Στρώματα ύπνου






daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
πριν δυο χρόνια που έψαχνα για στρώμα είχα πάει σε πολύ γνωστό κατάστημα που δούλευε ένας γνωστός..
του εξηγώ ότι εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το θέμα ύπνου και άνεσης και σε ξύλο κοιμάμαι..
ξεκινάει την πάρλα και μου λέει

- Αν θέλεις να κοιμάσαι για τουλάχιστον μια 10ετία εγγυημένα σαν πουλάκι παίρνεις αυτό με ένα χιλιάρικο και ξεμπερδεύεις
- Άσε Τασούλη..αν είναι να πάρω αυτό με ένα χιλιάρικο και να το σκέφτομαι.. δεν θα κλείσω μάτι για δέκα χρόνια:lolsign::lol::roflmao:

ευτυχώς μου έτυχε ένας φίλος σε ξενοδοχείο να κάνει παραγγελίες από cocomat και πήρα ένα καταπληκτικό στρώμα(η γυναίκα λέει..εγώ δεν το καταλαβαίνω:D) με τα μισά λεφτά..και μετά από δύο χρόνια xtreme χρήσης:whistling: είναι όπως την πρώτη μέρα
[DOUBLEPOST=1485361665][/DOUBLEPOST]
Τα τελευταία 20 χρόνια χρησιμοποιώ Sealy και Serta. Δύο εταιρείες με ιστορία άνω των 100 ετών στις ΗΠΑ με μεγάλη γκάμα σε τιμές και ποιότητα. Μέχρι πριν λίγα χρόνια ο βασικός εισαγωγέας στην Ελλάδα ήταν κοντά στον Zizik αλλά πλέον έκλεισε. Ξέρω όμως ότι συνεχίζουν να πωλούνται από άλλους διανομείς.
Δεν αντέχει τίποτα δίπλα του...:p:roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Θελω να ρωτήσω όσους προτίμησαν cocomat με τι το συνέκριναν και γιατί προτίμησαν το cocomat.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Θελω να ρωτήσω όσους προτίμησαν cocomat με τι το συνέκριναν και γιατί προτίμησαν το cocomat.
εγώ με τίποτα το ιδιαίτερο..απλά είχα πάει πολλές φορές στο ξενοδοχείο του:whistling::D:D
 





Μηνύματα
777
Reaction score
820
Θελω να ρωτήσω όσους προτίμησαν cocomat με τι το συνέκριναν και γιατί προτίμησαν το cocomat.
Πριν από 8 χρόνια περίπου περάσαμε από ένα πολύ καλό (αλλά παλιό πλέον) Media Strom στο τοπ τότε στρώμα της Coco Mat μαζί με ανώστρωμα και κρεβάτι.

Πρόκειται για τη χειρότερη με διαφορά αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου - πάνω από τρία χιλιάρικα πεταμένα. Μετά από ενάμιση χρόνο ταλαιπωρίας και κακού ύπνου πήραμε ένα κρεβατόστρωμα Dux 1001 που υπήρχε τότε σε προσφορά (3.600 κομπλέ με καλύμματα και κεφαλάρι) και έκτοτε κοιμόμαστε σαν πουλάκια.

Έκτοτε, το Coco Mat βρίσκεται στον ξενώνα και κανείς από όσους έχουν κοιμηθεί σε αυτό δεν έχει ενθουσιαστεί.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Έκτοτε, το Coco Mat βρίσκεται στον ξενώνα και κανείς από όσους έχουν κοιμηθεί σε αυτό δεν έχει ενθουσιαστεί.
Και το δικό μου Κουκουμάτι την ίδια πορεία ακολούθησε. :D
Γιγάντιο κενό ανάμεσα στα 2 τμήματα, άρνηση να μου το αλλάξουν με μονοκόμματο, με τα χίλια ζόρια έφτιαξαν άλλη μικρότερη θήκη που ήταν επίσης μεγάλη... Μακριά. :confused:
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Και το δικό μου Κουκουμάτι την ίδια πορεία ακολούθησε. :D
Γιγάντιο κενό ανάμεσα στα 2 τμήματα, άρνηση να μου το αλλάξουν με μονοκόμματο, με τα χίλια ζόρια έφτιαξαν άλλη μικρότερη θήκη που ήταν επίσης μεγάλη... Μακριά. :confused:
Για το κενό ανάμεσα στα δύο τμήματα αξίζει να ανοίξουμε νέο θρέντ. Απλώς τραγικό.

Btw, στο Dux απλώς δεν αντιλαμβάνεσαι κενό.
 



Μηνύματα
63
Reaction score
12
Ψάξτε και άλλες εταιρίες (Greco strom, elite κλπ). Επίσης υπάρχει και το ανώστρωμα που κάνει τη διαφορά. Αν δηλ πάρεις ενα φθηνότερο στρώμα, με ενα ανώστρωμα μεταμορφώνεται.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ξέρει κανείς σας ποια η διαφορά του ανατομικού στρώματος από το ορθοπεδικό;
Πριν από καιρό έψαχνα και εγώ για στρώμα και πραγματικά έφριξα με τον χώρο αυτό. Οι έμποροι στρωμάτων λένε ό,τι θέλουν για να πουλήσουν κομμάτια, και λόγω ιδιότητας (είμαι γιατρός) καταλάβαινα τι αηδίες μου αραδιάζαν.

Μου μιλάγαν για "ανατομικά" και "ορθοπαιδικά" στρώματα μαλακά, ημίσκληρα, σκληρά, περισσότερο ελαστικής ή πλαστικής επαναφοράς που κάνουν όλα καλό στη μέση, και όσο πιο ακριβά, τόσο πιο πολύ το καλό για τη μέση. Οι τύποι έχουν ξεφύγει και πραγματικά πιστεύω ότι είναι μια αγορά με εξωφρενικά υπερτιμολογημένα προϊόντα.

Τους ρώτησα το απλούστατο. Αυτά που διαφημίζονται ως προτερήματα αυτών των στρωμάτων, προκύπτουν από δημοσιευμένες, στατιστικά αποδεκτές ιατρικές έρευνες; Με κοίταζαν. Τους ξαναρωτάω, ποιος είναι ο ορισμός του ορθοπαιδικού, ποιος είναι ο ορισμός του ανατομικού στρώματος, ποιες οι διαφορές μεταξύ τους και πως γίνεται και οι δυο τύποι στρώμματος να κάνουν καλό στη μέση αφού έχουν αντιδιαμετρικά διαφορετική συμπεριφορά. Πως προκύψαν αυτές οι ονομασίες που παραπέμπουν μάλιστα σε ιατρική ορολογία; Μου απαντάει ενοχλημμένος ο πωλητής ότι αυτοί είναι όροι που έχουμε επινοήσει οι έμποροι για να συνενοούμαστε μεταξύ μας...!

Τελικό συμπέρασμα: Δεν υπάρχουν μελέτες που να καταδυκνείουν ποιος τύπος στρώματος είναι καλύτερος για τη σπονδυλική στήλη ή το μυικό σύστημα μας. Τουλάχιστον εγώ δεν εντόπισα κάποιες. Αγοράστε αυτό που σας αρέσει σαν αίσθηση και μην ακούτε τους παππάδες που πουλάνε οι στρωματάδες...

http://www.avsite.gr/forum/threads/Αγορά-καλού-στρώματος.78748/#post-1044030
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.403
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top