Στρώματα ύπνου

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Μια συμβουλή: Εκτός από τη ζέστη (εγώ δεν μπορώ να κοιμάμαι με αιρκοντίσιον), αν θέλεις να γυρίσεις πλευρό το βράδυ πρέπει πρώτα να ξυπνήσεις γιατί το tempur έχει γίνει καλούπι. :)
Αν δεν σε ενοχλεί αυτό ΟΚ...
ΑΑΑ και το άλλο στο σπρώξιμο θέλει διπλάσια προσπάθεια γιατί κάνει απόσβεση ενώ με τα ελατήρια σε γυρνά πίσω για να ξαναπάρεις φόρα................
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Η ζεστη που αναφερεται απο πολλους, μαλλον δεν ειναι απο το ιδιο το υλικο, αλλα απο το οτι το στρωμα ουσιαστικα τυλιγεται γυρω σου μετα απο λιγο, με αποτελεσμα να ερχεται σε επαφη με το σωμα σου σε πολυ μεγαλυτερη επιφανεια, αυξανοντας την αισθηση της ζεστης..
Συμφωνώ απολύτως αυτός είναι ο λόγος
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ενα άλλο θετικό του tempur είναι ότι όσο και να κουνιέται ο διπλανός σου εσύ δεν ξυπνάς (να χοροπηδάει), ειδικά για ανθρώπους που κάνουν ελαφρύ ύπνο. Δεν μεταφέρεται δηλαδή καμία δόνηση.
 

Μηνύματα
7.364
Reaction score
2.554
Κατα τη γνωμη μου τα στρωματα απο φυσικο λατεξ (καουτσουκ), αποτελουν την καλυτερη επιλογη.
Πολυ καλη ελαστικοτητα, ομοιομορφη, φυσικο υποαλλεργικο υλικο, διατρητο αεριζομενο.
Παροτι χρησιμοποιω Cocomat για πανω απο 15 χρονια, τα Dunlopillo δινουν περισσοτερες επιλογες και συνδυασμους σκληροτητας και υλικων, ωστε να βρεις ακριβως αυτο που θες. Το κοστος βεβαια ειναι αυξημενο και αν θες να ζησει το στρωμα πανω απο δεκα χρονια, θα πρεπει να το προσεχεις απο υγρα και απευθειας εκθεση στον ηλιο.

Τα memory foam αρεσουν σε πολυ κοσμο και πραγματι ειναι εξαιρετικο υλικο, αλλα εγω δεν τα αντεχω με τιποτα. Η ζεστη που αναφερεται απο πολλους, μαλλον δεν ειναι απο το ιδιο το υλικο, αλλα απο το οτι το στρωμα ουσιαστικα τυλιγεται γυρω σου μετα απο λιγο, με αποτελεσμα να ερχεται σε επαφη με το σωμα σου σε πολυ μεγαλυτερη επιφανεια, αυξανοντας την αισθηση της ζεστης. Αλλα και αυτη η λακουβα που δημιουργειται, μου δινει μια αφυσικη αισθηση και δε βολευει αν κοιμασαι μπρουμυτα για παραδειγμα.

Τωρα, τα ελατηρια ειναι μια οικονομικη εναλλακτικη των παραπανω, ή απευθυνεται σε αυτους που δεν θελουν να αλλαξουν συνηθειες, ουτε για κατι σαφως καλυτερο.
Ένα παχύ φύλλο λατεξ πάνω από ανεξάρτητα ελατήρια είναι μια καλή λύση.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Ενα άλλο θετικό του tempur είναι ότι όσο και να κουνιέται ο διπλανός σου εσύ δεν ξυπνάς (να χοροπηδάει), ειδικά για ανθρώπους που κάνουν ελαφρύ ύπνο. Δεν μεταφέρεται δηλαδή καμία δόνηση.
Πολυ σωστα, αλλα και στο λατεξ τα διπλα στρωματα αποτελουνται απο δυο ξεχωριστα κομματια, οποτε δεν ειναι μεγαλη η διαφορα.
Βεβαια στα μονοκομματα με ελατηρια, γυρναει πλευρο ο ενας και κανει τραμπολινο ο αλλος!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Aν θυμάμαι καλά το φτηνότερο dunlopillo έχει 2.500Ε.
Ποσοοοοοοοοο!!! :headbang:
Για ένα κ@λοστρωμα δεν πουλαω την αναβαθμιση ηχειων! Μου περασαν και οι πονοι της μεσης και όλα. Μια χαρα είμαστε κι ετσι.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ποσοοοοοοοοο!!! :headbang:
Για ένα κ@λοστρωμα δεν πουλαω την αναβαθμιση ηχειων! Μου περασαν και οι πονοι της μεσης και όλα. Μια χαρα είμαστε κι ετσι.
Νομιζω όλα αυτά τα στρώματα πάνω κάτω εκεί είναι, αλλά τσέκαρε το γιατί μπορεί να μπερδεύω τη τιμή με αυτή του Duxiana. Mόνο τα cocomat ξεφεύγουν, για μένα χωρίς ανάλογη αύξηση στη ποιότητα του ύπνου, μάλλον το αντίθετο.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ποσοοοοοοοοο!!! :headbang:
Για ένα κ@λοστρωμα δεν πουλαω την αναβαθμιση ηχειων! Μου περασαν και οι πονοι της μεσης και όλα. Μια χαρα είμαστε κι ετσι.
αν αυτή την περίοδο έχουν έκπτωση 50%, βγαινει σε πιο λογική τιμη 1250€
εγω εχω βάλει ταβάνι ~1000€, αν έχουν έκπτωση 50%,
μιλάμε για στρώματα της τάξης των 2000€.
 

Μηνύματα
7.364
Reaction score
2.554
Πολυ σωστα, αλλα και στο λατεξ τα διπλα στρωματα αποτελουνται απο δυο ξεχωριστα κομματια, οποτε δεν ειναι μεγαλη η διαφορα.
Βεβαια στα μονοκομματα με ελατηρια, γυρναει πλευρο ο ενας και κανει τραμπολινο ο αλλος!
Στα bonnel springs έχει τραμπολίνο, όχι στα ανεξαρτητα.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
αν αυτή την περίοδο έχουν έκπτωση 50%, βγαινει σε πιο λογική τιμη 1250€
εγω εχω βάλει ταβάνι ~1000€, αν έχουν έκπτωση 50%,
μιλάμε για στρώματα της τάξης των 2000€.
Για καλώδια και για ηχεία δεν βάζατε όριο όμως! :p
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Για καλώδια και για ηχεία δεν βάζατε όριο όμως! :p
πάντα υπάρχει όριο!
το θέμα ειναι οτι σε 10 χρόνια και λιγότερο ίσως, θα αλλάξω στρώμα..

το άλλο.. δεν πρόκειται να το αλλάξω ποτε :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.549
Reaction score
37.778



...ποιος κοιμαται... :/
..αιωρα...
Τεσπα στο διαμερισμα που με φιλοξενει υπαρχει ενα στρωμα ελληνικης κατασκευης.. καπου στη ν.φιλαδελφια το χα παρει...αλλα ειμαι στη κατηγορια κατω των 70 κιλων..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.710
Reaction score
83.405
Τα τελευταία 20 χρόνια χρησιμοποιώ Sealy και Serta. Δύο εταιρείες με ιστορία άνω των 100 ετών στις ΗΠΑ με μεγάλη γκάμα σε τιμές και ποιότητα. Μέχρι πριν λίγα χρόνια ο βασικός εισαγωγέας στην Ελλάδα ήταν κοντά στον Zizik αλλά πλέον έκλεισε. Ξέρω όμως ότι συνεχίζουν να πωλούνται από άλλους διανομείς.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.215
Reaction score
27.766
Δεν ανέφερε κανένας σας ως τώρα τα αμερικάνικα στρώματα της King Koil που πωλούνται από τα καταστήματα Bed & Bath.
Έχουν ρίξει κι αυτοί τις τιμές ως και 60% και μοιάζουν πολύ καλά.
Έχει κανένας εμπειρία από τα King Koil ?
Για δείτε και πείτε.
http://bedandbath.gr/Bed-Bath-Eshop/ΠΡΟΪΟΝΤΑ/ΚΕΝΤΡΟ-ΥΠΝΟΥ-ΣΤΡΩΜΑ/ΣΤΡΩΜΑΤΑ
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Δεν ανέφερε κανένας σας ως τώρα τα αμερικάνικα στρώματα της King Koil που πωλούνται από τα καταστήματα Bed & Bath.
Έχουν ρίξει κι αυτοί τις τιμές ως και 60% και μοιάζουν πολύ καλά.
Έχει κανένας εμπειρία από τα King Koil ?
Για δείτε και πείτε.
http://bedandbath.gr/Bed-Bath-Eshop/ΠΡΟΪΟΝΤΑ/ΚΕΝΤΡΟ-ΥΠΝΟΥ-ΣΤΡΩΜΑ/ΣΤΡΩΜΑΤΑ
απο την διαφήμιση τους και απο τον φίλο γιατρό που μου είπε οτι χρειάζομαι νέο στρώμα, άρχισα την αναζήτηση στρωμάτων. χωρίς 50+% έκπτωση ειναι απλησίαστα.
[DOUBLEPOST=1485275475][/DOUBLEPOST]
Dunlopillo, όλα τα πλεονεκτήματα των στρωμάτων τύπου tempur χωρίς τα μειονεκτήματα του tempur :D
τα οποία είναι...;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.875
Reaction score
41.085
απο την διαφήμιση τους και απο τον φίλο γιατρό που μου είπε οτι χρειάζομαι νέο στρώμα, άρχισα την αναζήτηση στρωμάτων. χωρίς 50+% έκπτωση ειναι απλησίαστα.
[DOUBLEPOST=1485275475][/DOUBLEPOST]

τα οποία είναι...;
η μη ικανοποιητική ελαστικότητα που ζορίζει στο γύρισμα και στο πήδημα και ότι αν πέσει υγρό πάνω τους χαλάνε
 

Μηνύματα
20.122
Reaction score
14.494
Τempur και σώθηκα!

Μαζι με το στρώμα ειναι και το σωστό μαξιλάρι σημαντικό για έναν καλό ύπνο!
[DOUBLEPOST=1485295381][/DOUBLEPOST]
η μη ικανοποιητική ελαστικότητα που ζορίζει στο γύρισμα και στο πήδημα και ότι αν πέσει υγρό πάνω τους χαλάνε
Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι στρωμάτων Tempur.Μετα από 20 χρόνια χρήσης ακόμα κι ένα tempur θα θέλει αλλαγή.Απιθανο να τα βρει κανεις στις εκπτώσεις της τάξεως του 50%.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
η μη ικανοποιητική ελαστικότητα που ζορίζει στο γύρισμα και στο πήδημα και ότι αν πέσει υγρό πάνω τους χαλάνε
Δεν πέφτει υγρό πάνω τους γιατί κατω απο το σεντόνι σου βάζεις ενα ειδικό σεντόνι που σου δίνουν που δεν περνάει τιποτα!
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Δεν πέφτει υγρό πάνω τους γιατί κατω απο το σεντόνι σου βάζεις ενα ειδικό σεντόνι που σου δίνουν που δεν περνάει τιποτα!
Να μάθετε να μη τρώτε στο κρεββάτι, τι το περάσαμε εδώ πέρα? αμέρικαν μπαρ?

(ή εννοείς άλλα υγρά???)

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.580
Μηνύματα
2.864.916
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top