοβιτσιωτη αλλά δεν αναφέρουν τιμές, που με ανησυχεί κάπως 😅 Μήπως θυμάσαι για τι επίπεδα κόστους μιλάμε;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Φτηνοτερα απο τα αλλα κατα 200 ευρω περιπου και με μεγαλυτερο αποθηκευτικο χωρο.
Το 180Χ200 αν θυμαμαι καλα γυρω στα 1300 με 32 εκ υψος κα οχι 25 οπως τα αλλα.
 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
405
Reaction score
211
Εχει επισκεφθεί κάποιος, κάποια από τις δύο μεγαλύτερες εταιρίες κατά την γνώμη μου που δραστηριοποιούνται στο χώρο , την media strom και την elite strom που να έχουν κάποια προσφορά για διπλά στρώματα που να αξίζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Ώρα για αλλαγή.

Έκανα μια βόλτα και είδα στρώματα και κρεβάτια, και κατέληξα σε 2 φίρμες, και 2 στρώματα από κάθε φίρμα:

Από dunlopillo:

1. Celsion plus, πρακτικά με ενσωματωμένο ανώστρωμα: (2.400€)


2. Το fine ivory: (1650€)


Το οποίο με ανώστρωμα πρόσθετο (735€), όμοιου υλικού με το ενσωματωμένο του celsion plus, βγαίνει ουσιαστικά ίδια τιμή (1.650+735=2.385)

Δεν καταλαβαίνω καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους, και τα δύο ωραιότατα.

Το δεύτερο είναι δύο όψεων, δηλαδή το γυρνάς κι ανάποδα, το πρώτο δεν γυρνάει.

Από κρεβάτι έχει αυτό:


Με πολλαπλές στρώσεις υλικών, που είναι σούπερ, αλλά τσιμπημένη τιμούλα (2.250€ χωρίς ύφασμα και χωρίς κεφαλάρι).


Από grekostrom:

1. Bounce, πρακτικά με ενσωματωμένο ανώστρωμα: (για άλλη μια φορά) (1.600€)


2. Jonker: (1.539€)


Κι αυτά μεταξύ τους, έχουν ελάχιστη διαφορά. Υποθέτω (δε το δοκίμασα) πως με ένα ανώστρωμα στο jonker, δε θα καταλαβαίνω διαφορά καμία.

Έχει μεγάλη έκπτωση το πρώτο (από την ονομαστική τιμή), οπότε κι αυτά τα 2 στρώματα βγαίνουν ίδια τιμή μεταξύ τους.

Κρεβάτια έχουν 2 επιλογές, ένα υπόστρωμα με ελατήρια, ωραίο μαλακό , κι ένα με ελατήρια συν κοκοφοίνικα δεξερωγωτι υλικά, λίγο πιο σκληρό μου φάνηκε. Σίγουρα θα πάρω μια τέτοια επιλογή, δε θέλω τάβλες και αποθηκευτικούς χώρους.

Πιο οικονομική η τιμή από αυτά τα κρεβάτια, μαζί με ύφασμα στα 1.150 το πιο "πλούσιο" σε υλικά, και 950€ το πιο "απλό" με ελατήρια.
Και 750€ ένα κεφαλάρι που είδα ενδιαφέρον.
Τες πα.

Οι διαστάσεις που κοιτάω είναι 180*200.

Καμιά ιδέα;
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Ώρα για αλλαγή.

Έκανα μια βόλτα και είδα στρώματα και κρεβάτια, και κατέληξα σε 2 φίρμες, και 2 στρώματα από κάθε φίρμα:

Από dunlopillo:

1. Celsion plus, πρακτικά με ενσωματωμένο ανώστρωμα: (2.400€)


2. Το fine ivory: (1650€)


Το οποίο με ανώστρωμα πρόσθετο (735€), όμοιου υλικού με το ενσωματωμένο του celsion plus, βγαίνει ουσιαστικά ίδια τιμή (1.650+735=2.385)

Δεν καταλαβαίνω καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους, και τα δύο ωραιότατα.

Το δεύτερο είναι δύο όψεων, δηλαδή το γυρνάς κι ανάποδα, το πρώτο δεν γυρνάει.

Από κρεβάτι έχει αυτό:


Με πολλαπλές στρώσεις υλικών, που είναι σούπερ, αλλά τσιμπημένη τιμούλα (2.250€ χωρίς ύφασμα και χωρίς κεφαλάρι).


Από grekostrom:

1. Bounce, πρακτικά με ενσωματωμένο ανώστρωμα: (για άλλη μια φορά) (1.600€)


2. Jonker: (1.539€)


Κι αυτά μεταξύ τους, έχουν ελάχιστη διαφορά. Υποθέτω (δε το δοκίμασα) πως με ένα ανώστρωμα στο jonker, δε θα καταλαβαίνω διαφορά καμία.

Έχει μεγάλη έκπτωση το πρώτο (από την ονομαστική τιμή), οπότε κι αυτά τα 2 στρώματα βγαίνουν ίδια τιμή μεταξύ τους.

Κρεβάτια έχουν 2 επιλογές, ένα υπόστρωμα με ελατήρια, ωραίο μαλακό , κι ένα με ελατήρια συν κοκοφοίνικα δεξερωγωτι υλικά, λίγο πιο σκληρό μου φάνηκε. Σίγουρα θα πάρω μια τέτοια επιλογή, δε θέλω τάβλες και αποθηκευτικούς χώρους.

Πιο οικονομική η τιμή από αυτά τα κρεβάτια, μαζί με ύφασμα στα 1.150 το πιο "πλούσιο" σε υλικά, και 950€ το πιο "απλό" με ελατήρια.
Και 750€ ένα κεφαλάρι που είδα ενδιαφέρον.
Τες πα.

Οι διαστάσεις που κοιτάω είναι 180*200.

Καμιά ιδέα;
Fine ivory/ανωστρωμα/core terra.
Δεν ξανακοιμαμαι σε ελατηρια. Μονο λατεξ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Fine ivory/ανωστρωμα/core terra.
Δεν ξανακοιμαμαι σε ελατηρια. Μονο λατεξ.
Core terra λες ε;

1000011000.png


Όντως, είναι εξαιρετικής ποιότητας.
Δε ρώτησα τι εγγύηση έχει, αλλά δείχνει φανταστικό.
Το είχε εκεί στην έκθεση, είναι αρκετά μαλακό.

Από grekostrom το υπόστρωμα είναι το bonnel base (το φτηνότερο)


Και το pocket base (το ακριβότερο)


Το fine ivory, είναι όντως εκπληκτικό στρώμα και σκέτο, πολύ βολικό στη μέση μου, αλλά σε συνδυασμό με το Celsion Vita Talalay Latex ανώστρωμα, που έχει ιδιαίτερες θερμορυθμιστικές ιδιότητες, λένε πως γίνεται σα το Celsion plus, που είναι το πιο δροσερό στρώμα λάτεξ που υπάρχει, αν και το κλιματιστικό δουλεύει ασταμάτητα, οπότε δε τίθεται θέμα ζέστης.

Το Celsion plus έχει 7 χρόνια εγγύηση, και δε θέλει γύρισμα.
Το Fine ivory έχει 10 χρόνια εγγύηση, αλλά θέλει κανονικά γύρισμα, και βαριέμαι..🤣🤪
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Core terra λες ε;

View attachment 327167

Όντως, είναι εξαιρετικής ποιότητας.
Δε ρώτησα τι εγγύηση έχει, αλλά δείχνει φανταστικό.
Το είχε εκεί στην έκθεση, είναι αρκετά μαλακό.

Από grekostrom το υπόστρωμα είναι το bonnel base (το φτηνότερο)


Και το pocket base (το ακριβότερο)


Το fine ivory, είναι όντως εκπληκτικό στρώμα και σκέτο, πολύ βολικό στη μέση μου, αλλά σε συνδυασμό με το Celsion Vita Talalay Latex ανώστρωμα, που έχει ιδιαίτερες θερμορυθμιστικές ιδιότητες, λένε πως γίνεται σα το Celsion plus, που είναι το πιο δροσερό στρώμα λάτεξ που υπάρχει, αν και το κλιματιστικό δουλεύει ασταμάτητα, οπότε δε τίθεται θέμα ζέστης.

Το Celsion plus έχει 7 χρόνια εγγύηση, και δε θέλει γύρισμα.
Το Fine ivory έχει 10 χρόνια εγγύηση, αλλά θέλει κανονικά γύρισμα, και βαριέμαι..🤣🤪
Το γυρισμα χρειαζεται στο στρωμα.
Τα λατεξ οπωσδηποτε δεν εχουν τον χρονο ζωης που εχουν τα ελατηρια.
Μετα απο λιγα χρονια φαινεται να εχουν κανει λακουβα, χωρις ομως αυτο, παραδοξως, να επηρεαζει καθολου το πως κοιμασαι. Αλλα καπου στα 15 χρονια ειναι για αλλαγη συνηθως.
Αυτο το core terra τα σπαει. Μη σου πω με ενα παχυ ανωστρωμα μπορει να μη χρειαζεσαι στρωμα.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Ώρα για αλλαγή.

Έκανα μια βόλτα και είδα στρώματα και κρεβάτια, και κατέληξα σε 2 φίρμες, και 2 στρώματα από κάθε φίρμα:

Από dunlopillo:

1. Celsion plus, πρακτικά με ενσωματωμένο ανώστρωμα: (2.400€)


2. Το fine ivory: (1650€)


Το οποίο με ανώστρωμα πρόσθετο (735€), όμοιου υλικού με το ενσωματωμένο του celsion plus, βγαίνει ουσιαστικά ίδια τιμή (1.650+735=2.385)

Δεν καταλαβαίνω καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους, και τα δύο ωραιότατα.

Το δεύτερο είναι δύο όψεων, δηλαδή το γυρνάς κι ανάποδα, το πρώτο δεν γυρνάει.

Από κρεβάτι έχει αυτό:


Με πολλαπλές στρώσεις υλικών, που είναι σούπερ, αλλά τσιμπημένη τιμούλα (2.250€ χωρίς ύφασμα και χωρίς κεφαλάρι).


Από grekostrom:

1. Bounce, πρακτικά με ενσωματωμένο ανώστρωμα: (για άλλη μια φορά) (1.600€)


2. Jonker: (1.539€)


Κι αυτά μεταξύ τους, έχουν ελάχιστη διαφορά. Υποθέτω (δε το δοκίμασα) πως με ένα ανώστρωμα στο jonker, δε θα καταλαβαίνω διαφορά καμία.

Έχει μεγάλη έκπτωση το πρώτο (από την ονομαστική τιμή), οπότε κι αυτά τα 2 στρώματα βγαίνουν ίδια τιμή μεταξύ τους.

Κρεβάτια έχουν 2 επιλογές, ένα υπόστρωμα με ελατήρια, ωραίο μαλακό , κι ένα με ελατήρια συν κοκοφοίνικα δεξερωγωτι υλικά, λίγο πιο σκληρό μου φάνηκε. Σίγουρα θα πάρω μια τέτοια επιλογή, δε θέλω τάβλες και αποθηκευτικούς χώρους.

Πιο οικονομική η τιμή από αυτά τα κρεβάτια, μαζί με ύφασμα στα 1.150 το πιο "πλούσιο" σε υλικά, και 950€ το πιο "απλό" με ελατήρια.
Και 750€ ένα κεφαλάρι που είδα ενδιαφέρον.
Τες πα.

Οι διαστάσεις που κοιτάω είναι 180*200.

Καμιά ιδέα;
Στην lithos σειρα της grekostrom κοιτα και το trllion που ειναι λιγο ποιο σκληρο (και που πηρα τελικα)

Παντως και εγω βασικα μεταξυ Grekostrom και Dunlopillo διαλεξα, αλλα ηθελα στρωμα με ελατηρια για αλλαγη.

Εγω για ομοιομορφη καταπονηση το γυριζω αρχες καθε μηνα .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Στην lithos σειρα της grekostrom κοιτα και το trllion που ειναι λιγο ποιο σκληρο
Το είδα, δε με βόλεψε, είναι όντως πιο σκληρό.

Ήταν ένα από τα 3 στρώματα που ήθελα να δω, το πρώτο που δοκίμασα και απέρριψα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Μια επίσκεψη - δοκιμή ακόμα, και οι επιλογές περιορίστηκαν.

Από grekostrom προτιμώ το bounce:


Από dunlopillo προτιμώ το Celsion plus:



Εναλλακτική επιλογή στα ανωτέρω, έχω μια ουσιαστικά, από Dux, το 1001, το οποίο λόγω προσφοράς, είναι σε ανταγωνιστικό κοστολογιο, να μη πω ότι βγαίνει και οικονομικότερα από τα προηγούμενα:


Μου άρεσε πολύ και το 3003 (ακόμα καλύτερο, αλλά η τιμή αρχίζει να είναι ..διπλάσια από όλα τα άλλα, μιλάμε για 6,5 χιλιάρικα χωρίς κεφαλάρι και λοιπά):


Παρά την απλότητα κατασκευής των DUX, με ένα κομμάτι λάτεξ και ελατήρια από κάτω, είναι πολύ βολικά στη μέση μου.

Για πλάκα ζήτησα να μάθω κοστολόγιο από ένα DUX που έχει και μηχανισμούς ανύψωσης σε πόδια και στο άνω μέρος του κορμού, κι ήταν όσο ένας τρινοβ! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, εντάξει, ξεφεύγει άγρια η φίρμα.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Και εγώ το DUX 1001 έχω, είναι με διαφορά ότι πιο βολικό δοκίμασα. Έχω και ένα tempur αλλά το πάρκαρα στο εξοχικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Νομίζω (εκ πρώτης) πως το 3003 από DUX, δεν είναι "βολικότερο" από το πακέτο Celsion plus + Core terra από Dunlopillo.

Στα λεφτά, έχουν 1.750€ διαφορά αυτά μεταξύ τους (6.370 το Dux, έναντι 4.650 το σετ από Dunlopillo).

Ωστόσο, το Dux θα έχει διάρκεια ζωής "φορεβε", οπότε η διαφορά αρχικού κόστους δεν είναι τόσο σημαντική.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Γιατι η dux εχει τα μαγικα ελατηρια? Οταν τα δοκιμασα μου φανηκαν υπερβολικα μαλακα .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Εμένα όχι μόνο δε μου φάνηκαν "μαλακά", αλλά μεταξύ των επιλογών που έχουν, προτιμώ τα πιο μαλακά από τα πιο σκληρά.

Έχουν διαβαθμίσεις, και μάλιστα από κάποια σειρά και μετά, μπορείς μόνος σου να αλλάζεις τη σκληρότητα.
Με περισσότερους από 1 τρόπους.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ώρα για αλλαγή.

Έκανα μια βόλτα και είδα στρώματα και κρεβάτια, και κατέληξα σε 2 φίρμες, και 2 στρώματα από κάθε φίρμα:

Από dunlopillo:

1. Celsion plus, πρακτικά με ενσωματωμένο ανώστρωμα: (2.400€)


2. Το fine ivory: (1650€)


Το οποίο με ανώστρωμα πρόσθετο (735€), όμοιου υλικού με το ενσωματωμένο του celsion plus, βγαίνει ουσιαστικά ίδια τιμή (1.650+735=2.385)

Δεν καταλαβαίνω καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους, και τα δύο ωραιότατα.

Το δεύτερο είναι δύο όψεων, δηλαδή το γυρνάς κι ανάποδα, το πρώτο δεν γυρνάει.

Από κρεβάτι έχει αυτό:


Με πολλαπλές στρώσεις υλικών, που είναι σούπερ, αλλά τσιμπημένη τιμούλα (2.250€ χωρίς ύφασμα και χωρίς κεφαλάρι).


Από grekostrom:

1. Bounce, πρακτικά με ενσωματωμένο ανώστρωμα: (για άλλη μια φορά) (1.600€)


2. Jonker: (1.539€)


Κι αυτά μεταξύ τους, έχουν ελάχιστη διαφορά. Υποθέτω (δε το δοκίμασα) πως με ένα ανώστρωμα στο jonker, δε θα καταλαβαίνω διαφορά καμία.

Έχει μεγάλη έκπτωση το πρώτο (από την ονομαστική τιμή), οπότε κι αυτά τα 2 στρώματα βγαίνουν ίδια τιμή μεταξύ τους.

Κρεβάτια έχουν 2 επιλογές, ένα υπόστρωμα με ελατήρια, ωραίο μαλακό , κι ένα με ελατήρια συν κοκοφοίνικα δεξερωγωτι υλικά, λίγο πιο σκληρό μου φάνηκε. Σίγουρα θα πάρω μια τέτοια επιλογή, δε θέλω τάβλες και αποθηκευτικούς χώρους.

Πιο οικονομική η τιμή από αυτά τα κρεβάτια, μαζί με ύφασμα στα 1.150 το πιο "πλούσιο" σε υλικά, και 950€ το πιο "απλό" με ελατήρια.
Και 750€ ένα κεφαλάρι που είδα ενδιαφέρον.
Τες πα.

Οι διαστάσεις που κοιτάω είναι 180*200.

Καμιά ιδέα;
τερμα τα tempur? ησουν υπερ θυμαμαι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
τερμα τα tempur? ησουν υπερ θυμαμαι...
Ναι, για τότε (προ πολλών ετών) και για μένα, ήταν μια εξαιρετική επιλογή, και πιθανώς να είναι ακόμα για κάποιους.

Προτιμώ τώρα να δοκιμάσω άλλες επιλογές.
Θα δείξει η πορεία (δηλαδή η μέση μου) το αν θα κάνω τη σωστή επιλογή.

Το μόνο μειονέκτημα που θυμάμαι από το τεμπουρ είναι να με ζεσταίνει στο κατακαλόκαιρο, αλλά πλέον δεν παίζει χωρίς κλιματισμό ούτε για πλάκα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Εγω για ομοιομορφη καταπονηση το γυριζω αρχες καθε μηνα .
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω τέτοια πράγματα.

Βρίσκω ιδιαίτερα ελκυστική την ιδέα να μη χρειάζεται ποτέ γύρισμα.

Το grekostrom που είχα πάρει κάποτε, 1-2 φορές το χρόνο το γυρίζω, και πολύ είναι.

Μετά από πολλά χρόνια που το έχω, δεν καταλαβαίνω να έχει πάθει τίποτα.

Οι 3 επιλογές που έχω αυτή τη στιγμή ως "φιναλίστ" (grekostrom, dunlopillo και πιθανώς DUX) έχουν αυτό το κοινό στοιχείο, δεν χρειάζονται ποτέ αναποδογύρισμα, είναι όλα 1 όψης. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Το Τempur για μενα ειχε ενα σοβαρο θεμα, που στην αρχη ηταν πλεονεκτημα όμως έγινε τεραστιο μειονέκτημα σε σημείο να μεγενθύνει το πρόβλημα που έχω στη μεση μου.

Επειδη το βράδυ γυρνάω πολλές φορές πλευρό, το βύθισμα που έκανε με ανάγκαζε να βάζω δύναμη στη μέση για να γυρνάω το βράδυ που μετά από λίγο καιρό που δημιούργησε πρόβλημα στη μέση, ξυπνούσα με πόνους.

Αν δεν γυρνούσα τόσες πολλές φορές το βράδυ θα έκανα εξαιρετικό ύπνο όπως π.χ. έκανε η γυναίκα μου.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.190
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top