Στρώματα ύπνου

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλως μας ηρθες Lenaki81 !

Εχεις γραφτει στο πιο σωστο φορουμ για ερωτησεις υπνου, πονων μεσης και στρωματων!

Κατι θα κανουμε γι αυτους τους πονους!

Καλη πλοηγηση!

:D:p
Ευχαριστώ. Ελπίζω να με βοηθήσετε γρήγορα να αποφασίσω όσο έχει εκπτώσεις ακομα
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δώσε διαστάσεις δωματίου και RT 60.
Αν έχεις και κάποιες πρώτες μετρήσεις με το umic θα ήταν χρήσιμες.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλημερα, ψαχνω για στρώμα 160*200 και αναρωτιέμαι αν μπορω να βρω κατι καλο μέχρι 400. Μου πρότεινε ενας φίλος αυτό.Αν γνωριζει σαν μάρκα κάποιος ας μου πει!!
Επισης αν μπορείται να προτείνετε κάποια κατα την γνωμη σας!
Ευχαριστώ:)
 



Μηνύματα
777
Reaction score
820
Καλησπέρα.εχω ένα φτηνό σχετικά στρώμα κ αν κοιμηθώ λίγο παραπάνω με πονάει η πλάτη μ κ η μέση μ. Οπότε αποφάσισα να πάρω κάτι καλό. έχω μπερδευτεί πολύ όμως. Έχουν καλές εκπτώσεις τώρα κ είπα να το εκμεταλλευτώ. Είδα κάποια στη media strom της σειράς optimum το gold και το silver. Μετά πήγα στα elite strom κ δοκίμασα το privilege. Ο πωλητής μου πρότεινε το temptation με υλικό tempur. Πραγματικά δε ξέρω τι να διαλέξω μεταξύ αυτών των 4. Ξέρει κανένας κάποια απ' αυτά?
H επιλογή στρώματος είναι καθαρά προσωπικό θέμα, από την άποψη ότι ο καθένας μας κοιμάται (και βολεύεται) διαφορετικά, οι δε σωματότυποί μας... δεν το σχολιάζω καν.

Υπό αυτό το πρίσμα, θα σου πρότεινα (α) να πας σε κάτι επώνυμο το οποίο θα έχει εγγύηση και υποστήριξη (β) να προσπαθήσεις να το δοκιμάσεις όσο το δυνατόν περισσότερο πριν καταλήξεις και (γ) να πάρεις το πιο ακριβό που μπορείς - ο ύπνος μας είναι πολύ σοβαρό θέμα και δεν παίζουμε μαζί του ;)

Έχε επίσης στο μυαλό σου ότι υπάρχουν εταιρείες (π.χ. ΙΚΕΑ - πολύ καλά στρώματα και με δεκαετή εγγύηση), οι οποίες σου δίνουν τη δυνατότητα να επιστρέψεις το στρώμα μέσα σε 40 (νομίζω) ημέρες αν δεν σου αρέσει. Την ίδια πρακτική ακολουθούν πλέον και άλλες, οπότε ρώτα για το αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Σε ό,τι αφορά το tempur, οι απόψεις διίστανται - άλλοι το αγαπούν και άλλοι (όπως εγώ) το βρίσκουν εφιάλτη.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Υστερα απο βολτες - δοκιμες σε διαφορα μαγαζια και μαρκες, ειμαι μεταξυ candia mystique νομιζω, sealy lavish plush και englander chelsea + regency. Εχει καποιος γνωμη για τα 2 τελευταια; Δινω μεχρι 900 μαζι με την εκπτωση που εχουν αυτην την περιοδο για διπλο 1.60χ200. Υπ οψιν, coco mat που δοκιμασα 1 λεπτο στρωμα 1.300 δεν τα εδινα με τπτ...
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους.
Την βοήθεια , άποψη όλων των μελών του φορουμ σε παρόμοια περίπτωση. Πλήρωσα για ενα ακριβό στρώμα το οποίο αποδείχθηκε πολύ σκληρό μετά απο 2 βραδιές ύπνου.
Αγόρασα πρόσφατα ένα στρώμα από τα Mediastrom ,το Advance Prime Discover 160x200. Το δοκίμασα στην έκθεση τους για κάποια λεπτά, είχα συνηθίσει με απλά-φτηνά σκληρά στρώματα στο παρελθόν κ το έκλεισα. Τ ο πρόβλημα είναι ότι την πρώτη βραδιά κοιμήθηκα με πολύ δυσκολία και πόνους σε όλο το σώμα κ την δεύτερη στον καναπέ τελικά.
Απευθύνθηκα στην εταιρεία σήμερα , η απάντηση τους είναι πως εφόσον χρησιμοποιήθηκε δηλ βγήκε απο το πλαστικό κάλυμμα δεν επιστρέφεται για αλλαγή με ένα μαλακότερο που τους ζήτησα και να καλύψω την όποια διαφορά.
Παιδιά επειδή έφαγα τεράστια απογοήτευση έτσι πως ήρθαν τα πράγματα μετά την προσμονή απόκτησης για πρώτη φορά ενός καλού στρώματος, έχει κάποιος κάποια πρόταση ιδέα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων (στο στρώμα τοποθετήθηκε αδιάβροχο κάλυμμα επίσης καινούργιο από την πρώτη στιγμή και στηρίζετε σε ενισχυμένες τάβλες για την μιαμιση μέρα χρήσης.)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Παιδιά επειδή έφαγα τεράστια απογοήτευση έτσι πως ήρθαν τα πράγματα μετά την προσμονή απόκτησης για πρώτη φορά ενός καλού στρώματος, έχει κάποιος κάποια πρόταση ιδέα;
Καλώς ήρθες!
Υποθέτω πως θα κάνεις δουλειά μ' ένα αφράτο ανώστρωμα. Κάνε όμως σοβαρή δοκιμή. ;)
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλώς ήρθες!
Υποθέτω πως θα κάνεις δουλειά μ' ένα αφράτο ανώστρωμα. Κάνε όμως σοβαρή δοκιμή. ;)
Νωρίτερα με ενημέρωσαν θα στείλουν τεχνικό για έλεγχο τυχόν βλαβών, ωστόσο το στρώμα είναι απλά υπερβολικά σκληρό, απο δική μου λάθος επιλογή να πάρει.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλησπέρα σε όλους.
Την βοήθεια , άποψη όλων των μελών του φορουμ σε παρόμοια περίπτωση. Πλήρωσα για ενα ακριβό στρώμα το οποίο αποδείχθηκε πολύ σκληρό μετά απο 2 βραδιές ύπνου.
Αγόρασα πρόσφατα ένα στρώμα από τα Mediastrom ,το Advance Prime Discover 160x200. Το δοκίμασα στην έκθεση τους για κάποια λεπτά, είχα συνηθίσει με απλά-φτηνά σκληρά στρώματα στο παρελθόν κ το έκλεισα. Τ ο πρόβλημα είναι ότι την πρώτη βραδιά κοιμήθηκα με πολύ δυσκολία και πόνους σε όλο το σώμα κ την δεύτερη στον καναπέ τελικά.
Απευθύνθηκα στην εταιρεία σήμερα , η απάντηση τους είναι πως εφόσον χρησιμοποιήθηκε δηλ βγήκε απο το πλαστικό κάλυμμα δεν επιστρέφεται για αλλαγή με ένα μαλακότερο που τους ζήτησα και να καλύψω την όποια διαφορά.
Παιδιά επειδή έφαγα τεράστια απογοήτευση έτσι πως ήρθαν τα πράγματα μετά την προσμονή απόκτησης για πρώτη φορά ενός καλού στρώματος, έχει κάποιος κάποια πρόταση ιδέα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων (στο στρώμα τοποθετήθηκε αδιάβροχο κάλυμμα επίσης καινούργιο από την πρώτη στιγμή και στηρίζετε σε ενισχυμένες τάβλες για την μιαμιση μέρα χρήσης.)
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για αυτές τις ενισχυμένες ταβλες που λες.
Αν είναι πολύ σκληρές και άκαμπτες ,σίγουρα σκληραίνουν το τελικό αποτέλεσμα.
Τα σύγχρονα στρώματα ιδανικά θα πρέπει να πατάνε σε υποστρώματα με ελατήρια η αφρώδη υλικά, αλλιώς σε τελάρα με ελαστικές τοξοτές ταβλες.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για αυτές τις ενισχυμένες ταβλες που λες.
Αν είναι πολύ σκληρές και άκαμπτες ,σίγουρα σκληραίνουν το τελικό αποτέλεσμα.
Τα σύγχρονα στρώματα ιδανικά θα πρέπει να πατάνε σε υποστρώματα με ελατήρια η αφρώδη υλικά, αλλιώς σε τελάρα με ελαστικές τοξοτές ταβλες.
Χρησιμοποιήσα τις τάβλες LONSET απο τα ΙΚΕΑ, τοξοτές.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
1
Διαβαζω τα σχολια σας και με εχει πιασει πονος στην μεση...!
Eδω και 5 χρονια κοιμαμαι σε καναπε :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Διαβαζω τα σχολια σας και με εχει πιασει πονος στην μεση...!
Eδω και 5 χρονια κοιμαμαι σε καναπε :)


και να φανταστώ ότι τώρα ξύπνησες για νερό και τσίσα?:cry::roflmao:
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα, σε όλους.Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με το στρώμα tempur. Μετά από 4 χρόνια χρήσης πλέον δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξυπνάω κουρασμένος, πόνος στη μέση, αυχένα...Είμαι 1,83 και 85 κιλά. Απευθυνθήκαμε στο κατάστημα που το πήραμε, μετά από 2 βδομάδες αποφασίζει η κυρία να ρθει να το... εκτιμήσει... Δεν αναγνωρίζουν τίποτα όλα είναι φυσιολογικά, βάζουν την κασέτα με το ηχογραφημένο μήνυμα... οτι οι κυψέλες χαλαρώνουν σαν αποτέλεσμα... μαλακώνει. Δεν μας είπαν ότι το στρώμα είναι για 3 χρόνια, ή ότι πρέπει να κοιμούνται άτομα μέχρι 50 κιλά, και μετά πέταμα. Τελείως απαράδεκτοι, παιδιά όσοι κοιτάτε για αγορά του συγκεκριμένου ξανασκεφτήτετο. Μπήκα στη διαδικασία να γράψω γιατι απλώς αγανάκτησα λες και μας το κάναν δώρο! Είμαστε σε φάση αγοράς νέου στρώματος και φυσικά άλλης μάρκας. Απλώς μακρυά από αυτούς.....

Φιλικά πάντα
Δημήτρης
 


Μηνύματα
427
Reaction score
425
Κρίμα για την αντιμετώπιση.Και ειναι και πανάκριβα.
Πήρα πριν 6 χρόνια στρώμα Latex απο το ΙΚΕΑ, αφού έκανα γύρα σε όλα τα καταστήματα και διαπίστωσα ότι με βόλευε το στρώμα απο μασιφ latex. Ενα χρόνο μετά πήρα ακόμα ένα στρώμα για το παιδικό αλλά κάποιος επιστήμονας από την Σκανδιναβία ανακάλυψε ότι μπορείς να πουλάς τα στρώματα τυλιγμένα για να κερδίσουν υλικά συσκευασίας, ο πλανήτης να μείνει καθαρός κτλ, που διαφήμιζαν τότε. Το στρώμα δεν λειτούργησε ποτέ σωστά και 2 χρόνια μετά την χρήση του το επέστρεψε η γυναίκα μου στο ΙΚΕΑ απαίτησε και πήρε το ποσό αρχικής πληρωμής.

Ο συνδυασμός αυτός παχύ latex με καλή τάβλα από κάτω είναι εξαιρετικός αλλά δεν τον φέρνουν, ούτε το στρώμα, το οποίο έκανε 300ε το 90αρι και 139 η κάθε 90αρα τάβλα.

Ζαχαρωνα ένα μαξιλάρι tempur αλλα τα 250e με κάνουν να το σκέφτομαι.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Tο μαξιλάρι tempur εδώ κ μερικούς μήνες δεν το χρησιμοποιώ λόγω ότι το στρώμα μαλάκωσε τόσο πολύ που βουλιάζω σαν αποτέλεσμα να σηκώνομαι με πονοκέφαλο κάθε μέρα. Κόστος γύρω στα 130 το ένα αν θυμάμαι καλά.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top